تصویر استعفانامه وزیر بهداشت و انتقادات بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی

تصویر استعفانامه وزیر بهداشت منتشر شد

تصویر استعفانامه وزیر بهداشت و انتقادات بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی

وزیر بهداشت، ۹ دی ماه از مقام وزارت استعفا داد. اما ۵ دی ماه٬ در نامه ای به حسن روحانی، استعفای خود را مکتوب کرده بود. دکتر سید حسن قاشی زاده هاشمی که در هفته های اخیر در جلسه هیات دولت شرکت نمی کرد، با خداحافظی از شورای معاونان وزارت بهداشت، استفعای خود را علنی کرد. در پی این استعفا، کمیسیون بهداشت مجلس تشکیل جلسه داده و حسن روحانی نیز  هنوز به این استعفا واکنش نشان نداده است. اما ۶ بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی تهران با صدور بیانیه ای، انتقاداتی را درباره وزیر مستعفی مطرح کردند که محورهای اصلی آن را در ادامه می‌خوانید.

وزیر بهداشت
استعفای حسن قاضی زاده هاشمی هنوز پذیرفته نشده است

چرایی استعفا در دولتی‌ها؟

قریب به یک هفته است که خبر استعفای وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گوشه و کنار محافل سیاسی و مدیریتی کشور شنیده می‌شود، تا اینکه امروز خبر رفتن دکتر قاضی‌زاده هاشمی از وزارت بهداشت رسانه‌ای و تأیید شد. این مسئله تعجب بسیاری می‌انگیزد که در دولت هر مسئولی هر زمان که اراده می‌کند، استعفا می‌دهد و خود را مبرا از پاسخگویی می‌داند، و جای تعجب که سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

استعفانامه وزیر بهداشت دکتر حسن قاضی زاده هاشمی
تصویر استعفانامه وزیر بهداشت که خطاب به حسن روحانی٬ ۵ دی ماه ۹۷ نوشته شده بود

وزیر بهداشت از  نزدیک بینی رنج می برد!

در دوره ۶ساله‌ای که شاهد ریاست دکتر قاضی‌زاده، متخصص چشم‌پزشکی که خود از نزدیک‌بینی رنج می‌برد و از بزرگترین فعالان بخش خصوصی سلامت کشور است، در وزارت بهداشت بودیم، بسیج دانشجویی در برهه‌های مختلف و دلسوزانه خطرات این نزدیک‌بینی‌هایشان به‌خصوص در طرح تحول سلامت را به ایشان گوشزد کرد. اما هربار با شماتت و برخورد‌های زننده و طفره رفتن از پاسخگویی توسط این وزارتخانه مواجه شد.

اگرچه در اوایل، اجرای این طرح اتفاقات مثبتی به‌همراه داشت، اما بی‌تدبیری مجریان، آن را به چاهی بزرگ و بی‌انتها مبدل ساخت که اکنون پس از گذشت سه مرحله از آغاز این طرح برای پاسخگویی به اشتهای سیری‌ناپذیر آن مجبور به برداشت از صندوق توسعه ملی ــ میراث آیندگان ــ شدند و این طرح بدون در نظر گرفتن منابع پایدار آن رسماً به شیر نفت وصل شد، چرا که دولت از پس هزینه‌ها برنمی‌آید و بیمه‌های درمان نیز رسماً ورشکسته شده‌اند.

مجلس برخورد کند

نمایندگان مردم در مجلس نباید اجازه دهند که این طرز مدیریت توأم با تعارض منافع و وابسته به نفت که منجر به انتفاع پزشکان از بیت‌المال طی چند سال اخیر شده است ادامه پیدا کند و مدیران، بدون پاسخگویی درمورد نحوه هزینه‌کرد بیت‌المال و پول مردم از سمت خود استعفا دهند.

وزیر بهداشت و مجموعه مدیران این وزارتخانه باید پاسخگوی بحران کنونی نظام سلامت باشند. به‌دلیل تعارض منافع به‌وجودآمده طی دوره مدیریت ایشان بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌های درمان صرف افزایش سه‌برابری دریافتی پزشکان شد.

در حالی که بسیج دانشجویی پیش از انتخاب وزیر بهداشت دولت یازدهم، نسبت به حضور ذی‌نفعان بخش خصوصی در مناصب حاکمیتی به دولت منتخب و نمایندگان مردم هشدار داده بود. افزایش افسارگسیخته هزینه‌های درمان طی چهار سال اخیر باعث شد تا کشور برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی مجبور به انتشار هشت‌هزار میلیارد تومان اوراق قرضه شبه‌ربوی شود که این کار نظام اقتصادی کشور را در آینده‌ای نه‌چندان دور با مشکل جدی مواجه خواهد کرد، هزینه‌هایی که به‌دلیل اصرار مجریان بر ادامه راه نادرست، سال به سال به رقم آن افزوده می‌شود و برای دولت‌های بعد تنها بدهی آن باقی می‌ماند.

هزینه اجرای طرح تحول

باعث انباشت بدهی بیمه‌ها به مراکز بهداشتی و درمانی و به‌تبع آن اخلال در تأمین زنجیره تأمین دارو شد به‌طوری که بسیاری از دارو‌هایی که در گذشته نه‌چندان دور در کشور تولید می‌شدند به‌علت عدم صرفه اقتصادی تولید نشوند و کارخانجات کشور به‌علت نبود نقدینگی قادر به ترخیص کالا‌ها نباشند و تولیدشان متوقف شود!

عواقب این طرح باعث شد که سازمان تأمین اجتماعی کشور که با زندگی چندین میلیون کارگر و کارمند و بازنشسته سر و کار دارد در آستانه ورشکستگی قرار بگیرد و زندگی این افراد دچار اختلال گردد؛ و تأمین اجتماعی به سرنوشت صندوق بازنشستگی کشوری دچار گردد. پرداخت‌های کلان و نجومی در سه سال اول اجرای طرح تحول از جیب بیت‌المال و بیمه‌ها، که تنها عاید بخشی از فعالان نظام سلامت شد، باعث شد تا هم‌اکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی به شرکت‌های دارویی، دستیاران، اساتید و… بدهکار باشند، در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد تنها بیمارستان‌ها و مافیای نظام سلامت در بخش خصوصی است که سود‌های کلانی را به‌برکت افزایش نجومی تعرفه‌های درمان برده است.

دوران بازی های کثیف تمام شد

در چنین شرایطی در واکنش به اظهارات برخی مسئولان و نمایندگان که خواهان بازگشت وزیر مستعفی بهداشت هستند باید گفت که دیگر دوران بازی‌های رسانه‌ای کثیف و گروکشی‌های سیاسی برای غارت هرچه بیشتر جیب مردم و بیت‌المال به کام عده‌ای خاص و به نام حفاظت از سلامت مردم تمام شده است! این روز‌ها که دوباره مجلس حال‌وهوای تدوین بودجه را دارد و وزارت بهداشت تمام لابی‌های خود را برای افزایش بودجه خود به‌دست گرفته، مردم فریب چنین برخورد‌هایی را نمی‌خورند! دیگر به‌جای بازی‌های قبیله‌ای و سیاسی به‌فکر مردم باشید.

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی باید پاسخگوی عملکرد ۶ساله خود باشند! ایشان درحالی از کمبود منابع سخن می‌گویند که طبق آمار‌ها اعتبارات نظام سلامت در این چند سال بیش از ۲۵۰ درصد افزایش داشته است!

داستان پرونده الکترونیک سلامت

وزیر بهداشت باید پاسخ بدهد که؛ چرا پرونده الکترونیک سلامت را که هزینه‌های درمان را به‌اذعان کارشناسان تا ۳۰ درصد کاهش می‌داد، اجرا نکردند؟! چرا با وجود اعتراف تمام کارشناسان و فعالان این حوزه بر اهمیت اجرای راهنما‌های بالینی و نظارت صحیح بر درمان، این مهم را عملی نکرده و در مقابل آن موضع گرفتند؟

حتی پزشک خانواده که می‌توانست با توزیع درست منابع و تنظیم رویکردها، هزینه‌های بخش سلامت را بسیار پایین بیاورد عملی نشد! باید پاسخ بدهند که؛ آیا غیر از این است که پزشکی در دوران وزارت ایشان رسماً به یک تجارت تبدیل شد؟ درحالی که خود خانواده علوم پزشکی و کادر درمان نیز طی چند سال اخیر سخت‌ترین شرایط را تحمل کرده‌اند و ناراضی هستند.

آقای دکتر! دیر به نتیجه رسیده اید!

این‌که آقای دکتر قاضی‌زاده بالاخره بعد از ۶ سال به این نتیجه رسیده است صلاحیت سکانداری نظام سلامت کشور را ندارد، کمی دیر است! مدیریت نفتی ایشان مبتنی بر تزریق منابع بیت‌المال و بیمه‌ها ضربه‌هایی بر پیکره نظام سلامت زده است که باید پاسخگوی آن باشد. دوران مدیریت نفتی تمام شده است.

حالا که فروش نفت تحریم شده و دیگر پولی برای تزریق به چاه ویل سلامت ندارند کنار کشیده‌اند؟ مدیریت کشور در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم از این طرز تفکر اشرافی و پول‌پاشی برنمی‌آید! حال که بعد از ۶ سال هزینه کردن منابع کشور در بخش درمان و عدم پرداختن به مسائل جدی سلامت و بهداشت، با کمبود بودجه و امتناع دولت و سازمان برنامه و بودجه در همراهی با پولپاشی‌های وزارت بهداشت مواجه شده‌اند کنار کشیده‌اند؟

حال که پس از ۶ سال تلاش برای منتقل کردن منابع بیمه‌های درمان به وزارت بهداشت و در دست گرفتن تمام منابع مالی نظام سلامت کشور از این مهم بازماندند و نتوانستند کاستی‌های طرح تحول را مستقیم و غیرمستقیم از جیب مردم پر کنند کنار کشیده‌اند؟ حال که پس از ۶ سال بایکوت رسانه‌ای، تهدید مخالفان و منتقدان، توهین به جنبش دانشجویی و تبلیغات پوپولیستی، آن هیمنه و غروری که باعث می‌شد هیچ‌گاه به سخنان منتقدان دلسوز گوش ندهند فروریخته کنار کشیده‌اند؟ حال که پس از لابی‌های فراوان بیمه سلامت ایران به وزارت بهداشت منتقل شد و علی‌رغم افزایش بودجه سال به سال از کیفیت خدمات و بسته‌های حمایتی آن کاسته شده و دچار کسری بودجه است کنار کشیده‌اند؟!

نظر شما درباره استعفای وزیر بهداشت چیست؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • محمد دی ۱۳, ۱۳۹۷

  بسیج یا زالو ..؟ مسئله اینست.

  • حسین دی ۱۳, ۱۳۹۷

   چرا زالو
   مگه بد گفته
   من که از وزیر متنفرم
   فقط خودت بمالش برای عمرمون بسته

 • حسین دی ۱۳, ۱۳۹۷

  خدایی خوب گفتن
  وزیر لاکچری که هزار هزار میلیارد پول داره
  درد منو شما رو می‌فهمه؟

 • محمد دی ۱۳, ۱۳۹۷

  مسئله اینه که این آقا اومد یه طرح با خودش آورد که همه اش هزینه بوده بعد الان هم بعد تصویب آیین نامه مراکز اموزش غیر انتفاعی داره جیم فنگ میشه ما بمونیم و با آینده ی نامشخص

 • امیر دی ۱۴, ۱۳۹۷

  چندتا پزشک می شناسم به میمنت همین طرح ۲۰۰ ،۳۰۰ میلیون حقوق میگیرن،
  همین متنو بخون ببین چجوری مملکتو اداره میکنن،بخدا اگه به این افرادی ک در این حکومت دزد بار اومدن کوچکترین مسؤلیتی بدی میلیاردها برات آب میخوره.این سیستم مثل سرطان شدع دیگ درست بشو نیست،فقط باید ساقط بشه.امیدوارم کل جوونیم در دوران این ها هدر نره.