پروژه خطرناک و مشترک چین و روسیه برای ایجاد تغییرات در اتمسفر زمین با اهداف نظامی

تحقیقاتی که بال زدن های یک پروانه را به یک طوفان سهمگین در نقطه ای دور دست تبدیل می کند

پروژه خطرناک و مشترک چین و روسیه برای ایجاد تغییرات در اتمسفر زمین با اهداف نظامی

بر اساس گزارشی که توسط دانشمندان چینی ارائه شده، دولت های چین و روسیه تغییراتی را در یکی از لایه های مهم اتمسفر بر بالای اروپا ایجاد کرده اند تا یک تکنولوژی جنجالی و بحث برانگیز دارای پتانسیل کاربرد نظامی ایجاد کرده اند. در ماه ژوئن گذشته ۵ آزمایش بزرگ در این زمینه صورت گرفته است. اولین آزمایش در ۷ ژوئن انجام شده و باعث ایجاد آشفتگی فیزیکی بر روی منطقه ای وسیع به مساحت ۱۲۶.۰۰۰ کیلومتر مربع یا به اندازه نیمی از مساحت کشور بریتانیا شده است. منطقه ای که اتمسفر آن دستکاری شده، در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری بالای شهر واسیلسورسک، شهری کوچک در شرق اروپا، واقع شده که با افزایش شدید ولتاژ و ایجاد ۱۰ برابر ذرات منفی باردار شده فرو اتمی نسبت به مناطق اطراف همراه بوده است.

پروژه هارپ

در یک آزمایش دیگر که در ۱۲ ژوئن انجام شده نیز دمای گاز رقیق یونیزه شده در ارتفاعات بالای جو به دلیل ریزش و گدازش ذرات بیش از ۱۰۰ درجه سانتیگراد افزایش داشته است. این ذرات یا الکترون ها توسط «Sura» که یک مرکز گرم سازی اتمسفری در واسیلسورسک بوده و توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد ساخته شده به اتمسفر منطقه پمپاژ شده است. این مرکز رشته ای از آنتن های پرقدرت را شلیک کرده و مقدار زیادی امواج مایکروویو را در اتمسفر بالای زمین تزریق نموده است. قدرت نهایی امواج رادیویی فرکانس بالا می تواند به ۲۶۰ مگاوات رسیده که برای تامین نیروی برق یک شهر کوچک کافی است.

پروژه هارپ

ژانگ هنگ ۱، که یک ماهواره جاسوسی الکترومغناطیسی ساخت چین است با استفاده از سنسورهای بسیار پیشرفته و مدرن خود داده ها را از مدار زمین جمع آوری کرده است. پمپاژ این امواج به همکاری و برنامه ریزی دقیق نیاز داشته تا به نتیجه دلخواه و موثر دست یابد که ظاهراً محقق شده است. برای مثال، وقتی که ماهواره ژانگ هنگ به منطقه هدف نزدیک شده، سنسورها به حالت انفجار سوییچ کرده که بررسی نمونه ها به صورت دو بار در هر ثانیه را در پی دارد که بسیار سریع تر از معمول بوده و وضوح و دقت داده ها را به نحو چشمگیری افزایش می دهد.

پروژه هارپ

پروفسور گوو لیکسین، رییس دانشکده فیزیک و مهندسی اپتوالکترونیک دانشگاه ژی دیان در ژیان و دانشمند پیشرو در زمینه تکنولوژی دستکاری یونوسفر در چین گفته است که این آزمایشات مشترک بسیار غیرمعمول و موفقیت آمیز بوده و راه را برای آزمایشات بیشتر در آینده باز کرده است. خورشید و اشعه های کیهانی مقدار زیادی اتم های با بار مثبت که به صورت آزادانه حرکت می کنند را در ارتفاع ۷۵ تا ۱.۰۰۰ کیلومتری اتمسفر بالای زمین تولید می کنند. این لایه که یونوسفر نامیده می شود مانند یک آینه معمولی امواج رادیویی را منعکس می کند. یونوسفر به سیگنال های الکترونیکی اجازه می دهد که برای ایجاد ارتباطات رادیویی انعکاس و طنینی در فواصل بسیار طولانی را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: آنچه درباره هارپ باید بدانیم

پروژه هارپ

ارتش های کشورهای قدرتمند جهان در دهه های گذشته همواره برای کنترل این لایه از اتمسفر زمین با هم رقابت داشته اند. به نظر می رسد که پایگاه «سورا» در واسیلسورسک اولین تاسیسات بزرگی است که بدین منظور در جهان ساخته شده است. این تاسیسات در سال ۱۹۸۱ ساخته شده و شروع به کار کرد و توانست دانشمندان شوروی را قادر سازد که دست به دستکاری اتمسفر زمین به عنوان ابزاری برای عملیات های نظامی بزنند، عملیات هایی مانند ارتباطات زیردریایی ها. امواج مایکروویو با انرژی بالا می توانند یک میدان الکترومغناطیسی دی یونوسفر را مانند دستانی که با آلت موسیقی چنگ بازی می کنند به آشفتگی وا دارد.

پروژه هارپ

در نتیجه سیگنال های رادیویی با فرکانس بسیار پایین ایجاد خواهد شد که می توانند در زمین یا آب اقیانوس ها نفوذ کرده- گاهی در اعماق بیش از ۱۰۰ متر در درون اقیانوس ها- و بدین ترتیب امکانی برای زیردریایی ها در جهت برقراری ارتباطات رادیویی ایجاد می شود. ایجاد تغییر در یونوسفر بر فراز خاک دشمن، همچنین می تواند با قطع یا ایجاد اختلال در ارتباط آن ها با ماهواره های خود گردد. ارتش ایالات متحده نیز با اطلاع از آزمایش های روس ها در این زمینه، یک تاسیسات بسیار بزرگ تر تاسیس کرده و آزمایش های مشابهی را انجام داده است.

پروژه هارپ

برنامه تحقیقاتی یونوسفر فعال با فرکانس بالا یا همان هارپ (HAARP) در دهه ۱۹۹۰ میلادی در کاگونا، آلاسکا با بودجه تامین شده توسط ارتش ایالات متحده و آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی شروع به کار کرد. تاسیسات تحقیقاتی هارپ می تواند حداکثر ۱ گیگاوات نیروی الکتریسیته تولید کند که تقریباً ۴ برابر بیشتر از توان تولیدی تاسیاست سورا است. چین اکنون در حال ساخت یک تاسیسات بزرگ تر و پیشرفته تر در منطقه سانیا در استان هاینان است که توانایی دستکاری یونوسفر بالای تمامی دریای چین جنوبی را دارد. نگرانی هایی مبنی بر این که چنین تاسیساتی می توانند برای ایجاد تغییرات آب و هوایی و یا حتی فجایع طبیعی از جمله طوفان های دریایی، گردبادها و زمین لرزه ها مورد استفاده قرار گیرند وجود دارد.

پروژه هارپ

حتی برخی بر این باورند که امواج با فرکانس بسیار پایینی که توسط این تاسیسات قوی ایجاد می شوند، می توانند حتی عملکرد مغز انسان را تحت تاثیر قرار دهند اما دکتر وانگ یالو، از محققان این پروژه در چین که در بخش مطالعات زمین لرزه کشور چین فعالیت دارد این ادعاها را رد کرده است. ماهواره ژانگ هنگ ۱ که در ماه فوریه گذشته در مدار زمین قرار گرفت، اولین ماهواره چینی با توانایی ثبت سیگنال های اولیه مربوط به زمین لرزه بود که توسط ارتش چین ساخته و مدیریت شده و برای اهداف نظامی و غیرنظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

پروژه هارپ

در تحقیقات مشترک چین-روسیه، محققان دو کشور به این نتیجه دست یافتند که حتی با یک قدرت الکتریسیته پایین ۳۰ مگا واتی، موج رادیویی می تواند یک منطقه غیرطبیعی بزرگ را در اتمسفر ایجاد کند. آن ها همچنین دریافته اند که اثرات این امواج پس از طلوع آفتاب به شدت کاهش می یابد زیرا اختلال و آشفتگی اتمسفری ایجاد شده توسط انسان به سادگی در نویزی که توسط نور خورشید تولید می شود ناپدید خواهد شد.

