۷ بیماری که آن ها را با آنفلوانزا اشتباه می گیریم

۷ بیماری که آن ها را با آنفلوانزا اشتباه می گیریم

با فرا رسیدن پاییز و زمستان، فصل شیوع آنفلوانزا هم شروع می شود. به همین دلیل است که با وجود زیبایی های پاییز و زمستان، خیلی ها دل خوشی از این روزهای سرد سال ندارند. به ویژه افراد آسیب پذیرتری مثل کودکان، سالخوردگان و کسانی که بیماری های ریوی مثل آسم دارند، علائم رایج آنفلوانزا یعنی تب شدید، دردهای عضلانی، حالت تهوع و سرفه ی خشک می تواند برای آن ها دردسرساز شود. اما هر علامت شبه آنفلوانزایی نشان دهنده ی بیماری آنفلوانزا نیست. بسیاری از دیگر بیماری ها هم می توانند علائم مشابهی را ایجاد کنند. در ادامه به ۷ بیماری ای می پردازیم ممکن است آن ها را با آنفلوانزا اشتباه بگیرید.

۱- سرماخوردگی

بیماری های شبیه آنفولانزا

سرماخوردگی هم باعث سرفه و حالت تهوع می شود، اما ویروس های عامل سرماخوردگی با ویروس های آنفلوانزا متفاوت هستند. آنفلوانزا شدیدتر از سرماخوردگی است، در حالی که سرماخوردگی معمولا بیشتر از آنفلوانزا طول می کشد (سرماخوردگی ۷ تا ۱۰ روز و آنفلوانزا ۳ تا ۵ روز طول می کشد) و باعث گرفتگی و آبریزش بینی می شود. این ها علائمی هستند که در تئوری برای این بیماری ها ذکر می شوند، اما زندگی حقیقی همیشه مطابق تئوری پیش نمی رود و ممکن است کسی که در ظاهر سرماخوردگی دارد، در حقیقت مبتلا به آنفلوانزا باشد. تنها راه تشخیص دقیق بیماری، مراجعه به پزشک است.

۲- گلودرد میکروبی

تب و احساسی ناخوشی عمومی هم از نشانه های گلودرد میکروبی هستند. اما تفاوت این عفونت با آنفلوانزا، گلودرد شدیدی است که با ظاهر شدن نقاطی قرمز و گاه سفید رنگ روی  لوزه ها همراه می شود. بسیاری از ویروس های عامل سرماخوردگی می توانند باعث گلودرد میکروبی هم شوند. اگر تصور می کنید احتمالا به گلودرد میکروبی مبتلا شده اید، به پزشک مراجعه کنید چون در صورت ابتلا به این بیماری باید آنتی بیوتیک مصرف کنید.

۳- مونونوکلئوز

مونونوکلئوز گرچه بیماری فصلی ای نیست اما علائمی شبیه به آنفلوانزا دارد. این بیماری که عامل آن ویروس اپشتین بار است، معمولا باعث تب، حالت تهوع، گلودرد و التهاب غدد لنفاوی گردن و دیگر نقاط بدن می شود. از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر در مقطعی از زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند. وقتی در معرض این ویروس قرار بگیرید، هر چه سن تان کمتر باشد، با شدت کمتری بیمار می شوید. ممکن است بچه ای به این ویروس مبتلا شده باشد و شما اصلا متوجه نشده باشید چون بچه ها زیاد بیمار می شوند و مونونوکلئوز هم بیماری شدیدی نیست. اما اگر در دوران نوجوانی یا بزرگسالی به این بیماری مبتلا شوید، نشانه های آن شما را گرفتار رختخواب خواهد کرد. علت اینکه در میان افراد بزرگسال کمتر کسی را مبتلا به این بیماری می بینیم این است که بیشتر ما قبلا آن را گرفته ایم.

۴- ویروس پیوسته یاخته ی تنفسی

ویروس پیوسته یاخته ی تنفسی نوعی عفونت مجرای تنفسی است که ممکن است شبیه به سرماخوردگی یا آنفلوانزا به نظر برسد و از طریق سرفه و عطسه به راحتی منتقل می شود. نشانه های این بیماری عبارتند از تب، گرفتگی بینی، سرفه های پارس مانند، دشواری در تنفس و بی حالی. این ویروس بیشتر، کودکان را در سال های ابتدایی زندگی شان درگیر می کند. اگر فرزندتان چنین نشانه هایی دارد فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۵- سینه پهلو

آنفلوانزا بیماری خطرناکی است اما به خودی خود تقریبا هرگز باعث مرگ نمی شود. سینه پهلوی باکتریایی یک عفونت ثانویه است که می تواند با آنفلوانزا همراه شود. یک حالت رایجی که بیشتر افراد آن را تجربه کرده اند این است که کسی که به آنفلوانزا مبتلا شده شروع به بهتر شدن می کند که ناگهان با موج دوم بیماری مواجه می شود و دوباره حالش وخیم می شود. این در واقع همان سینه پهلوی باکتریایی است. اگر تب تان برطرف شود اما دوباره برگردد، یعنی بعد از طی شدن دوره ی آنفلوانزا، دچار سینه پهلو شده اید. علاوه بر تب، دیگر نشانه ی سینه پهلو، سرفه ای است که ابتدا خشک است اما به تدریج تبدیل به سرفه ی خلط دار می شود و اغلب با خلط یا خون همراه است. در اینصورت باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد آنتی بیوتیک مصرف کنید. سینه پهلوی ویروسی هم می تواند جدا از آنفلوانزا اتفاق بیفتد. این نوع سینه پهلو معمولا خفیف تر از سینه پهلوی باکتریایی است و علائمی مثل سرفه، گرفتگی بینی و حالت تهوع دارد.

۶- مننژیت

مننژیت باعث التهاب غشای محافظ مغز و ستون فقرات می شود و عامل آن می تواند ویروس یا باکتری باشد. هر دو نوع ویروسی و باکتریایی این بیماری نشانه هایی مشابه آنفلوانزا از جمله تب و حالت تهوع دارند، با این تفاوت که مننژیت باعث خشک و سفت شدن گردن و حساسیت به نور شدید هم می شود. نوع ویروسی مننژیت شدت کمتری دارد و افراد مبتلا به آن اغلب بدون درمان تخصصی بهبود پیدا می کنند. اما مننژیت باکتریایی می تواند کشنده باشد و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.

۷- برونشیت

برونشیت نه تنها نشانه هایی شبیه به آنفلوانزا شامل سرفه، گلودرد و گاهی تب خفیف دارد، بلکه بسیاری از ویروس های آنفلوانزا هستند که باعث این بیماری می شوند. اما تفاوت برونشیت در این است که این بیماری به جای ایجاد درد در سراسر بدن، سینه و گلو را مورد هدف قرار می دهد و سرفه ی ناشی از آن می تواند تا ۳ هفته و حتی گاهی بیشتر طول بکشد. هیچ آزمایشی برای تشخیص برونشیت وجود ندارد، اما پزشکان می توانند از طریق معاینه ی فیزیکی آن را تشخیص دهند. همچنین ممکن است به تجویز پزشک، برای تشخیص دقیق تر، از قفسه سینه ی شما عکس ایکس ری گرفته شود.

بیشتر بخوانید:

سرمای هوا دلیل سرماخوردگی نیست؛ نگاهی به ۱۲ باور رایج اما غلط درباره سرماخوردگی و آنفلوانزا

توصیه پزشکان برای پیشگیری از آنفلوانزا در زمستان

هر آنچه که باید در مورد آنفلوانزا و درمان آن بدانید

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود