۸ فایده روزه برای بدن از نگاه علم ؛ از بهبود عملکرد مغز تا پیشگیری از سرطان

۸ فایده روزه برای بدن از نگاه علم ؛ از بهبود عملکرد مغز تا پیشگیری از سرطان

روزه گرفتن مختص دین اسلام نیست و باید بدانید که از قرن‌ها پیش در میان ادیان و فرهنگ‌های مختلف وجود داشته. روزه که در واقع یعنی پرهیز از خوردن و آشامیدن برای مدت زمان مشخصی انجام می‌شود و مدل‌های متنوعی در سراسر دنیا دارد.

روزه اسلامی همان طور که می‌دانید از سحر تا غروب است و فرد در این فاصله باید به طور کامل از خوردن و آشامیدن پرهیز کند. اما برخی از مدل‌های روزه در فرهنگ‌های دیگر بالغ بر ۲۴ تا ۷۲ ساعت پیاپی ادامه دارند.

روزه تناوبی همان‌طور که از نامش می‌توان حدس زد به صورت چرخشی بین زمان روزه‌داری و زمانی است که فرد آزاد است هر چه می‌خواهد بخورد و بیاشامد. این تناوب و نوبت می‌تواند چندین ساعت یا چندین روز ادامه داشته باشد. اما نکته حائز اهمیت در مورد روزه این است که فواید سلامتی بسیار زیادی برای بدن انسان دارد؛ از کاهش وزن گرفته تا بهبود عملکرد مغز و پیشگیری از سرطان.

برای آشنایی با ۸ فایده روزه‌داری برای بدن تا انتهای این مطلب با روزیاتو همراه باشید.

۱- روزه با کاهش مقاومت به انسولین به کنترل میزان قند خون در بدن می‌پردازد

مطالعات علمی متعددی ثابت کرده‌اند که روزه می‌تواند میزان قند خون را کنترل کند. این خاصیت برای کسانی که از بیماری دیابت رنج می‌برند بسیار مفید است.

در نتیجه‌ی یک آزمایش پزشکی که روی ۱۰ نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ صورت گرفت، مشخص شد روزه گرفتن‌های دوره‌ای به طور قابل ملاحضه‌ای می‌توانند میزان قند خون را کاهش دهند.

همچنین در تحقیقی دیگر نیز مشخص شد روزه‌های ادواری و روزه‌هایی که به صورت یک روز در میان انجام می‌شوند تا حد زیادی سبب کاهش دریافت کالری و کاهش میزان مقاومت به انسولین می‌شوند. با این ویژگی، روزه‌داری به تنظیم میزان قند خون می‌پردازد و در نتیجه از افزایش یا کاهش غیرطبیعی میزان قند خون پیشگیری می‌کند.

این را به یاد داشته باشید که تاثیر روزه روی قند خون در زنان و مردان با هم متفاوت است. در یک تحقیق علمی مشخص شد که روزه گرفتن به صورت یک روز در میان در بدن زنان سبب تغییر روند کنترل میزان قند خون شده اما در مردان هیچ تاثیری نداشته است.

۲- روزه با از بین بردن التهابات سبب بهبود عملکرد عمومی بدن می‌شود

با اینکه التهاب‌های کوچک روش طبیعی بدن برای مبارزه با عفونت‌هاست اما التهاب‌های مزمن و دایمی می‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت بدن بشمار بروند. محققان ثابت کرده‌اند التهاب شدید شرایط نگران‌کننده‌ای برای بدن ایجاد می‌کند که از جمله باید به بیماری‌های همچون سرطان و رماتیسم مفاصل اشاره کرد.

برخی مطالعات علمی در سال‌های اخیر ثابت کرده‌اند که با روزه گرفتن می‌توان میزان التهاب‌های بدن را کاهش داد. یکی از تحقیقاتی که روی ۵۰ نفر بزرگسال صورت گرفت، ثابت کرد روزه‌داری ساعتی به مدت یک ماه به طرز قابل توجهی نشانه‌های التهاب‌ها را از بین می‌برد. یک تحقیق علمی دیگر نیز ثابت کرده کسانی که به مدت یک ماه هر روز ۱۲ ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز می‌کنند بدنشان از سلامت بهتر و التهابات بسیار کمتری برخوردار خواهد بود.

جالب است بدانید که روزه همچنین به بهبود و درمان تصلب بافت‌ها نیز کمک شایانی می‌کند.

8 فایده روزه برای بدن از نگاه علم ؛ از بهبود عملکرد مغز تا پیشگیری از سرطان
روزه با کنترل میزان فشار خون، تری‌گلیسیریدها و کلسترول به عملکرد هر چه بهتر قلب کمک می‌کند.

۳- پرهیز از خوردن و آشامیدن به عملکرد قلب نیز کمک زیادی می‌کند

روزه با کنترل میزان فشار خون، تری‌گلیسیریدها و کلسترول به عملکرد هر چه بهتر قلب کمک می‌کند. مشکلات قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و بر اساس آمار رسمی حدود ۳۱.۵ درصد از مرگ‌های دنیا را تشکیل داده است.

تغییر سبک زندگی و تغذیه بهترین روش برای کاهش خطرات ناشی از مشکلات قلبی است.

برخی از محققان ثابت کرده‌اند اگر روزه‌داری را به سبک زندگی روزانه خود اضافه کنید، منافع زیادی از مزیت‌های آن بدست خواهید آورد. بدنبال یک آزمایش محدود از داوطلبان خواسته شد تا به مدت ۸ هفته یک روز در میان روزه بگیرند. نتیجه این امر نشان داد کلسترول بد LDL و تری‌گلیسیرید خون به ترتیب ۲۵ و ۳۲ درصد کاهش یافتند.

در مطالعه علمی دیگری که روی ۱۱۰ بزرگسال بسیار چاق (اوبیس) مشخص شد ۳ هفته پرهیز از خوردن و آشامیدن تحت نظارت پزشکان به کاهش میزان فشار خون، تری‌گلیسیرید و کلسترول‌های مضر LDL این افراد منجر شده است.

بعلاوه، یک آزمایش بزرگ‌تر که روی ۴۶۲۹ نفر صورت گرفت مشخص کرد روزه گرفتن سبب کاهش خطر بیماری رماتیسم مفاصل می‌شود و خطر دیابت را نیز کاهش می‌دهد. هر دو این بیماری‌ها از عوامل خطر مشکلات قلبی هستند.

۴- روزه به بهبود عملکرد مغز کمک و از شکل‌گیری اختلال‌های عصبی پیشگیری می‌کند 

محققان با آزمایش روی حیوانات ثابت کرده‌اند که روزه داری سبب بهبود عملکرد مغز می‌شود. یکی از آزمایشاتی که روی موش‌ها صورت گرفت ثابت کرد ۱۱ ماه روزه گرفتن چند ساعتی در طول روز باعث بهبود عملکرد مغز و ساختار مغزی این حیوان شده است.

تحقیق دیگری نیز ثابت کرده که امساک از خوردن و آشامیدن سبب تقویت سلامت مغز می‌شود و همچنین به تولید سلول‌های عصبی نیز کمک زیادی می‌کند که نتیجه آن بهبود عملکرد شناختی مغز است.

از آنجا که روزه به کاهش میزان التهاب کمک می‌کند، در نتیجه می‌توان با اطمینان گفت که از اختلال‌های تولید سلول‌های عصبی نیز به طور چشمگیری پیشگیری می‌کند.

همچنین دانشمندان ثابت کرده‌اند که با روزه گرفتن می‌توان از بیماری‌های مربوط به افزایش سن همچون آلزایمر و پارکینسون نیز پیشگیری کرد.

۵- روزه به کاهش وزن و افزایش میزان سوخت‌وساز بدن کمک زیادی می‌کند

یکی از سریع‌ترین و موثرین روش‌های کاهش وزن، پرهیز کردن از خوردن و آشامیدن است. برخی تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند روزه داری در کوتاه مدت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و سبب افزایش فعالیت فرارسان‌های عصبی نوراپی‌نفرین می‌شوند که نقش موثری در کاهش وزن دارد.

در حقیقت برخی از تحقیقات ثابت کرده‌اند که افرادی که یک روز کامل روزه می‌گیرند در عرض ۱۲ تا ۲۴ هفته تا ۹ درصد از وزن بدن و تراکم چربی‌های خود را از دست می‌دهند.

آزمایش دیگری نیز ثابت کرده ۳ تا ۱۲ هفته روزه گرفتن پیاپی به کاهش دریافت کالری‌های اضافه و در نتیجه کاهش وزن بدن بین ۸ تا ۱۶ درصد می‌انجامد.

8 فایده روزه برای بدن از نگاه علم ؛ از بهبود عملکرد مغز تا پیشگیری از سرطان
مطالعات متعددی بر روی ثابت کرده که روزه گرفتن‌های مداوم سبب افزایش طول عمر می‌شود.

۶- روزه با افزایش ترشح هورمون رشد به تقویت ماهیچه‌ها و افزایش متابولیسم بدن می‌پردازد

هورمون رشد انسانی (HGH) نوعی از هورمون‌های پروتئینی است که برای سلامت بیشتر بخش‌های بدن نقش اساسی دارد. در حقیقت، محققان ثابت کرده‌اند این هورمون کلیدی در رشد، سوخت و ساز، کاهش وزن و تقویت ماهیچه‌ها نقش مهمی دارد.

مطالعات فراوانی نشان داده‌اند روزه گرفتن می‌تواند به طور طبیعی میزان HGH را افزایش دهد.

در نتیجه یک مطالعه علمی که روی ۱۱ بزرگسال صورت گرفت، مشخص شد روزه گرفتن به مدت ۲۴ ساعت به طور قابل ملاحظه‌ای میزان هورمون رشد انسانی را افزایش می‌دهد.

در تحقیق دیگری که روی ۹ مرد بزرگسال انجام گرفت نیز مشخص شد پس از دو روز روزه گرفتن، ۵ واحد به میزان ترشح HGH آنها افزوده شده است.

بعلاوه، پرهیز از خوردن و آشامیدن می‌تواند میزان قند خون و انسولین را در طول روز ثابت نگه دارد. این در حالیست که افزایش میزان انسولین خون به کاهش تولید HGH منجر می‌شود.

۷- روزه گرفتن باعث افزایش طول عمر و کند شدن روند پیری می‌شود

مطالعات متعددی بر روی ثابت کرده که روزه گرفتن‌های مداوم سبب افزایش طول عمر می‌شود.

به موجب یکی از این آزمایشات، موش‌هایی که یک روز در میان از خوردن و آشامیدن منع می‌شدند بسیار دیرتر از دیگر موش‌ها پیر می‌شدند و تا ۸۳ درصد نیز طولانی‌تر از دیگر موش‌ها زنده می‌ماندند.

مطاله روی گونه‌های دیگر جانوری نیز همین نتیجه را نشان داد: یعنی روزه گرفتن موجب افزایش طول عمر می‌شود. البته این مطالعات در حال حاضر فقط منحصر به حیوانات است و هنوز روی انسان تست نشده است.

۸- روزه گرفتن از شکل‌گیری سرطان پیشگیری می‌کند و تاثیر شگرفی در اثرگذاریِ شیمی‌درمانی دارد

مطالعات پزشکی بر روی حیوانات و تاثیر روزه‌داری روی بدن آنها نشان داده پرهیز از خوردن آشامیدن با عدم ابتلا به سرطان ارتباط مستقیم دارد. دانشمندان با ممانعت از خوردن و آشامیدن موش‌ها به صورت یک روز در میان ثابت کردند که این امر از شکل‌گیری تومور در بدن آنها پیشگیری کرده است.

همچنین در یک تحقیق آزمایشی دیگر نیز ثابت شد روزه‌داری باعث بهبود نتیجه شیمی‌درمانی روی سلول‌های سرطانی می‌شود.

چگونه روزه بگیریم و از فواید آن بهره‌مند شویم؟

روزه‌های غیر دینی چندین مدل مختلف دارند که شما می‌توانید ساده‌ترین روش که متناسب سبک زندگی‌تان است را انتخاب کنید.

 • روزه‌ آب: از خوردن پرهیز کنید و برای مدت زمان مشخصی در طول روز فقط آب بنوشید.
 • روزه‌ی آب میوه و آب سبزیجات: برای ساعات مشخصی در طول روز فقط آب سبزیجات و آب میوه بنوشید.
 • روزه ادواری (ساعتی): در طول روز چندین ساعت از خوردن و آشامیدن هر نوع غذا و نوشیدنی پرهیز کنید. (مثل روزه اسلامی)
 • روزه ناقص: در این مدل روزه لازم نیست به طور کامل از غذا خوردن و آشامیدن نوشیدنی‌ها دست بکشید، فقط باید از غذاهای آماده، فراوری شده، محصولات حیوانی و کافئین پرهیز کنید.
 • روزه‌ی حذف کالری: از نام این روزه مشخص است، شما باید مصرف کالری‌ها را به مدت چند روز یا چند هفته حذف یا محدود کنید.

شما در روش روزه‌های معرفی شده در بالا هم می‌توانید تغییراتی به تناسب سبک زندگی خود ایجاد کنید. مثلا در روزه ادواری می‌توانید آن را به روزه یک روز در میان تبدیل کنید. یا فقط چند ساعت از روز از مصرف برخی از خوراکی‌ها پرهیز کنید.

امنیت و عوارض روزه‌داری

احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که نخوردن غذا و نوشیدنی برای مدت طولانی حتما عوارضی هم بدنبال دارد. درست است مثلا کسانی که از بیماری قند خون پایین رنج می‌برند، روزه گرفتن برایشان نه تنها مفید نیست که ضرر هم دارد زیرا امساک از خوردن و آشامیدن سطح قند خونشان را از آنچه هست کمتر خواهد کرد.

بنابراین، توصیه می‌کنیم اگر بیماری خاصی دارید و قصد دارید روزه بگیرید حتما پیش از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین توجه داشته باشید در طول مدت روزه‌داری باید در زمان‌هایی که برای خوردن آزاد هستید، غذاها و نوشیدنی‌هایی را مصرف کنید که به بدن آبرسانی کنند و از نظر مواد مغذی کامل باشند. در طول روزه‌داری بهتر است فعالیت‌های فیزیکی بدن خود را کاهش داده و میزان استراحتتان را افزایش دهید.

منبع: healthline
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۱ نظر

ورود

 • محمد اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

  از شما بعیده این مطالب.
  من هم خواهرم سرطان داشت و هم مادرم قند خون داره. میدونم تمامی این مطالبی که نوشتین غیر علمی و خیانت به اوناییه که قند خون و سرطان دارن. اونی که قند خون داره اگه چند ساعتی یبار چیزی نخوره افت شدید قند خون پیدا میکنه و می افته بیهوش میشه. لطفا کسایی که قند خون نوع ۲ دارن روزه نگیرن و اونایی که انسولین میزنن به هیچ عنوان حتی تست نکنن. اونایی که احیانا شیمی درمانی میکنن خودشون روزه نمیگیرن چون دکتر هزارتا قرص برای تقویت سیستم دفاعی بدنشون و تنظیم پراکت و هموگولوبین و از این چیزها براشون مینویسه و توصیه به تقویت کردنش میکنه و به این مطالب اهمیتی نمیده.
  لطفا برید همون مطالب درباره گوشی رو بنویسید که علم پزشکی اصلا به شما نیومده.

  • فروغ بیداری اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

   دوست عزیز اگه مطلب رو کامل بخونید متوجه می شید که ما هم در مورد افرادی که به قند خون مبتلا هستند هشدار دادیم.

 • حسین اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

  خیلی ممنون از شما، مطمئنا آدمهایی که روزه می‌گیرند برای اینکه امر خداست میگیرن.ولی اینم جالبه که یک نوع رژیم پاکسازی بدن هستش که این روزه است زمان و مدتش

 • man اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

  فقط از همین جهت بررسی کنیم که به مدت طولانی به بدن آبرسانی نمیشه, به اندازه ی کافی به بدن و کلیه ها و سیستم ایمنی آسیب میرسونه. کافیه بدونین که مغز چقدر به آب وابسته است و با کم شدن میزان آب بدن به مدت طولانی چه ضررهایی میتونه به مغز وارد بشه.
  این مطلب به هیچ عنوان علمی نیست. مقالاتی که در مورد فواید روزه داری مینویسن، این مدل روزه ی طولانی مدت رو نمیگن. منع مصرف آب وجود نداره. غذا نخوردن شرایط خودش رو داره تا به اون فوایدش بشه رسید. نه اینکه به مدت ۱۲ تا ۱۷ ساعت چیزی نخوری و فکر کنی جلوی سرطان رو گرفتی. دوست عزیز با این کار فقط به بدنت آسیب میرسونی. از علم برای توجیه کارای مذهبی سو استفاده نکنین. خیلی ساده بگین چون دستور مذهبیه میخواین بگیرین. دیگه دروغ پشتش نبندین.

  • هادی اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

   اراجیف از کجات در اوردی

  • حسین اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

   چند صد ساله پدر مادر ها و اجدادمون روزه می‌گرفتند، چند میلیارد مسلمان، اتفاقا خیلی از بیماری ها تو مسلمون ها نیست که تو بقیه دنیا هستش… چی بهت میرسه تخریب میکنی

   • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

    بله مثلا سرطان جگر در مسلمانان به دلیل مصرف نکردن نوشیدنی الکلی آسیب زننده کمتره. اما خب دلیل اون ها فقط این نیست. لطفا بیشتر مطالعه کنید جناب. و درسته برای یک سری افراد با بیماری خاص مناسب نیست. پیروی کورکورانه هم درست نیست.

 • Hamed اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

  اینهایی که نوشتید فواید کم خوری، محدود خوری، و نخوردن هست. اونم در حالتی که فرد قبل از این عمل تمامی مواد مورد نیاز بدنش تامین میشد و حتی بیشتر از نیاز تامین میشد. اینجا برای اکثریت اصلا اینطور نیست…. بگذریم… این موضوع پزشکی رو خواهشاً سیاسی دینی نکنید که دیگه واقعا خسته شدیم…. بهانه ندید دست یک عده که به چپاولشون ادامه بدن…. همون بچسبید به مطالب تکنولوژی. ممنون. 🙁

 • همایون اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

  لطفا سعی در فریب مردم نکنید

 • آرمین اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

  جدیدا به این تنیجه فکری رسیدم ..

  روزه فرکانس انرژی را پاک میکنه ، صبر و بردباری را تقویت میکنه .. هدفمندی و صبوری برای اذان قانون را به درک میرسونه ..

  روزه یک فرمول برای کنترل نفس و خودداری از بعضی اعمال است ..

  هر شخصی میتونه روزه های متفاوتی بگیره ..
  طبق تجربه : روزه سکوت یه آرامش درونی ایجاد میکنه .. روزه عدم مصرف بعضی خوراکی ها … عزت نفس میاره
  روزه خودداری از انجام بعضی اعمال .. اعتماد به نفس میاره

  در مجموع روزه واقعا خوبه ..

  روزه کامل : خودداری از کلام ناهماهنگ ، خودداری از خوردن و آشامیدن ، خودداری از انواع افکار ناهماهنگ ، خود داری از توجه به هر نوع ناهماهنگی .. برای پاکسازی روح انسانه !
  روزه یک سختی است که انسان خودآگاه ، آن را برای رشد روحی خود انتخاب میکنه ..
  کسی که ناخودآگاه بیمار شده خود درحال رشد روحانی است ..

  در مجموع سخت حق این است که خود را بی آزمایید و خودآگاه سختی را برای خود در نظر بگیرید تا رشد کنید . تا ناخودآگاه با روش های دیگه سختی را متحمل نشوید. ( تصادف ، بیماری ، دعوا و کینه و .. )

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   پاک کردن فرکانس انرژی چه کوفتیه دیگه؟ همین شماها باعث میشید مردم پس از پژوهش بر روی این واژگان و پی بردن به شبه علم بودن و دروغین بودنشون گمان کنند خود فریضه دینی هم بدین گونه شبه علم و دروغه! متاسفم براتون که میخواید مردم رو گول بزنید. بهترین راه رسیدن به هر چیز، راه راستیست.

 • محسن اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

  منبعتون چه کسیه یا چه کتاب یا چه سایتیه ؟ این اطلاعات علمی از طریق کودوم تحقیق توسط کودوم سازمان کشف شده ؟ سازمان تبلیغات اسلامی ؟
  منبع ؟؟؟؟
  نویسنده این مطلب فروغ بیداری خودشونو اینطوری معرفی کردن :
  فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی است و به مطالعه و نوشتن علاقه بسیاری دارد از این رو ترجمه در حوزه رسانه را انتخاب کرده تا هر دو نیاز را به طور یکجا برآورده کند. او همچنین به بی حد و حصر بودن دنیای تکنولوژی، سفر، سینما، تئاتر و موسیقی بسیار علاقه مند است.

  شما تخصصی در مورد تغذیه تو این موراد میبینیم به منم بگید ؟

  • کوروش اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

   بابا اراجیف هم حدی داره مغز شما ها را با چی شست و شو دادند مگر کسی که کار مترجمی انجام می ده باید حتما در ان موضوع phd داشته باشه امثال شما بهتان فشار امده فواید روزه روز به روز داره بیشتر روشن می شه دست به هر مزخرفی می زنید شاید موثر باشه

   • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

    بله دکتری اما نه در فضای مجازی و نه در ایران. بهتره در سخن گفتن خودتون تجدید نظر کنید چون نشا دهنده شخصیت شماست و از کوزه همان برون تراود که در اوست.

 • هادی اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

  عالی بود ممنون چرت پرت های اینا رو ول کن
  هر چی اسلام گفته از نظر علمی اثبات شدس برای نمونه آثار سجده بر مهر که فکر کنم دانشگاه میشیگان کشف کرد

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   کاش لینک مقاله رو هم میدادید بخونیم. واقعا خیلی بده ایرانی ها پژوهش محور سخن نمیگن و بی منبع هر چیزی دلشون میخواد میگن. منبع، سند سخنان شماست.

 • مهدی مقصودی اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

  لطفا سحری اضافه نخورید , اگر میخورید با نون بخورید سپاس گذارم

 • Hooman اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

  اینها همه حرفای علمی نماس،

  وترکیب بعضی چیزهایی که علمی هستن با چیزهای دیگه،

  مثلا هیچ موقع هیچ مقاله یا کتاب پزشکی نمیاد تجویز کنه ۱۴ ساعت آب نخوردن رو! اصلا در هیچ میزانی آب نخوردن رو تجویز نمیکنه…

  فقط در ساعت محدود گرسنگی رو توصیه میکنه…

  بعدم چیز های علمی همه چیز مشخص هست، مخصوصا زمان !

  مثلا شما باید مشخص کنی چند ساعت روزه داری برای فرد مفید هست؟!

  در حالی که روزه داری هیج ساعت و معیار معلوم و ثابتی نداره،
  میگن از طلوع تا غروب، بعد میبینی یکی تو نیمکره شمالی ۴ ساعت باید روزه بگیره، بعد خب یک مقاله ام مینویسن که بله روزه داری مفید بوده…
  یکی وسط زمینه ۱۰ ساعت ، یک بدبختی ام نیمه جنوبی ۱۶ ساعت نه آب میخوره نه غذا ، آخر روز هم به خاطر سوزوندن پروتئین ها و کتون بادی ها اسیدوز گرفته و رو به موته…

  باید بدونین که سوخت مغز فقط کلوگز هست در وحله ی اول، و ذخیره گلیکوژن بدن بدون فعالیت خاصی، فقط ۴ ساعت کفاف بدن رو میده،
  بعد ازون چون تجزیه پروتئین راحت تر هست بدن میره برای تامین سوخت مغز پروتئین هاشو تجزیه میکنه، این پروتئین میتونه از هر عضله ای حتی قلب هم باشه، و در وحله ی دوم شروع به تولید کتون بادی میکنه که خون رو اسیدی میکنه و اغلب واکنش های فیزیولوژیک رو مختل میکنه…

  از طرفی آب بدن هم به شدت کم شده، و وظیفه جبران اسیدوز بر دوش کلیه هاست !گذاشتن کلیه رو تحت فشار بی آبی و اسیدوز هیچ مقاله ی علمی نیست که بگه مفیده !!!

  در اخر روز دقیقا همون اتفاقی که برای بیماران دیابتی حاد میافته برای روزه دارم میافته، حالتی به اسم “کتواسیدوز دیابتی” که اونجا هم بدن از سوخت اصلیش که گلوکز هست محروم هست و نمیتونه مصرف اش کنه (البته حضور داره ولی مصرف نمیشه، در روزه کلا حضور نداره ، با این حال نتیجه یکی هست)

  باید اضافه کرد که در روزه بدترم هست و بی آبی و دهیدراسیون هم بهش اضافه شده…

  بنابراین اینا هیچ اساس علمی نداره و جز شبهه علم اسمی دیگه ای نمیشه روش گذاشت

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   منظورت شبه علمه دیگه؟ هومن جان حداقل یک واژه رو بلد باش بعد ازش برامون سخنرانی کن.

 • بهرام اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

  جالبه که توی ایران همه انگلیسی رو به همراه دویست تا زبان دیگه بلد هستن و در پزشکی و روانشناسی هم استاد…
  کسانی که میگن دلیل علمی برای روزه وجود نداره بهتره بدون کمک گرفتن از گوگل ترانس برن و این لینک از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی رو بخونن
  keck.usc.edu/fasting-like-diet-turns-the-immune-system-against-cancer/

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   یک اینکه ترنسلیت. نه ترانس. ترانس به نوعی از چربی ها میگن….
   بگذریم. این لینک مقاله نوشته فستینگ. فستینگ روزه نیست. نوعی از رژیمه که بسیاری از متخصصات تغذیه در ساعات انواع مختلف چه با آب و چه بی آب برای یک سری بیماراشون تجویز میکنن. همین شما ها با نیرنگ ها و شیادی هاتون باعث میشید یک سری ها بی دلیل زده بشن از باور هاشون و گناهش گردن شماست. بنده خدا میره پس از پژوهش فراوان میفهمه فستینگ و روزه فرق دارن و به شیادی شما ها ایمان میاره دیگه گمان میکنه همه مثل شما هستن. نکنید این کارو عاقبت خوبی نداره. خیر نبینید الهی.