۶ نظر

وقتی نام خودرو زرهی سبک را می شنوید بدون شک به جنگی روی زمین فکر خواهید کرد؛ جایی که خودروهای زرهی مانند تانک، نفربر یا دیگر خودروهای مسلح مدرن جولان داده و علاوه بر محافظت از جان سربازان، آتش قابل توجهی را متوجه نیروها و مواضع دشمن می کنند. اما ظاهراً نیروی دریایی ایالات متحده استفاده جدیدی برای خودروهای زرهی سبک یافته است. نیروی دریایی ایالات متحده از قبل اولین راکت توپخانه خود از روی یک ناوچه شلیک کرده و اکنون در حال استقرار خودروهای زرهی سبک بر روی سکوی پرواز ناوهای هواپیمابر برای مقابله با قایق های تندرو کوچک و دیگر تهدیدهای مشابه است.

خودرو زرهی

در ماه سپتامبر گذشته، نیروهای ناوگان سی و یکم دریایی ایالات متحده تعدادی خودرو زرهی سبک را روی ناوچه دو منظوره Wasp پیاده کردن تا در یک مانور دفاعی در دریای چین جنوبی از آن استفاده کنند. در حالی که استفاده از خودرو زرهی سبک روی عرشه ناوچه های آبی خاکی خلاقانه و یکی استراتژی جدید است، این موضوع سئوالات متعددی را در مورد امنیت و توانایی های نیروی دریایی بزرگ ایالات متحده و کشتی های جنگی این نیرو که در آب های خطرناک سراسر دنیا در حال انجام ماموریت هستند ایجاد می کند، ناوگان های دریایی که هنوز هم به تجهیزات دفاعی قدیمی خود برای مقابله با تهدیدات سطح آب اتکا دارند.

خودرو زرهی

ژنرال دیوید دبلیو کافمن، رییس بخش نبردهای ماموریتی در ستاد عملیات دریایی در حالی که در ماه نوامبر در مورد آینده نبردهای دریایی صحبت می کرد، تصریح کرد که نیروی دریایی در حال بررسی راه هایی برای تبدیل کردن کشتی های جنگی به تهدیدی بزرگ تر و قوی تر برای دشمنان از طریق یکپارچه سازی تجهیزات جنگی این ناوگان هاست. برای مثال وی گفته که فرماندهان می توانند دست به روش های خلاقانه ای بزنند که از آن میان می توان به نصب خودروهای زرهی سبک روی عرشه ناوچه ها اشاره کرد زیرا این خودروها سنسورهای بهتر و قوی تری نسبت به کشتی های جنگی برای شناسایی و ردیابی قایق های تندرو کوچک دارند.

بیشتر بخوانید: زیردریایی هواپیمابر AN-1؛ نیروی دریایی ایالات متحده در مسیر عملی کردن ایده ای ۶۰ ساله

خودرو زرهی

سروان جرج مک آرتور، سخنگوی ناوگان سی و یکم نیروی دریای ایالات متحده نیز اعلام کرد که در مانور انجام شد در دریای چین تمرکز بر روی استفاده از سنسورها نبوده و بیشتر بر روی قدرت و توانایی های دیده وری خودروهای زرهی سبک برای شناسایی تهدیدهای سطحی کوچک تاکید شده است. برای مثال در این رزمایش از سیستم اپتیکی M41A4 SABER استفاده شده که بخشی از یک پروژه اپتیکی روزآمد شده با قدرت هدفگیری بالا برای موشک های ضد تانک هدایت شده موسوم به BGM-71 TOW است.

خودرو زرهی

وی تاکید کرده که ترکیب این تجهیزات قدرت دفاعی یکپارچه ناوچه Wasp را افزایش داده است- به ویژه این که سیستم دروبینی تاکتیکال LAV-25 یک راه حل بالستیک برای مسلسل های M242 و M-240C کواکسیال فراهم کرده که به آن ها امکان می دهد با دقت و کارآیی بیشتری با اهداف کوچک سطحی مقابله کنند.

خودرو زرهی

در رزمایش ماه سپتامبر گذشته نیروی دریایی ایالات متحده در دریای چین جنوبی از اسنایپرها، هاموی های زرهی مسلسل دار، سیستم های ضد تانک تاو و خودروهای زرهی سبک دیگر روی عرشه ناوچه ها استفاده شد. این اولین باری است که یک رزمایش مشترک بین یک یگان زرهی و یگان دریایی در این ابعاد انجام می گیرد. در اکتبر سال گذشته نیز از یک سیستم راکت انداز توپخانه ای با قابلیت تحرک بالا روی عرضه ناوچه آبی خاکی Anchorage با موفقیت استفاده شده بود. این سیستم توپخانه ای هدفی شبیه سازی شده در ۷۰ کیلومتری را با موفقیت هدف قرار داد.

خودرو زرهی

به نظر می رسد که نیروی دریایی ایالات متحده متوجه آسیب پذیری ناوگان دریایی خود، به خصوص ناوهای هواپیمابر، در مقابل تهدیدهای سبک و چابکی مانند تعداد زیادی قایق تندرو شده و در صدد رفع این نقطه ضعف برآمده است که رویکرد بالا یکی از گزینه های آنان به شمار می آید. ویدیو مربوط به استفاده از خودروهای زرهی سبک روی عرشه کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده را در این لینک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: ۷ کشور قدرتمندی که دارای ناوگان زیردریایی با قابلیت حمل موشک بالستیک هستند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • حسین آذر ۱۳, ۱۳۹۷

  چه دست و پایی میزنم
  یعنی از اون همه توپ و موشک رسیدن به چی

  • حسین آذر ۱۳, ۱۳۹۷

   رسیدن به اینکه نماز تو کشور اونا بهتر قبول میشه
   رسیدن به اینکه کل مسلمونای خاورمیانه برا پناهندگی راهی غرب شدن
   رسیدن به اینکه کشوری که نمیتونه شکم مردم خودشو سیر کنه شکر میخوره میخواد دنیا رو اداره کنه
   غذای بی خانمانای امریکایی صد برابر مغذی تر و پر انرژی تر از غذای فردیه که اینجا مثل سگ جون میکنه

   • محمد آذر ۱۳, ۱۳۹۷

    حرف میزنی منطقی باش چرا همه چی رو قاطی میکنی این کاملا مشخصه که کشور ما از نظر نظامی توی منطقه خودش کلیدی ظاهر شده اقتصاد رو یه عده آدم دیگه اداره میکنن که طرز تفکرشون در بسیاری جهات غلطه و یا درست نتیجه نداده اینکه همچین چیزی هم داره رو کشتی هاشون اضافه میشه کار تحلیلگر نظامیه که چرا اضافه کردن تو هم خیلی فکر می‌کنی غذای بی خانمان ها مغذیه پاشو برو
    کی خواست دنیا رو کنترل کنه که شما این همه عضبانی شدید اینم که میبینی یه عده میرن غرب دلیل بر این نیست که غرب دسته گله اونا هم میرن پول دربیارن وگرنه کی پا میشه بره کشور غریبه با تبعیض های مختلف روبرو بشه
    اگر یه تعداد کشور مثل عربستان سعودی هم رفتاری دور از تفکرات وهابیشون داشتن الان همه‌ی ما نشسته بودیم تو یه منطقه آروم زندگی میکردیم

   • محمد آذر ۱۳, ۱۳۹۷

    ای کاش امثال شما می فهمیدید حفظ امنیت کشور نیست که باعث کم ارزش شدن وعده غذایی جنابعالی شده بجای حرف های احساسی بی ارزش بفهم مشکل از رای این مردم بوده و ناتوانی عده ای شکم پرست غرب زده که امروز مدعی توهمات شکست خورده ای هستند که با اون مردم را فریب دادند

    • سهیل آذر ۱۴, ۱۳۹۷

     داداش به خدا از این همه شعار شما دلواپس ها خسته شدیم تا کجا میخواید بتازونید
     چه قدرت نظامی ولمون کن حاجی

 • علی آذر ۱۳, ۱۳۹۷

  مطمئنا ناوهای هواپیمابر آمریکا چندین لایه دفاعی داره که باعث میشه با عملیات های انتحاری قایق های تندرو هم نشه این ناوهای چند میلیارد دلاری رو نابود کرد.