بدون نظر

واردات رژ لب با ارز دولتی یا ارز بالای ۱۰ هزار تومان، مساله این است! سوژه جدید برای فضای رسانه ای که دیشب گزارش شد و بزودی سیلی از تکذیب و تاییدیه ها را شاهد خواهیم بود و آخرش هم ملت مثل داستان سقوط هواپیماها، سر از فرجامش در نمی آورد.

کشور در دومین دوره ریاست جمهوری دولت تدبیر و امید، در شوک ارزی قرار دارد و دلار ۳ هزار تومانی تا ۱۸ هزار تومان رفته و اکنون، به زور زیر ۱۴ هزار تومان قرار دارد و خیلی ها از آن به عنوان آتش زیر خاکستر یاد می کنند که هر آن، مثل نیمه اول سال ۹۷، قصد اوج گیری دارد. در این شرایط، اختصاص ارز برای کالاهای فانتزی و لوکس و غیر اساسی، مثل گزارش های فوتبالی این شب های عباس قانع، شگفت انگیز شده است.

آمار گمرک نشان می‌دهد که واردات فرآورده‌های آرایشی لب بیش از چهار میلیون دلار بوده است. به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو هیچگونه ارز دولتی از طریق سازمان غذا و دارو به فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تخصیص پیدا نکرده است. بر اساس آمار گمرک ایران از تجارت خارجی ۱۱ ماهه سال گذشته، در مدت مذکور بیش از ۹۲ تن انواع فرآورده‌های آرایشی لب به ایران وارد شده که ارزش به حدود چهار میلیون و ۲۲۸ هزار دلار می‌رسد. بانک مرکزی باید اطلاع رسانی کند که منشا ارز اختصاص یافته چگونه بوده  است.

این فرآورده‌های آرایشی در این مدت از ۱۵ کشور به ایران وارد شده که بزرگ‌ترین صادرکننده فرآورده‌های آرایشی برای لب به ایران آلمان بوده که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار صادرات در این زمینه به ایران انجام داده است. امارات پس از آلمان به عنوان دومین کشوری است که عمده صادرات رژ لب و سایر این فرآورده‌ها را به ارزش ۹۷۰ هزار دلار به ایران صادر کرده است.

واکنش سازمان غذا و دارو به اختصاص ارز دولتی به واردات لاک و رژ لب

فرانسه نیز ۵۰۰ هزار دلار صادرات رژ لب به ایران داشته و بیش از ۷۵۰ هزار دلار از این محصولات از طریق منطقه آزاد کیش وارد ایران شده است. نکته جالب اینجاست که بر اساس آمارهای غیررسمی، حداقل ۶۵ درصد از محصولات آرایشی به صورت قاچاق به ایران وارد می‌شود که در این زمینه آمارهای غیررسمی تا ۹۰ درصد نیز اعلام شده است.

به این ترتیب می‌توان گفت این میزان فرآورده‌های آرایش لب که از طریق مرزهای رسمی به ایران وارد شده، همه آن چیزی نیست که از این محصول وارد ایران شده است.

در‌حالی‌كه برخی آمار حكايت از واردات لوازم آرايشي‌ و بهداشتی مانند رژ لب و لاک ناخن با ارز ۴۲۰۰ تومانی دارند، سال گذشته سخنگوی سازمان غذا‌ و‌ دارو با تکذیب این خبر اعلام كرد به‌هیچ‌و‌ جه مجوزی برای واردات لوازم آرايشی از سوی سازمان غذا و دارو صادر نشده است.

با‌ اين‌حال براساس انتشار اخبار در خبرگزاری‌های رسمی در ۱۰ ماه گذشته ۴۶ تن لوازم آرایشی ناخن با ارز دولتی به كشور وارد شده است و برخی منتقدان دولت نيز  با استناد به آمار واردات گمركات كشور خبر از واردات لوازم آرايش با ارز دولتی میدهند.

همين چند ماه پيش بود كه دولت با تهیه فهرستی از گروه چهارم کالایی، واردات این گروه از کالاها را به کشور ممنوع كرد. بعد از تصمیم دولت برای مدیریت بازار ارز و تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان به‌عنوان تنها نرخ رسمی در فروردین‌ماه ۹۷، تأمین ارز برای سه گروه کالاهای وارداتی اولویت‌بندی شد و براساس مجوزی که به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شد، کالاهای لوکس، غیرضروری و کالاهایی که مشابه تولید داخلی داشتند، در اين فهرست قرار گرفتند و لوازم آرايشی نيز جزء آنها بود.

اگر خبر اعلام‌ شده صحت داشته باشد باید گفت همان‌طور‌که در دولت احمدی‌نژاد به جای تخصيص ارز دولتی به دارو به واردات زين اسب و خوراك سگ اختصاص داده می‌شد، در دولت فعلی هم به واردات رژ لب و لاك ناخن ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصيص داده میشود.

واردات رژ لب

انتقاد دکتر مرضیه وحید دستجردی به اختصاص ارز دولتی برای واردات غذای سگ و دسته بیل

در سالی كه بدترين شرايط ارزی را به قول مسئولان داشتيم و مردم در زمینه بهداشت و درمان، به‌ویژه در تأمین داروهای خارجی برای برخي بیماری‌ها با مشکلاتی مواجه هستند، برای واردات لوازم آرایشی‌، ارز درخور توجهی اختصاص يافته است و سیاست‌های بانک مرکزی در‌این‌باره نامشخص است.

البته اين اولین‌بار نيست كه در كشور چنين اتفاقي رخ مي‌دهد و بانك مركزي در زمينه تخصيص ارز به كالاهاي اساسي و كالاهای لوكس دوگانه رفتار می‌كند؛ در سال ۹۱، در دوره رياست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد نيز مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت وقت، گفته بود چرا بانک مرکزی برای واردات خودروهای لوکس، لوازم آرایش، زین اسب و خوراک سگ ارز دارد، اما برای دارو و تجهیزات پزشکی ندارد. این سوال را باید هم‌چنان از دکتر عبدالرضا همتی، رییس کل جدید بانک مرکزی پرسید.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود