آیا می‌دانید زگیل تناسلی چیست و چه تبعاتی برای فرد بدنبال دارد؟

آیا می‌دانید زگیل تناسلی چیست و چه تبعاتی برای فرد بدنبال دارد؟

در سال‌های اخیر زیاد در مورد خطرات ناشی از تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی شنیده‌ایم یا خبرهایی در مورد سرطان‌زا بودن آنها خوانده‌ایم. اما آیا می‌دانید زگیل تناسلی چیست و چه تبعاتی برای فرد بدنبال دارد؟

زگیل تناسلی (اچ‌ پی‌ وی) چیست؟

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های آمیزشی در جهان است که به واسطه اِچ‌پی‌وی (ویروس پاپیلوم انسانی) بوجود می‌آید.

راه انتقال این ویروس پوست و مخاط (پوشش مرطوب اعضای داخلی بدن) است. مهمترین راه انتقال، تماس جنسی است، به ویژه از راه واژن و مقعد. اما گفته می‌شود که انتقال ویروس از راه دهان هم امکان‌پذیر است.

در موارد کمی تماس با پوست اطراف ناحیه تناسلی (بدون دخول) یا تماس اعضای تناسلی (بدون دخول) می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.

در نادرترین موارد هم ممکن است اچ پی وی از مادر به جنین منتقل شود.

ویروس اچ‌پی‌وی با سرطان دهانه رحم مرتبط است. تقریبا در تمام مبتلایان به سرطان دهانه رحم این ویروس پیدا می‌شود. این ویروس در ابتلا به سرطان مقعد، دهان و گلو و سرطان پروستات هم نقش دارد.

ویروس اچ‌پی‌وی به هیچ عنوان درمان قاطع ندارد، فقط زگیل‌های تناسلی ناشی از ابتلا به این ویروس را با لیزر یا محلول‌های مخصوص می‌سوزانند. در بسیاری از مواقع هم این زگیل ها خودبخود از بین می‌رود. اما مسئله این است که در نهایت ویروس در بدن می‌ماند و از بین نمی‌رود، گاهی عود می‌کند و منتقل هم می‌شود.

نشانه‌های زگیل تناسلی

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی علائمی ندارند. اما اگر نشانه‌ای هم داشته باشند، این علائم خفیف هستند همانند درد، خارش و خونریزی و ممکن است فرد از آلوده بودن خود اطلاع نداشته باشد.

علائم ویروس اچ پی وی احتمالا ۲ تا ۳ ماه بعد از ابتلا به عفونت ظاهر می‌شود. البته ممکن است این علائم از ۳ هفته تا چند سال پس از عفونت دیده شوند.

زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده تنها در حالتی که عفونت فعال است، ظاهر می‌شوند. اما باید بدانید هنگامی که زگیل قابل مشاهده نباشد نیز امکان انتقال ویروس وجود دارد.

به صورت کلی، زگیل تناسلی ضایعات گوشتی در اندازه‌های متفاوت هستند که ممکن است به صورت منفرد یا تجمعی (به شکل گل‌کلمی) در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهانه رحم پدیدار شوند.

انواع مختلف اچ پی وی (ویروس زگیل تناسلی)

زگیل تناسلی ممکن است خودبخود خوب شود یا بدون تغییر باقی بماند. اما احتمال اینکه گسترش پیدا کند و عفونی شود نیز زیاد است.

همان طور که گفتیم اچ پی وی ده‌ها نوع مختلف دارد که از میان آنها باید به گونه‌های ۱۶ و ۱۸ اشاره کرد که بیشترین نقش را در ایجاد سرطان دهانه رحم دارند.

ویروس اچ پی وی به چند نوع پایه‌دار، خوشه‌ای یا به صورت نقاط کوچک و برآمده روی واژن تقسیم می‌شود و برحسب نوعی که دارد درمان خاص خود را دارد.

شیوع زگیل تناسلی در ایران 

زگیل تناسلی (اچ‌ پی‌ وی) چیست؟

زگیل تناسلی ضایعات گوشتی در اندازه‌های متفاوت هستند که ممکن است به صورت منفرد یا تجمعی (به شکل گل‌کلمی) در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهانه رحم پدیدار شوند.

ویروس اچ‌پی‌وی به قدری شایع است که می‌توان گفت تقریبا هر مرد یا زنی در طول عمر خود با این ویروس در تماس قرار می‌گیرد. دلیلش هم این است که این ویروس بیش از صد نوع مختلف دارد که فقط ۴۰ نوع آن در ناحیه تناسلی ایجاد بیماری می‌کند.

البته باید بدانید که زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی فرق دارد. تبخال تناسلی را ویروس هم‌خانواده تب‌خال صورت ایجاد می‌کند. این در حالیست که ویروس زگیل دستگاه تناسلی، HPV است.

دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز در اوایل تابستان امسال (۹۷) در مورد آمار شیوع زگیل تناسلی در ایران گفت اچ‌پی‌وی (ویروس زگیل تناسلی) در ایران فوق‌العاده شیوع پیدا کرده است.

این در حالیست که ویروس پاپیلومای انسان (HPV) یکی از علل اصلی سرطان‌های دهانه رحم است و بیش از نود درصد موارد سرطان دهانه رحم به این ویروس مربوط است.

اچ‌پی‌وی در آقایان هم ممکن است موجب سرطان شود.

زگیل تناسلی (اچ‌ پی‌ وی) چیست؟

ویروس پاپیلومای انسان (HPV) یکی از علل اصلی سرطان‌های دهانه رحم است و بیش از نود درصد موارد سرطان دهانه رحم به این ویروس مربوط است.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

ویروس اچ‌پی‌وی به هیچ عنوان درمان قاطع ندارد، فقط زگیل‌های تناسلی ناشی از ابتلا به این ویروس را با لیزر یا محلول‌های مخصوص می‌سوزانند. در بسیاری از مواقع هم این زگیل ها خودبخود از بین می‌رود. اما مسئله این است که در نهایت ویروس در بدن می‌ماند و از بین نمی‌رود، گاهی عود می‌کند و منتقل هم می‌شود.

خبر خوب در مورد اِچ‌پی‌وی این است که بسیاری انواع آن بی‌خطر هستند و تقریبا ۹۰ درصدشان بدون ایجاد هیچ آسیبی خودبخود در طی دو سال از بین می‌روند.

اما خبر بد این است که بسیاری موارد اچ‌پی‌وی بدون علامت هستند و فرد از آلودگی خود بی‌خبر می‌ماند. تنها بعضی انواع اچ‌پی‌وی ایجاد زگیل تناسلی می‌کنند.

واکسن اچ‌پی‌وی چیست و آیا در ایران وجود دارد؟ 

زگیل تناسلی چیست

واکسن ضد ویروس اچ پی وی (گارداسیل)

باید بدانید واکسنی به نام «گارداسیل» در ایران وجود دارد که ضد ویروس اچ پی وی است که البته قیمت گرانی دارد. به طوری که در خردادماه امسال و پیش از افزایش قیمت ارز یک میلیون تومان قیمت داشت.

توصیه می‌شود هم خانم‌ها و هم آقایان از واکسن چهارگانه اچ‌پی‌وی (گارداسیل) استفاده کنند (سه نوبت). این واکسن از زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی زنان و مردان که به ویروس ربط دارند پیشگیری می‌کند.

توصیه می‌شود تمام مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند این واکسن را تزریق کنند.

دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز در باره واکسن اچ‌پی‌وی گفت:

«این واکسن کاملا موثر است و برای مردان تا ۲۶ سال و برای زنان ۳۵ تا۴۰ سال حتما باید تزریق شود. این واکسن به هیچ عنوان عوارض ندارد، فقط فرد باید بعد از تزریق نیم ساعت در محلی که تزریق صورت گرفته است بنشینند و بعد آنجا را ترک کند.»

سازمان بهداشت جهانی در سال ٢٠٠۶ برای مبارزه با ویروس اچ پی وی فراخوان داد و پس از آن در دوازده سال گذشته واکسیناسیون ضد اچ‌پی‌وی در هشتاد کشور دنیا به طور مستمر انجام می‌شود.

گفته می‌شود اگر جامعه جهانی برای مبارزه با این ویروس سریع‌تر اقدام به واکسیناسیون نکند، تا سال ٢٠٣٠ مرگ به علت سرطان دهانه رحم پنجاه درصد افزایش خواهد یافت.

شیوع زگیل تناسلی در ایران 

توصیه می‌شود هم خانم‌ها و هم آقایان از واکسن چهارگانه اچ‌پی‌وی (گارداسیل) استفاده کنند (سه نوبت). این واکسن از زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی زنان و مردان که به ویروس ربط دارند پیشگیری می‌کند.

در ایران توصیه شده واکسن اچ‌پی‌وی از دوازده سالگی برای دختران تزریق شود.

با اینکه واکسن اچ‌پی‌وی در ایران در دسترس است اما جزء برنامه واکسیناسیون سراسری نیست اما دختران نوجوان می‌توانند از پزشک بخواهند که برای آنها این واکسن را تجویز کند و به این ترتیب احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

آمار دقیقی از شیوع این بیماری در کشورمان وجود ندارد. اما به گفته دکتر محرز «چندی پیش مطالعه‌ای در باره کارگران جنسی در یکی از مناطق تهران انجام شد که ۳۱ درصد زنان به اچ‌پی‌وی مبتلا بودند.»

اچ‌پی‌وی پسران را هم می تواند مبتلا کند اما عوارض آن کمتر از دختران است.

از شیوع این ویروس به خصوص در مورد آقایان در ایران آماری وجود ندارد. بیشتر تحقیقات انجام شده در باره رابطه ویروس با سرطان دهانه رحم بوده است. اما تحقیقات موجود رقمی بین ۵ تا ۱۳ درصد جمعیت زنان را به این ویروس آلوده می‌دانند که با متوسط شیوع جهانی (۹ تا ۱۳ درصد) مطابقت دارد. با اینحال برخی تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که شیوع در ایران پایینتر از متوسط در خاورمیانه و دنیاست.

رابطه ویروس اچ‌پی‌وی و تست پاپ اسمیر

زگیل تناسلی (اچ‌ پی‌ وی) چیست؟

در خانمی که به اِچ‌پی‌وی آلوده شده بهتر است هر شش ماه یکبار پاپ اسمیر انجام داد.

در کسانی که به این ویروس آلوده شده‌اند به ویژه خانم‌ها آزمایش موسوم به پاپ اسمیر باید بسیار جدی گرفته شود. تست HPV را می‌توان همراه پاپ اسمیر انجام داد.

سرطان دهانه رحم مهمترین خطری است که زنان آلوده به ویروس اِچ‌پی‌وی را تهدید می‌کند. پاپ اسمیر که بدون درد و خونریزی است باعث می‌شود سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه شناسایی شود که در این موارد به راحتی قابل درمان است.

در ایران معمولا پاپ اسمیر را بعد از ازدواج از سن ۲۱ سالگی، سالی یک بار انجام می‌دهند و اگر سه سال این تست منفی بود بعد هر دو تا سه سال یک‌بار انجام می‌دهند.

در راهنمای بالینی سلامت وزارت بهداشت به تمام زنان توصیه شده از سن ۳۰ سال به بعد هر پنج سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند و اگر ۱۵ سال متوالی نتیجه تست منفی بود می‌توان تا ۶۰ سالگی هر ۱۰ سال یکبار این تست را انجام داد.

به گفته‌ی پژوهشگران دانشگاه کوئین مری لندن، دختران جوانی که واکسن را تزریق کرده‌اند، فقط سه بار، سی، چهل، و ۵۵ سالگی نیاز به پاپ اسمیر دارند.

زنان به طور معمول باید در طول عمر خود دوازده بار پاپ اسمیر انجام دهند. اما زنانی که واکسن اچ پی وی زده‌اند بسیار کمتر احتمال دارد به سرطان گردن رحم مبتلا شوند و به همین دلیل نیاز به این همه پاپ اسمیر ندارند.

بر اساس جدیدترین اخبار مربوط به  اچ پی وی، گفته می‌شود در بریتانیا قرار است در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) واکسن جدید اچ پی وی به بازار وارد شود که در ۹۰ درصد موارد از آلودگی به این ویروس جلوگیری می‌کند در حالی که در واکسن فعلی این میزان هفتاد درصد است.

در خانمی که به اِچ‌پی‌وی آلوده شده بهتر است هر شش ماه یکبار پاپ اسمیر انجام داد.

چگونه می‌توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

زگیل تناسلی (اچ‌ پی‌ وی) چیست؟

برای پیشگیری از این بیماری، شستشوی مناسب نواحی تناسلی پیش و بعد از رابطه جنسی با آب و صابون، استفاده از کاندوم از ابتدای رابطه جنسی و پرهیز از داشتن شرکای جنسی متعدد بسیار مهم است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود