۱۰ توصیه به مسافران نوروزی جنوب و غرب کشور

۱۰ استان غربی کشور که در معرض سیل هستند

۱۰ توصیه به مسافران نوروزی جنوب و غرب کشور

تلفات سیل در هفته اول فروردین ۹۸،از مرز ۲۰ تن گذشت و کل ۳۱ استان کشور برای هفته دوم فروردین ۹۸، در آماده باش کامل هستند. آن طور که قبلا هم به مخاطبان ایرانگرد روزیاتو توصیه کرده بودیم، بهترین زمان برای ایرانگردی، از هفته سوم فروردین است که هوا از تب و تاب زمستانی افتاده و جاده ها و راه ها و هتل ها و اقامتگاه ها، خلوت و ارزان می شود. با توجه به اینکه در هفته دوم فروردین، شاهد دور دوم سفرهای نوروزی هموطنان هستیم، در صورتی که مسافر مناطق غربی و جنوبی کشور هستید، به موارد زیر توجه کنید. توصیه ها و اخبار جمعیت هلال احمر را در این نشانی دنبال کنید.

حتما ببینید: با اقدامات ایمنی هنگام وقوع سیل آشنا شویم

هلال احمر

ایندکس سایت جمعیت هلال احمر

اطلاعیه جمعیت هلال احمر

جمعیت هلال احمر ایران با توجه به بارش های سنگین در غرب و جنوب کشور و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها در اطلاعیه ای، مهمترین نکات و توصیه های ایمنی لازم در شرایط جوی ناپایدار را اعلام کرد. در این اطلاعیه چنین آمده است:

« با توجه به اطلاعیه سازمان هواشناسی مبنی بر اینکه سامانه بارشی در غرب و جنوب کشور در حال شکل‌گیری است و طی روزهای آینده، ضمن تقویت، به مناطق مرکزی و شمال شرق کشور کشیده خواهد شد، از ساکنان این مناطق همچنین مسافران نوروزی که قصد سفر به این مناطق را دارند، خواهشمندیم موارد زیر را جدی گرفته و رعایت کنند:

هشدارهلال احمر: هموطنان از سفر به مناطق سیلابی پرهیز کنند

۱- با توجه به سیلابی شدن مسیل‌ ها در مناطق غربی و جنوب کشور چنانچه مقدور باشد، هموطنان از سفر به این مناطق تا عادی شدن اوضاع پرهیز کنند.

۲- ساکنان این مناطق حتی المقدور در خانه بمانند و در صورت اعلام هشدار توسط دستگاه‌های ذیربط محل سکونت خود را به سمت مکان‌های اسکان موقت هلال احمر (در ورزشگاه‌ها، مدارس و…) ترک و در این خصوص با دستگاههای امدادرسان همکاری کنند.

۳- با توجه به روستایی بودن و رونق دامداری در مناطق غرب و جنوب کشور، خواهشمندیم از خارج کردن و یا عبور دادن حیوانات اهلی از عرض رودخانه‌ها و مناطق پست و سیل خیز در زمان بارش شدید باران بپرهیزید.

۴- مسافرین نوروزی از چادر زدن در فضاهای باز پرهیز کنند و در صورت لزوم به مکان‌ های سرپوشیده عمومی مراجعه کنند.

۵- به دلیل مواج بودن خلیج فارس لازم است طی روزهای آینده از سفرهای دریایی و اتراق در کنار سواحل حتی المقدور پرهیز شود.

۶- رانندگی در شرایط نامساعد جوی باید با احتیاط کامل صورت پذیرد بنابراین مسافران نوروزی در این مناطق لازم است از رانندگی در شب و مسیرهای فرعی بپرهیزند و هنگام رانندگی مراقب شیب‌ ها و پیچ‌ های جاده باشند. با دنده سنگین حرکت کنید چون در این مواقع، ترمزها در آب به‌ خوبی کار نمی‌ کنند.

۷- در استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، ایلام و خوزستان که عشایر زیادی زندگی می‌ کنند و در حال جابه جایی و کوچ هستند، می بایست در بلندی‌ ها و مناطق امن اتراق کنند.

۸- هموطنان در محل زندگی خود لازم است وسایل نقلیه، حیوانات اهلی و اشیای قابل حمل را به نزدیکترین محل مرتفع انتقال دهند.

۹- لازم است در محیط‌های شهری از فاضلاب‌ها و جویبارهای به‌ظاهر آرام دوری کنید. به‌خاطر داشته باشید جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه ها و … نیز می‌توانند به‌ناگهان دچار سیلاب شوند.

آن طور که پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر اعلام کرده، توصیه شده است در جریان آب راه نروید چرا که ۱۵ سانتیمتر آب در حال حرکت ممکن است باعث بر هم خوردن تعادل شما شود. اگر مجبورید در آب حرکت کنید، از مسیری بروید که آب حرکت نمی‌ کند. برای اینکه از استحکام زمین جلو پای خود مطمئن شوید از یک تکه چوب‌دستی استفاده کنید.

هرگز از درختان در معرض سیل به عنوان محل امن استفاده نکنید و هنگام سیل از پل‌های چوبی سست روی رودخانه‌ها عبور نکنید. ۳۰ سانتیمتر آب، می تواند باعث تحرک خودرو شما شود. مراقب برق گرفتگی باشید و از سلفی با سیل، خودداری کنید.

بدون نظر

ورود