جزییاتی از پخش رایگان آگهی و اضافه پخش در صدا و سیما

تسهیلات گسترده صدا و سیما به تولید کنندگان داخلی

جزییاتی از پخش رایگان آگهی و اضافه پخش در صدا و سیما

در سال رونق تولید، صدا وسیما به تولید کنندگان کالا و خدمات مجازی و غیر مجازی، بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف در پخش آگهی می دهد. سال ۹۷، ۱ میلیون ثانیه آگهی رایگان برای تولید کنندگان داخلی در صدا و سیما پخش شد. اگر کسب و کار شما در زمینه خدمات گردشگری، رفاهی، اقامتی باشد، یا به نوعی در صنعت توریسم ایران فعال باشید، ۳۰۰ درصد اضافه پخش آگهی به شما تعلق می گیرد.

طبق اصل ۴۴ دستورالعمل پخش آگهی در رسانه ملی و به منظور حداکثرسازی حمایت از تولید کننده داخلی، اضافه پخش تشویقی به گروه های مختلف آگهی دهنده تعلق میگیرد. محصولات دانش بنیان و شرکت های این حوزه نیز ۲۰۰ درصد اضافه پخش تشویقی دریافت می کنند. اگر مبلغ تبلیغات را نقدی پرداخت کنید، ۱۷۰ درصد اضافه پخش تشویقی نیز به شما تعلق می گیرد.

برای تبلیغ در صدا وسیما، کالا و خدمات شما باید استانداردها و مجوزهای لازم را داشته باشد. اصول ۸۱ گانه در ساخت تیزر را رعایت کرده باشد و از طریق کارگزارهای مجاز که طرف قرارداد با صدا و سیما هستند، قرارداد منعقد کنید. کلیات داستان آگهی در صدا و سیما را در زیر مشاهده کنید. همچنان موثرترین رسانه برای تبلیغ کالا و خدمات در  ایران، شبکه های صدا و سیما است. پر مخاطب ترین شبکه رسانه ملی، شبکه ۳ است که تحت تاثیر تراژدی «عادل» قرار گرفته است.

تبلیغ در صدا و سیما
تعرفه پخش آگهی در صدا و سیما به ازای هر ثانیه در سال ۱۳۹۸

ماده ۲۱: انواع آگهی 

الف- مستقیم (تیزر): آگهی کوتاه تبلیغاتی که ویژگی های جذاب کالا یا خدماتی را به نمایش می گذارد در تلویزیون ۱۵ ثانیه و در رادیو نیز ۱۰ ثانیه تعیین می شود و کمتر از آن نیز در تلویزیون همان ۱۵ ثانیه و رادیو ۱۰ ثانیه محاسبه میگردد. (به استثناء نشان آگهی)

ب- گزارش آگهی (رپرتاژ): به آگهی هایی که ساختاری مستند داشته و گزارشی از مراحل ساخت و یا تولید و یا ارائه یک خدمت را به تصویر می کشد و در آن نقش آفرینی وجود ندارد، گزارش آگهی اطلاق می شود. حداقل زمان گزارش آگهی ۱۲۰ ثانیه است. تشخیص ساختار گزارش آگهی با اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیماست.

تبصره ۵۹: گزارش آگهی، با در نظر گرفتن اولویت برای پخش سایر آگهی ها در یک بسته آگهی منوط به وجود ظرفیت پخش است.

ج- حک آرم: ۱۵ ثانیه است و اندازه کادر آن باید برابر اندازه آرم شبکه بوده و فاصله بین دو پخش برای حک آرم حداقل ۵ دقیقه باشد.

د- دعوت به تماشا: متناسب با زمان هر برنامه حداکثر سه نوبت و برای هر نوبت حداقل ۱۵ ثانیه است که می تواند در یکی از موقعیت های قبل، ادامه و انتهای برنامه و یا هر سه موقعیت پخش شود.

ه- زیرنویس: حداقل ۱۵ ثانیه و حداکثر ۲۰ ثانیه و کمتر از آن نیز ۱۵ ثانیه محاسبه می گردد.

و- نشان آگهی: در ۶ ثانیه ابتدا یا انتهای هر بسته آگهی و به تشخیص اداره کل بازرگانی سازمان صدا و سیما، نمایش نام و نشان تجاری و شعار صاحبان آگهی، بدون گفتار، همراه آرم و نشان بازرگانی توأم با موسیقی مصوب شده به صورت روزانه از هر یک از شبکه های سیما پخش می شود.

تبصره ۶۰: ارسال سفارش به منزله پخش در ابتدا یا انتهای تمام بسته های آگهی های شبکه تعیین شده است.

جدول ضرایب مربوط به تبلیغ کالا و خدمات ایرانی و غیر ایرانی در شبکه های صدا و سیما

ماده ۲۲: نرخ انواع آگهی 

الف- گزارش آگهی: معادل ۷۰ درصد نرخ طبقه همان برنامه.

ب- حک آرم: معادل ۲۵ درصد نرخ طبقه همان برنامه

ج- دعوت به تماشا: نرخ دعوت به تماشای قبل معادل ۲ برابر و بین معادل ۲ برابرِ قبل و بعد معادل ۸۰ درصد نرخ طبقه همان برنامه محاسبه می شود.

تبصره ۶۱: برنامه های ورزشی مشمول این بند نیست. طبقه برنامه ورزشی، در زمان مقرر اعلام خواهد شد.

د- زیرنویس: نرخ زیرنویس، معادلِ نرخ قبل از پخش طبقه همان برنامه.

ه- بین برنامه: معادل دو برابر نرخ طبقه همان برنامه در تلویزیون و نرخ آگهی بین برنامه رادیویی معادل نرخ قبل از پخش طبقه برنامه است.

و- نشان آگهی متناسب با سقف طبقات قرارداد از محل قراردادهای تلویزیونی، برای شبکه های اول و سوم و نسیم و تمام شبکه ها در اعیاد و مناسبت های خاص و یک روز قبل از آن، یک برابر است. برای شبکه های دوم، آیفیلم و خبر ۷۵ درصد نرخ همان برنامه است.

حداقل بودجه برای تبلیغات در صدا و سیما ۱۶ میلیون تومان است. ۲۵ درصد اضافه پخش هم به صاحبان آگهی تعلق می گیرد. اگر آگهی شما مربوط به صنعت گردشگری و تولید ملی باشد، ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد اضافه پخش رایگان هم تعلق می گیرد

در شبکه های پویا، نمایش و پنج ۴۰ درصد نرخ همان برنامه محاسبه می شود. در شبکه های مستند، آموزش، ورزش، چهارم، شما، تماشا و جام جم ۲۰ درصد نرخ همان برنامه محاسبه می شود. نرخ آرم آگهی مربوط به رخدادهای ورزشی متعاقباً اعلام خواهد شد.

ز- نرخ آگهی بعد از برنامه معادل ۸۰ درصد نرخ آگهی قبل از همان برنامه محاسبه می شود (مشروط بر آنکه قبل از برنامه بعدی نباشد).

انتقاد به حضور گسترده زنان جوان در تیزرهای تبلیغاتی مربوط به کالاهای مصرفی از شامپو و پوشک تا روغن و قابلمه

اگر صاحب کسب و کار در فضای مجازی هستید و مجوزات لازم را دارید، توصیه میکنیم که از این فرصت عالی در سال ۱۳۹۸ استفاده کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود