بدون نظر

هیچ فرمول کامل و بی نقصی برای داشتن یک رابطه زناشویی خوب و شاد وجود ندارد اما علم به یافتن چنین فرمولی نزدیک شده است. از طریق مطالعات میدانی و بررسی روابط و عادات زوجین، روانشناسان دریافته اند که روابط و ازدواج های موفق و شاد در چیزهای زیادی با هم اشتراک دارند. اگر به دنبال داشتن یک ازدواج موفق و شاد هستید با ادامه مطلب همراه باشید تا شما را با ۵ راز موفقیت ازدواج که توسط علم ثابت شده اند آشنا کنیم.

۱- شادترین زوجین هفته ای یکبار رابطه جنسی برقرار می کنند

ازدواج موفق و رابطه زناشویی

بر اساس مطالعه ای که روی ۳۰.۰۰۰ زوج آمریکایی در ۴ دهه متوالی صورت گرفته، مشخص شده زوجینی که هفته ای یکبار رابطه جنسی برقرار می کنند شادترین رابطه زناشویی را تجربه می کنند. این مطالعات نشان داده که زوجین هر چه رابطه جنسی بیشتری داشته باشند شادتر خواهند بود اما تا زمانی که به طور متوسط به هفته ای یک بار رابطه جنسی برسد. بدین ترتیب باید گفت که داشتن رابطه جنسی بیش از یک بار در هفته به طور متوسط به معنای داشتن شاد بودن بیشتر رابطه زناشویی نخواهد بود. ایمی مویس، رهبر این گروه تحقیقاتی در این باره چنین می گوید: «اگر چه داشتن روابط جنسی بیشتر با داشتن زندگی زناشویی شادتر در ارتباط بوده اما این ارتباط در تعداد بیش از یک بار در هفته دیگر تاثیرگذاری چندانی نداشت. یافته های ما نشان می دهند که داشتن یک رابطه خصوصی نزدیک با همسر و ادامه آن بسیار مهم است اما تا زمانی که این ارتباط حسی حفظ شود لازم نیست که به صورت روزانه رابطه جنسی داشته باشید».

۲- زوجینی که با یکدیگر خوش می گذرانند بیشتر در کنار یکدیگر می مانند

ازدواج موفق و رابطه زناشویی

تحقیقی که نتایج آن در مجله Gerontology B: Psychological Sciences منتشر شده نشان می دهد که زوجینی که با یکدیگر به طور مرتب خوشگذرانی کرده و به مهمانی و گشت و گذار می روند و سلایق مشترکی در این زمینه دارند زندگی شادتری نسبت به دیگر زوجین دارند. این نتایج بر اساس تحقیقات صورت گرفته روی ۴.۸۶۴ زوج بدست آمده بود. یک دلیل برای شاد بودن چنین رابطه هایی این است که زنان و مردانی که وقت بیشتری را به تفریح و خوشگذرانی در کنار یکدیگر می گذرانند، زمان کیفی بیشتری را با هم سپری می کنند و به عبارت ساده تر، کیفیتی وقتی که این دو با هم می گذرانند بسیار بیشتر از دیگران است.

۳- زوجینی که کمتر مادی گرا باشند از زندگی خود راضی تر هستند

ازدواج موفق و رابطه زناشویی

مطالعه ای میدانی که روی ۱.۳۱۰ شخص متاهل صورت گرفته و نتایج آن در مجله خانواده و ازدواج منتشر شده نشان می دهد که ماده گرایی (دادن ارزش فراوان به پول و دارایی ها) با رضایت پایین از رابطه زناشویی همراه است. همچنین مطالعات دیگر نشان می دهد که پول یکی از دلایل اصلی زوجین برای مشاوره و یکی از علل اصلی منتهی به جدایی زوجین است. وقتی که زوجین بتوانند از تمرکز خود روی ثروت اندوزی و تملک داشتن بر چیزهای مادی بکاهند و بیشتر به یکدیگر توجه داشته باشند، رابطه آن ها شادتر و کیفی تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: سنت های عجیب ازدواج در سراسر جهان؛ از محرومیت از دستشویی تا تراشیدن سر عروس

۴- شدت بحث بین زوجین می تواند تعیین کننده موفقیت رابطه آن ها باشد

ازدواج موفق و رابطه زناشویی

جان گاتمن که یک محقق شناخته شده در عرصه روانشناسی زوجین است، ۱۳۰ زوج تازه ازدواج کرده را دعوت کرد تا پرسشنامه هایی را پر کرده و سپس به مدت ۱۵ دقیقه در مورد عدم توافق نظرات خود در رابطه هایشان صحبت کنند. او دریافت که زوجینی که صحبت هایشان را با صحبت های منفی کمتری در چند دقیقه ابتدایی آغاز کرده و کمتر منفی گرایی می کردند، شانس بیشتری برای ماندن در کنار یکدیگر داشتند. برعکس، تمام ۱۷ زوجی که بعدها از یکدیگر جدا شدند صحبت هایشان را با صحبت هایی که گاتمن آن را «شروع های تند» می نامید (نشان دادن احساسات منفی بیشتر و مسائل مثبت کمتر) شروع کرده بودند.

او همچنین ۴ نوع از منفی گرایی را از این تحقیقات خود بیرون کشید که از آن ها با عنوان «۴ اسب سوار» یاد می کند که می توانند یک رابطه را به نابودی بکشانند: انتقاد، اهانت و تحقیر، حالت دفاعی گرفتن و طفره رفتن یا ساخت دیوار سنگی (عقب نشستن در رابطه و بی صدا و تحرک بودن). اگر زوجین در بحث های تند و جدی خود با رویکردی مهربانانه و با درک طرف مقابل وارد شوند، این بدان معناست که رابطه آن ها دوام بالایی خواهد داشت.

۵- زوجینی که از یکدیگر حمایت مشتاقانه و گرمی می کنند می توانند رابطه مثبتی را شکل دهند

ازدواج موفق و رابطه زناشویی

نشان دادن حمایت مشتاقانه و ابراز علاقه به دستاوردهای یکدیگر یک روش بسیار حیاتی و موثر برای حفظ رابطه ای گرم با شریک زندگی است. در مطالعه ای که نتایج آن در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده، شلی گیبل که استاد روانشناسی است، چهار واکنش و پاسخ احتمالی به خبرهای خوب در زوج ها را بر می شمارد: پاسخ سازنده فعال (حمایتی، مشتاقانه و علاقمند)، پاسخ سازنده غیرفعال (نسبتاً مثبت اما با علاقه کم یا بدون علاقه)، غیرسازنده غیرفعال (علاقه نداشتن و تغییر موضوع بحث) و غیرسازنده فعال (تحقیر یا کاستن از ارزش خبر). واکنش ها و پاسخ های سازنده فعال به خبرهای خوب باعث برآورده شدن نیازهای عاطفی زوجین و بهبود تجربیات عاطفی مثبت آن ها می شود. به عبارت دیگر این واکنش های سازنده و مشتاقانه در حمایت از دیگری است که مانند یک چسب محکم رابطه این دو را مستحکم نگه می دارد.

بیشتر بخوانید: راز ازدواج موفق؛ فرزند چندم خانواده بودن چه تاثیری بر زندگی مشترکتان دارد؟ [قسمت اول]

 

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3 / 5. تعداد رای: 2

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود