با ۱۰ روش طبیعی و مؤثر برای درمان شکنندگی ناخن ها آشنا شوید

با ۱۰ روش طبیعی و مؤثر برای درمان شکنندگی ناخن ها آشنا شوید

فارغ از اینکه همیشه ناخن هایتان لاک دارد یا گاهی و ناخن کوتاه دوست دارید یا بلند، ناخن های محکم و براق همیشه ظاهر زیبایی دارند و در مجموع نشان دهنده ی سلامتی شما هستند. درست است که بعضی افراد خوش شانس ترند و به لطف ژنتیک ناخن های خوبی دارند، اما همه ی ما می توانیم همیشه سلامت ناخن هایمان را ارتقا دهیم. فراموش نکنید همیشه راهی وجود دارد که ناخن هایتان را سالم تر و محکم تر کنید. طبیعت هم گزینه های زیادی در اختیار ما قرار داده است. در ادامه به ۱۰ روش ساده و طبیعی اما مؤثر برای رفع شکنندگی ناخن ها و محکم کردن آن ها می پردازیم.

۱- ویتامین ای

درمان طبیعی شکنندگی ناخن ها

روغن ویتامین ای نه فقط خود ناخن، بلکه بستر ناخن را هم بهبود می بخشد. ویتامین ای ناخن های آسیب دیده و شکننده را ترمیم و محکم می کند و کوتیکول های ناخن را احیا می کند. این ویتامین گردش خون و رشد ناخن را افزایش می دهد.

نحوه ی استفاده: روغن ویتامین ای را مستقیماً به ناخن ها و بستر آن ها بزنید.

۲- روغن نارگیل

روغن نارگیل آنتی اکسیدان خوبی است، بنابراین از ناخن ها در برابر اثرات منفی رادیکال های آزاد محافظت می کند. روغن نارگیل آنتی باکتریال بسیار خوبی هم هست و خواص ضد قارچ دارد.

نحوه ی استفاده: روغن نارگیل گرم را روی ناخن ها و پوست اطراف آن ها بزنید و آنقدر ماساژ دهید تا روغن جذب شود.

۳- سرکه ی سیب

سرکه ی سیب برای محکم کردن ناخن ها و نرم کردن کوتیکول ها بسیار خوب است و به رشد سریع تر ناخن هم کمک می کند.

نحوه ی استفاده: یک قاشق غذاخوری سرکه ی سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و انگشت هایتان را چند دقیقه ای در لیوان فرو ببرید. این کار را تا زمانی که به نتیجه ی دلخواه تان برسید هر روز تکرار کنید.

۴- روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضدعفونی کننده و ضد قارچ بسیار قوی است. این روغن را هرگز به صورت خالص به ناخن هایتان نزنید و همیشه آن را با یک روغن حامل، مخلوط و رقیق کنید.

نحوه ی استفاده: ۲ قطره روغن درخت چای را با نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام و یا روغن نارگیل مخلوط کنید و ترکیب آن ها را به ناخن ها و پوست اطراف آن ها بزنید، سپس چند دقیقه ای ماساژ دهید.

۵- آب لیموترش

لیموترش سرشار از ویتامین سی است. این ویتامین سرعت تولید کلاژن را بیشتر کرده و ناخن ها را محکم تر می کند. آب لیموترش حاوی آلفا هیدروکسی اسید هم هست. این عنصر رنگ ناخن ها را روشن می کند و ریزترین ترک ها در ناخن ها را هم برطرف می کند.

نحوه ی استفاده: آب یک نصفه لیموترش را بگیرید و آن را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید، سپس ناخن هایتان را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درون این ترکیب فرو ببرید.

۶- روغن زیتون

روغن زیتون به ویژه تأثیر زیادی در مرطوب کردن و تغذیه ی ناخن ها دارد. این روغن سرشار از ویتامین ای است که هر گونه آسیبی در ناخن ها را ترمیم و رشد ناخن ها را زیاد می کند. از روغن زیتون به عنوان روغن حامل هم می توانید استفاده کنید.

نحوه ی استفاده: روغن زیتون گرم را به ناخن هایتان بمالید و ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.

۷- زرده ی تخم مرغ و عسل

زرده ی تخم مرغ سرشار از ویتامین آ و اسیدهای چرب است که تأثیر زیادی برای محکم کردن ناخن های ضعیف، نازک و شکننده و همچنین نرم و مرطوب کردن کوتیکول های ناخن دانرد. برای آنکه بیشترین بهره را ببرید، کمی عسل به آن اضافه کنید. عسل خواص ضد قارچ دارد.

نحوه ی استفاده: یک عدد زرده ی تخم مرغ را با نصف قاشق غذاخوری عسل گرم مخلوط کنید و ترکیب آن ها را به ناخن ها و پوست اطراف آن ها بزنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد از آن دست هایتان را بشویید.

۸- روغن بذر کتان

روغن بذر کتان سرشار از اسیدهای چرب، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است، به همین دلیل این روغن واقعاً در افزایش رشد ناخن ها تأثیر دارد.

نحوه ی استفاده: روغن بذر کتان را به ناخن هایتان بزنید و چند دقیقه ای ماساژ دهید.

۹- روغن بادام

روغن بادام سرشار از ویتامین های آ، ب و ای است. این روغن ناخن ها را ترمیم و تغذیه می کند و کوتیکول ها را نرم می کند.

نحوه ی استفاده: روغن بادام گرم را به ناخن ها و پوست اطراف آن ها بزنید و ۲ تا ۳ دقیقه ماساژ دهید. از روغن بادام به عنوان روغن حامل هم می توانید استفاده کنید.

۱۰- روغن جوجوبا

روغن جوجوبا حاوی انواع مختلفی از اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی است، به همین دلیل این روغن به ویژه تأثیر زیادی در محکم کردن ناخن ها دارد.

نحوه ی استفاده: روغن جوجوبای گرم را به ناخن ها و پوست اطراف آن ها بزنید و ۲ تا ۳ دقیقه ماساژ دهید. از روغن بادام به عنوان روغن حامل هم می توانید استفاده کنید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود