جزییاتی از بزرگی «ناوگروه تهاجمی» ارتش ایالات متحده که در راه «خلیج فارس» است

جزییاتی از بزرگی «ناوگروه تهاجمی» ارتش ایالات متحده که در راه «خلیج فارس» است
۱۱ نظر

ارتش ایالات متحده در حال فرستادن یک ناوگروه تهاجمی، تعدادی بمب افکن، جت جنگنده، یک کشتی پیشرفته با قابلیت انجام عملیات آبی خاکی و یک آتشبار بزرگ پرتاب موشک های سطح به هوا به خاورمیانه است. این حجم از ارسال تجهیزات نظامی به خلیج فارس در سال های اخیر بی سابقه بوده و بسیاری آن را نشانه درگیری نظامی بین ایران و این کشور می دانند. ناوگروه یو اس اس آبراهام لینکلن، که از یک ناو هواپیمابر بزرگ به همین نام و بال های هوایی متعدد، در کنار یک رزمناو و ۴ فروند ناوشکن تشکیل شده اوایل هفته گذشته همراه با تعداد اعلام نشده ای از بمب افکن های سنگین و دوربرد بی-۵۲ استراتوفورترس (B-52 Stratofortress) به سمت منطقه خاورمیانه به راه افتاده اند.

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

فرماندهی مرکزی نیروی هوایی ایالات متحده روز پنج شنبه اعلام کرد که جفت های جنگنده اف-۱۵ سی ایگل (F-15C Eagle fighter jets) برای «دفاع از نیروها و منافع ایالات متحده در منطقه» مستقر شده اند. روز جمعه، پنتاگون نیز در بیانیه ای ادعا کرد که ناو یو اس اس آرلینگتون (USS Arlington)، که یک کشتی تهاجمی آبی خاکی است و سیستم موشکی سطح به هوای پاتریوت را نیز در راه خاورمیانه دارد. این حجم از تسلیحات نظامی، به ادهای فرماندهی مرکزی نیروی هوایی ایالات متحده، در حال حاضر در پاسخ به «شواهد روشن مبنی بر آماده سازی ایرانی ها و نیروهای اقماری ایران برای حمله احتمالی به نیروهای ایالات متحده در منطقه» به خاورمیانه و خلیج فارس اعزام شده اند.

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

در ماه های اخیر با افزایش فشارهای ایالات متحده بر ایران و تحریم های متعدد برای جلوگیری از صادرات نفت کشورمان، تنش بین دو کشور نیز دستکم در صحنه سیاسی بالا گرفته و دو طرف همدیگر را به واکنش های سخت تهدید کرده اند. اگر چه این تحرکات نمی تواند لزوماً به معنای درگرفتن جنگ در منطقه باشد اما تحرکات آمریکایی ها در این زمینه را از زمان جنگ عراق می توان بی سابقه دانست. در ادامه قصد داریم شما را با تسلیحات و ابزارهای جنگی که ایالات متحده در هفته های اخیر به خلیج فارس اعزام کرده آشنا کنیم.

ناو هواپیمابر: یو اس اس آبراهام لینکلن

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

آدمیرال جان ریچاردسون، رییس بخش عملیات دریایی ارتش ایالات متحده، در گذشته از ناوهای هواپیمابر این کشور با عنوان «تجلی ترسناک قدرت ملی ایالات متحده» یاد کرده بود و یک ناوگروه تهاجمی بزرگ می تواند قدرت بیشتری را به نمایش بگذارد. ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن، یک پایگاه هوایی متحرک در دریاست که رهبری ناوگروه را بر عهده داشته و از تیم حفاظت هوایی قدرتمندی برخوردار است.

بال های هوایی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن: جنگنده ها، هواپیمای جنگ الکترونیکی، هواپیمای اخطار زودهنگام و هلی کوپترهای گشت زن

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

بال های هوایی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن شامل تعدادی جنگنده اف/ای-۱۸ سوپر هورنت (F/A-18 Super Hornet)،  یک هواپیمای جنگ الکترونیکی EA-18G Growler، هواپیمای هشدار زودهنگام E-2 Hawkeye و تعددی هلی کوپتر از چندین اسکادران است که می توانند عملیات های متعددی را به اجرا بگذارند.

رزمناو: یو اس اس لیت گلف

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

رزمناوهای مجهز به موشک های هدایت شونده کلاس Ticonderoga کشتی های جنگی چند منظوره ای هستند که با ۱۲۲ سیستم پرتاب افقی سنگین از پرتابه های مختلف، از موشک تاماهاوک و موشک های کروز مخصوص حمله به اهداف زمینی تا موشک های سطح به هوا و راکت های ضد زیردریایی، مجهز شده است.

۴ ناوشکن: یو اس اس بینبریج، یو اس اس گونزالز، یو اس اس میسون و یو اس اس نیتز

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

مانند رزمناوهای بزرگ، ناوشکن ها نیز تجهیزات دریایی چند منظوره هستند که با ۹۰ تا ۹۶ پرتابه سنگین مجهز شده و علاوه بر سیستم دفاع موشکی هوایی و موشکی، از توانایی انجام حملات زمینی نیز برخوردار است. در اوایل دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دو ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده پایگاه هوایی شعیرات در روسیه را با استفاده از ۵۹ فروند موشک تاماهاک نابود کردند.

بیشتر بخوانید: عملیات غیرممکن؟! آیا غرق کردن ناوهای هواپیمابر ایالات متحده امکان پذیر است؟!

بمب افکن ها: بی- ۵۲

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

بمب افکن بی-۵۲ یک بمب افکن با توان پرواز در ارتفاع بالا و سرعت زیر سرعت صوت است که توانایی حمل پرتابه های متعارف و هسته ای را دارد. این هواپیمای قدرتمند و غول پیکر می تواند تا ۷۰.۰۰۰ پوند (نزدیک به ۳۲ تن) از انواع سلاح ها و پرتابه ها را حمل کرده و در ماموریت های مختلفی مانند حملات استراتژیک، پشتیبانی هوایی نزدیک، ایجاد منطقه پرواز ممنوع و حملات تهاجمی و عملیات های دریایی به کار گرفته می شود.

جنگنده ها: اف-۱۵ سی ایگل

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

جنگنده های اف-۱۵ مستقر در منطقه خاورمیانه در روزهای اخیر حامل موشک های واقعی از جمله ۶ موشک هوا به هوای پیشرفته و برد متوسط AIM-120، و دو موشک AIM-9X Sidewinder برای مبارزات هوایی دیده شده اند. پنتاگون تاکنون استقرار و تحرک این جنگنده ها را به طور رسمی پاسخی به ایران ندانسته اما زمان انجام این تحرکات نشان از چنین هدفی دارد.

کشتی آبی خاکی: یو اس اس آرلینگتون

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

کشتی آبی خاکی از کلاس سن آنتونیو توانایی حمل نیروهای ویژه دریایی، خودروهای تهاجمی آبی خاکی، و ایجاد فضایی برای بلند شدن و فرود انواع مختلف هلی کوپترها به منظور حمایت از عملیات های آبی خاکی، عملیات های نیروهای ویژه یا عملیات های نظامی گروهی را دارد.

سیستم دفاع هوایی و موشکی: سامانه دفاعی پاتریوت

تسلیحات نظامی ایالات متحده برای مقابله با ایران در خلیج فارس

به گفته وزارت دفاع ایالات متحده، سیستم دفاعی پاتریوت، یک سیستم دفاع هوایی برد بلند با توانایی کاربرد در همه نوع آب و هواست که برای از بین بردن موشک های بالستیک تاکتیکی، موشک های کروز و هواپیماهای پیشرفته به کار گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: سربازان و افسران ارتش ایالات متحده بر اساس درجه خود چقدر حقوق دریافت می کنند؟

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۱ نظر

ورود

 • مهدی اردیبهشت 22, 1398

  کافیه! اینقدر شانتاژ نکنید… خدای نکرده جنگ بشه خانواده ی خودتون هم درگیر اش میشه، بجای تحلیل درست و بیان حقایق اوضاع کشور(که صد البته از نظر شما حقیقت چیزی نیست جز امواج برآمده از غرب) ، دست به پیشگویی های متحجرانه نزنید.
  #جنگ_نخواهد_شد

 • جنگ نخواهد شد، مذاکره هم نمی‌کنیم اردیبهشت 22, 1398

  جنگ نخواهد شد، مذاکره هم نمی‌کنیم

 • محمد اردیبهشت 22, 1398

  عجب پس آمریکا شکست ناپذیره
  ولی من هیچ وقت نفهمیدم اون کماندوهای آمریکایی برای چی خودشون خیس کردن و گریه میکردن با این همه قدرت عجیب نیست

  • پویا اردیبهشت 23, 1398

   این همه نفرتت از آمریکا از کجا میاد؟

 • سهیل اردیبهشت 22, 1398

  عجب دوستان احتمالا با امام جمعه اصفهان نسبتی دارند
  خخخخخخخخ

 • محمد اردیبهشت 23, 1398

  باشه ما هم باور می کنیم جنگ میشه که باز مذاکره کنید و اقا زاده ها هم راحت تر در حواس پرتی مردم مسافرت کنند و رکورد اختلاس جابه جا بشه و…
  این بازی را تمام کنید پدر مردم زیر بار اقتصاد فاسد و بیمارتان شکسته امریکا مگر احمقه چرا باید به کشوری که با وجود شما خودبه خود نابود می شه حمله کنه !چی فکر کردید با خودتان ناوگان کلاس تیکاندارگو و نیمتز صدها بار با ارایش جدی تر در خلیج فارس حضور داشتند این همه شو تبلیغاتی برای فریب مردمه تنها فرق این داستان با دفعات قبل حضور B52 هستش که اونم اگر بخواهد حمله کند از پایگاه ناتو در البانی و المان و جزایر اقیانوس هند انجام خواهد داد نه از قطر که کنار گوش ماست !!!!!!!؟؟؟؟؟

 • پویا اردیبهشت 23, 1398

  برعکس دیجیاتو، روزیاتو پر ساندیس خور شده
  انگار که ارتش مزدور ایران حریف “چغر و بد بدنی” برای ایالات متحده به حساب می یاد!

  • علی اردیبهشت 23, 1398

   دقیقا یکی اون بالا میگه جنگ نخواهد شد چون توانش رو نداریم مذاکره هم نخواهیم کرد چون بخور بخور قطع میشه

  • وحید اردیبهشت 23, 1398

   معلومه مثل چیییی ترسیدیااا.برای سرباز امریکایی فرق نداره تو طرفدارشی یا مخالفش اون بمب رو میفرسته سر تو و خانوادت و بعد تورو با گروهای تندرو تنها میزاره مثل سوریه و لیبی و عراق و افغانستان و خیلی جاهای دیگه و تا به خودت بیای میبینی سرت رو بریدن گذاشتن رو سینت ناموست هم تو بازار موصل خرید و فروش میشه

   • علی اردیبهشت 23, 1398

    شماها خیلی وقته که ناموستون رو به عراقی ها فروختید.حیف که روزیاتو نظر قبلی منو ثبت نکرد