طوفان کتاب میشل اوباما در امریکا: فروش ۴ میلیون نسخه‌ای BECOMING

آن چه از کتاب «شدن» میشل اوباما باید بدانید

طوفان کتاب میشل اوباما در امریکا: فروش ۴ میلیون نسخه‌ای BECOMING

دکتر میشل اوباما، فارغ التحصیل مدرسه حقوق دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۸۵ میلادی، همسر باراک اوباما، رییس جمهور سابق ایالات متحده است و هشت سال، بانوی اول کاخ سفید در دوران زمامداری همسرش بود. او اخیرا، خاطرات زندگی خود را به خصوص در زمانی که بانوی اول کاخ سفید بود، هم چون هیلاری کلینتون، همسر بیل کلینتون، رییس جمهور سابق آمریکا، به رشته تحریر درآورد و مدتی است که فروش های طوفانی را در بازار کتاب آمریکا، تجربه می کند. طبق آمار منتشر شده، کتاب میشل اوباما در مدت ۱۵ روز ۴ میلیون نسخه در آمریکا و کانادا فروش داشته است.

میشل در این کتاب به مشکلات ازدواجش از جمله سقط جنین اشاره کرده است. او گفته است چطور پس از دو بار حاملگی بی‌سرانجام، با لقاح مصنوعی بچه‌دار شده‌ است. او در صفحه ۱۵۷ و ۴۱۴ این کتاب درباره ایران سخن گفته که تا ترجمه کتاب باید منتظر بود و دید که روی چه موضوعاتی تمرکز کرده است. ایرانیان، خاطره خوشی از او ندارند. چرا که نام آرگو ، فیلمی ضد ایرانی را به عنوان بهترین فیلم اسکار سال ۲۰۱۳ معرفی کرد. اعلامی که برای نخستین بار در تاریخ اسکار، از داخل کاخ سفید صورت گرفت.

کتاب «شدن» (Becoming) که خاطرات «میشل اوباما» را دربردارد، «شدن» نامیده شده و روز ۱۳ نوامبر از سوی «پنگوئن رندوم هاوس» به ۲۴ زبان در کشورهای مختلف جهان منتشر شد. خوانندگان ماه‌هاست منتظر انتشار ‌این کتاب بودند که گفته می‌شود مبلغ قرارداد چاپ کتاب‌های خاطرات «باراک» و «میشل اوباما» ۶۵ میلیون دلار برآورد می شود.

کتاب شدن میشل اوباما
پست اینستاگرامی میشل اوباما درباره برگزاری تور جهانی معرفی کتابش که با استقبال میلیون ها نفر از کاربران اینستاگرام مواجه شد
تصویر صفحه شناسه کتاب شدن نوشته میشل اوباما
سرفصل های کتاب شدن میشل اوباما شامل مقدمه، شدن من ، شدن ما و تشکرها و نطق پایانی که مجموعا کتابی ۴۵۰ صفحه ای را به ارمغان آورده است
میشل اوباما، مقدمه کتابش را این گونه آغاز کرد: وقتی من کودک بودم، آرزوهای من ساده بودند. من یک سگ میخواستم، یک خانه که پله داشته باشد. دو طبقه برای یک خانواده.به دلایلی، یک بیوک چهار درب به جای دو درب که آرزوی پدرم بود.
تصاویری که میشل در کتابش منتشر کرده است و تصویر همان بیوک پدرش را که در مقدمه درباره آن صحبت کرده بود را نشان می دهد
تصاویری که میشل اوباما در کتاب شدن درباره سبک زندگی و فعالیت هایش در حوزه های مختلف اجتماعی و سیاسی آورده است
میشل اوباما در این کتاب، تصاویری از سفرهای تبلیغاتی همسرش در جریان رقابت های انتخاباتی را نیز به اشتراک گذاشته که جالب توجه است

بر خلاف تصور رسانه ها، این نخستین کتاب «میشل اوباما» محسوب نمی‌شود؛ او پیش‌تر در سال ۲۰۱۲ «American Grown» را با موضوع تمرکز خود بر گلخانه گیاهان خوراکی کاخ سفید به چاپ رسانده بود.

تصویر نخستین کتاب میشل اوباما با نام AMERICAN GROWN

«میشل» کتابش را «تجربه‌ای عمیقا شخصی» توصیف کرده و گفته که امیدوار است این اثر برای دیگران الهام‌بخش باشد تا بتوانند به کسی که دوست دارند تبدیل شوند. این کتاب، خاطرات «اوباما» را از زمان کودکی در جنوب شیکاگو تا دوران مادری و فعالیت‌های کاری در کاخ سفید شامل می‌شود.

«میشل» درباره کتابش گفته بود که در این کتاب من درباره ریشه‌هایم و این‌که به عنوان دخترکی از خطه جنوبی شیکاگو صدایم را پیدا کردم، قوی شدن و از آن برای قدرت دادن به دیگران استفاده کردن، حرف زده‌ام. امیدوارم سفر من الهام‌بخش خوانندگان باشد تا شجاعت تبدیل شدن به کسی را که آرزویش را دارند، پیدا کنند. بی‌صبرانه منتظر به اشتراک گذاشتن داستانم هستم.

کتاب «شدن» به صورت همزمان در آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا، ‌نیوزیلند، هند و آفریقای جنوبی به صورت چاپی و دیجیتالی منتشر می‌شود. «میشل اوباما» همزمان با چاپ کتابش توری جهانی برای معرفی آن برگزار می کند.

کتاب های بانوان اول آمریکا

پیش از «اوباما»، تمام بانوان اول ایالات متحده آمریکا به غیر از «پت نیکسون»، دست به قلم شده و خاطرات دوران ریاست‌جمهوری همسرشان را به نگارش درآورده‌اند. «خاطرات کاخ سفید» نوشته «لیدی برد جانسون» و «تاریخ زنده» نوشته «هیلاری کلینتون» از معروف‌ترین این آثار هستند.

کتاب زندگی‌نامه‌ای «باراک اوباما» در اصل چهارمین اثرش در بازار نشر محسوب می‌شود. او اعلام کرده بخش اعظم درآمد حاصل از کتاب‌های‌شان را به موسسات خیریه از جمله «بنیاد اوباما» خواهد داد. او در این کتاب به خاطرات خود از سال‌های ۲۰۰۹ تا  ۲۰۱۷ که سمت ریاست‌جمهوری آمریکا را بر عهده داشت، می‌پردازد.

«باراک اوباما» رییس‌جمهور سابق آمریکا پیش‌تر خاطرات خود را از زمان جوانی در کتابی به نام «رویاهای پدرم» منتشر کرده بود. او همچنین در دوران سناتوری خود کتابی با عنوان «جسارت امید» را روانه بازار کرد که هر دو این‌ها در آن زمان به جدول پرفروش‌ترین‌ها راه پیدا کردند. «اوباما» علاوه بر این، کتابی کودکانه هم برای دو دخترش به نگارش درآورده است.

«بیل کلینتون» دیگر سیاستمدار دموکرات، پیش‌تر رکورددار بالاترین قیمت کتاب خاطرات در این زمینه بود. او در سال ۲۰۰۴ برای نوشتن کتاب «زندگی من» ۱۵ میلیون دلار دریافت کرد. «جورج دبلیو. بوش» هم کتاب «لحظات تصمیم‌گیری» را به قیمت ۱۰ میلیون دلار به ناشران فروخت.

تصویری از فیلم مراسم امضا کتاب شدن میشل اوباما در صفحه اینستاگرامش

میشل اوباما، ۲۴ میلیون فالوور در اینستاگرام دارد. متن و حاشیه تور جهانی وی را در این نشانی دنبال کنید. میترا معتضد کتابی از الیزابت لایت فوت را که درباره میشل اوباما بود، به فارسی برگردانده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • سپیده آذر ۱۷, ۱۳۹۷

    با این گزارش جذاب بسیار مشتاقم این کتاب را بخونم

  • حسین آذر ۲۳, ۱۳۹۸

    ننوشته که چقدر این آمریکایی ها عوضی هستن که دارو رو هم تحریم کردن.
    همینقدر بی شرف