چگونه میوه‌ها را چندین روز تازه نگه داریم؟

چگونه میوه‌ها را چندین روز تازه نگه داریم؟

بهتر است میوه را به صورت تازه خریداری و مصرف کنید؛ اما اگر برای چند روزی خریداری کردید باید از آن ها خوب نگهداری کنید تا پلاسیده نشود. اکثر مردم معتقدند که همه میوه ها را باید در یخچال نگهداری کنند در صورتی که این یک باور غلط است.

برخی از میوه ها مانند موز، آناناس، انبه، خربزه و برخی مرکبات نسبت به سرما حساس هستند و بهترین مکان برای نگهداری این میوه ها فضایی در آشپزخانه ، اتاق نشیمن یا ظرفی روی میز ناهارخوری است.

میوه هایی مانند توت فرنگی ، انگور ، هلو و … نسبت به گرما حساس هستند که باید در یخچال نگهداری شوند به علاوه به دلیل اینکه خیلی زود خراب می شوند می توانید در فریزر از آن ها نگه داری کنید و یا آن ها را به صورت مربا در آورید.

نکات لازم در نگهداری از میوه ها

هنگام خرید دقت کنید میوه ها را بر حسب درجه سفتی و نرمی آن ها دستچین کنید، سپس آنها را به کمک برگه های کاغذ از هم جدا کنید و درون یخچال قرار دهید .

برای اینکه بتوانید مدت زمان بیشتری از میوه ها نگهداری کنید میوه ها را جدا از هم در یخچال قرار دهید زیرا برخی از میوه ها گازی به نام اتیلون آزاد می کنند که سبب رسیدن سریع میوه ها می شود و در نتیجه زمان نگهداری از آن کاهش می یابد .

میوه هایی که لکه دارند را در دسترس قرار دهید تا زودتر مصرف شود .

نحوه نگهداری انواع میوه ها

سیب

نحوه نگهداری انواع میوه ها
برای قرار دادن سیب در یخچال ابتدا آن را در کیسه پلاستیکی در باز قرار دهید سپس درون یخچال بگذارید . سیب از خود گاز اتان منتشر می کند که به رسیدن سریع تر میوه ها کمک می کند بنابراین اگر می خواهید میوه ای زودتر برسد چند عدد سیب را در در ظرف آن قرار دهید. برای ماندگاری بیشتر سیب می توانید سیب را با استفاده از پنبه به روغن مایع آغشته کنید.

موز

نحوه نگهداری انواع میوه ها
موز را در فضایی مانند بالکن و انباری که خنک و دور از دسترس نور آفتاب است قرار دهید یا اینکه موز ها را درون کاغذ آلومینیومی بپیچید و درون یخچال نگهداری کنید . اگر موزهایی که خریداری کرده اید بیش از حد رسیده است بهتر است آنها را در فریزر قرار دهید که در این صورت می توانید فقط در شیر موز از آن استفاده کنید.

انار

نحوه نگهداری انواع میوه ها
سطح انار را با روغن نباتی چرب کنید و در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگهداری کنید با این کار، چربی روغن نباتی اجازه نمی دهد که رطوبت انار تبخیر شود و انار کیفیت خود را حفظ می کند.

خیار

نحوه نگهداری انواع میوه ها
ابتدا خیار ها را بشویید سپس با پارچه ای نخی آن ها را خشک کنید و درون ظرف در داری قرار دهید و روی آن را با پارچه بپوشانید با این کار ماندگاری آن را بالا می برید.

انگور

انگور را به صورت نشسته در یخچال نگهداری کنید زیرا شستن انگور و قرار دادن آن در یخچال باعث ترک خوردن دانه های آن می شود . قبل از مصرف آن را بشویید و استفاده کنید.

توت، توت فرنگی، تمشک

نحوه نگهداری انواع میوه ها
برای نگهداری انواع توت قبل از اینکه آن را در یخچال قرار دهید با محلولی از سرکه و آب آن ها را بشویید سپس آن ها را با آب شستشو دهید و کاملا خشک کنید با این کار یک هفته می توانید به صورت تازه از آن ها استفاده کنید.

زرشک

نحوه نگهداری انواع میوه ها
برای بالا بردن ماندگاری زرشک بهتر است آن را درون کیسه ی پلاستیکی بگذارید سپس آن را در فریزر قرار دهید.

لیمو ترش

نحوه نگهداری انواع میوه ها
لیمو ترش ها را در ظرف در بسته درون یخچال نگهداری کنید و اگر قصد دارید آن ها را بشویید کاملا خشک کنید و در ظرف قرار دهید.

کیوی

هنگام خرید کیوی سعی کنید کیوی سفت و نارس خریداری کنید سپس آن ها را درون پاکت کاغذی قرار دهید و در یخچال یا خارج از یخچال در یک محیط خنک نگهداری کنید . اگر کیوی رسیده خریداری می کنید دقت کنید که آن را در کنار میوه هایی مانند گلابی ، سیب و سیب زمینی قرار ندهید زیرا باعث می شود که کیوی رسیده تر و خراب شود.

هندوانه، خربزه، طالبی

نحوه نگهداری انواع میوه ها
میوه هایی از این قبیل قبل از قاچ شدن تا چند روز در بیرون از یخچال سالم باقی می مانند اما اگر آن ها را قاچ کردید باقیمانده آن را با استفاده از فویل بپوشانید و سپس در یخچال نگهداری کنید.

منبع: زن امروزی
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود