پاسخ به همه سوالات مردم در مورد توزیع بسته حمایتی دولت

پاسخ به همه سوالات مردم در مورد توزیع بسته حمایتی دولت

در اواخر دومین ماه پاییز اعلام شد توزیع بسته حمایتی دولت از روز دوشنبه ۲۱ آبان ماه به صورت مرحله‌ای آغاز شده است. در آن تاریخ گفته شد برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته های حمایتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه های هدف پرداخت خواهد شد.

در ماه‌های اخیر، توزیع بسته حمایتی دولت توسط وزارت رفاه در حال پیگیری و اجرا است. اما برای بسیاری از مردم سوالات و ابهاماتی بدنبال داشته است. اغلب افراد نمی‌دانند که آیا مشمول دریافت این بسته هستند یا خیر. اگر خیر، این سوال برایشان پیش می آید که چگونه می‌توانند این مساله را پیگیری کنند. بر همین اساس لازم است که تمام ابعاد این طرح حمایتی دولت روشن و مشخص شود که دقیقا مشمولان این طرح چه کسانی هستند، چه گروه‌هایی تاکنون بسته‌های خود را دریافت کرده و چنانچه خانوارها سوالاتی در این باره دارند به کجا مراجعه کنند.

بر اساس آخرین اطلاعات بدست آمده از دفتر مطالعات وزارت رفاه، تمام مستمری‌بگیران دائمی کمیته امداد و سازمان بهزیستی به همراه پشت نوبتی‌های آنها جزو گروه‌هایی هستند که بسته حمایتی خود را دریافت کردند؛ بنابراین افرادی که از دو نهاد بهزیستی و کمیته امداد به صورت موردی خدمات گرفته‌اند جز این مشمولان محسوب نمی‌شوند چرا که پشت نوبتی یا مستمری بگیر دائمی نیستند.

از طرفی افرادی که هیچ‌گونه رابطه مالی و بیمه‌ای با دولت ندارند هم نگران نباشند چرا که از طریق پایگاه اطلاعات ایرانیان شناسایی می‌شوند.

چه کسانی بسته حمایتی می‌گیرند؟

مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، تأمین اجتماعی، بازنشستگان کشوری و لشکری، بازنشستگان صندوق فولاد و مستمری‌بگیران بنیاد شهید و سایر اقشار از جمله گروه‌های دریافت کننده بسته حمایتی هستند.

همه کارکنان دولت بر اساس این مصوبه چه رسمی، پیمانی (بر اساس حکم کارگزینی)، قراردادی یا شرکتی باشند (بر اساس قرارداد) چنانچه قید شده باشد که زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند مشمول این طرح می‌شوند.

تمام بیمه شدگان تأمین اجتماعی در زمره دریافت کنندگان بسته حمایتی هستند و فرقی نمی‌کند که قراردادی باشند یا رسمی، فقط کافی است حقوق‌شان زیر ۳ میلیون تومان باشد. البته فقط به سرپرست خانوار تعلق می‌گیرد و به حساب یارانه‌شان واریز می‌شود پس به دو نفر بیمه شده در یک خانوار ۲ بار بسته داده نمی‌شود.لذا از ۱۳ میلیون بیمه شده ممکن است به نصف افراد تعلق گیرد و سایر افراد خانواده در سایر گروه‌ها مشمول دریافت بسته شوند.

این اطلاعات بر اساس ساختار خانوار هدفمندی یارانه‌ها است.

بسته حمایتی شامل حال کارگران بخش خصوصی نیز می‌شود ضمن اینکه به همه کسانی که قرارداد بیمه تأمین اجتماعی دارند حتی اگر از بخش خصوصی باشند بسته حمایتی تعلق می‌یابد البته شرط حقوق زیر ۳ میلیون نیز در این مرحله لحاظ می‌شود.

بسته‌ها چگونه واریز می‌شوند؟

بنابراین در مورد نحوه واریز این بسته‌ها باید گفت که در یک خانواده اگر یک یا چند نفر بیمه شده تأمین اجتماعی باشند فقط به یک نفر، که همان سرپرست خانوار است، بسته حمایتی داده می‌شود.

بر اساس مصوبه دولت این بسته حمایتی به حساب یارانه مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، به حساب مستمری بازنشستگان و به حساب حقوقی کارکنان دولت واریز می‌شود.

مبلغ این بسته‌ها بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

شناسایی افراد فاقد بیمه چگونه است؟

اینکه پرسیده می‌شود دولت چگونه افرادی را که حتی بیمه نیستند شناسایی می‌کند باید گفت که طرح به صورت جامع دیده شده و مرحله به مرحله جلو می‌رود؛ علاوه بر مشمولان کمیته امداد، بهزیستی، تأمین اجتماعی، بازنشستگان کشوری و لشکری، بازنشستگان صندوق فولاد و مستمری‌بگیران بنیاد شهید، گروهی به عنوان سایر اقشار وجود دارد که دولت از طریق پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان آنها را شناسایی می‌کند که چند سال است در حال انجام است تجمیع این بانک‌های اطلاعاتی انجام شده و تنها شرط دادن بسته حمایتی به این افراد همان حقوق زیر ۳ میلیون تومان است.

کدام گروه‌ها بسته حمایتی خود را گرفته‌اند؟

اگر بخواهیم بدانیم که چه گروه‌هایی تا این لحظه بسته حمایتی خود را گرفته‌اند مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، بازنشستگان لشکری و کشوری و بازنشستگان صندوق فولاد بسته حمایتی خود را دریافت کرده‌اند.سازمانهای مربوطه این افراد، لیست را فرستاده‌اند و این لیست‌ها به این دلیل است که جلوی هم پوشانی‌ها گرفته شود و افراد از دو یا چند جا بسته را نگیرند.

۳ میلیون و ۱۷ هزار نفر از مددجویان کمیته امداد و یک میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته باید تا این لحظه بسته حمایتی خود را دریافت کرده باشند.

بر این اساس تا کنون مددجویان کمیته امداد و بهزیستی به همراه بازنشستگان لشکری، کشوری و بازنشستگان صندوق فولاد سبد خود را دریافت کرده‌اند و پروسه پرداخت بسته جبرانی کارمندان دولت در حال انجام می‌باشد.

مشمولین قانون کار که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بوده و حقوق زیر سه میلیون تومان می‌گیرند، نیز به زودی بسته خود را دریافت خواهند نمود.

برای بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز بخش زیادی از اعتبار مورد نیاز تأمین شده و فقط بخش کمی باقی مانده که نامه نگاری‌های آن انجام شده است و ظرف چند روز آینده بسته‌هایشان پرداخت می‌شود.

هرچند تعداد اندکی از دستگاه‌ها اقدام به پرداخت کرده‌اند که این امر خارج از مصوبه بوده چرا که طبق مصوبه دولت، وزارت رفاه اطلاعات را باید از دستگاه‌های اجرایی دریافت کند و بعد از رفع همپوشانی آنها را تأیید و برای پرداخت اقدام کند.

مشمولانی که بسته خود را نگرفتند چه کنند؟

اینکه گفته می‌شود برخی از بازنشستگان هنوز بسته خود را نگرفته‌اند، این افراد باید به دستگاه مربوطه خود کنند (۹۵۶ مراجعه تاکنون انجام شده است.)
پس هرکدام مشکلی دارند به دستگاه مربوطه مراجعه کنند چراکه این موضوع به وزارت رفاه برنمی گردد.

تا چه زمانی بسته‌ها واریز می‌شود؟

در مورد اینکه آیا بازه زمانی برای پرداخت بسته‌ها وجود دارد یا نه باید گفت که وزارت رفاه به لحاظ شناسایی افراد و مشمولان مشکلی ندارد اما موضوعی که اهمیت دارد تأمین اعتبارات لازم است که به سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد. از طرفی هر ماه اطلاعات افراد تغییر می‌کند که لازم است با در نظر گرفتن اطلاعات خانوار نسبت به برنامه‌ریزی اجرای دوره‌های بعدی اقدام نمود.

وزارت رفاه فقط مخصوص شناسایی افراد بوده که کارش را هم انجام داده و بودجه طرح تأمین شود وزارت رفاه مشکلی برای اجرا ندارد.بودجه هم بسته به گروه‌های مختلف متغیر است.

اعتراض وارد نیست

پس طرح توزیع بسته حمایتی به صورت مرحله‌ای انجام می‌گیرد، زمانبندی خاصی دارد؛ بنابراین اگر تاکنون به سایر اقشار جامعه بسته‌ها نرسیده اعتراضی نکنند و لازم است که تا پایان اجرای طرح منتظر باشند چراکه ممکن است مشمول شده باشند و در هر مرحله بخشی از مشمولان بسته‌ها را می‌گیرند.

مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

  • یک بازنشسته دی ۲۱, ۱۳۹۸

    داستان بسته حمایتی همش دروغه میخوان ازاین طریق هم اختلاس کنن و هیچکس هم نفهمه والایارانه بنزین حق همه است خودشون هم به اون شرایطی که واجده شرایط برای دریافت بسته میباشدپایبندنیستن دروغوشون بافرستادن پیامکشون برام کاملاثابت شدتوصیه میکنم کس اعتراض نکنه که یارانه اش هم قطع خواهدشدمطمی باشی.com

  • یک بازنشسته دی ۲۱, ۱۳۹۸

    برامن نوشتن که تو یک ماشین پژوداری وشاملت نمیشه منم یک بارنشسته باحقوق دووپانصدوگفتن آگه مجددااعتراض کنی اولارسیدگی نمیشه دوما غیرثابت بشه خونه داری یارانت قطع میشه ماهم قبلا یه خونه داشتیم وبنابه مشکلات شدید آن رافروختیم انتقال سند هم زدیم و الان هیچ نداریم ولی چون اینا اب پاکی رومون ریختن وتحدیدکردن دیگه ازاعتراض منصرف شدیم مطمن باشیدباهمه همینکار راخواهندکرد اینم عدالت اصلا توفکرسفره مردم نیستن چون به بخشنامه هاشون پایبندنیستن والسلام

  • یک بازنشسته دی ۲۱, ۱۳۹۸

    آگه راست میگن دارایی مردم را بااون شرایطی که اعلام کردن مقایسه کنند تا برا خودشون هم ثابت بشه که چطور وبراحتی آب خوردن حق و ناحق میکنند