۷ نکته حیاتی برای آموزش سگ تان از زبان نیروهای ویژه آموزش سگ های نظامی بمب یاب

۷ نکته حیاتی برای آموزش سگ تان از زبان نیروهای ویژه آموزش سگ های نظامی بمب یاب

به عنوان نگهدارنده سگ های ارتش و یکی از اعضای نیروهای ویژه دریایی ایالات متحده، با بسیاری از بهترین و آموزش دیده ترین سگ های جهان کار کرده ام. این سگ ها می توانند بمب هایی که زیر زمین دفن شده اند را پیدا کنند، مواد مخدری که در کاشی های سقف پنهان شده اند را بو بکشند، مردی با سه برابر جثه خود را از پای دربیاورند و رد افراد را روزها بعد پیدا کنند تا در نهایت بتوانند مظنونین به انجام جنایت و کودکان گمشده را پیدا کنند. به عنوان نگهدارنده ای که با یک سگ کاشف مواد منفجره همراه بوده ام، وظیفه من آموزش، تداوم مهارت ها، سالم نگه داشتن و تمرین دادن این سگ بوده است.

آموزش سگ

بعد از فارغ التحصیلی از کالج نگهداری سگ، باید خود را به حد توانایی های او می رساندم تا بتوانیم تیم موثری را تشکیل دهیم. وقتی که به آن حد رسیدم می توانستم چیزهای جدیدی به او یاد دهم تا تیم مان را به یک مرحله بالاتر ببرم. اگر چه شما قرار نیست سگ تان را برای پیدا کردن بمب در گل و لای یا مواد مخدر مخفی شده در سپر خودروها آموزش دهید اما تعدادی نکته کلیدی در آموزش سگ ها وجود دارد که بدون توجه به چیزی که می خواهید به سگ خود یاد دهید عملی و کاربردی هستند.

۱- باید یک رابطه با سگ تان شکل دهید

آموزش سگ

اولین چیزی که هنگام شروع آموزش یک سگ نظامی یا غیرنظامی باید بدانید این است که باید اول از هر چیز یک رابطه دوستانه را با او شکل دهید. اگر سگ شما یک توله بسیار کوچک باشد نیز باید در همان روزهای اول بردنش به خانه با او ارتباط برقرار کنید. ساده ترین روش برای ایجاد چنین رابطه ای غذا دادن به سگ است و در ارتش نیز هر نگهدارنده سگ به طور نوبتی روزی دو بار به سگ ها غذا می دهند. اما وقتی که سگ جدیدی در اختیار فرد قرار می گیرد بهترین راه حل این است که در روزهای اول توسط همان فرد تغذیه شود تا یک رابطه دوستانه عمیق بین آن دو شکل گیرد. بدین ترتیب سگ شروع به همگام سازی شخصیت آن فرد با چیزهای خوب خواهد کرد.

آموزش سگ

این کار در مورد سگ های تهاجمی و بدعنق اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر چه سگ های ما برای خساست و تندخویی آموزش ندیده اند اما دوستانه ترین رفتارهای سگی را نیز نداشته اند. آن ها یک کار جدی برای انجام دادن دارند و همین موضوع باعث شده که سگ هایی بسیار جدی باشند. دیده ام نگهدارنده هایی را که توسط سگ های خودشان بیش از چند بار گاز گرفته شده اند. دو نفر از بهترین اعضای اولین تیم من به خاطر گاز گرفته شدن توسط سگ های خودشان زخمی شده بودند. آموزش سریع و سختگیرانه سگی که هنوز به شما اعتماد ندارد می تواند باعث ناامیدی دو طرف شود و معمولاً به نتایج دلخواهی نیز منتهی نخواهد شد.

۲- سگ خود را هر روز قشو بزنید

آموزش سگ

قشو کردن و تیمار کردن سگ باعث می شود که رابطه ای بین شما و سگ تان شکل گیرد، سگ شما تمیز و سالم بماند و به شما اجازه می دهد که از نوک بینی تا نوک پاها آن ها را برای هر گونه مشکل احتمالی بررسی کنید. با توجه به اینکه سراسر بدن سگ ها از مو پوشیده شده ممکن است سگ دچار مشکلات بسیاری شده باشد که پیدا نبوده و تنها با قشو کردن و شانه کردن موها متوجه آن ها خواهید شد. اگر سگ شما در مناطق دارای درخت و جنگلی رفت  آمد دارد، گوش هایش، پنجه هایش و درزهای بین آن ها را برای پیدا کردن کنه ها و دیگر موجودات انگلی نگاه کنید. حتی با داروهای پیشگیرانه نیز کنه ها می توانند سگ ها را گاز گرفته و آن ها را به بیماری های متعددی دچار کرده که می توانند نتیجه ای ویرانگر و حتی مرگبار در پی داشته باشند.

آموزش سگ

حتی یک برش کوچک در پنجه ها نیز در صورت درمان نشدن به موقع و مناسب می تواند به یک مشکل بسیار بزرگ تر تبدیل شود و سگ هایی که حس خوبی نداشته باشند دانش آموزان خوبی نخواهند بود. یکی از سگ های ما در شکم مادرش به یک بیماری کنه ای مبتلا شده بود که نزدیک بود او را بکشد. اگر چه ما هیچگاه کنه ای در بدن او نیافتیم اما آزمایشات «بابزیا» (Babesia) ی صورت گرفته روی او مثبت بود. او تنها به این دلیل زنده ماند که نگهدارنده اش متوجه بی حالی مداوم سگ خود در طی سه روز متوالی شده بود. از آنجایی که او با دقت و از نزدیک مراقب سگ خود بود، متوجه بی رنگ شدن لثه و زبان سگ شد که نشان دهنده مشکلی بسیار جدی بود. این سگ به سرعت به دامپزشکی برده شد و درمان های تهاجمی جان او را نجات داد. ریکاوری او بسیار طولانی و مشکل بود و در نهایت به بازنشستگی او منجر شد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به قوانین «سگ گردانی» در نروژ، فرانسه و بریتانیا

۳- ثبات و استمرار یک نکته کلیدی است

آموزش سگ

در طی دوران ایجاد رابطه عاطفی و عمیق با سگ تان، بنیان های آموزشی که می خواهید به سگتان بدهید را بگذارید. نگذارید به خاطر کارهایی که بعداً برایتان قابل قبول نیست قسر در بروند. رفتارهای خوب را با جایزه، توجه، بازی و نوازش کردن پاسخ دهید. وقتی که آموزش ها آغاز شد، ثبات و تداوم آن ها برای رسیدن به نتایج مناسب بسیار ضروری است. اگر می خواهید نشستن را به سگ خود یاد دهد سعی کنید با انجام هر بار این تمرین در یک جای یکسان و مشخص، امکان موفقیت را بالا ببرید. صدایتان را مشابه دفعات قبلی نگه دارید، سبک دستور دادنتان را تغییر ندهید. تا زمانی که برای جایزه دادن آمادگی ندارید به او دستور ندهید.

۴- آموزش زمان بر است

آموزش سگ

در آموزش سگ ها نمی توانید عجله کنید، برخی از سگ ها چیزها را زودتر از سایرین یاد می گیرند. سگ های نظامی به مدت ۴ تا ۷ ماه در زمینه مهارت های پایه آموزش می بینند تا اینکه به عنوان سگ های نظامی به آن ها اطلاق شود. اگر سگ شما کارهای پایه ای و بنیادین را یاد نگیرد نمی توانید به وظایف و آموزش های پیچیده تر و سخت تر بروید. اطاعت پذیری بنیادین که شامل دستورهای نشستن، دراز کشیدن و ایستادن است بنیادین ترین آموزش ها برای رفتن به مراحل بعدی هستند. برای رسیدن به مهارت در آموزش های بنیادین وقت بگذارید و هر چند وقت یک بار آن ها را از نو تکرار کنید. سگ های نظامی سگ هایی با سال ها تجربه هستند و تقریباً هر روزه آموزش های تکراری و به اصطلاح «زنده کننده» (refresher) اطاعت کردن از نگهدارنده خود را دریافت می کنند. حفظ مهارت بسیار آسان تر از حل کردن مشکل به دلیل کنار گذشتن آموزش ها برای مدت طولانی است.

۵- سگ ها روزهای بد نیز دارند

آموزش سگ

شاید بگویید که هفته هاست مشغول آموزش سگ خود هستید. عملکرد او در این مدت خوب بوده اما ناگهان از همکاری با شما سر باز می زند. نمی نشیند، کسل، بی حال، خسته، دستپاچه یا تنبل به نظر می رسد. در این صورت نباید دیوانه شوید و اگر تلاش هایتان برای تصحیح رفتارش بیفایده بود بر آن اصرار نکنید. گاهی اوقات آن ها دوست ندارند کار کنند. اگر آن ها را مجبور به همکاری کنید، ناامید و عصبانی خواهید شد و نتایج خوبی در انتظار شما نخواهد بود. شاید یک مشکل مربوط به سلامتی و بهداشت سگ در میان باشد. سگ های بیمار معمولاً دانش آموزان مشتاقی نیستند. در طی آموزش هایم در آخرین پایگاهی که بودم، یکی از سگ ها نمی نشست. نگهدارنده سگ بعد از چندین بار تلاش تصحیح هنوز هم نمی توانست سگش را وادار به ایستادن کند. ارزیاب به سگ نزدیک شده و دریافت که سگ روی لانه مورچه نشسته و مورچه ها پاهای او را نیش زده اند. تلاش برای تصحیح رفتار سگ در چنین مواردی بین نتیجه بوده و به رابطه عاطفی که بین سگ و نگهدارنده ایجاد شده آسیب خواهد زد. باید بدانید که سگ نیز یک موجود زنده است که احساسات و عواطف دارد.

۶- سگ ها نیز به تفریح نیاز دارند

آموزش سگ

سگ ها، همانطور که گفته شد، موجودات زنده ای هستند که نفس می کشند و به همین دلیل به تفریح نیاز دارند. اگر سگتان تنها هنگام جلسات آموزشی شما را می بیند شما بخش بزرگ و مهمی از رابطه خود با او را از دست داده اید. سگ تان را بیرون ببرید و بگذارید بچرخد، زیر آفتاب لم بدهد، کمی تفریح کند و یک سگ باشد. این موضوع باعث می شود سگی شاد داشته باشید که هنگام آموزش، برای خوشحال کردن شما کار درست را انجام می دهد. در یک تیم سگی قوی، میل سگ برای خوشحال کردن نگهدارنده خود به اندازه انگیزه سگ ها برای بدست آوردن جایزه می تواند موثر و کارآمد باشد. در چنین شرایطی سگ ها به خوبی زمان بازی و کار را درک کرده و بین آن ها تمایز قایل می شوند و به این باور می رسد که اگر کاری که از او خواسته می شود را انجام داده و نگهدارنده اش را خوشحال کند اتفاقات خوبی برایش خواهد افتاد.

۷- همه سگ ها نمی توانند انواع مهارت ها را یاد بگیرند

آموزش سگ

بدون توجه به نژاد سگ، باید بدانید که همه سگ ها نمی توانند سگ های آموزش دیده خوبی باشند و به دلایلی مختلف می توانند در این زمینه شکست بخورند، از بیماری گرفته تا مشکلات رفتاری. مثلاً در ارتش نیز با سگ هایی روبرو می شویم که گاز گرفتن افراد را دوست ندارند. به یاد داشته باشید که برخی از سگ ها به خاطر اشتیاق و علاقه شان به یادگیری شناخته می شوند و همه سگ ها چنین ویژگی ندارند. سگی که سابقه آموزش و یادگیری دارد را نباید به خانه برده و برای مدت طولانی در خانه نگه داشت و به همین دلیل است که خانه شما توسط سگ خراب می شود. بنابراین باید سگی را انتخاب کنید که با سبک زندگی شما سازگاری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ۵ بیماری که سگ‌ها قادرند شناسایی کنند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود