گواهی «عدم انصراف از طلاق»: شرط ثبت طلاق توافقی در تهران شد

قانون جدید ثبت طلاق از اول آذر ماه ۱۳۹۷

گواهی «عدم انصراف از طلاق»: شرط ثبت طلاق توافقی در تهران شد

از اول آذر ماه ۹۷، ثبت دادخواست طلاق توافقی در کلیه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی (نه دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+۱۰)، فقط با تسلیم گواهی عدم انصراف از طلاق انجام می شود که توسط مراکز مشاوره خانواده بهزیستی استان صادر شده باشد. بر اساس توافقی که میان دادگستری استان تهران و اداره کل بهزیستی صورت گرفته است، این امر در اجرای ماده بیست و پنج قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ انجام می شود.

به موجب قانون، دادگاه خانواده، دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به ۱۴ مورد از دعاوی از جمله نکاح موقت و دائم، طلاق، فسخ نکاح، بذل مدت و انقضای مدت، مهریه، جهیزیه، اجرت‌المثل و نحله ایام زوجیت، نفقه معوقه و جاریه زوجه و اقربای واجب نفقه، حضانت و ملاقات اطفال، نسب، نشوز و تمکین، نصب قیم و ناظر قیم امین و عزل آنها، حکم رشد، ازدواج مجدد، اهدای جنین داراست.

بنابراین درخواست طلاق توافقی نیز از مواردی است که دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به آن را دارد. مراحل درخواست طلاق توافقی به این صورت است که برای گرفتن طلاق توافقی، زن و شوهر باید به همراه شناسنامه و عقد‌نامه به دادگاه بروند و فرم درخواست را پر و همه موارد و مسائل مانند حضانت فرزند، ملاقات او و امورمالی مانند مهریه، جهیزیه، نفقه و غیره را مشخص کنند و پس از تقدیم دادخواست طبق روال معمول، دادگاه به آنها تکلیف می‌کند.

هریک از زوجین، داوری از میان بستگانشان معرفی کنند که باید با زوجین مذاکره و سعی در مصالحه کنند. اگر داوران به نتیجه نرسیدند گزارش خود را به دادگاه می‌دهند و دادگاه نیز بر اساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش صادر می‌کند و آنها می‌توانند با ارائه گواهی به دفترخانه طلاق، صیغه طلاق را جاری و ثبت کنند. اکنون از اول آذر ماه ۹۷، ثبت دادخواست طلاق توافقی با ارائه گواهی بهزیستی امکان پذیر خواهد بود.

آنچه به طلاق های توافقی مربوط می شود، گواهی عدم امکان سازش استد. ثبت طلاق توافقی در دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق نیازمند گواهی عدم سازش است. در صورتی که گواهی عدم امکان سازش در مدت ۳ ماه به دفاتر ثبت طلاق تقدیم نشود، آن گواهی اعتبار خود را از دست داده و قابل استناد نیست.

عدم حضور زوجین در مدت ۳ ماه به دفاتر طلاق برای ثبت طلاق توافقی ، به منزله انصراف آنها از طلاق تلقی می شود. در صورتی که زوجین برای ثبت طلاق به دفترخانه مراجعه نکنند اما زوجه وکالت بلاعزل در طلاق داشته باشد، می تواند جهت پیگیری دوباره پرونده اقدام نماید. در صورتی که زن و مرد در جلسه دادگاه، حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی خود را سلب نمایند، دادگاه رأی قطعی را در سه نسخه صادر نموده و دو نسخه را به هر یک از زوجین ارائه می دهد.

حتما بخوانید: معضلی به نام طلاق توافقی برای تامین اجتماعی

طلاق توافقی
نمونه دادنامه ثبت طلاق توافقی

بر این اساس ضرورت دارد؛ متقاضیان از دو طریق غیر حضوری و حضوری به شرح ذیل در این زمینه اقدامات لازم را معمول دارند.

۱- ثبت نام در سامانه مداخله در بحران طلاق (سامانه تصمیم) و دریافت اطلاعات مورد نیاز، از جمله زمان مراجعه و نشانی مرکز مشاوره خانواده مربوطه.

۲- مراجعه حضوری متقاضی به مراکز مشاوره خانواده اداره بهزیستی؛ بر اساس شهر، شهرستان و یا بخش محل سکونت خود مطابق با لیست اعلامی زیر.

سایت اداره کل بهزیستی استان تهران

 نشانی مراکز اداره بهزیستی مربوط به شهر تهران

۱ .مرکز غربالگری بهزیستی شهدای انقلاب (تهران) خیابان پیروزی – چهارراه کوکاکولا –خ. نبرد – بن بست سازمان آب

۲ .مرکز غربالگری بهزیستی شهدای افسریه (تهران) افسریه-بین خ. ۱۵ متری سوم و چهارم-خ چهل و پنجم (اسرافیلی)

۳ .مرکز غربالگری بهزیستی آمنه (تهران) خ، ولی عصر (عج) – بالاتر از میدان ونک -جنب پمپ بنزین- خ. نجفی- درب شمالی شیرخوارگاه آمنه

۴ .مرکز غربالگری بهزیستی حر (تهران) خ. جانبازان غربی (گلبرگ غربی) – میدان هلال احمر-خ گلستان-کوچه عالم نجفی درآبادی-جنب پایگاه بسیج شهید بهشتی

۵ .مرکز غربالگری بهزیستی شهید ذوالفقاری (تهران) چهارراه یافت آباد-بلوار یافت آباد-میدان معلم-خ تختی-پلاک ۲۴،

۶ .تیم غربالگری مستقر در مجتمع قضایی شهید مفتح (تهران) شهر زیبا – خ. مخابرات – میدان الغدیر – پشت کانون اصلاح و تربیت- مجتمع قضایی شهید مفتح

نشانی مراکز اداره بهزیستی مربوط به شهرستان‌های استان تهران

 • شهرستان پاکدشت بلوار شمالی شهدای قمی – روبروی آموزشگاه پردیس
 • شهرستان ورامین مجتمع ادارات – خیابان شورا – جنب اداره کار
 • شهرستان اسلامشهر انتهای باغ فیض (امام حسین (ع)) – ابتدای شهرک امام خمینی (ره)
 • شهرستان دماوند گیلاوند – بلوار شهید بهشتی- جنب شرکت تعاونی روستایی دماوند
 • شهرستان فیروزکوه سایت اداری – جنب آتش نشانی
 • شهرستان شهریار بلوار نواب صفوی – روبروی آموزش و پرورش شهریار
 • شهرستان رباط کریم خیابان بخشداری – روبروی امام زاده عمادالدین
 • شهرستان قرچک میدان طلائیه – جنب دادگستری قرچک
 • شهرستان بهارستان جاده ساوه – شهرک الهیه – خیابان الغدیر – جنب اداره گاز
 • شهرستان قدس شهرک ابریشم – خیابان مهستان – جنب دبیرستان مفتح
 • شهرستان ملارد مارلیک –بلوار سه بانده – میدان ساعت – بلوار آرش
 • شهرستان پیشوا بلوار شیخ جنید – جنب دادگستری
 • شهرستان پردیس انتهای فاز ۴ – خیابان جنت یک – ساختمان اداری ستایش – طبقه اول
 • شهرستان ری شهر ری – دولت آباد – نرسیده به فلکه سوم – خ. شهید مشمول (بهمن سابق) – اورژانس اجتماعی بهزیستی

 نشانی مراکز اداره بهزیستی مربوط به بخش‌های استان تهران

مرکز غربالگری بهزیستی شهدای دولت آباد (بخش‌های آفتاب، کهریزک و فشافویه) شهر ری – دولت آباد – نرسیده به فلکه سوم – خ شهید مشمول (بهمن سابق) – اورژانس اجتماعی بهزیستی.

سازمان بهزیستی استان تهران در این نشانی قرار دارد که اطلاعات بیشتر را در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود