گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی
۲۸ نظر
کیش تور

در آخرین قسمت از برنامه من و شما، مجری برنامه «آرش ظلی پور» با مهمان برنامه «مسعود فراستی» گفتگویی داشت که به تدریج مسیر گفتگو به سمت بحث و جدل پیش رفت و در نهایت فراستی برنامه را روی آنتن زنده ترک گفت. برنامه من و شما همواره میزبان چهره‌های مطرحی است و سعی دارد تا گفتگوهایی چالشی با آنها داشته باشد ولی این بار ظلی‌پور گفتگوی چالش را با دادگاه اشتباه گرفته است و در نقش یک قاضی وارد بحث می‌شود.

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

مهمان برنامه من و شما منتقدی بود که نقدهای تند و تیزش را نثار آثار سینمایی و بزرگان سینمای کشور کرده است. مسعود فراستی ابداع کننده تعدادی از رکیک ترین الفاظ در حوزه نقد سینمایی است. به عنوان مثال او عبارت «دیوث فرهنگی» روی آنتن زنده به فیلم کمال تبریزی گفت و بار دیگر در برنامه هفت، فیلم جرم اثر مسعود کیمیایی را استمنای کارگردان عنوان کرد. کسانی که فراستی را می‌شناسند هم حتما می‌دانند که در کلاس‌هایش هم چندان ادب را رعایت نمی‌کند و به عنوان مثال در ویدئویی که از او منتشر شده، کیارستمی را یک بی‌پدر خطاب می‌کند.

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

فراستی به واسطه حضور در برنامه هفت و برنامه هایی از قبیل هفت به آبرو و سابقه خود لطمه فراوانی زد. فراستی نشان داد که در برخی جاها برای دیده شدن و عقده گشایی از برخی افراد (که احتمالا مشکل شخصی با آنها دارد) از هیچ تلاشی فروگذار نیست. اما در مقابله با او باید چه کرد؟ به قول مولانا «چون تو با بد بد کنی پس فرق چیست؟»

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

گلزار هم در برنامه شب شیشه ای ژست خروج از استودیو را گرفت ولی بخاطر کاربلد بودن رشیدپور در برنامه ماند و پاسخ انتقادات را هم داد

اگر خاطرتان باشد برنامه کوله پشتی با اجرای «فرزاد حسنی» میزبان سردار رادان بود و حسنی (که به گستاخی در اجرا معروف است) انتقادات تند و تیزی نسبت به عملکرد پلیس و گشت ارشاد به او داشت. چیزی که حسنی در برابر مهمان برنامه‌اش مطالبه می‌کرد، صدای اعتراض بسیاری از مردم بود و لحن تیزی هم داشت اما در هیچ جا بی‌ادبی در کار نبود. یا در مثالی دیگر سری برنامه‌های شب شیشه‌ای و مثلث شیشه‌ای رضا رشیدپور نیز گفتگوهای صریح و بی‌پرده‌ای را با مهمانان خود داشت. به خوبی به یاد دارم که «محمدرضا گلزار» برای اولین بار جلوی دوربین صدا و سیمای ملی آمده بود و زیر رگبار سوالات منتقدانه رشیدپور قرار گرفت ولی بازهم در هیچ جایی از گفتگو، توهینی به طرفین صورت نگرفت.

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

برخی برنامه ظلی پور را با برنامه هاردتاک بی بی سی یکی می‌دانند ولی باید گفت این کجا و آن کجا. مجریان برنامه بی بی سی با نهایت آگاهی و ظرافت و دقت مهمانان خود را به چالش می‌کشند و نتیجه را به بینندگانشان واگذار می‌گنند

در مثال دیگر می‌توان به برنامه نود «عادل فردوسی پور» اشاره کرد که چالشی‌ترین گفتگو‌ها را در خود دارد و با اینکه به شخصه چندان اهل فوتبال نیستم ولی لحن مطالبه‌گر او و افشاگری‌هایی که در برنامه‌اش انجام می‌دهد از چشمانم پنهان نمانده است. مهمانان فردوسی‌پور گاهی جوش می‌آورند و به او بی‌احترامی می‌کنند اما او با لبخندی پاسخ آنها را می‌دهد که لحن بی‌ادبانه‌ای ندارد ولی صد برابر جواب‌های تند و تیز کاربرد دارد!

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

طنز نویس روزنامه بی قانون هم ماجرای جالبی را مطرح کرده است

در اینکه مسعود فراستی در طی این سال‌ها روی آنتن زنده کم بی‌ادبی نکرده شکی نیست و حضورش در برنامه‌ای گفتگو محور و چالشی می‌توانست جایی باشد برای انتقاد درست از او. آرش ظلی پور که روابط حسنه خوبی هم با اهالی سینما دارد و از قدیم‌الایام با این افراد برو و بیایی داشته، فرصت را مغتنم شمرده تا انتقام دوستانش را از منتقد بددهن سینما بگیرد. او برای این انتقام روش‌هایی را انتخاب می‌کند که در نهایت به باخت خودش منجر می‌شود و عملا فرصت را از دست می‌دهد.شاید بد نباشد در اینجای صحبت نگاهی به خلاصه این برنامه بیندازید:

در مبحث ادبیات و گفتگو «اوریانا فالاچی» خبرنگار گفته که می‌توان مصاحبه شونده را با حرف‌های خودش به صلابه کشید و از غرق شدن او لذت برد. می‌خواهم بگویم اینکه بخواهیم مهمان‌مان را به خاطر رفتارهای گذشته‌اش به باد انتقاد قرار دهیم، به خودی خود عیبی ندارد اما با روش و اصول درست.

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

برخی می‌گویند استوری اینستاگرام آرش ظلی پور از شب گذشته برنامه، گویای حکایت رفتار او در برابر فراستی بود.

در کتاب گفتگوی حرفه‌ای نوشته «احمد توکلی» درباره زبان بدن و استفاده از حرف‌های مصاحبه شونده علیه خود او نوشته شده است. دو موردی که مجری برنامه من و شما آنها را نادیده گرفته و رسما کارش را خراب کرده است. استایل نشستن و صحبت کردن ظلی پور و حتی خمیازه‌های مصنوعی در حین پاسخ مهمانش، نشان می‌دهد که او تصمیم گرفته به فراستی بگوید تو برایم مهم نیستی و بس! نکته اسفبار ماجرا اینجاست که ظلی‌پور ادعا دارد او و تیمش بیش از یک هفته در سوالات و ادای آنها در اتاق فکر تفکر کردند و با این حساب باید بر آن اتاق فکر صد افسوس خورد.

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

چهره و زبان بدن ظلی پور را ببینید. او در همه جهات اشتباه حرکت کرد و نتوانست به نقد درست از مهمانش برسد.

فارغ از لحن تهاجمی و پریدن به میان صحبت‌های مهمان برنامه، ظلی‌پور زمانی به اوج اشتباهاتش می‌رسد که محتوای مصاحبه را به خارج از چارچوب اصل ماجرا هدایت می‌کند و از سینما به روابط شخصی و خانوادگی و نحوه لباس پوشیدن فراستی می‌رسد. تا پیش از این جریانتا پیش از شروع این صحبتها؛ مهمان برنامه علی رغم زبان بدن بد مجری با او همراهی کرده بود و در برخی موارد هم ادبیات مخصوصش را علیه ظلی پور پیاده کرده بود (در بخش هایی از گفتگو فراستی او را تلویحا بی سواد می خواند) اما با جاده خاکی زدن مجری و رهنمون بحث به مسائل زناشویی؛ فرصت را دست مهمانش می دهد تا از تیغ گفتگو خودش را رها کند. ترک گفتگو توسط فراستی درست ترین کاری بود که در طول گفتگو انجام‌ شد و مجری در این قسمت هم همچنان غیرحرفه ای عمل می کند و با دست به سینه نشستن و رو برگرداندن؛ مهمانش را مشایعت می کند.

گفتگوی آرش ظلی پور و مسعود فراستی

مجریان صدا و سیما هم نسبت به عملکرد همکارشان انتقادات تند و تیزی داشته‌اند

این بدان معناست که ظلی پور نه در ابتدا و نه در میانه و نه حتی در انتهای گفتگو؛ هیچ اصولی را رعایت نمیکند و احتمالا ساعتها بعد که مشاورین و رییسش به او اقداماتش را گوشزد کردند؛ نامه عذرخواهی را در فضای وب منتشر میکند.

مسعود فراستی در بین عموم جامعه فرد چندان محبوبی نبود و احتمالا خیلی ها دوست داشتند او را در یک گفتگوی جنجالی ببینند که با پرسش های اساسی و‌ اصولی به زیر سوال برده شود. دست اندرکاران این برنامه اما این انتقادات مردمی را تبدیل به عقده گشایی شخصی کرده و با تبدیل میز گفتگو به میز محاکمه؛ این فرصت را از خودشان دریغ کردند. بی ادبی و با لحن توهین آمیز با مهمان برنامه حرف زدن نشانه حرفه‌ای بودن یک برنامه نیست. تاخت و تاز به فراستی می توانست جای خودش را به یک نقد واقعی دهد، عمیق‌تر و اتفاقا محکم‌تر باشد.

پیش از خاتمه صحبت بد نیست چند توییت و واکنش کاربران فضای مجازی را در این باره با هم مروری کنیم:

آیدین سیار سریع طنز نویس مطبوعاتی و فیلمناه نویس سینما با وجود آنکه این منتقد فیلم مارموز، نوشته او را یک آشغال خوانده بود اما کماکان از اجرای مجری تلویزیونی گله دارد

 

ابوالقاسم طالبی، کارگردان و فیلمنامه نویس ینمایی هم پیامی را به آرش ظلی پور نوشته مبنی بر اینکه او با توهین به فراستی سعی در مشهور شدن خودش داشت

 

 

احسان رستگار خبرنگار انتقادات بسیار تندی را نسبت به ظلی پور روا داشته است.

 

 

سینا والی الله مجری بین‌المللی و آنور آبی ایرانی هم ضمن انتقاد به عملکرد سابق فراستی، به موضوعی می‌پردازد که ما صحبتش را کردیم، مجری برنامه کاری کرد که منتقد بی‌ادب سینمایی بتواند از موقعیت سو استفاده کرده و تمام تقصیرها گردن مجری بیفتد.

 

 

حامد توکلی که در چلچراغ قلم می‌زند هم توصیف جالبی از ظلی پور نوشته است

 

 

فرید مدرسی روزنامه نگار اصلاح طلب نیز مدیریت صدا و سیما را زیر سوال برده است

حرکت مجری معروف آرش ظلی‌پور علیه فراستی مورد نکوهش اکثریت مردم و دیگر اهالی رسانه و سینما قرار گرفته و مخالفان سرسخت منتقد جنجالی را پشت حمایت او قرار داده است. همانطور که ساخت برنامه هفت و قرار دادن فراستی و میدان دادن به او برای بی ادبی در آنتن زنده باعث باخت صدا و سیما در بین اهالی سینما شد؛ مصاحبه ظلی پور با او و اقدامات ناشیانه اش بار دیگر صدا و سیما را بازنده کرد. بازنده اصلی همین سازمان است که سالهاست با وجود افت محبوبیت ملی و کاهش تعداد تماشاگر؛ همچنان سیاست های غلط خود را ادامه می دهد.

پی نوشت: بعد از ناراحتی رسانه‌ها و حتی مردم از این اتفاق  «محمد مهدی قاسمی» مدیر شبکه شما تا یک هفته برنامه تلویزیونی من و شما را به حالت تعلیق در آورده تا مدیران شبکه تصمیم گیری نهایی را درباره آن بگیرند. ضمن اینکه مجری و عوامل دیگر برنامه نیز توبیخ شده‌اند و خود آقای قاسمی نیز بخاطر مکدر شدن ذهن بینندگان از مخاطبان برنامه عذرخواهی بعمل آورده است.

کیش تور
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۸ نظر

ورود

 • saeid آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  و با این حساب باید بر آن اتاق فکر صد افسوس خورد.

 • محمد آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  کاش حداقل یه کم اخرش بهتر می بود رفتارش خیلی زننده بود درسته آقای فراستی بد حرف میزنه ولی خوب کسی هم به اینا فشار نیاورده بود که دعوتش کنن

 • parsa آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  gahi bajad khod ra dar ajene did

  mojri ro taeid namikonam vali har che kard behtarin rah nabod vali lazem bod

 • مجید آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  مجری عقده ای تازه به دوران رسیده همینه!

 • ali آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  حالا فراستی هر شخصی که کاری به گذشته اش نداشته باشیم نقدی که درباره ای سینما طنز فعلی کرده نقد به جایی بوده و دوما اینکه مجری میگه فراستی کیه ؟؟؟؟!!!!!! خوب اگه شخص مهمی نیست پس چرا دعوت کردین

 • علی لاوین آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  توی قاب اخر لحظه ی رفتن فراستی فقط یه چیزی یادم اومد اونم این بود که
  ادب از که اموختی گفت از بی ادبان
  این مصداق اخرین صحنه رفتن فراستی بود
  که الحق جناب مجری ادب رو از خود اقای فراستی یاد گرفتن

  • مهسا آذر ۱۳, ۱۳۹۷

   شما این ضرب المثل ر کلا اشتباه متوجه شدی! برو یه سرچ کن

 • Mr. Original آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  نتیجه این مصاحبه این شد ک شما اگر (اگر) با بدترین و بی ادب ترین فرد هم کلام شدید نباید لحن وقیحانه و دور از ادب به خودت بگیری چون همیشه اون فرد بی ادب محکومه، حالا میخواد مخاطبت هرکسی باشه.
  کاش به فرزندانمون در مدارس بجای تعلیمات مختلف میومدیم آداب معاشرت و همکلامی با گروه های مختلف جامعه رو آموزش میدادیم تا شاهد این رفتار نشات گرفته از تفکرات غلط بچه گانه (ک بزنم لهش کنم یا حالشو بگیرم ویا…) ک بیشتر در مدارس شاهدش هستیم، نباشیم.

 • Amoo آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  فراستی خوب یا بد سفید یا سیاه ، تا این لحظه هنوز کسی رو ندیدم توانایی حمله به فراستی رو به سبک خودش داشته باشه ، تا الان هر کی به فراستی حمله کرده صرفا بهش فحاشی کرده و یا وارد مسائل خصوصی زندگیش شده که این نشان از ضعف منتقدان آقای همیشه منتقد هست! از نظر من ایشون زمانی هم که توهین میکنه یا طرف مقابلش رو خرد میکنه این کار رو تمیز و مودبانه انجام میده این من نفرت‌انگیز!

 • رضا آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  با عرض معذرت هنوز یک نفر هم پیدا نشده در بحث سینمایی توانایی رودررویی با مسعود فراستی رو داشته باشه و پیدا هم نخواهد شد
  همین باعث میشه حتی اگه بجز این اقای ظلی پور فرد دیگ ای هم بخواد مسعود فراستی رو نقد بکنه ،متوجه بشه از لحاظ سینمایی یک چهارم مسعود فراستی هم سواد نداره و مجبور بشه کار رو به توهین شخصی برسونه همونطور که اکثر کارگردانها ک با فیلمهای الحق حوصله سر برشون تو هفت از هماوردی سینمایی با فراستی باز میموندن و اخرسر مجبور میشدن ب جمله خوشحال شدیم تو بامون مخالفی اکتفا کنن.

 • یا حق آذر ۱۰, ۱۳۹۷

  جناب آرش ظلی پور:
  حرف زدن که بلد نیستی اما آیا حرف نزدن هم بلد نیستی، تهیه کننده ایشون رو دعوت کرده و ایشون هم مشروط آمده تا فقط درباره یک جریان خاص در سینما حرف بزند اونوقت تو میای درباره اینکه ایشون عاشق شده یا نه حرف میزنی، حرکات دستت و نحوه حرف زدنت حال مخاطب رو بهم میزنه، باید در رسانه ملی را گل گرفت که به کودکانی چون تو تریبون میده تا عقده گشایی کنی، اومدی یکی رو خراب کنی اما خودت صدها برابر تخریب شدی. شما مجری بودی و متاسفانه قواعد مجری و میزبانی را بلد نبودی. اگر چه خیلیها دل خوشی از فراستی ندارند اما جنابعالی با ناشی گری بجای تخریب حریف خودت را تخریب کردی و حتی صدای مخالفین فراستی هم در اومد

 • فعالان فرهنگی استان لرستان آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  🔹اطلاعیه فعالان فرهنگی استان لرستان

  درپی رفتار گستاخانه مجری شبکه شما به مهمان معروف کشورمان اقای فراستی کارشناس سینما , جمعی از فعالان فرهنگی لرستان ضمن برائت از رفتار زشت این مجری اعلام میدارد که
  مجری گرامی اقای ظلی پور :

  بسم الله نور
  🔹 رفتار نامتعارف و هماهنگ شده شما نشان از اشتباه محاسباتی تیم این برنامه و الخصوص شما مجری این برنامه اقای ظلی پور می باشد .

  نقش شما به مانند یک مجری bbc بودنه مانند یک مجری در صدا وسیما جمهوری اسلامی ایران . !
  متاسفانه پرحاشیه و بی ادبانه و گستاخانه .!
  اقای ظلی پور شما که بعد رفتن فراستی شوک زده شدید و نتوانستید خودتتان را کنترل کنید , نشان از بی ادب بودن شماست که حداقل احترام منتقد کهنه کار این کشور رو نداشتید.
  با این رفتار شما میتوان برداشت کرد که حتما جریانات کج سلیقه فرهنگی از شما حمایت میکنند که این طور بی ادبانه رفتار کردید.

  و به شما رئیس سازمان صدا و سیما میگوییم که مقصر اصلی شما هستید که جلوی این رفتار هنجار شکنانه را نگرفته اید و در مراتب بعدی مدیر شبکه این برنامه

  🔹قرارگاه فرهنگی لرستان در سروش
  @tvvelayat

 • اخراج مجری والسلام آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  اخراج مجری والسلام

 • غریبه آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  این یارو ذلیل پور کیه؟ بار اوله اسمشو میشنوم با یه تیر دو نشون زد یکی ایکه مردم بشناسنش دو اینکه از فراستی انتقام بگیره مرتیکه بی ادب

 • ی آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  اخراج مجری والسلام

 • حسین آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  این متن هم همش از روی غرض ورزی هستش
  فراستی یک منتقد خوبه که کارش رو بلده و اصطلاحاتی که به کار میبرند خیلی مناسب فضای نقد هستش
  ولی شما فقط خودتون رو ضایع میکنید با این متن ها

  • آرش پارساپور آذر ۱۱, ۱۳۹۷

   فکر نمیکنم گفتن بی پدر به یک کارگردان اصطلاح مناسبی برای فضای نقد باشه دوست عزیز

   • سهیل آذر ۱۱, ۱۳۹۷

    بله جناب نویسنده ادب متاسفانه در کشور ما کم شده ربطی به سواد دار و بی سواد هم نداره

 • محمد آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  این یارو آرش ضلی پور اون احسان علی خانی احمق گندش کرد ! الان فکر کرد کسی شده واسه خودش ! داره سعی میکنه مث احسان علی خانی بشه ولی نمیدونه همون علی خانی بعد کلی آزمون و خطا و تجربه آخرش به این درجه رسید که تا کجا جلو بره بعد ترمز کنه ! شاگر خوبی نبودی واسه علیخانی ! احمق بی ادب ! این نقد بود یا بی ادبی ! اگر هم کسی بخواد نقد کنه توی بچه در اون حدی نیستی ! باید یه سینما گر کهنه کار و پیشکسوت بیاد نقد کنه نه تو بچه ریقو!

  • ندا آذر ۱۳, ۱۳۹۷

   ریقو یعنی چی؟

   • پیمان آذر ۱۳, ۱۳۹۷

    عالی بود :)))))) “ریقو یعنی چی؟” وسط این همه نظر به این رسیدم از خنده منفجر شدم

 • Amir آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  اقای فراستی چه ادم خوب و با اخلاق و چه بی اخلاق
  توی صنعت نقد ادم بزرگی و با تجربه ایه ولی بحث اینه یه بزرگ را نباید مقابل با یه ادم کوچک قراد داد

 • علی جباری آذر ۱۲, ۱۳۹۷

  اینکه گفتگوی آقای فرزاد حسنی با سردار رادان رو یک گفتگوی خالی از بی ادبی عنوان کردید میزان انصاف شما رو نشون می‌ده. یادتون میاد که پیامی رو با تمسخر و خنده برای سردار خوندند: «آقای رادان شما از بهرام رادان خوش‌تیپتر هستید». این یک جمله چالشی صریح و خالی از بی‌ادبی بود!
  و اما آقای ظلی پور.
  دروغگو کم حافظه است.
  این مجری با نگاه و لحنی تحقیرآمیز برای دفاع از فیلم هزارپا به آقای فراستی می‌گه این همه مردم رفتن این فیلم رو دیدن!
  این گفتگو رو از ایشون ببینید:
  https://www.aparat.com/v/YUxdP

 • تنهام-۳۰ آذر ۱۲, ۱۳۹۷

  آقای ظلی پور گاهی اوقات با یه اشتباه نوزده نمیشیم صفر میشیم.

 • لیلا آذر ۱۳, ۱۳۹۷

  مجری در کمال بی ادبی و بی احترامی با بزرگتر از خودش رفتار کرد و مستحق مجازات اخراج از صداوسیما هست. بنده به شخصه دیگه برنامه هایی که ایشون اجرا کنند تماشا نمیکنم

 • نوید رضایی آذر ۱۳, ۱۳۹۷

  سلام دوست عزیز
  به موضوعات بسیار خوبی اشاره کردید

  تحلیلی بر پایه نگاه رسانه و تبلیغات به بهانه این برنامه پخش شده در شبکه ما و شما با مدیریت محمدهادی قاسمی، به مجری گری آرش ظلی پور با حضور مهمان برنامه مسعود فراستی نوشتم، پیشنهاد میکنم مطالعه و بررسی بفرمایید
  http://navidweb.ir/6456
  مسعود فراستی و آرش ظلی پور
  استراتژی رسانه ای و تبلیغاتی نفی غیر بصورت دقیق بررسی و شرح داده شده

  خوش حال میشم نظر شما رو به عنوان کسی که در این موضوع صاحب ایده و فکر هستید بدونم
  سپاس از مقاله خوبتون

 • مسلم. آذر ۱۵, ۱۳۹۷

  مهمان برنامه با لحن خونسردی و موجه اعتقاد خودشو بیان و به حق فیلمهای ما هم همه بی نقص و عالی نیستن. اما مجری برنامه حاشیه سازی و شانتاژ رو اعمال میکرد در صورتی که لباس پوشیدن مهمان نباید موضوع چالش باشه و مجری لحن بسیار بد و پرخاشگرایانه داشت.و حرمت مهمان بسیار واجب هست.

 • آبتین آذر ۲۵, ۱۳۹۷

  ظلی پور مال این گفتگو نبود، خیلی بی ادب، پرخاشگرانه، وقیحانه و چیپ رفتار کرد، اینا همه به کنار، مگه ناظر و کارگردان پشت صحنه نبودن یه دستی براش تکون بدن که حداقل ادامه نده، یا بقول کلیدسازه بزرگ از تو گوشی بهش تذکر میدادن، مگه اینکه همه موافق این اجرا بودن، که با توجه به تهیه کننده برنامه چندان هم دور از ذهن نیست