اگر تمام سلاح های هسته‌ای جهان را یکجا منفجر کنیم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

اگر تمام سلاح های هسته‌ای جهان را یکجا منفجر کنیم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

با توجه به تعداد بیشمار و باورنکردنی جنگ افزارهای هسته ای که در جهان ساخته و انبار شده است، شاید بهتر باشد که اصلاً به این موضوع ترسناک فکر نکنیم. سلاح های هسته ای، سلاح هایی بسیار قدرتمند و مخرب هستند که می توانند شهرهای بزرگ را با خاک یکسان کرده و در صورت درگرفتن یک نبرد هسته ای آخرالزمانی پایانی بر تمدن بشریت باشند. اما سوال ترسناک تر این است که اگر به هر دلیل تمامی سلاح های هسته ای موجود در زرادخانه های جهان یک باره به کار گرفته شوند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ کانال یوتیوبی Kurzgesagt این فرضیه را دنبال کرده و به یک نتیجه بسیار ترسناک رسیده است.

انفجار بمب هسته ای

انرژی ناشی از انفجار یک بمب هسته ای بر اساس واحد کیلو تن محاسبه می شود که هر کیلو تن آن برابر با قدرت انفجار هزار تن تی ان تی است. بمبی که در هیروشیما رها شد بیش از ۱۶ کیلوتن قدرت داشت که با انفجار ناشی از ۱۶.۰۰۰ تن تی ان تی برابری می کند. کلاهک هسته ای  W-87 که توسط موشک بالستیک قاره پیمای Minuteman III حمل شد نیز ۳۰۰ کیلو تن قدرت دارد. بمب هسته ای پرتاب آزاد B83 نیز که توسط بمب افکن رادارگریز B-2 Spirit حمل شد نیز بیش از ۱.۲ مگا تن یا ۱.۲۰۰ کیلو تن قدرت دارد. علاوه بر زرادخانه های هسته ای بزرگ ایالات متحده و روسیه که در دوران جنگ سرد انباشته شده اند، جنگ افزارهای هسته ای متعدد دیگری نیز در اختیار چین، بریتانیا، فرانسه، اسراییل، پاکستان، هند و کره شمالی نیز قرار دارد.

بیشتر بخوانید: ۷ واقعیت ناخوشایند در مورد بمب های هسته ای که خواب را از شما خواهد گرفت

انفجار بمب هسته ای

روی هم رفته برآورد می شود که بیش از ۱۵.۰۰۰ سلاح هسته ای اکنون در زرادخانه های کشورهای دارای فناوری نظامی هسته ای انبار شده است. هر یک از این سلاح ها به تنهایی می توانند خسارات قابل توجه و ویرانگری داشته باشند. بر اساس برآوردهای کانال یوتیوبی Kurzgesagt، اگر تمامی سلاح های هسته ای موجود برای نابودی شهرهای بزرگ مورد استفاده قرار گیرند بیش از ۳ میلیارد نفر از جمعیت جهان کشته خواند شد و در پایان ۱.۵۰۰ سلاح هسته ای نیز باقی می ماند. اگر تمامی این سلاح ها را در یک انبار در جنگلی در آمریکای جنوبی انبار کرده و سپس منفجر کنیم قدرت این انفجار ۱۵ برابر انفجار ناشی از فوران کوه آتشفشانی کراکاتوآ خواهد بود که بزرگ ترین و ویرانگرترین انفجار آتشفشانی تاریخ بوده است.

انفجار بمب هسته ای

انفجار این انبار هسته ای گلوله ای آتشین با شعاع ۳۱ مایل (حدود ۵۰ کیلومتر) ایجاد کرده و بیش از ۱.۸۶۴ مایل مربع مساحت اطراف خود را با خاک یکسان خواهد ساخت. پس از این انفجار یک ابر قارچی به ارتفاع ۳۰ مایل ایجاد خواهد شد. طوفان های هسته ای متعاقب آن در تمامی جهات و تا مسافت های طولانی شکل گرفته و تمام مساحت آمریکای جنوبی را در خواهند نوردید. بعد از آن نوبت به زمستان هسته ای خواهد رسید که در آن ذرات معلق و خاکستر وارد جو شده، مانع از عبور نور خورشید و رسیدن آن به زمین شده و برای چندین سال متوالی دمای کل کره زمین را به مقدار زیادی کاهش خواهند داد. بدین ترتیب یک دوره سرد و یخبندان چند ساله به وجود خواهد آمد.

انفجار بمب هسته ای

سوال جالب اما ترسناک دیگر این است که اگر تمامی اورانیوم موجود در معادن جهان استخراج و غنی سازی شود چه رخ خواهد داد؟ ترسناک این که بیش از ۳۵ میلیون تن اورانیوم در زیر زمین نهفته است که انتظار استخراج و غنی شدن را می کشد و با استفاده از آن می توان بیش از ۱۰میلیارد بمب هسته ای مانند آنچه که هیروشیما را نابود کرد ساخت. بدین ترتیب چنین چیزی را می توان با برخورد شهاب سنگ ها در صدها میلیون سال قبل مقایسه کرد که باعث نابودی نسل دایناسورها شد اما این بار نتیجه نابودی نسل انسان خواهد بود.

انفجار بمب هسته ای

حتی فضانوردانی که در ایستگاه فضایی بین المللی  حضور دارند نیز از این انفجار جان سالم به در نخواهند برد. بدین ترتیب می توان گفت که انسان با ساخت بمب های هسته ای بیشتر با تمدن بشری و حیات بر روی کره زمین به طور کلی بازی می کند. ویدیو تهیه شده که این ویرانی آخرالزمانی را به تصویر می کشد را می توانید در این لینک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ اتفاق وحشتناک و باور نکردنی که پس از یک آخرالزمان هسته ای رخ خواهند داد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود