معجزه ای به نام «چُرت»! با مزایای شگفت انگیز چرت زدن برای سلامتی آشنا شوید

معجزه ای به نام «چُرت»! با مزایای شگفت انگیز چرت زدن برای سلامتی آشنا شوید

در بعضی فرهنگ ها چرت زدن را نشانه ی تنبلی می دانند، اما در دیگر فرهنگ ها مثل ژاپن، به آن به عنوان نشانه ی تعهد به کار نگاه می کنند. فارغ از اینکه چه نظری راجع به چرت زدن دارید، همه ی ما تجربه ی آن را داشته ایم که با یک چرت انرژی بخش سرحال شدیم و توانایی ذهنی مان بالا رفت. از طرفی، حتی علم هم چرت زدن را توصیه می کند. در ادامه می خواهیم ببینیم مزایای چرت زدن چیست و چه مدت باید چرت بزنیم تا از این مزایا بهره ببریم.

۱۰ تا ۲۰ دقیقه: افزایش سریع هوشیاری

مزایای چرت زدن

طبق گفته های کارشناسان، یک چرت انرژی بخش ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ای فواید زیادی برای شما دارد. این مقدار چرت زدن برای افزایش هوشیاری و سطح انرژی ایده آل است. کوتاه بودن مدت زمان چرت به این دلیل است که شخص وارد خواب عمیق نشود. این چرت کوتاه شما را قادر می سازد که بلافاصله بعد از بیدار شدن، با سرعت شروع به کار کنید.

اما همه ی ما می دانیم که بیدار شدن از خواب بعد از چشیدن طعم لذت بخش آن کار واقعا سختی است، بنابراین توصیه می شود که در حالت نشسته و نسبتاً صاف چرت بزنید. همچنین، اگر بعد از ناهار، حدود ساعت ۳ یا ۴ چرت کوتاهی بزنید، این کار کمک می کند که جلوی هوس خوردن تنقلات گرفته شود و سطح هورمون های اضطراب که باعث بالا رفتن وزن بدن می شوند را کم می کند، در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند.

۳۰ دقیقه: رفع خستگی

گرچه یک چرت ۳۰ دقیقه ای احتمالا کار بیدار شدن و دل کندن از خواب را سخت تر می کند، اما فواید آن ارزش سختی اش را دارد. این چرت کوتاه عملکرد حافظه را بهبود می بخشد، اضطراب را کم می کند، تمرکز را بالا می برد، ریسک ابتلا به دیابت را کم می کند و از زوال عقل جلوگیری می کند. به گفته ی کارشناسان، اگر این چرت ۳۰ دقیقه ای را در میانه ی روز بزنید لطف زیادی به بدن تان کرده اید، چون مغز بعد از ۷ الی ۸ ساعت بیداری، به نیروی تازه ای احتیاج دارد.

۶۰ دقیقه: مفید برای پردازش شناختی حافظه

اگر شغل تان به فعالیت ذهنی زیادی احتیاج دارد، این مقدار چرت زدن، مناسب ترین حالت برای شما است. یک ساعت خواب شما را تا حدودی به خواب عمیق هم می برد که این مسأله به آرام گرفتن مغز کمک می کند و توانایی شناختی آن و همینطور توانایی آن در به خاطر سپردن حقایق و اعداد را افزایش می دهد. این مقدار از چرت زدن همچنین به مقابله با ناامیدی کمک می کند. اما از طرفی دیگر، رفتن به خواب عمیق به این معنی است که کمی گیج تر از خواب بیدار خواهید شد و زمانی هم صرف هوشیار شدن تان خواهد شد.

۹۰ دقیقه: چرخه ی خواب کامل

این مقدار چرت زدن، خواب کامل محسوب می شود که شامل هر دو مرحله ی خواب سبک و عمیق است. همچنین در این حالت ممکن است حالت رِم (حرکت سریع چشم ها) را هم تجربه کنید، یعنی مرحله ای که به خواب دیدن مرتبط است. طبق گفته های محققان حوزه ی خواب، چرت ۹۰ دقیقه ای هم برای سلامت جسم و هم برای سلامت روح مفید است. این مقدار از چرت زدن، حافظه را تقویت می کند و خلاقیت را افزایش می دهد. اما بهترین بخش آن این است که در این حالت راحت تر می توانیم بدون احساس گیجی از خواب بیدار شویم.

فواید چرت زدن

  • ریسک مرگ های ناشی از مشکلات قلبی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.
  • تنش قلبی عروقی را کم می کند.
  • فشار خون را پایین می آورد.
  • ریسک ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.
  • به کاهش وزن کمک می کند.
  • از زوال عقل جلوگیری می کند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود