ثبت نام از متقاضیان ارز دانشجویی ۹۸ آغاز شد: شرایط و مدارک

ارز دانشجویی: ۶ ماه، ۶ هزار دلار به نرخ ETS

ثبت نام از متقاضیان ارز دانشجویی ۹۸ آغاز شد: شرایط و مدارک

ارز دانشجویی چند سال است که چالش بزرگ دولت است. التهابات ارزی سبب شد که ده‌ها هزار  ایرانی از تحصیل باز مانده و به کشور بازگردند. ارز دانشجویی پس از فراز و نشیب های فراوان، در روزهای پایانی اردیبهشت نود و هشت تعیین تکلیف شد. شرایط و مدارک و شیوه دریافت ارز  دانشجویی ۹۸ را دراین گفتار مطالعه کنید.

زمان ثبت نام ارز دانشجویی ۹۸

متقاضیان ارز دانشجویی از ۳۰ اردیبهشت ۹۸ می‌توانند برای ثبت‌نام به منظور دریافت ارز مورد نیاز به سامانه ثبت نام ارز دانشجویی ۹۸ مراجعه کنند.

حتما ببینید: شرایط و مدارک اعزام نیروی کار متخصص به آلمان ۲۰۱۹

ارز دانشجویی ۹۸
سامانه سجاد ، سامانه جامع دانشجویی وزارت علوم است که برای ثبت نام ارز دانشجویی بایستی به این درگاه رجوع کرد

حتما ببینید: شرایط و مدارک دریافت بورسیه ۲۰۱۹ اروپا وآمریکا

نرخ ارز دانشجویی ۹۸

نرخ ارز برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور در شش ماهه اول ۹۸ دقیقاً مشابه نرخ ارز در شش ماهه دوم سال ۹۷ است. در واقع ارز دانشجویی در سال ۹۸ همانند شش ماهه دوم سال گذشته به صورت آزاد محاسبه می‌شود. براساس اعلام بانک مرکزی نرخ ارز دانشجویان در شش ماهه اول سال ۹۸ به صورت ارز شناور که هر روز بانک اعلام می‌کند (ETS) محاسبه می‌شود.

شرایط ثبت نام دریافت ارز دانشجویی ۹۸

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم درخصوص شرایط ثبت‌نام برای دریافت ارز دانشجویی اعلام کرد، این شرایط نیز همانند شرایطی که در شش ماهه دوم سال ۹۷ اعلام شد، می‌باشد به‌گونه‌ای که متقاضیان ارز دانشجویی باید:

  • متقاضی ارز دانشجویی ۹۸ باید ویزای دانشجویی معتبر داشته باشد.
  • متقاضی ارز دانشجویی ۹۸ باید در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سراسر جهان تحصیل کند.
  • اگر دانشجویانی تحصیل خود در مقطع کارشناسی را قبل از اردیبهشت سال ۹۷ آغاز کرده باشند و ویزای دانشجویی داشته و یا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند به آن‌ها ارز دانشجویی ۹۸ تعلق می گیرد.

فقط متقاضیان واقعی برای دریافت ارز ثبت‌نام کنند. زیرا سازمان امور دانشجویان، دانشجو بودن متقاضیان را تأیید و برای دریافت ارز به بانک تجارت و سامان معرفی می‌کند.

 ارز دانشجویی ۹۸ برای فرصت مطالعاتی دانشجویان

ارز مورد نیاز برای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری همان شرایط سال ۹۷ را دارد و در سال ۹۸ به دانشگاه‌ها یک سری سهمیه به منظور اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی اختصاص داده شده است اما به دلیل محدودیت‌های موجود، سهمیه اختصاصی برای فرصت مطالعاتی در سال ۹۸ محدود است.

در حال حاضر سهمیه برای اعزام دانشجویان دوره دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه اول سال ۹۸ به دانشگاه‌ها اعلام شده است و دانشگاه‌ها براساس اولویت‌های خود دانشجویان را به منظور دریافت ارز مورد نیاز به سازمان امور دانشجویان معرفی می‌کنند. ثبت‌نام برای دریافت ارز دانشجویی آزاد یا ارز شناور از امروز از طریق سایت سازمان امور دانشجویان آغاز خواهد شد.

چند نکته درباره ارز دانشجویی ۹۸

شایان ذکر است سازمان امور دانشجویان فقط موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده، مراحل و ضوابط پرداخت ارز (نوع، میزان و نرخ) براساس دستورالعمل های بانک مرکزی ج.ا.ا بر عهده بانک های عامل (تجارت و سامان) می باشد.

  • با عنایت به نرخ ارز (آزاد)، توصیه می­شود تنها متقاضیان واقعی، درخواست خود را در سامانه سجاد بارگذاری نمایند.
  • با توجه به اینکه کلیه فرآیندها و خدمات به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه انجام می شود، نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد.
  • جهت کسب اطلاعات بیشتر به قسمت سوالات متداول در سامانه سجاد مراجعه نموده ودر صورتی که پاسخ مورد نظر شما وجود نداشت، سوالات خود را از طریق ایمیل support@saorg.ir ارسال نموده و پیگیری نمایید.
  • برای کسب اطلاع و پیگیری از وضعیت درخواست، متقاضی می تواند به پروفایل و ایمیل شخصی و همچنین به پیام ارسال شده به شماره تلفن همراه ارائه شده (ثبت شده در سامانه) مراجعه نماید.

بدون نظر

ورود