پروژه هارپ

البته تاسیسات سورا قبلاً نیز همکاری هایی با فرانسه و ایالات متحده در زمینه آزمایشات مشابه داشته است. بر پایه این تحقیقات، بر هم زدن بال های یک پروانه می تواند به شدت در سیستم پیچیده آب و هوایی تقویت شده و چند هفته بعد در یک مکان بسیار دوردست باعث ایجاد طوفانی سهمگین شود. بدین ترتیب این آزمایشات نگرانی های بسیاری را ایجاد کرده زیرا می توانند براحتی باعث تغییرات شدید آب و هوایی و نابودی ساکنان بخش هایی از کره زمین شوند.

بیشتر بخوانید: تاریخچه سلاح های لیزری و پلاسمایی؛ آیا زمان طلوع اشعه های مرگبار فرا رسیده است؟

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • dariush دی ۸, ۱۳۹۷

  خدا لعنت کنه این چین و روسیه رو که جهان رو بهم ریختن.

  • unknow دی ۱۰, ۱۳۹۷

   سلام

   کلا انکار ملت نه فقط ایران درواقع بیشتر انسان ها چشمشونو به جنایت های آمریکا بستن و فقط خوبی هاشو میبینن
   آمریکایی که تاحالا بیش از ۵۰۰ ملیون انسانُ بطور مستقیم یا غیره مستقیم یعنی با حمایت کردن کشته و این همه بیماری بوجود اورده یک نسلُ منقرض کردن سرخ پوستا منظورمِ، بخاطر اینکه خودشونو برتر می دونستن و ازمایشات بمب اتمیشون روی انسان باعث شدن هزاران انسان ناقص بدنیا بیان و غیر از اینا انواع مختلف بیماری های عجیب غرب که شروعشون از غرب بوده یا آزمایشگاهی یعنی ساختگی یا بخاطر فساد بیش از حد و جالب اینکه درمان همشونم از خودشون بوده و بیشتر بجای اینکه خودشونو دامن گیر کنه کشورهای اطراف یعنی درواقع کشورهای فقیرُ مردمشونو داغون می کرد
   کشوری که بجای روابط درست و تجارت سالم سعی می کنه به ضعیف تر از خودش زور بگه و هرجور که خواست قانون گذارش کنه و کنترول کنه
   و غیرهُ غیره که خیلی بیشتر از این حرفاس

   • سعید آبان ۲۹, ۱۳۹۸

    ۵۰۰ ملیون!!!!!!!!!!!!!!!!!!اصلا میدونی ۵۰۰ ملیون چقدره یک چیز بگو که توی عقل بگنجه بله امریکا و خیلی دیگه از کشورها در حق بقیه کشورها جنایات های کردند شما اول تاریخ کشور خودت بخون که جنگ های که ایران با دیگر کشورها کرده بعد گیر بده یا انگار چند تا از حملاتی که شده به ایران فراموش کردی حمله مغول ها حمله…..
    بعد در مورد اینکه فکر کردی غرب همش وحشی گری مثلا شرق همش گل بلبل بوده بازم رجوع کن به تاریخ شما گفتی بیماری ها رو خودشون میسازند وبعد درمامشنم خودشون میدن من میگم ممکن ممکن یک مورد همچین چیزی باشه اما اینکه بگی همه بیماری ها اینطوری بسیار مسخره شما طاعون وبا سیاه سرفه فلج اطفال….اینا میشناسی دیگه این همه از قرن ها قبل بوده و اتفاقا درمانشم توی کشورها غربی اتفاق افتاده در اخر غرب در کنار نکات منفی نکات مثبت بسیار بیشتری داره همین اینترنتی که شما نشستی توش داری حرفت میزنی همون گوشی همرات ماشینی که سوار میشی لامپی که روشن میکنی نحوه ساختن خانه مدرن و هزارن چیز دیگه…..پس قبل حرف یکم فکر کن

 • ناصر دی ۱۱, ۱۳۹۷

  این چین و روسیه بجز خرابکاری کار دیگه ای بلد نیستن

 • آرش دی ۱۵, ۱۳۹۹

  همش چرت و پرت بود