گزارش طبیعت گردی مرداب هسل

آبگیری کوچک در طبیعت دلربای پاییزی

گزارش طبیعت گردی مرداب هسل

شاید با توجه به هجوم جمعیت به دامنه جنوبی رشته کوه البرز و لبریز شدن تهران و کرج از زندگی شلوغ شهری، پیدا کردن جایی در نزدیکی این دو شهر که بکر و دست نخورده باقی مانده باشد، بیشتر یک معجزه تلقی شود، اما مرداب هسل در مسیر جاده چالوس یکی از این مکان های دیدنی است که می تواند اسباب تفریح و طبیعت گردی آخر هفته را فراهم آورد.

مرداب هسل در دسته آبگیرهای فصلی قرار میگیرد و به همین دلیل ممکن است در تابستان با حالت نیمه خشک آن مواجه شوید، اما شاید بهترین فصل برای بازدید از هسل که با نام های کَنّیچال، کنّو چال، گَن اُچال، مِهاز چال و مشل نیز شناخته می شود، اواخر پاییز باشد. زمانی که مرداب به دلیل بارش های فصلی پر آب به نظر می رسد و درختان جنگل های مشل موزی در اطراف آن نیز به رنگ های زیبای پاییزی در آمده اند.

مرداب هسل

البته اطلاق واژه بکر به مرداب هسل این روزها دیگر محلی از اعراب ندارد، در واقع احداث جاده خاکی متصل کننده این آب گیر فصلی به جاده قدیم کرج- چالوس باعث ازدیاد شمار گردشگران و آلودگی محیطی آن شده است و متاسفانه به لطف نبود امکاناتی مانند سطل های زباله بزرگ، شاهد تشدید وضعیت تخریبی این مرداب کوچک و زیبا هستیم.

دسترسی از روی نقشه

مسیر دسترسی به مرداب هسل در حد فاصل ۲۰ کیلومتر شهر چالوس ۱۵ کیلومتری مرزن آباد قرار دارد و حالا آنقدر مشهور شده است که به راحتی با سرچ کردن نام هسل بر روی نقشه گوگل مپس نیز می توانید مسیر این روستا را بیابید. بنابراین برخلاف آنچه تورهای گردشگری می گویند، رفتن به هسل به خصوص در ایام آخر هفته بسیار سهل و آسان است و مطمئن باشید که خطر تنها گرفتار شدن در دل طبیعت وحشی با حضور پر شمار گردشگرانی که به هسل می روند، تهدیدتان نمی کند.

مرداب هسل

مسیر پیاده روی حدودا ۴ کیلومتری از از لب جاده تا محل مرداب وجود دارد که به شکل خاکی بوده و با منظره های فوق العاده زیبایی همراه است. اما در برخی از روزها جنگلبانی اجازه تردد با خودروهای شخصی را نیز می دهد و برخی افراد نیز ترجیح می دهند تا فاصله چند متری از محل مرداب را با خودرو طی کنند. مسلما در شرایط بارانی، تردد با خودرو آسان تر از پیاده روی و گِلی شدن به نظر می رسد اما اگر واقعا قصد گذراندن یک روز خوب در دل جنگل را دارید، توصیه می کنیم که عطای بردن خودرو را به لقایش ببخشید و از سکوت و آرامش قدم زدن در محیطی جنگل های هیراکانی لذت ببرید.

مرداب هسل

اینترنت ۴G در دل طبیعت

شاید برای نسل جوان وابسته به تکنولوژی، گذراندن چند ساعت به دور از موبایل و ارتباطات در تعطیلات آخر هفته چندان راحت نباشد، اما جالب است که اینترنت ۴G در مرداب هسل در دسترس است و همین عامل باعث می شود تا مرداب هسل برای کمپینگ و شب مانی چند روزه نیز از شرایط مناسبی برخودار باشد. البته باید به این نکته اشاره کرد که خوشبختانه اداره محیط زیست اجازه ساخت و ساز غیر مجاز در این محل را نداده است و بنابراین خبری از اقامتگاه ها و مغازه های کوچک و بزرگ زشت و حواشی مربوط به آن ها نیست و از این رو بافت طبیعی و زیبای منطقه تا حدی زیادی حفظ شده است، اما در عوض دسترسی به امکانات رفاهی و بهداشتی اولیه مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی یا سطل زباله در این منطقه وجود ندارد و همین مسئله اقامت طولانی مدت در اطراف هسل را برای علاقه مندان کمی سخت می کند.

مرداب هسل
در صورت ممنوعیت ورود خودروهای شخصی و گل آلود شدن مسیر دسترسی به مرداب، وانت زامیاد های همیشه در صحنه گردشگران را به مرداب هسل می رسانند.

ثروتی که نصیب مردم منطقه نمی شود

طبیعت زیبای جنگلی، محیط نسبتا تمیز مرداب و آب و هوای فوق العاده در بیشتر ایام سال در کنار دسترسی نسبتا آسان از تهران و کرج باعث می شود که موقعیت هسل به عنوان یک منطقه توریستی و گردشگری بسیار خاص باشد، اما آنطور که از شواهد امر پیداست مسئولان استان مازندران هنوز نتوانسته اند برنامه صحیحی برای استفاده مطلوب از این ویژگی ها ارائه دهند. امکانات تفریحی این منطقه به خدمات غیر سالم ارائه قلیان به گردشگران و نصب چند تاب بر درختان نحیف اطراف مرداب خلاصه می شود و در واقع بخش اعظمی از هزینه گردشگران این تالاب به جیب تورهای گردشگری می رود که علاقه مندان را به دریاچه می رسانند.

این درحالیست که طبیعا با ارائه امکانات رفاهی در قالبی محیط زیست دوستانه و تبلیغات مناسب، امکان استفاده بیشتر از درآمد این مرداب بدون آسیب زدن به طبیعت جنگلی وجود دارد. برای مثال ساختمان های چوبی برای ارائه امکانات اولیه نظیر سرویس بهداشتی یا توزیع آب آشامیدنی سالم میان گردشگران و سرویس جمع آوری و تفکیک منظم زباله می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

همچنین از سوی دیگر جلوگیری از ورود خودرو به جاده جنگلی و کنترل محیط مرداب برای جلوگیری از ریخته شدن زباله و افروختن آتش به شکل غیر اصولی نیز می بایست مد نظر مسئولان امر واقع شود، تا خطر آتش سوزی در این منطقه فوق العاده زیبا کاهش یابد.

بسیاری افراد بر این عقیده اند که تغییر رنگ مرداب هسل پدیده زیبایی است، اما واقعیت این است قرمز شدن رنگ مرداب به دلیل واکنش جلبک غیر بومی راه یافته به این دریاچه رخ می دهد و محیط زیست این دریاچه را تحت تاثیر قرار داده است. البته در شرایط عدم مواجه با نور مستقیم خورشید، جلبک مانند تصویر فوق به رنگ سبز در می آید.

توصیه نهایی اینکه اگر قصد سفر به هسل را دارید، بهتر است تا ایام وسط هفته را برای این منظور برگزینید، چرا که در دو روز پایانی هفته، خیل عظیم جمعیت به این منطقه سرازیر می شود که با برهم زدن سکوت طبیعت با صدای موسیقی و ….فرصت لذت بردن از آرامش واقعی این منطقه را از شما می گیرند.

در پایان از شما مخاطبان عزیز روزیاتو دعوت می کنیم تا گالری تصاویر مربوط به گردش پاییزی در اطراف مرداب هسل را مشاهده فرمایید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود