جدیدترین تحولات ونزوئلا؛ بعد از ژنرال بلند پایه، سفیر مادورو در عراق نیز به مخالفان پیوست

جدیدترین تحولات ونزوئلا؛ بعد از ژنرال بلند پایه، سفیر مادورو در عراق نیز به مخالفان پیوست

در جدیدترین تحولات ونزوئلا و پس از لشگرکشی خیابانی طرفین و پس از اعلام یکی از ژنرال های بلند پایه نیروی هوایی کشور مبنی بر پذیرفتن خوان گوایدو به عنوان رییس جمهور موقت کشور، اکنون خبر می رسد که اولین دیپلمات ونزوئلایی نیز به گوایدو پیوسته است. در تازه ترین تحولات این کشور، سفیر ونزوئلا در عراق نیز اعلام کرده که خوان گوایدو، رییس پارلمان ملی ونزوئلا و رییس جمهور خود خوانده کشور را به رسمیت شناخته و از او حمایت می کند. در یک پیام ویدیویی که در روز گذشته در رسانه های اجتماعی منتشر شد، جاناتان ولاسکو رامیرز، به عنوان اولین مقام دیپلماتیک بلند پایه کشور، اعلام کرد که دیگر نیکلاس مادورو را به عنوان رییس جمهور نشناخته و از این به بعد از خوان گوایدو دستور خواهد گرفت.

بحران در ونزوئلا

وی در این پیام ویدیویی چنین می گوید: «مجلس ملی تنها قدرت جمهوری است که وجاهت اخلاقی، قانونی و اعتبار دارد. ما، دیپلمات هایی که در خارج از کشور هستیم و برای کشورمان کار می کنیم، سوگند یاد می کنیم که به عنوان وظیفه خود از قانون اساسی سال ۱۹۹۹ به عنوان قدرت اصیل مبتنی بر قانون اساسی که حمایت تقریباً تمامی ونزوئلایی ها را داشته محافظت کنیم. جای ما کنار مردم، قانون اساسی و مجلس ملی است، تنها قدرت قانونی و معتبر مبتنی بر قانون اساسی که در ونزوئلا باقی مانده و مسئول پر کردن خلأ ایجاد شده در اثر نقض کردن قانون اساسی است. حمایت از رییس مجلس ملی وظیفه ملی و مبتنی بر قانون اساسی ماست».

تحولات ونزوئلا

سفیر ونزوئلا در عراق تصریح کرد که گوایدو، حق و «وظیفه قانونی مبتنی بر قانون اساسی برای بدست گرفتن ریاست جمهوری» کشور را دارد: «آقای رییس جمهور، گوایدو، شما در طرف درست تاریخ، ملت و قانون اساسی ایستاده اید و به همین دلیل است که ما شما را در خدمت کشور می دانیم، چیزی که شما بر اساس قانون اساسی نماینده آن بوده و هدایتش را بر عهده دارید».

بیشتر بخوانید: خوان گوایدو ؛ جوانی ۳۵ ساله که خود را رییس جمهور موقت ونزوئلا خوانده کیست؟

تحولات ونزوئلا

رامیرز از دیگر مقامات رسمی بلند پایه کشور خواست که برائت خود را از نیکلاس مادورو اعلام کرده و از خوان گوایدو حمایت کنند: «ما از تمامی شهروندانی که در خدمت دولت و کشور بوده و هستند می خواهیم که کمی تفکر کرده و به خاطر دفاع از قانون اساسی و مردم، با نیت اینکه در کنار قانون اساسی، تاریخ و ملت باشند قدم پیش بگذارند. مادورو و قبیله غاصبان او از مانعی که محدودیت هایی قابل گذشت به عنوان یک کارمند رسمی دولت را جلوگیری می کرد گذشته اند و به غاصبان و همدستان او در یک دولت خودکامه، ستمگر و دیکتاتوری تبدیل شده اند».

تحولات ونزوئلا

وی در پایان از ارتش کشور خواست که علیه مادورو برخاسته و او را از قدرت به زیر بکشد: «برادران ارتش، به آن ها اجازه ندهید که شما را به ارتشی از اجیر شدگان برای کشتن مردم تبدیل کنند». اوایل روز گذشته نیز یکی از ژنرال های بلند پایه ارتش ونزوئلا از مادورو اعلام برائت کرده و از نیروهای مسلح خواست که علیه او شورش کنند. وی در حالی که جمعیت زیادی از مردم کشور در خیابان های کاراکاس و در کنار خوان گوایدو، به اعتراض علیه مادورو و دولتش پرداخته بودند، جدایی خود از مادورو را اعلام کرده و تصریح کرد که زین پس از خوان گوایدو به عنوان رییس جمهور قانونی کشور حمایت خواهد کرد.

تحولات ونزوئلا

حمایت ارتش برای مادورو بسیار حیاتی بوده و بزرگ ترین برگ برنده ای است که وی برای ماندن در قدرت به آن تکیه کرده است. با افزایش فشارهای داخلی و بین المللی بر مادورو برای کنار کشیدن از قدرت و دور دوم ریاست جمهوری خود، وی همچنان از این کار خودداری کرده و خود را قربانی یک کودتای از پیش طراحی شده توسط ایالات متحده می داند. ژنرال فرانسیسکو یانز از فرماندهان عالی نیروی هوایی ونزوئلا، با رد مقبولیت مادورو در میان ارتشیان کشور چنین گفت: «مردم ونزوئلا، ۹۰ درصد از نیروهای مسلح ونزوئلا با دیکتاتور نیستند. آن ها با مردم ونزوئلا هستند. با توجه به اتفاقاتی که در ساعات اخیر رخ داده، تغییر به سمت دموکراسی قطعی به نظر می رسد».

بیشتر بخوانید: آخرین تحولات ونزوئلا؛ از پیوستن مقام بلندپایه ارتش به مخالفان تا عفو عمومی گوایدو

تحولات ونزوئلا

پیام توئیتری این ژنرال بلند پایه نیروی هوایی با واکنش فرمانده نیروی هوایی کشور مواجه شده که او را به خیانت متهم می کرد. این اتفاقات در شرایطی رخ داد که روز گذشته ارتشیان و شبه نظامیان طرفدار نیکلاس مادورو به مناسبت بیستمین سالگرد به قدرت رسیدن هوگو چاوز و حزب سوسیالیستی چپ گرای او به خیابان های کاراکاس آمده بودند. صدها نفر از شبه نظامیان طرفدار دولت، کارگران بخش خدمات عمومی و کسانی که از سیاست ها و برنامه های اجتماعی و حمایتی دولت مادورو راضی هستند در منطقه آونیدا بولیوار گرد هم آمده و حمایت خود از مادورو را اعلام کردند. نیکلاس مادورو نیز در پیامی توئیتری به این مناسبت چنین نوشت: «امروز بیستمین سالگرد کار، مبارزه، پیشرفت و دستاوردهای مهم است، علیرغم سختی ها و توطئه های امپریالیسم. به همه تبریک می گویم».

تحولات ونزوئلا

در همین حین، صدها هزار نفر از حامیان اپوزیسیون کشور با لباس هایی به رنگ های زرد، آبی و قرمز که نماد پرچم کشور است در سراسر کشور به خیابان ها آمده و ضمن محکوم کردن سیاست های مادورو، حمایت خود را از خوان گوایدو اعلام کردند. در حالی که گوایدو از آن ها می خواست به خاطر تغییر در ونزوئلا دست به اعتراض بزنند، مردم جمع شده در خیابان ها فریاد می زدند: «بله ما می توانیم». آن ها در ادامه و در حالی که دست راستشان را روی قلب خود گذاشته بودند، یک صدا سرود ملی کشورشان را خواندند. ایالات متحده، در کنار کانادا، بریتانیا و اکثریت کشورهای آمریکای جنوبی حمایت خود از گوایدو را اعلام کرده اند و به نظر می رسد که کشورهای اتحادیه اروپا نیز در روزهای آینده حمایت رسمی خود از وی را اعلام نمایند.

تحولات ونزوئلا

این در حالی است که متحدان چاوز و مادورو مانند روسیه، چین، سوریه، کوبا، بولیوی و نیکاراگوئه همچنان از مادورو به عنوان رییس جمهور قانونی کشور حمایت می کنند. این هفته، واشنگتن تحریم هایی را علیه صنعت نفت ونزوئلا تحمیل کرد که به نظر می رسد بیش از پیش بر اقتصاد بیمار این صادر کننده نفت تاثیر منفی گذاشته و سیستم اقتصادی مادورو را فلج تر از قبل خواهد کرد. علیرغم معدود مخالفت ها و شورش هایی که علیه مادورو در میان ارتش و نظامیان کشور رخ داده، هنوز بخش اصلی و عمده نیروهای مسلح از مادورو حمایت می کنند. ینز اولین ژنرال فعال و دارای قدرت اجرایی و فرماندهی ونزوئلا بود که بریدن خود از دولت مادورو را اعلام کرد.

تحولات ونزوئلا

وابسته نظامی ارتش کشور در ایالات متحده نیز هفته گذشته اعلام کرده بود که دیگر از مادورو دستور نخواهد گرفت و گوایدو را رییس جمهور قانونی کشور می داند. امروز آخرین روز مهلتی ۸ روزه بود که کشورهای اروپایی به نیکلاس مادورو برای برگزاری انتخابات آزاد داده بودند، درخواستی که مادورو آن را به شدت رد کرده است. باید دید که در روزهای آینده باز هم شاهد جدا شدن دیپلمات ها و ارتشی های دیگری از دولت نیکلاس مادورو خواهیم بود، اتفاقاتی که ممکن است بن بست ایجاد شده در کشور را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید: رونمایی «نیکلاس مادورو» از کارت شناسایی هوشمند چینی برای کنترل شهروندان ونزوئلایی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • محمد بهمن ۱۹, ۱۳۹۷

    بلاخره ی روزی باید دیکتاتورها تموم بشن، اینم از ونزوئلا. به یاری خدا جا های دیگه.