واکنش کاربران توئیتر به اظهارات متفاوت پروانه سلحشوری درباره حجاب

واکنش کاربران توئیتر به اظهارات متفاوت پروانه سلحشوری درباره حجاب

اظهارنظر متفاوت پروانه سلحشوری در همایش «پوشش بانوان ایرانی پس از انقلاب» که در دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد سبب شکل‌گیری هشتگ جدیدی در شبکه اجتماعی توئیتر شد و اغلب کاربران به آن واکنش منفی نشان دادند و بعضا در قالب شوخی به نقد این سخنان پرداختند.

نماینده مردم تهران در مجلس در همایش روز گذشته، حجاب را از مباحث پر چالش بعد از انقلاب عنوان کرد و گفت: خصوصا بحث حجاب اجباری از موضوعاتی است که مطرح می‌شود. تا قبل از سال ۶۲ حجاب اجباری وجود نداشت اما بعد از آن این مسئله به وجود آمد. اوایل انقلاب اعتراضاتی به حجاب اجباری بود. موضوعاتی از این دست مطرح شدند.

پروانه سلحشوری با بیان اینکه بیشتر مردم ایران هنوز معتقد به حجاب هستند و آن را باور دارند، یادآور شد: البته دختران و زنانی هستند که باور به حجاب ندارند. سوال این است آیا ما پس از ۴۰ سال از انقلاب توانسته‌ایم دختران و زنان‌مان را باورمند به حجاب کنیم؟ قطعا نهادهای سیاستگذار و مجری اشتباهاتی داشته‌اند که نه تنها نتوانسته‌ایم حجاب را برای اقشار جامعه نهادینه کنیم بلکه گاهی آموزه‌های ما اثر عکس داشته است.

سلحشوری خاطرنشان کرد: من معتقدم که الزاما پوشیدن چادر به معنای حجاب کامل نیست. گاهی برخی با همین پوشش چنان آرایشی دارند که خود حجاب را زیر سوال می‌برد. باید بگویم ما نه تنها باعث اعتقاد جوانان‌مان به حجاب نشده‌ایم بلکه باعث گریزان شدن آنها از خیلی از آموزه‌ها شدیم.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه دخترانی که پوشش بهتری دارند زودتر ازدواج می‌کنند و در رابطه عاطفی با جنس مخالف موفق‌تر عمل می‌کنند ادامه داد: در مورد آینده حجاب نمی‌توانیم بگوییم معتقدان به حجاب بی اعتقاد می‌شوند. اشکال کار در جای دیگری است. متاسفانه بعد از انقلاب نه تنها در مورد حجاب بلکه در بسیاری از موارد ایدئولوژیک عمل شد. ما فقط روی ظاهر اسلامی کار کردیم و ریاکاری کردیم. در حالیکه محتوا را رها کردیم و اصل دین را به جوانان آموزش ندادیم.

سلحشوری با اشاره به سابقه تحصیل و زندگی خود در هند گفت: من ۱۰ سال در هند زندگی کردم. در آنجا چادر و مقنعه چانه‌دار به سر می‌کردم، اما به نظرم واقعا نیاز است نگرش جدیدی را حاکم کنیم. این نحوه پوشش برای خود من آسیب‌زا بود.

وی با ابراز این عقیده که «همین که من گردنم را عمل کردم و دستم سال‌هاست درد می‌کند ثمره سال‌ها پوشیدن چادر بود» افزود: ما باید نوع حجابی را تعریف کنیم که در ابتدا آسیب زننده نباشد.

همین اظهارنظر واکنش‌هایی به شکل زیر را در توئیتر بدنبال داشت:

 

۴ نظر

ورود

 • رضا نوری آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  نفس حرفشان درست ولی بازم دم انتخابات شد و بازم همه گاندی و مادر ترزا شدند! شما ۳.۵ سال نماینده هستید چرا الان این مطلب یادتان افتاد؟؟؟ تازه یادتان افتاده بعد از چادری بودن مهر گردن تان اسیب دیده؟؟؟! یکبار اردبهشت ۹۶ ریس محترم تان با انواع ترفندهای پوپولیستی روی کار امد و حرف هایی زد که بیشتر به قول کارشناسی سالها از رسانه های اپوزیسون شنیده نمیشد حتی! ولی عملکرد اش چه بود؟! خانم سلحشوری دنبال روش های جدید باشید این کارت را اقای روحانی بازی کردند و سوخت.
  ولی فقط تویت علی سیستانی جالبه که واقعا خودت به عنوان نماینده درباره بیکاری و فقر و تورم ۵ برابری شدن قیمت دلار چه کردی؟! در حد یه تویت زدی؟ نه هرگز

 • محمد آذر ۱۱, ۱۳۹۷

  یه عده آدم چپ میرن راست میان دوست دارن یه چیز بگن بحث واکنن بعد هم مظلوم نمایی رو این خانم هم میخواد هر کاری کنه تو چشم بیاد
  اگه راست میگی برو از یه دکتر بخواه این حرف رو بزنه یا تایید کنه که گردن دردت در اثر چادر هست تا بقیه ی پزشک ها جوابشو بدن
  حتماً مادران و مادربزرگ های ما چادر رو اشتباهی سر میکردن که تا اخر عمرشون فقط پادرد گرفتن ولی شما گردن درد گرفتی

 • MASIH مهر ۱۲, ۱۳۹۹

  مادر های ما هم ک چادر میکنن مس تو گردن درد گرفتن (همون‌جوری ک محمد عزیز گفت) رفتی اونجا پول میگیری و الانم اینقدر پول داری ک نگو.. اینجوری قیافه مظلومشو نگا نکنید
  کثافتیه دومی نداره

 • شیگا آبان ۲۸, ۱۴۰۰

  خیلی جالبه مجلسی که مثلا قوه قانونگذار این کشوره اینهمه مصیبت و بدبختی و گرانی وکلا مشکلات مردمو ول کرده چسبیده به ممنوعیت نگهداری لاکپشت و سگ وگربه وایشونم که دیده نزدیک داره میشه به انتخابات دچار چادرگرفتگی و آرتروز ناشی از بار چادر شده ، واقعا به کجا داریم میریم؟؟گرچه واقعیت ماجرا اینه که وقتی هیچ عکس العمل وشکایتی از وضع موجود نمیبینن ایجاد تغییرم لازم نمیبینن ،قبلا قیمتها سال به سال میرفت بالا والان روز به روز و عجیبه که هیچکسم مطلقا پاسخگو نیست(گرچه سالهاست که اینطوره)واقعا وضعیت اقتصادی فاجعه باره ،کارگرها که عمده جمعیت کشورند با حقوق حدود چهارملیون چطوری زندگی میکنند؟یک عده اونقدر دارن که نمیدونن چیکارکنن با پولشون (که عمدتا شامل اقازاده ها وبستگان مقاماتن)یک عده هم از نداری به اخرخط رسیدن،اجاره ها سربه فلک کشیده فقر بیداد میکنه فساد که نگفتنیه اونوقت خبرهارو نگاه میکنی سرخطش ممنوعیت حمل موش ولاکپشته وکش رفتن خودکار ضرغامی توسط رستم قاسم و اینم که نمونه اخرش خانم تو خونه جرات نمیکنه به همسرش بگه چادر سرنمیکنم یا منافع شخصیش ایجاب میکنه چادر سرش کنه اونوقت میاد پشت تریبون مجلس از ارتروزش و درد گردنش برامون میگه .