با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

هر یک از شهرهای کشورمان غذاها و شیرینی‌های محلی مخصوصی دارند. امتحان کردن خوردنی‌های خوشمزه و محلی شهرهای مختلف یکی از بخش‌های لذت‌بخش سفر است. در این مطلب شیرینی‌های سنتی شهرهای توریستی شیراز و کاشان را معرفی کرده‌ایم. با اسنپ‌تریپ همراه باشید.

شیراز

شیراز شیرینی‌های محلی مختلفی دارد که طعم بی‌نظیرشان به تنهایی می‌تواند دلیل سفر به این شهر زیبا باشد. یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی شیراز، مسقطی است. مسقطی در اصل یک نوع شیرینی عربی است که دو قرن پیش از مسقط، پایتخت کشور عمان، به ایران وارد شده و امروزه سوغات بسیاری از شهرهای کشورمان مثل شیراز، سیرجان، لار، گراش و بندرعباس است. مواد اولیه مسقطی شامل نشاسته، روغن، شکر، زعفران، هل و گلاب است و از انواع مغز پسته و بادام برای تزئین آن استفاده می‌شود.

با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

یوخه یکی دیگر از شیرینی‌های محلی شیراز است که با نام محلی کاک شناخته می‌شود. البته کاک در شهر کرمانشاه نیز پخته می‌شود و سوغات این شهر نیز هست. طرز تهیه کاک شیرازی و کرمانشاهی بسیار شبیه است اما تفاوت‌های جزئی نیز دارد. یوخه از لایه‌های بسیار نازکی از خمیر تشکیل شده است و با آرد گندم، شکر یا آرد قند، تخم مرغ، دارچین، روغن، هل، آب، پودر پسته و خلال بادام درست می‌شود.

برای رزرو هتل در شیراز و کم کردن هزینه‌های سفر به این شهر، به صفحه هتل‌های تخفیف‌دار شیراز بروید.

کاشان

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

اگرچه کاشان بیشتر به خاطر گلاب و عرقیاتش مشهور است اما شیرینی‌های خوشمزه کاشانی‌ها نیز طرفداران بسیاری دارد. یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب ترین شیرینی‌های کاشان، شیرینی حاجی بادومی است. مواد اصلی این شیرینی پودر بادام و پودر قند است. به دلیل استفاده از بادام در تهیه این شیرینی، حاجی بادومی بسیار مقوی و مغذی است.

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

یکی دیگر از سوغاتی‌های خوشمزه کاشان، کلوچه است. کلوچه‌های کاشان طعم خاصی دارند و از آرد سبوس دار گندم، شکر،روغن نباتی یا حیوانی، هل، زعفران و مغز پسته تهیه می‌شوند. کاشانی‌ها رسم دارند در دید و بازدیدهای عید نوروز با کلوچه و پشمک از مهمانان‌شان پذیرایی ‌کنند. پشمک‌های کاشان نیز یکی از سوغاتی‌های محبوب این شهر هستند.

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

 

از همه این‌ها که بگذریم، خیلی‌ها اعتقاد دارند خوشمزه‌ترین شیرینی کاشان باقلوا است. باقلوا در اصل یک نوع شیرینی ترکی است که وارد ایران شده و در شهرهای مختلف ایران، مثل تبریز قزوین یزد و کاشان، به سبک‌های متفاوت تهیه می‌شود.

شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان

باقلوای کاشان یکی از خوشمزه‌ترین انواع باقلوا است که از آرد ، تخم مرغ روغن حیوانی، شیر، هل، گلاب، شکر و انواع مغز تهیه می‌شود. باقلوای کاشان نسبت به باقلواهای شهرهای دیگر تنوع بیشتری دارد. باقلوای کاشان در دو نوع دو رنگ و پنج مغز تهیه می‌شود. در باقلوای دو رنگ از پسته و نارگیل استفاده می‌شود. باقلوای پنج مغز که محبوب‌تر است شامل پنج نوع مغز مختلف یعنی مغز گردو، بادام، فندق، پسته و بادام هندی است. باقلوای پنج مغز به دلیل داشتن چند نوع مغز مختلف بسیار مقوی است.

با شیرینی‌های سنتی شیراز و کاشان آشنا شوید

اگر قصد سفر به کاشان را دارید پیش از سفر به صفحه  رزرو هتل در کاشان با تخفیف مراجعه کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود