خبرهای جدید از پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال ۹۸

خبرهای جدید از پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال ۹۸

برخی از مخاطبان گرامی روزیاتو درباره پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و معلم شدن سوالات زیادی را مطرح می کنند.

خبرهایی که منتشر شده حاکی از آن است که به طور کلی تکمیل ظرفیت برای جذب دانشجو در سال آینده این دانشگاه وجود ندارد و امسال هم به دلیل اینکه دانشگاه چندان در جامعه شناخته شده نبود و برخی ظرفیت‌ها باقی مانده بود درخواست تکمیل ظرفیت داده شد. اما با توجه به شرایط فعلی و شناخته شدن این دانشگاه در جامعه طبق پیش‌بینی‌ها به نظر نمی‌رسد تکمیل ظرفیتی برای سال آینده وجود داشته باشد، اما اگر احیانا ظرفیت خالی باقی ماند این موضوع با وزارت علوم مطرح میشود تا برای ظرفیت‌های باقی مانده تدابیری بیاندیشند.

دانشگاه فرهنگیان
آخرین خبرها از دانشگاه فرهنگیان را از سایت این دانشگاه استعلام کنید

کمبود ۵۰ درصدی بودجه دانشگاه برای سال آینده

رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره وضعیت بودجه دانشگاه فرهنگیان برای سال ۹۸  گفته بود که شرایط دولت و اقتصاد را درک می‌کنیم، اما با توجه به جمعیت تحت پوشش و جذب نیرو دانشجو معلم برای سال آینده بودجه مناسبی نداریم و حداقل باید ۵۰ درصد افزایش اعتبارات داشته باشیم.  پیش‌بینی جذب نیرو برای سال آینده ۳۰ هزار نفر است. ۱۵ هزار نفر از طریق کنکور و ۱۵ هزار نفر هم از طریق دوره‌های آموزش یک ساله جذب میشوند که در دوره یک ساله از دانش آموختگان دانشگاهی زیر ۳۰ سال جذب نیرو انجام می‌شود و  رشته‌های در نظر گرفته شده برای مهر ۹۸ همان رشته‌های سال گذشته است.

استفاده از ظرفیت نیمسال تابستان برای آموزش

وی درباره ۳ ساله شدن دانشگاه فرهنگیان گفت: این طرح به معنای کاهش ساعات درسی دانشجو معلمان نیست و از ظرفیت دوره‌های تابستانی استفاده می‌کنیم البته باید با وزارت علوم مکاتباتی داشته باشیم تا در دوره تابستان به جای اخذ ۶ واحد در هر نیمسال ۱۰ واحد درسی در نظر گرفته شود. اکنون طرح ۳ ساله شدن در کمیته‌های آموزش و پرورش در حال بررسی است و پس از آن باید این طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان 

داوطلبان در صورت احراز صلاحیت‌های عمومی و اختصاصی و سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های بعدی آزمون، میتوانند پس از انتخاب رشته و موفقیت در مراحل مزبور، در صورت قبولی، ادامه تحصیل نمایند.

الف) شیوه پذیرش:
۱- در پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بومی پذیری اعمال می‌‌‌شود. کدرشته محل‌های مخصوص داوطلبان بومی هر استان در جداول مجزا از هم مشخص شد‌هاند. گزینش نهایی توسط سازمان سنجش آموزش کشور، در هر یک از کدرشته محل‌ها با توجه به دامنه پذیرش که در ستون (پردیس / مخصوص یا اولویت پذیرش داوطلبان بومی/ محل خدمت) درج شده، و مطابق ضوابط ذیل صورت می‌‌‌پذیرد.

۲- داوطلبان متقاضی رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش دقت نمایند چنانچه در یک کدرشته محل دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مخصوص داوطلبان بومی استانی درج شده باشد، همه داوطلبان بومی آن استان می‌‌‌توانند در صورت تمایل با رعایت سایر شرایط و ضوابط مربوط، آن را انتخاب نمایند.

۳- بر اساس مصوبه دوازدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو تمامی داوطلبان بومی هر استان مجاز به انتخاب کدرشته محل‌های مربوط به استان خود می‌‌‌باشند اما در کدرشته محل‌هایی که اولویت برای شهر یا بخش خاصی درنظر گرفته شده است (این موضوع در مقابل کدرشته محل نوشته شده است) ابتدا داوطلبان بومی آن شهرها یا بخش‌هایی که دارای اولویت هستند.

۴- چنانچه داوطلب مجاز به انتخاب کدرشته محل‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی باشد و اقدام به انتخاب کدرشته محل‌های دانشگاه‌های مزبور بنماید، براساس ضوابط و مقررات از میان واجدین شرایط در آزمون براساس اولویت‌های انتخابی تا حدود دو برابر ظرفیت پذیرش، برای انجام مصاحبه تخصصی و احراز صلاحیت‌های عمومی و تخصصی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به آموزش و پرورش معرفی خواهند شد. معرفی داوطلب جهت انجام مصاحبه تخصصی به منزله قبولی نهایی در دانشگاه‌های مزبور تلقی نمی‌‌گردد.

۵- کسب حداقل نمره کل نهایی ۶۵۰۰ و بالاتر در زیرگروه مربوط برای مجاز شدن به انتخاب رشته در گروه آزمایشی مربوط در آزمون سراسری ضروری است.

۶- چنانچه صلاحیت‌های عمومی و تخصصی داوطلب معرفی شده، بعد از انجام مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی مورد تأیید آموزش و پرورش قرار گیرد، سازمان سنجش آموزش کشور براساس ضوابط مربوط و لحاظ نمودن اولویت بر مبنای دامنه پذ یرش بومی (بخش / شهرستان/ استان توضیحات کدرشته محل مندرج در دفترچه آزمون) و با در نظر گرفتن نمره کل نهایی زیرگروه و گروه آزمایشی مربوطه داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان، گزینش نهایی را انجام خواهد داد. بنابراین موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی به منزله قبولی فرد برای دانشگاه‌های مزبور تلقی نمی‌‌گردد.

ب) شرایط عمومی

۱-تابعیت جمهوری اسلامی ایران

۲-اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده

۳-التزام به قانون اساسی

۴-داشتن سلامت کامل روانی، جسمانی و توانایی انجام وظایف محوله

۵-نداشتن سابقه محکومیت جزایی یا کیفری مؤثر

۶-عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل و هر نوع مواد اعتیادآور

۷-داشتن گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی یا متوسطه دوم

ج) اهم شرایط اختصاصی:

۱-کسب حداقل نمره علمی کل ۶۵۰۰

۲-نداشتن هیچ گونه رابطه استخدامی یا تعهد خدمت

۳-داشتن حداقل معدل کل ۱۵ در دوره متوسطه دوم

۴-داشتن حداکثر سن ۲۲ سال تمام(۱۳۷۵/۷/۱)

۵-برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی

۶-برخورداری از استعداد، علاقه و انگیزه معلمی

۷-احراز توانایی در مهارت‌های پایه و علوم فناوری اطلاعات

۸-داشتن حداکثر ۲۸ سال در بدو استخدام قطعی بعد از فراغت از تحصیل

۹-برخورداری از حسن شهرت، عامل بودن به اخلاق و رفتار نیکو و متناسب با شان و جایگاه معلمی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

  • علی دی ۲۲, ۱۳۹۷

    سلام مگه معدل دانشگاه فرهنگیان هنوز حذف نشده خواهشان یکی جواب بده نگرانم

  • شبنم خرداد ۲۱, ۱۳۹۸

    وای من امسال دیونه میشم ازدست اینا یه بار میگن حذف شده ی بارمیگن از شرایط های اختصاصیه …….وواااااااااایییییییییی خودشونم نمیدونن چیکارمیکنن وای دارم دیونه میشم چرررررررررررررااااااا حذفش نمیکنن دیگه……. بلدن به همه سهمیه بدن ولی این قانون ظالمانه رو بر نمیدارن