عملیات غیرممکن؟! آیا غرق کردن ناوهای هواپیمابر ایالات متحده امکان پذیر است؟!

عملیات غیرممکن؟! آیا غرق کردن ناوهای هواپیمابر ایالات متحده امکان پذیر است؟!
۲۲ نظر

ناوهای هواپیمابر نماد قدرت ارتش ایالات متحده هستند و اخیراً یک استاد نظامی چینی با درخواست از دولت کشورش برای غرق کردن دو فروند از این ناوها به منظور شکستن اراده ایالات متحده واکنش های متعددی را در پی داشته است. اما گفتن این موضوع بسیار ساده تر از انجام آن است. آدمیرال لو یوان از نیروی دریایی چین در یک نشست نظامی در دسامبر گذشته در این باره چنین گفته بود: «چیزی که ایالات متحده بیش از هر چیزی از آن واهمه دارد تلفات دادن است» و در ادامه ادعا کرده بود که غرق کردن یک ناو هواپیمابر ایالات متحده می تواند باعث مرگ ۵.۰۰۰ خدمه آن شود و «آنگاه خواهیم دید که آمریکا چطور وحشت زده می شود».

ناو هواپیمابر

لو که معاون آکادمی علوم نظامی چین است در زمینه رهبری سربازان چینی مسئولیتی ندارد و سمت او صرفاً آموزشی و دانشگاهی است اما به دلیل دیدگاه های تهاجمی اش نسبت به ایالات متحده مورد توجه قرار گرفته است. او ادعا کرده که درگیری های اخیر چین و ایالات متحده مربوط به اصکاک بر سر موضوعات اقتصادی و تجاری نبوده و یک چالش استراتژیک بزرگ است. وی گفت که ایالات متحده «۵ شالوده بنیادین» دارد که می توان از آن ها برای ضربه زدن به این کشور استفاده کرد: ارتش، پول، استعداد، سیستم انتخاباتی و ترس از دشمنان.

ناو هواپیمابر

اما سوال این است که آیا می توان یک ناو هواپیمابر ایالات متحده را غرق کرد؟!

ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۰۵ یک تست «مانور غرق شدن» را با استفاده از ناو هواپیمابر بازنشست شده یو اس اس آمریکا انجام داد تا توانایی های دفاعی ناوهای هواپیمابر کشور را به منظور توسعه سوپرناوهای هواپیمابر آینده را در بوته آزمایش قرار دهد. این کشتی غول پیکر به طور مداوم بمباران شده و از جهات مختلف با سلاح های متنوع مورد حمله قرار گرفت. این ناو به مدت بیش از ۴ هفته در برابر این حملات و بمباران های مداوم مقاومت کرد تا اینکه در نهایت غرق شد. این نهنگ های غول پیکر دریاها، فانوس های دریایی و نگهبانان ایالات متحده هستند. شاید چین بتواند یکی از ۱۱ فروند ناو هواپیمابر فعال کنونی ایالات متحده را از میدان نبرد خارج کند اما غرق کردن یک غول دریایی ۱۰۰.۰۰۰ تنی موضوعی کاملاً متفاوت است.

بیشتر بخوانید: زیردریایی هواپیمابر AN-1؛ نیروی دریایی ایالات متحده در مسیر عملی کردن ایده ای ۶۰ ساله

ناو هواپیمابر

منظور این نیست که چنین کاری امکان پذیر نیست اما به گفته کارشناسان کار راحتی نخواهد بود. تالبوت مانول، از کارشناسان تجهیزات نظامی دریایی و سروان بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده که قبلاً به عنوان مهندس هواپیما خدمت کرده و در طراحی ناو هواپیمابر جدی کلاس فورد مشارکت داشته است در این باره چنین می گوید: «مورد هدف قرار دادن یک ناو هواپیمابر غیرممکن نیست و ناو هواپیمابر می تواند صدمات شدید را نیز تحمل کند مگر این که با سلاح های هسته ای مورد هدف قرار گیرد».

یک ناو هواپیمابر مدرن ایالات متحده با بیش از ۱.۱۰۰ فوت (بیش از ۳۳۵ متر) طول، در واقع یک نیروگاه هسته ای شناور، یک تانکر سوخت رسان، یک زرادخانه پر از بمب و موشک و یک پایگاه هوایی است که در لایه های روی هم قرار گرفته مانند لایه های یک کیک ساخته شده است. همچنین این ناوها توسط ناوشکن ها و رزمناوهایی حفاظت می شود که آن را از هدف قرار گرفتن توسط موشک ها، جنگنده ها و اژدرها مصون نگه می دارند حتی اگر این امر به معنای گذشتن از جان خودشان باشد.

ناو هواپیمابر

در طرف دیگر، ارتش چین سلاح های متفاوتی دارد که می تواند در نبرد احتمالی با ایالات متحده از آن ها برای حمله به ناوهای هواپیمابر این کشور استفاده کند. چین دارای موشک های بالستیک ضد کشتی موسوم به «قاتل ناو هواپیمابر» مانند DF-21D و DF-26 است هک توانایی حمل کلاهک های متعارف و هسته ای را دارند. علاوه بر این ها می توان به موشک های کروز ضد کشتی و اژدرهای قدرتمند این کشور اشاره کرد. بدون شک در صورت در گرفتن جنگ، چین برای نابود کردن ناوهای هواپیمابر ایالات متحده استفاده به موشک های خود تکیه خواهد کرد، استفاده از موشک های بالستیک برای آسیب وارد کردن به هواپیماهای مستقر روی عرشه و نابود کردن عرشه پرواز، جایی که جنگنده ها و بمب افکن ها پرواز و فرود خود را انجام می دهند.

ناو هواپیمابر

به ادعای برایان کلارک، از افسران سابق نیروی دریایی ایالات متحده و کارشناس دفاعی مرکز ارزیابی استراتژیک و بودجه ای کشور، سلاح هایی مانند موشک های کروز که دقت بالایی در هدف گیری دارند، به احتمال فراوان به سمت آشیانه هواپیماها، ساختار بدنه اصلی ناو و شاید خود هواپیماها نشانه خواهند رفت. این اهداف در فاصله زیادی از سطح آب قرار داشته و آسیب دیدن جدی آن ها باعث خارج شدن ناو از میدان نبرد خواهد شد. این کارشناس نظامی می افزاید: «اگر آن ها واقعاً بخواهند یک ناو هواپیمابر را غرق کنند باید به سمت حملات اژدری بروند. دفاع در برابر اژدر بسیار سخت است و کامل نیست و به همین دلیل اژدرها می توانند بزرگ ترین تهدید نگران کننده باشند».

ناو هواپیمابر

اما ناوهای هواپیمابر ایالات متحده طوری ساخته شده اند که در برابر این حملات مقاوم باشند. ناو هواپیمابر کلاس نیمیتز با بیش از ۱۰۰.۰۰۰ تن وزن، یکی از بزرگ ترین کشتی های جنگی است که تاکنون ساخته شده است. توانایی آن ها در مقاومت در برابر ضربات سنگین هم به سایز بزرگ آن ها بر می گردد و هم بخش بخش بودن آن. کلارک در این باره چنین اظهارنظر می کند: «در مورد ناو یو اس اس آمریکا، اندازه آن به تنهایی باعث شد که دوام قابل توجهی در برابر حملات داشته باشد». هر ناو هواپیمابر فضاهای اصلی متعددی دارد که خدمه در صورت هدف قرار گرفتن آن بخش هایی که در زیر آب قرار دارند توسط اژدر، سعی در عایق کردن آن ها و جلوگیری از ورود آب خواهند داشت. این غول ها آنقدر بزرگ هستند که برای غرق شدن باید بسیاری از این بخش های بزرگ پر از آب شود.

بیشتر بخوانید: قوی ترین ناوهای هواپیمابر هسته ای جهان: شارل دوگل، نیمیتز و جرالد آر فورد

ناو هواپیمابر

نوع فولادی که در این ناوها استفاده می شود نیز باعث شده که غرق کردن آن ها به کاری بسیار سخت تبدیل شود. مانول می گوید: «کف ناو و بخش های کناری آن با چندین لایه فولاد مستحکم محافظت می شود. همچنین فضاهای خالی وجود دارد که جای لازم برای انفجار گازی کلاهک گلوله شلیک شده را فراهم می سازند». برای جلوگیری از انفجار زرادخانه تسلیحاتی ناو که پر از بمب و موشک های متعدد است نیز زره های اضافی تعبیه شده است. همچنین نیروی دریایی ایالات متحده، نقل و انتقال سلاح ها و تجهیزات نظامی انفجاری در ناو را با دقت خاصی انجام داده و بیشترین و دقیق ترین تمهیدات برای محافظت از این بمب ها و موشک ها اتخاذ شده است. تمهیداتی نیز برای کاهش سطوح داغی که می توانند منبع آتش سوزی و انفجار باشند نیز اندیشیده شده است.

ناو هواپیمابر

همچنین سیستم های اضافی و جایگزینی تعبیه شده که با استفاده از آن ها می توان صدمه به سیستم های اساسی ناو را جبران کرد و همین موضوع از بین بردن بخش های اساسی ناو مانند سیستم پیشرانه ناو را بی اثر می سازد، سیستمی که در صورت نبود سیستم های جایگزین و در صورت مورد اصابت قرار گرفتن باعث عدم تحرک ناو در درون دریا و در میدان نبرد شده و آن را به هدفی سنگین و بی تحرک برای دشمن تبدیل می کند. تا زمانی که ناو قدرت حرکت کردن داشته باشد، در شرایط بحرانی و در صورت لزوم می تواند عقب نشینی کرده و از میدان نبرد خارج شود. کلارک تصریح می کند: «اگر زمان و سلاح کافی داشته باشید می توانید یک ناو هواپیمابر را غرق کنید. اما اگر سیستم های دفاعی، خدمه هایی برای کنترل صدمات و نیروی پیشرانه داشته باشید، ناو می تواند در مقابل ضربات مقاومت کرده و پس از خارج شدن از میدان، به بازگشت فکر کند».

ناو هواپیمابر

همچنین ناوهای هواپیمابر می توانند در صورت نشت آب به درون بدنه نیز به عملیات خود ادامه دهند. جدای از این لایه های حفاظتی قدرتمند و مستحکم، هر ناو هواپیمابر با کشتی های جنگی اسکورت می شود که تا بن دندان مسلح هستند. این کشتی های جنگی دارای سیستم های سونار و اژدرهای قدرتمندی هستند که از آن ها برای جلوگیری از نزدیک شدن قایق های تندرو و رادارگریز به ناو برای استفاده از حملات اژدری استفاده می کنند. در نبردهای گروهی نیز، این کشتی ها دارای سیستم های الکترونیکی قدرتمند و رهگیرهای حرکتی برای دفاع در برابر موشک های شلیک شده از جانب دشمن هستند. همچنین آن ها دارای سیستم های تهاجمی موثر در نبردهای نزدیک هستند که می توانند تهدیدها را حتی در لحظات آخر نابود سازند.

ناو هواپیمابر

در این میان زیردریایی ها بزرگ ترین و مرگبارترین تهدیدات برای غرق کردن یک ناو هواپیمابر به شمار می آیند. زیردریایی های روسی، برای مثال، معمولاً به اژدرهایی ۱.۰۰۰ پوندی مجهز هستند که برای نابود کردن ناوها طراحی شده اند و در صورتی که تعداد زیادی از آن ها به طور همزمان شلیک شده و به هدف برخورد کنند، می توانند باعث غرق شدن یک ناو شوند. به همین دلیل، ارتش ایالات متحده تلاش زیادی در زمینه ساخت سیستم های ضد زیردریایی انجام داده که باعث شده ناوهای آمریکایی بتوانند خیلی سریع به این حملات پاسخ داده و زیردریایی های مهاجم را از بین ببرند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ناو هواپیمابر بزرگ و خوفناک دنیا؛ غول هایی که اقیانوس ها را تسخیر کرده اند

ناو هواپیمابر

کشتی های اسکورت از طریق شلیک اژدرهای متداول و اژدرهای راکتی، و هلی کوپترهای SH-60 نیز با اژدرها و بویه های صوتی خود می توانند زیردریایی ها را ردیابی و ساقط سازند. همچنین ایالات متحده سرمایه گذاری عظیمی در زمینه جنگ الکتورنیک انجام داده تا از هدف قرار گرفتن ناوهای هواپیمابر توسط موشک های دشمن جلوگیری نماید. کلارک در این باره چنین اظهار نظر می کند: «چین می تواند شلیک کند اما به احتمال فراوان آنقدر دقیق نخواهد بود که از فاصله ۱.۰۰۰ مایلی یک ناو هواپیمابر در  حال حرکت را مورد اصابت قرار دهد».

علاوه بر این سیستم های دفاع ضد موشکی این ناوها نیز بسیار پیشرفته و توانممند بوده و به گفته کلارک «راه های زیادی برای ساقط کردن موشک ها با استفاده از رهگیرهای حرکتی مانند SM-6، SM-2 و موشک Rolling Airframe Missile وجود دارد». جبهه هوایی را نیز نباید نادیده گرفت که می تواند تا بیش از ۶۰ فروند جنگنده را شامل شود و در کنار آن ها تعداد زیادی سیستم جمینگ، هلی کوپتر و هواپیماهای شناسایی برای هشدار زودهنگام. مانول می گوید: «ما یک بال هوایی بسیار قدرتمند داریم که می تواند صدها مایل دورتر رفته و یک فضای امن را برای پرسنل در حال وارد شدن ایجاد کند. ورود به این فضا و عبور از آن مدت زمان بسیار زیادی زمان خواهد برد».

ناو هواپیمابر

نکته دیگر این که ناوهای هواپیمابر ایالات متحده هیچگاه تنها نیستند. مانول می گوید: «بسیار مهم است که ناو هواپیمابر را در جایی قرار داد که کمترین خطر آن را تهدید کند… در احاطه گروه های نظامی». ناوهای هواپیمابر ایالات متحده توسط کشتی های کوچکتری که به آن ها اسکورت گفته می شود احاطه شده اند. آن ها به عنوان گروه های تهاجمی وارد عملیات می شوند که شامل دستکم یک ناو هواپیمابر، یک رزمناو و یک یا دو فروند ناوشکن است که می توانند در صورت نیاز نیروی آتش بسیار قدرتمندی را بر علیه تهدیدهای دشمن به کار گیرند.

ناو هواپیمابر

بدین ترتیب باید صدها گلوله و سلاح سنگین را به کار گرفت تا بتوان تعداد محدودی از آن ها را از این سپر دفاعی قدرتمند عبور داد اما این به معنای شکست ناپذیری یک گروه عملیات دریایی نیست. ارتش چین از توانایی عبور از این سپر دفاعی گروهی برخوردار است زیرا بر اساس نظرات کارشناسان، این گروه دریایی می تواند تا ۶۰۰ موشک شلیک شده از طرف نیروهای را رهگیری و نابود سازد که تقریباً ۷۵ درصد از موشک های پرتابی چین را تشکیل می دهند. از این رو ارتش چین باید تصمیم سختی بگیرد که در عرض چند هفته باید چه مقدار از زرادخانه تسلیحاتی خود را برای صدمه وارد کردن و نه لزوماً غرق کردن یک ناو هواپیمابر ایالات متحده به کار گیرد. در واقع ارتش چین به این سلاح ها برای اهداف و نبردهای دیگر نیاز دارد و شاید مصرف آن ها برای از بین بردن تنها یک ناو ارزشش را نداشته باشد. جدای از آن، به احتمال فراوان و در صورت در گرفتن جنگ، ایالات متحده پیش از قرار دادن ناوهای خود در تیررس این موشک ها، آن ها را با استفاده از بمب افکن ها و موشک های دوربرد خود نابود خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: با جدیدترین ناو هواپیمابر ایالات متحده با نام «یو اس اس جرالد آر. فورد» آشنا شوید [تماشا کنید]

ناو هواپیمابر

چین برای داشتن شانس به منظور غرق کردن یک ناو هواپیمابر آمریکایی باید به آن نزدیک شود، خیلی نزدیک. چین اژدرهای قدرتمندی دارد و زیردریایی های آن ها نیز روز به روز توانمندتر می شوند. اما این که از قدرت کافی برای عبور از لایه های متعدد دفاعی یک ناو هواپیمابر آمریکایی برخوردار هستند یا خیر موضوع دیگری است و جای شک دارد. در سال ۲۰۰۶، یک زیردریایی کلاس سونگ چین توانست از لایه دفاعی گروه تهاجمی دریایی یو اس اس کیتی هاک عبور کرده و در فاصله ای در برد هدف قرار دادن ناو این گروه در دریای چین شرقی به روی آب آمد که اگر چه برخی از جزییات این ماجرا به چالش کشیده شد اما رویکرد نیروی دریایی ایالات متحده در برابر زیردریایی های چینی را تغییر داد.

ناو هواپیمابر

نیروی دریایی ایالات متحده می تواند به سرعت حملاتی سهمگین را بر علیه زیردریایی ها انجام دهد و از آنجایی که زیردریایی ها بسیار کندتر از دیگر تجهیزات نظامی دریایی بوده و از سیستم های دفاعی کمتری برخوردارند، زیردریایی ها در صورت شناسایی شدن چاره ای جز فرار و عقب نشینی نخواهند داشت. کلارک می گوید: «وقتی که یک زیردریایی شناسایی و مکان یابی شد و شروع به شلیک کردن به آن کردید، به احتمال زیاد او فرار خواهد کرد زیرا برای در رفتن از دست این شلیک ها بسیار کند است، سیستم های دفاعی زیادی ندارد و سنسورهای لازم برای ایستادن و مبارزه کردن را ندارد».

بیشتر بخوانید: هیولای آبی K-2؛ سوپر زیردریایی استالین با قابلیت پرتاب راکت، حمل تانک و مینی زیردریایی

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.3 / 5. تعداد رای: 12

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۲ نظر

ورود

 • علی دی 27, 1397

  معلومه هیچ جوره نمیشه ناو هواپیمابر رو غرق کرد. دانش عظیم و هزاران دانشمند در پشت تکنولوژی این ناو ها قرار داره. هر کشوری که بخواد این ناو ها رو غرق کنه حداقل باید خودش یکی از اینهارو داشته باشه تا با مانور روی اون بفهمه حداقل چجوری میشه بهش آسیب رسوند.

 • majid دی 28, 1397

  خطاب به نویسنده:
  مقاله ی حاضر حاصل گردآوری ساده انگارانه ی شما از وضع موجود و توانایی های بالقوه این اسلحه اسن….حتی زحمت قضاوت به خود را نداده اید چه رسد به تحلیل… یک دنیا مفهوم و معادلات نظامی هست که باید خوانده شود که متاسفانه نویسنده سواد لازم را نداشته است، افسوس…
  یکطرفه به قاضی رفتن ، دوره اش تمام شده.
  واقعیت ها سرپوش گذاشته نخواهند شد.

  • Ali دی 30, 1397

   خوب شما بفرمایید تحلیل کنید جناب!!!!!!!!

 • Mr.x بهمن 8, 1397

  با اینکه بشدت معتقدم دروان جنگ ها و لشکر کشی های مستقیم تقریبا رو به اتمام هست و جبه های جدیدی برای تهدید و تحدید بوجود اومدن اما در اینکه ایالات متحده یک نیروی منسجم و قدرتمند،مدرن دریایی با بودجه هنگفت داره هیچ جای شکی نیست و تاریخ نشون داده این نیرو بشدت خلاق هم هست! اما فراموش نکنیم معادلات نظامی شامل متغیرهای فراوانی هست که یکی از متغیر های اون تجهیزات و سخت افزارها هستند و لزوما تعیین کننده نیستند.
  مثال هم زیاده از جنگ ویتنام تا یمن و سوریه و لبنان امروزی.صرف نظر از نیروی انسانی عظیم و باقی اهرم های که چین در اختیار داره، بارها نشون داده که خلاقیت و نوآوری براش مهمه و نمودش رو تو توسعه صنعت نیمه هادی و هوش مصنوعی میبینیم.
  اما برای ما مخاطبین مهم اینه بدونیم دوران خوش آمریکا و تک قدرت بودن به پایان رسیده و شاهد دوران افول آمریکا از جایگاه قبلیش به عنوان” تنها قدرت”هستیم و این روزها تلاش برای بازگشت به عظمت گذشته رو هم پنهون نمیکنن..
  ایالات متحده در بهترین حالت یک ابرقدرت و نه”تنها ابرقدرت!” باقی خواهد موند.بنظرم در آینده بزرگترین مزیت این تمدن نسبت به رقباش نه تجهیزات و فناوری نظامی و نه حتی قدرت اقتصادیش بلکه دموکراسی و قدرت نرم اون هست که همچنان تاثیر خودش رو مثل گذشته حفظ خواهد کرد.

  • سعید بهمن 12, 1397

   تاریخ نشان داده حتی یه جنگ هم برنده نشدن، تاریخ نشان داده همین نیروها وقتی بازداشت شدن خودشونو خیس کردن و گریه کردن؛ تاریخ نشون داده توی عراق اومدن پیش سردار سلیمانی و ما و التماس پوشک بزرگسال کردن :)) اینا همش تبلیغاته، توش هیچی نیستن، هیچی، و احمقن کسایی که تبلیغاتشونو باور کنن؛ گریه سربازاشون که مقلا تکاوراشون بودن یادتون نره

 • Meysam اردیبهشت 22, 1398

  از نظر غیر واقعی کاملا درسته این مطلب ولی با واقعیت زمین تا آسمان فرق داره مثل بازی بارسلونا یا رئال در پلی استیشن با واقعیت رو مد نظر قرار بدیم یا مثال دیگری بزنم بگیم که چون تیم ته جدولی لالیگا تو نوکمپ به تیم اول بارسا نه تیم دوم ۴تا زد و بارسا رفت به پاریس ژرمن یا بایرمونیخ ۶،۷تا زد پس حتما اون تیم ضعیف یادم نیست دقیقا اسمش بره به این تیمها بیشترم گل میزنه این مقاله دقیقا داره این رو میگه…
  جنگ شرایط خاص خودش رو داره کشوری که وارد جنگ میشه قبل هر چیز سبک سنگین میکنه که در قبال صرف فلان هزینه از دست داده چی بدست میاره؟؟ دوم کنترل جنگه یعنی اینکه بتونه جنگ رو مدیریت کنه مثلا حمله نکنه ایران ببینه موشک های ایران داره رو واشنگتن فرود میاد یا مثلا ایران جبهه جنگ رو از خلیج فارس بکشونه به اسراییل و مدیترانه و دریای سرخ که شاهرگ های آبی دنیا هستن از تنگه هرمز گرفته تا باب المندب تا کانال سوئز یا ببینه یدفعه از سمت کوبا ونزوئلا و آرژانتین موشک داره میره سمتش و خیلی احتمالات دیگه..سوم اینکه کسی که جنگ رو شروع میکنه باید زمانی برای پایانشم داشته باشه نه مثل شوروی بره تو افغانستان فکر کنه عین ایران سریع قرارداد پشت قرارداد امضا میشه و تموم بگه شش ماهه میگیرم افغانستان رو و چند سال گیر کنه بشه موضل براش کلی تلفات بده آخر دست از پا درازتر برگرده…و نکته چهارم که مستقیم رو همین مطلب اثر میذاره کوچک بودن پهنه خلیج فارس که در پهن ترین نقطه و پر عمق ترین جاش حکم یه باتلاق رو برای ناو داره و از طرفی در تیررس تمام نیروی دریایی ایران اعم از ناو رزم ناو جنگنده پهپاد و کلی موشک های دریایی،کروز اژدر که سریع ترین موشک جهان با سرعت صد کیلومتر بر ثانیه فقط در اختیار ایران و بس نه روس ن چین ن کره شمالی ن آمریکا نمونش رو ندارن حتی و کلی موشک تو ساحل کلی موشک بالستیک نقطه زن تو ایران ک راحت ب خلیج فارس میرسه که اصلا نیازی به اونها نمیشه چون با ارزانترین و کم برد ترین موشک بزنه ناوهای آمریکایی رو و بهتر اینکه بگیم هر ناو ی انبار باروت با ۵تا ۷هزار پرسنل برای موشک های ایرانه بگذریم از نابودی اسراییل پایگاه پنجم دریاییش تو بحرین و پایگاه هاش تو سرتاسر منطقه و کشوندن جبهه جنگ به سمت کشورهای عرب که اقتصاد دنیا رو فلج میکنه و میلیارد میلیارد دلار باج و خرید به آمریکا قطع میشه و نکته پنجم اینکه تمام این ادوات با کامپیوتر و سیستم های هوشمند کار میکنن و بسته به نوع نظر کارشناس اگر ایران اولین نباشه جز ۳یا۴کشور برتر دنیا در ضمینه جنگ الکترونیک هست نمونش RQ170 که آمریکا و اوباما حتی باور نمیکردن ایران زده باشتش تا ایران اعلام کرد فکر میکردن گم شده!! بعد گفت گرفتیمش سالم رسما گفتن غیر ممکن بعد دیدن نه راسته یک سال نشده ایران کپی ۲مدل پیشرفته ترش رو زد حتی که میلیون ها دلار ضرر زد به آمریکا بابت هزینه هایی ک برای ساخت و تکنولوژی اون پهپاد کردن از بین رفت پس از کجا معلوم در جنگ بسیاری از ادوات جنگی انحصاری آمریکا دست ایران نیوفته یا مثلا شروع به نابودی خودشان یا بقیه ادوات نکنن یدفعه اف۲۲ ها شروع به شلیک به ناوهاشون کنن!! هیچ چیز بعید نیست!! و مهمترین مسئله که تا اینجا کسی که عقلانی فکر کنه و اطلاعات داشته باشه منتفی میدونه جنگ رو تا اینجا ولی اینم تیر خلاص برای کسایی که هیچ جوره زیر بار نمیرن و میگن آمریکا این وضع رو ببینه درجا با هسته ای میزنه!! اینم محاله چون نه دنیا قبول میکنه نه مردمش نه کشور های دیگه باز قبول کنیم میزنه آمریکا بغیر تهران کجا رو بزنه پر جمعیت و اقتصادی مشهد رو بزنه، شیراز اصفهان و تبریز که با ی موشک نابود نمیشن این شهرها ولی تا یمدت غیر قابل سکونت میشن اونم در صورتی که موشکش از پدافند ایران عبور کنه نه اینکه پدافند رو خاک کشور های همسایه بزنه موشک آمریکا رو یا در ارتفاع بالا نابودش کنه در این صورت هم باز ایران برگ برنده رو داره لس آنجلس تگزاس واشتگتن فلوریدا و کلی شهر بزرگ دیگه آمریکا قربانی میشن که اکثرا از تهران بزرگتر پر جمعیت تر و اقتصادی ترن امکان نداره؟؟!! درست حدس زدید ایران نه موشکی به قول خودش داره با اون برد نه هسته ای نه حتی قدرت تخریب موشک آمریکا رو داشته باشن ولی بهتر بدونید آمریکا چندین پایگاه و نیروگاه هسته‌ای ای داره که به راحتی با نیروهای جهادی یا همون انتحاری قابل تخریبن هم از طرف جنگ الکترونیک و هکرهای ایرانی در امان نیستن کافی شما فاجعه چرنوبیل رو سرچ کنید تا مطمئن بشید خیلی بدتر از برخورد حتی ۲۰موشک میتونه باشه از بین بردن نیروگاه هاش و آمریکا و اسرائیل از این نظر خیلی فرق دارن اسراییل نابودیش بعد از اولین شلیک حتمیه ولی آمریکا نه پس اگه اسرائیل ۲۰۰ تا موشکشم شلیک کنه ایراد نداره چون بعدش محو میشه ولی شرایط آمریکا خیلی فرق میکنه میخواد باز ادامه بده به حیات ابرقدرت نظامی اقتصادی بمونه که کم کم همینطور که انگلیس روزی بود پرتغال هلند فرانسه تا کمی بودن یدفعه آلمان همه رو زد اعلان جنگ داد تصرفشون کرد حتی و با کمک آمریکا و شوروی و خیانت داخلی متوقف شد که خود همون قدرت اون زمان انگلیس رو به چالش کشیدن کار راحتی نبود الانم آمریکا به اونجا رسیده قدرت نظامی مطلق دیگه نیست قدرت اقتصادیش داره از سمت چین به چالش کشیده میشه قدرت نرمش از طرف اتحادیه اروپا…همینطور در تلاش جلو اینهارو بگیره که نمیتونه پس چرا با دست خودش بیاد گور خودش رو بکنه جنگی راه بندازه که نه زمان پایانش مشخص نه جبهه هاش مشخصه نه هزینه برداریش نه معلومه چی گیرش میاد با این دلایل کسی دیگه بخواد سایه جنگ رو نزدیکه ایران رو هم بدونه واقعا باید به سلامت عقلیش شک کرد و بس…!!!
  و آخرین موضوعی که یادم اومد آقای روحانی گفتن سایه جنگ رو دور کردیم کافیه بدونین بخاطر حماقت ها و باج دادن های پی در پی دولت خاتمی و گرفتن افغانستان و عراق و انزوای ایران در منطقه و جهان عین الان چین و روسیه رو نداشت ایران از سال ۸۵ایران محاصره بود از مرز باشماق با چشم غیرمسلح پایگاه های آمریکایی دیده میشدن و اینکه فرماندهان نظامی ایران ۹۰%احتمال وقوع جنگ رو داده بودن و ایران در آماده باش کامل بود اون زمان با اون وضع عالی آمریکا در منطقه و قدرت کم نظامی ایران و دست بستش در منطقه حمله نکرد الان میاد بکنه؟؟؟ خودم خسته شدم بخدا پشت سر هم دلیل که میاد آخه اینم بگم که آخر جنگ ایران و عراق کشید به خلیج فارس که به همین اسم هم معروفه و چون ایران به کلی تقریبا نیروی دریایی عراق رو اوایل جنگ نابود کرد آخر جنگ دست به دامان آمریکا شد برای صادرات نفتش چون ایران میزد کشتی هاش رو و عملا ایران با آمریکا وارد جنگ شد که با وقاحت هرچه تمام از تعرض و شکنجه به پیکر شهدای ما که سرتاسر میخ کوبیده بودن از عقده زیاد تا زدن هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو وینسنت کار دیگه ای ازشون برنیومد اونموقع!!!
  و جالبه بدونید کنسولگری هرکشور خاک اون کشور محسوب میشه ایران کنسولگری آمریکا رو که جز خاکش بود گرفت نیروهاش رو گروگان گرفت و ۴۴۰و خورده ای روز نگه داشت تا کلی باج گرفت از آمریکا ولشون نکرد فقط این وسط فاجعه طبس رو داشتن از بین رفتن بیشتر این مدت هم که کم نبوده امثالش از توقیف هواپیمای مسافربری حامل نظامیان آمریکایی که به دروغ مسافر معمولی خوانده شده بودن که با زور ایران نشاندش زمین که فر خورد دنیا از اینکار و از اینکه ایران از کجا خبر داشت مسافرهای هواپیما نظامیان آمریکایی ان تا توقیف شناور آمریکایی با ۱۲سرنشین توسط ۳،۴نفر نیروی ایرانی بگذریم که اعلام رسمی سپاه به توقیف شناورهای ۶کشور طی ۱۵سال اخیر که نام برده شدن تا تعدادی که بدلایل خاص گفته نشده و نمیشن در صورتی که آمریکا به دنیا اعلان جنگ داده حتی اگر شهروندی از ما به اسارت دربیاد حمله به شما قطعی سریع و کوبنده خواهد بود چه برسه پرسنل نظامیش رو با زور با اون خاری که با توجه به قدرت بالای تکاورهای دریایی هرکشور بعید بود اون صحنه و آبروی آمریکا رفت دلیلش هم خودش بود بخاطر تصویر سیاهی که از سپاه در دل نیروهاش ساخته بود چطور ایرانی ها برای جنگ با داعش دل شیر پیدا میکنن آمریکا این قصد رو داشت که برعکس شد دلیل گریه اونها از این بود که سرهاشون میبرن فکر از دست دادن زن و بچه و خانواده نه مردن تنها،یه تکاور دریایی رو فقط میتونه به گریه وادار کنه نه چیز دیگه!!!!!
  که دمش گرم فرماندشون آنقدر شجاع بود که با وجود اطلاع از قانون های ارتشش وقتی به آغوش خانوادش برگشت رسما دلیل ورود به مرز ایران رو شرح داد از نیروهای ایرانی عذرخواهی و بابت رفتار خوبه سرباز تا فرمانده ها که با اینها داشتن و تعریف خلاف واقعیتی که ازشون شده بود و حتی تشکر هم کرد و در این حین فرمانده نیروی دریایی و نیروی زمینی که نزدیک بودن برای بازدید رفته بودن و با فهمیدن سریعا میرن جزیره فارسی با اینکه نیروهای آمریکایی میان با رزم ناو هلیکوپتر و بالگرد رو جزیره شلیک میکنن که القا ترس کنن!! ولی جرات حمله برای آزادی نیروهاشون رو ندارن با اینکه حمله میکردن همه رو راحت میکشتن و نیروهاشون رو میبردن جرات نکردن در اون حالتم!!!اونوقت فرمانده های مهم سپاه رفتن به اون منطقه بدون هیچگونه ترسی…که البته این شجاعت فرمانده نیروی های آمریکایی نه تنها باعث اخراجش از ارتش شد بلکه جریمه و دادگاهی هم شد بابت عذرخواهی و تشکر…
  دیگه خیلی خیلی کامل شد خداوکیل به خوشبین ترین آمریکایی آنتی ایرانی هم اینارو بگی نه تنها سایه جنگ مایلها دور میبینه از سایه ایران حتی برنده جنگ رو هم احتمال داره ایران بگه…ممنون از تفکر و اندکی مطالعه و اطلاع داشتن از موضوعی و بعد نظر دادن..!!! حتما ما نباید در همه مسائل اظهار نظر کنیم چه برسه نظر کارشناسی بدیم!!! و یا اینکه هرچی هرجا خوندیم بشه آیه قرآن و غیر از اون رو باطل بدونیم و همیشه دلیل نمیشه سران حکومتی ما دروغ بگن و قمپز در کنن اونا راست بگن اصلا هم دروغ نگن….

  • یاور اردیبهشت 23, 1398

   دوست من تو هم که یکطرفه قضاوت میکنی

  • حُجَبر مرداد 20, 1398

   این همه نوشتنِت فقط یک حقیقتِ مخض رو آشکار میکنه. هیچگونه اطلاعاتِ ابتدایی از جنگ و جنگ افزارها نداری! حتی نمیدونی که یک ناوِ هواپیمابر اصلی ترین نقش رو در پیشبرِ موفقانه یِ جنگ داره و اون پشتیبانی و حمایتِ گسترده یِ نظامی و لجستیکیه.

  • نادر شهریور 2, 1398

   تمام نظر شما رو خوندم…
   بسیار دقیق و عالی توضیح دادین…
   کاش آمریکاپرستان یه ذره هم که شده از این فاز روشنفکری در بیان و با حقایق روبرو بشن و تعصب رو بزارن کنار و باور کنن آمریکا همچین غول بی‌شاخ و دمی هم نیست که فکر می‌کنن!!!

  • پاشا شهریور 5, 1398

   دوست عزیز سفارت یا کنسولگری هر کشور خاک اون کشور محسوب نمیشه.
   اگه امریکاییها در معرفی جنگ افزارهاشون مبالغه میکنن شما رسما در مورد قدرت نظامی ایران افسانه سرایی کردید.
   ایران متاسفانه فقط موشک داره و قدرت جنگ چریکی.جنگ چریکی یعنی میدونم نابود میشم ولی طرف رو هم اذیت میکنم.
   وقتی قراره کشور نابود بشه اصلا امریکا ۱۰ تا ناو جنگیش رو هم از دست داد دیگه ایرانی نمونده که بخوایم توش زندگی کنیم تازه اونم در حالت خوش بینانه فقط معلول شده باشیم و نمرده باشیم.
   روسیه و چین اینقدر با اعتماد به نفس در مقابل امریکا حرف نمیزنن که ما حرف میزنیم.
   اونا چون بیشتر میدونن بیشتر میترسن.

   • حیدر مهر 4, 1399

    با اینکه قیاس اشتباهیه ولی ویتنام و کره با همین چریکی گرفته شد افغانستان هم همینجوری در برابر امریکایی ها استقامت کرد .

  • ۱۰۰ کیلومتر بر ثانیه؟ شهریور 29, 1398

   ۱۰۰کیلومتر بر ثانیه؟

  • کاشف افراد متوهم! تیر 18, 1400

   دوست عزیزی که تحت تاثیر چند سخنرانی تو خالی حس رویایی ابرقدرت بودن ایران بهت دست داده!!! اگه آمریکا تصمیم بگیره به ایران حمله کنه و دلایل لازم رو برای این حمله ارائه کنه، شما فرصت نمی کنید بهش فحش بدید چه برسه بخواید موشک شلیک کنید! چرا؟؟؟ چون آمریکا تعداد زیادی متحد داره که اتفاقا می خوان حکومت ایران نباشه! سخنرانی قشنگی بود و روی کاغذ ایران این بازی کامپیوتری رو می بره!!! اما در واقعیت تجهیزات صد من یه غاز ایران کاری از پیش نمی بره. مهمترین چیزی که باعث شکست ایران در جنگ با آمریکا که نه حتی با کشوری مثل ترکیه می شه، نفرت مردم ایران از حکومته که از داخل ریشه کنتون می کنن! حالا شما هی بشین حساب کن اگه به جای ۶۰۰ تا موشک ۶۰۰۰ تا شلیک کنیم ناو یارو رو می ترکونیم! اونم وای می ایسته مثل بز نگات می کنه یه تیر هم سمت مراکز استراتژیک تو شلیک نمی کنه!!! هی مثال از جنگ ویتنام و عراق بیار! مردم ویتنام از کشورشون دفاع کردن اما مردم ایران می دونن اگه دوباره فریب بخورن و از کشور دفاع کنن در واقع از حکومت دفاع کردن. ضمنا شما تو خودتون هم دشمن و مخالف کم ندارید. پس اینقدر رویا پردازی نکنید. چین اگه یه زری می زنه، فقط زر نمی زنه و احتمالا می تونه یه غلطایی هم بکنه! والسلام

 • A تیر 27, 1398

  میگم اگر اینقدر قوی هستن چطوراست که با یک هشدار فوری عقب نشینی میکنن. این گونه صحبت ها در راستای تحقق یک اصل جنگی معروف هست واون ایجاد ترس در طرف مقابل هست که بازدارندگی به مراتب بیشتری داره تا حمله واتک کردن. شکر خدا نیروی ظاهرا با اقتدار نظامی آمریکا وهمپیمانانش بارها در مقابل قدرت الله شکست خوردن مثلا کودتای طبس آنهم با حمله شن های ریز..شکار ناو معروف آمریکا در جنگ تحمیلی با مین دریایی شکار ونشاندن RQ170 شکار پهباد ۲۲۰میلیون دلاری گلوبال هاون و…مهم اینه که پر هزینه ترین سلاح های جنگی دنیا در مقابل سلاح های دفاعی ما شکست می خورن. اگر از زمین بازی ای که استکبار جهانی برای جهان ساختن خارج شدیم یقینا پیشرفت می کنیم

 • حُجَبر مرداد 20, 1398

  واقعا” از این راستگویی و نگرشِ منصفانه و بیانِ حقایقی که برایِ مخاطبینتان ارائه فرمودید متعجب شدم.خدا پدرِ انسانِ راستگو را رحمت کند!!!

 • غرق-کردن-ناو-هواپیمابر مرداد 25, 1398

  غرق-کردن-ناو-هواپیمابر

 • بی نام آذر 17, 1398

  اینایی که نشوندن RQ170 و زدن گلوبال هاوک رو با یک نبرد کلاسیک و تمام عیار و رو در رو با امریکا مقایسه میکنن دقیقا فازشون چیه؟ اگر ناوگروه امریکا فقط ۴۰۰ کیلومتر از سواحل ایران فاصله بگیره و در اقیانوس هند قرار بگیره عملا قابل رهگیری نیست. ایران تنها شانسی که داره ضربه زدن به منافع امریکا و متحدهای این کشور در کشورهای اطراف هست و لاغیر. نیروی دریایی امریکایی در خلیج فارس خیلی آسیب پذیره اما خارج از خلیج فارس بزرگترین تهدید برای ایران هست.

 • بنده خدا فروردین 30, 1399

  اگر بخواهیم واقع بینانه ببینیم آسیب زدن به ناو هواپیما بزر کار بسیار سختی است
  ناو هواپیمابر از ۱۲نوع سیستم دفاعی و ضد موشک برخوردار است که مهمترین آن ها سیستم فالانکس میباشد که مانند گنبدی آهنین دور تا دور ناو را پوشش میدهد و اجازه ورود هیچ گونه موشک کروز و بالستیکی را نمیدهد!
  بعدشم خودتون فکر کنید آمریکا چندین میلیارد دلار برای ساخت ناو خرج میکنه پس حتما فکری برای دفاع از اون هم کرده!

  • حیدر مهر 4, 1399

   سخت که چه عرض کنم خیلی سخته. ولی با تعداد موشک کروز و بالستیک و راکت های هدایت شونده دقیق و مین قایق های تندرو میشه یه تعدادیو زد و گرنه اینا با چند تا ناو متخصص و زیر دریایی میان که اونوقت غیر ممکنه

 • فاضل مهر 27, 1399

  با سلام آقا میثم بنده کاملا با نظر شما موافقم و ممنونم که نظر نسبتا جامعی رو دادید
  دوستان وقتی بحث جنگ در میان میاد اولین چیز موشکه نه چیز دیگه شما آقا پاشا اگر برای این طرز تفکر خود دلایل کافی دارید لطف کرده و جنگ افزاری را به من و سایر دوستان معرفی کنید که موشک شلیک نمیکند!
  دنیای امروز دنیای موشک هاست، دنیایی که از تانک و نفربر گرفته تا ناو و ناوشکن و… همه چه برای دفاع و چه برای حمله از موشک بهره میبرند و تنها تفاوت میان آنان نوع کلاهک ،جرم کلاهک و محیطی است که موشک اشغال میکند پس هر کشوری بدون موشک هیچ است چه در دفاع و چه در حمله.
  اما در مورد بحث ناو هواپیمابر موضوع کاملا فرق میکند درست است که غرق کردن یک ناو هواپیمابر کار آسانی نیست بلکه کار بسیار سختی هم است اما ما مجبور به غرق کردن یک ناو هواپیمابر نیستیم بر این باره بگذارید بنده مثالی بزنم من فیلمی را دیدم که در آن شخصیت های اصلی انسان های نمیر بودند و در صورت هرگونه آسیب باز هم زنده میماندند مردم برای مقابله با آن ها آنان را در سلول های جدا و یا در قفس زندانی میکردند راهکار همین است ناو هواپیمابر برای حمله تنها جنگنده های مانند f35 lightning و یا f18 Hornet برخوردار است و همه سیستم های موشکی و راداری آن برای دفاع ساخته شده اند پس با حمله دقیق و سریع با استفاده از تعداد زیادی موشک های دقیق و دارای برد مناسب مانند خلیج فارس و یا شهید ابومهدی به آسانسوری که جنگنده و یا تجهیزات آن را از درون ناو به سطح آن می رساند که در ناو هواپیمابر کلاس نیمیتز آمریکا دو عدد است و در ناو قرار دارند و همچنین هدف قرار دادن جنگنده های که روی سطح ناو قرار دارند میتوان توان تهاجمی آن را به شدت کاهش داد و اما در مورد ناو گروه همراه، اگر خود ناو گروه هم هدف حمله قرار گیرد بهیچوجه قابلیت دفاع از ناو هواپیمابر را نخواهند داشت .
  در این صورت حتی پایگاه های نیروی هوایی آمریکا که مجهز ترین آن ها در قطر قرار دارد توانایی اعزام جنگنده و یا آواکس را ندارند زیرا وارد یک جنگ تمام عیار شده و ان ها هم از گزند موشک های ما در امان نخواهند بود.
  نکته بعدی اینکه دوستان، در همین برهه از زمان هم پیشرفته ترین جنگنده های امریکایی مانند f35 lightning نوع B که نسخه عمود پرواز این جنگنده است دارای سیستم کمک خلبان هوش مصنوعی است که گمان کنم بر حسب اطلاعات میلیتاریست های آلمانی برتری ۶۰ به ۴۰ نسبت به خلبان دارد و میتواند در صورت اتفاقی برای خلبان کنترل را به دست گرفته و از محدوده جنگ فرار کند حال آنکه وزارت دفاع آمریکا برای جنگنده نسل بعدی خود یعنی نسل ششم یک پیش شرط به شرکت Lockheed Martin اعلام کرده ان هم این است که یک جهش در سیستم های هوش مصنوعی کنترل جنگنده انجام دهند تا بدون سرنشین هم بتواند ماموریت انجام دهد اکنون شما فکر کنید اگر سیستم های این این جنگنده ها مورد حمله سایبری قرار گیرند میتوانند به راحتی موجب سقوط جنگنده و یا حتی بد تر از آن استفاده از جنگنده بر علیه خودشان استفاده شود.
  در پایان ما هیچگاه آغاز گر هیچ جنگی نبوده و نیستیم اما میدانیم چگونه بجنگیم
  دوستان ما ایرانی ها تنها کشوری تو دنیا هستیم که زیر بار زور نمی رویم زیرا ما مسلمان و ایرانی هستیم و این خود افتخاری است
  پس زنده باد جمهوری اسلامی ایران

 • محمد آبان 7, 1399

  داداش سیستم دفاع موشکی شون رو تو عین الاسد دیدیم ، حتی یه موشک ما رو هم نتونستن بزنن ناو هم لازم نیست غرق بشه همین که ۲ تا موشک بخوره به عرشه ۱۰-۱۲ تا هواپیما پودر میشه و عرشه کلا بلا استفاده میشه و حداقل چندماه برای بازسازیش وقت لازمه که وسط جنگ ….. ناو همواپیما بر میشه یه سیبل که قدرت عملیات نداره

 • احمد آذر 18, 1399

  موندم این چهار نفری که اینقدر پوشک پوشک و گریه سرباز آمریکاییو به رخ کشیدن میکنن و دم از قدرت بالای ایران میزنن دقیقن به چیشون مینازن . تنها قدرت نظامی ما گرفتن انتقام سخت با زدن هواپیمای مسافربری و بس . البتهمطمینم همین آقایون اگه جنگی بشه عمرن اثری ازشون دیده بشه و تو سوراخ موش خودشونو قایم میکنن. با هارت و پورت کردن و منم منم کردن هیچ چیز درست نمیشه . بس کنید این چرتو پرتاتونو . چهل ساله مملکتو به فنا دادید با همین شعارای مسخرتون