دو نکته که باید در حمام کودک با شامپو بچه رعایت کنید

دو نکته که باید در حمام کودک با شامپو بچه رعایت کنید

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

استفاده از شامپو بچه را جدی بگیری، دلیل منطقی برای آن وجود ندارد اما ممکن است احساس کنید از یک سنی به بعد لازم نیست برای کودکان شامپوی مخصوص تهیه کنیم. درحالیکه باید بدانید استفاده از آن تا سنین نوجوانی الزامی است.

این شامپو به‌دلیل نداشتن لوریل سولفات در فرمولاسیون خود باعث سوزش چشم کودک نمی‌شود. همچنین شامپو بچه به‌دلیل داشتن خاصیت PH خنثی برای پوست سر حساس کودکان مناسب‌تر است و از آسیب به ریشه‌های مو و پوست سر کودک جلوگیری می‌شود. تا جاییکه برای بسیاری از بزرگسالان نیز که موهای حساسی دارند توصیه می‌شود از شامپو بچه به‌جای شامپوهای عادی استفاده کنند. از طرفی پوست سر کودکان تا سنین نوجوانی به‌دلیل فعالیت کم هورمون‌ها در بدن آلودگی کمتری نسبت به پوست سر بزرگسالان دارد. بنابراین نیازی به شوینده قوی‌تر مثل شامپوی بزرگسالان نیست و توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب به ریشه‌های مو از بکارگیری شامپوی بزرگسالان روی سر کودکان جدا خودداری کنید.

در حمام کودک شامپو بدن مناسب‌تر از صابون است

پوست بدن کودک حساس‌تر و نازک‌تر از پوست بدن افراد بزرگسال است. بخصوص اگر فرزندتان تازه متولد شده این قضیه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در حالیکه پوست به‌صورت طبیعی مانعی برای ورود عوامل خارجی به بدن است، این مانع در سال اول زندگی نیاز به تقویت و رسیدگی بالایی دارد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد پوست کودکان نسبت به بزرگسالان رطوب بیشتری در خود حفظ می‌کند. اما در عین حال به‌دلیل نازک‌تر بودن با سرعت بیشتری نیز این رطوبت را از دست می‌دهد. بنابراین اهمیت بالایی دارد که برای شستن پوست کودکان از شامپو بدن مناسبی استفاده کنید چراکه استفاده از شوینده‌های نامناسب یا غیراستاندارد می‌تواند باعث خشکی بیش از اندازه پوست کودک شده و عوارض نامطلوبی به‌جای بگذارد.

برخی از کودکان در سنین نونهالی به‌دلیل فعالیت بالای بدنی و جنب و جوش هر روز نیاز به استحمام پیدا می‌کنند. توصیه‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که از بکارگیری اسکراب برای شستشوی بدن این کودکان خودداری کنید. در صورتی که احساس می‌کنید بدن کودک شما نیاز به شستشوی عمیق‌تری دارد صرفا به ترکیب شامپو بدن و پاف مناسب اکتفا کنید. استفاده از اسکراب در سنین پایین ضمن اینکه می‌تواند باعث زدگی و بی‌میل شدن آنها نسبت به حمام شود، عوارض جانبی مختلفی نیز برای پوست کودکان به‌همراه دارد.

به‌خاطر داشته باشید که کبد و کلیه کودکان هنوز خیلی جوان است و توانایی دفع سمومی که از طریق شوینده‌های غیراستاندارد و نامناسب وارد بدن آنها می‌شود را ندارد. جالب است بدانید که سموم این شوینده‌ها می‌تواند از طریق پوست جذب شود؛ پس لازم است که در انتخاب شامپو بدن و شامپوی بچه مناسب نهایت دقت را به‌خرج دهید.

بدون نظر

ورود