با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

هر یک از شهرهای کشورمان غذاها و شیرینی‌های محلی مخصوصی دارند. امتحان کردن خوردنی‌های خوشمزه و محلی شهرهای مختلف یکی از بخش‌های لذت‌بخش سفر است. در این مطلب شیرینی‌های سنتی شهرهای توریستی شیراز و کاشان را معرفی کرده‌ایم. با اسنپ‌تریپ همراه باشید.

شیراز

شیراز شیرینی‌های محلی مختلفی دارد که طعم بی‌نظیرشان به تنهایی می‌تواند دلیل سفر به این شهر زیبا باشد. یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی شیراز، مسقطی است. مسقطی در اصل یک نوع شیرینی عربی است که دو قرن پیش از مسقط، پایتخت کشور عمان، به ایران وارد شده و امروزه سوغات بسیاری از شهرهای کشورمان مثل شیراز، سیرجان، لار، گراش و بندرعباس است. مواد اولیه مسقطی شامل نشاسته، روغن، شکر، زعفران، هل و گلاب است و از انواع مغز پسته و بادام برای تزئین آن استفاده می‌شود.

با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

یوخه یکی دیگر از شیرینی‌های محلی شیراز است که با نام محلی کاک شناخته می‌شود. البته کاک در شهر کرمانشاه نیز پخته می‌شود و سوغات این شهر نیز هست. طرز تهیه کاک شیرازی و کرمانشاهی بسیار شبیه است اما تفاوت‌های جزئی نیز دارد. یوخه از لایه‌های بسیار نازکی از خمیر تشکیل شده است و با آرد گندم، شکر یا آرد قند، تخم مرغ، دارچین، روغن، هل، آب، پودر پسته و خلال بادام درست می‌شود.

برای رزرو هتل در شیراز و کم کردن هزینه‌های سفر به این شهر، به صفحه هتل‌های تخفیف‌دار شیراز بروید.

کاشان

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

اگرچه کاشان بیشتر به خاطر گلاب و عرقیاتش مشهور است اما شیرینی‌های خوشمزه کاشانی‌ها نیز طرفداران بسیاری دارد. یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب ترین شیرینی‌های کاشان، شیرینی حاجی بادومی است. مواد اصلی این شیرینی پودر بادام و پودر قند است. به دلیل استفاده از بادام در تهیه این شیرینی، حاجی بادومی بسیار مقوی و مغذی است.

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

یکی دیگر از سوغاتی‌های خوشمزه کاشان، کلوچه است. کلوچه‌های کاشان طعم خاصی دارند و از آرد سبوس دار گندم، شکر،روغن نباتی یا حیوانی، هل، زعفران و مغز پسته تهیه می‌شوند. کاشانی‌ها رسم دارند در دید و بازدیدهای عید نوروز با کلوچه و پشمک از مهمانان‌شان پذیرایی ‌کنند. پشمک‌های کاشان نیز یکی از سوغاتی‌های محبوب این شهر هستند.

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

 

از همه این‌ها که بگذریم، خیلی‌ها اعتقاد دارند خوشمزه‌ترین شیرینی کاشان باقلوا است. باقلوا در اصل یک نوع شیرینی ترکی است که وارد ایران شده و در شهرهای مختلف ایران، مثل تبریز قزوین یزد و کاشان، به سبک‌های متفاوت تهیه می‌شود.

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

باقلوای کاشان یکی از خوشمزه‌ترین انواع باقلوا است که از آرد ، تخم مرغ روغن حیوانی، شیر، هل، گلاب، شکر و انواع مغز تهیه می‌شود. باقلوای کاشان نسبت به باقلواهای شهرهای دیگر تنوع بیشتری دارد. باقلوای کاشان در دو نوع دو رنگ و پنج مغز تهیه می‌شود. در باقلوای دو رنگ از پسته و نارگیل استفاده می‌شود. باقلوای پنج مغز که محبوب‌تر است شامل پنج نوع مغز مختلف یعنی مغز گردو، بادام، فندق، پسته و بادام هندی است. باقلوای پنج مغز به دلیل داشتن چند نوع مغز مختلف بسیار مقوی است.

با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

اگر قصد سفر به کاشان را دارید پیش از سفر به صفحه  رزرو هتل در کاشان با تخفیف مراجعه کنید.

بدون نظر

ورود