اهدای عضو
بدون نظر
کیش تور

نزدیک به ۲۵ هزار نفر در ایران نیازمند پیوند عضو هستند اما به دلیل نبودن عضو کافی برای پیوند روزانه ۷-۱۰ نفر از این بیماران به دلیل نرسیدن به موقع اعضای پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.

اهدای عضو عملی انسانی و خیرخواهانه است که می‌تواند نجات‌بخش بیمارانی شود که به دلایلی چون ابتلا به بیماری‌های گوناگون یا حوادث غیرمترقبه به اعضا و یا نسوج پیوندی نیاز دارند.

۳۱ اردیبهشت ماه در ایران «روز ملی اهدای عضو» نامگذاری شده است و هدف آن آگاهی بخشی در مورد این پدیده است.

تاریخچه پیوند اعضا و نسوج در ایران به سال ۱۳۱۴ باز می‌گردد. در آن سال قرنیه یک بیمار در یکی از بیمارستان‌های تهران پیوند زده شد. پیوند کلیه نخستین بار در سال ۱۳۴۷ در ایران صورت گرفت و پیوند دیگر اعضا و نسوج به تدریج در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی در ایران انجام شد.

اهدای عضو می‌تواند از فرد زنده سالم، فرد زنده دچار مرگ مغزی و فرد متوفی به بیماران صورت بپذیرد. کلیه و مغز استخوان از جمله اعضایی هستند که می‌توانند از افراد زنده سالم به بیماران پیوند زده شوند. نسوجی مانند قرنیه، دریچه قلب، استخوان و تاندون نیز تا ۴۸ ساعت پس از مرگ فرد قابل پیوند هستند.

اما مهمترین منبع برای پیوند اعضا متعلق به بیماران مرگ مغزی است چرا که تمامی اعضا و نسوج قابل پیوند آنان را می‌توان به راحتی به بیماران نیازمند عضو پیوند زد.

هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند با اهدای اعضای خود جان ۸ انسان دیگر را نجات دهد. پیوند عضو امری انسانی است که از سوی مراجع تقلید مسلمانان نیز تایید شده است.

بیشتر بخوانید: ۳۱ اردیبهشت: روز «اهدا زندگی» و ۲۵ هزار منتظر پیوند اعضا 

آموزش ثبت نام کارت اهدای عضو

برای ثبت نام به منظور دریافت کارت اهدای عضو فقط کافیست روی این لینک کلیک کنید تا به صفحه ثبت نام اینترنتی اهدا عضو بروید. در این صفحه فرمی را مشاهده می‌کنید که پس از پر کردن مراحل ثبت نام شما به پایان می‌رسد.

متقاضيان جديد ثبت نام در سامانه

تنها كافيست با ثبت نام در سامانه اهدا، پرينت كارت خود را تهيه كرده و آن را نزد خود نگاه دارند.

متقاضيان قديمی ثبت نام در سامانه

  1. دوستان عزيزي كه قبلا در سامانه اهدا ثبت نام كرده اند و پرينت كارت خود را در دست دارند می توانند آن را نزد خود نگه دارند و داشتن همان پرینت کافی است.
  2. دوستاني كه پرينت كارت خود را در دست ندارند، با وارد کردن کد ملی خود (به عنوان کد کاربری) و رمز عبور (چنانچه رمز خود را فراموش نكرده اند و تعداد رمزشان ۶ حرف به بالاست) وارد سامانه شده و پرينت كارت خود را دريافت كنند.

در صورتي كه رمز خود را فراموش كرده ايد:

  1. می توانید در قسمت ورود به سیستم، روی گزینه «رمز خود را فراموش کرده اید؟» کلیک کنید و با وارد کردن کد ملی و آدرس ایمیلی که ثبت کرده بودید، ایمیلی با محتوای رمز جدید برایتان ارسال خواهد شد.
  2. چنانچه هنگام ثبت نام آدرس ایمیلی وارد نکرده بودید و یا هرگونه مشکلی در دسترسی به ایمیلتان داشتید، اطلاعات خود را که شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی و آدرسی ایمیلی که به آن دسترسی داشته و قبلا در سیستم ثبت نشده باشد را از طریق یکی از راه های ارتباطی برای سایت اهدا ارسال کنید تا آدرس جدید به اطلاعاتتان اضافه شده و آنها بتوانند رمزتان را مانند مرحله قبل بازیابی کنند.

با ثبت نام اينترنتی در سامانه اهدا شما عضوی از خانواده اهدا هستيد و می توانيد پرينت كارت خود را از سايت دريافت كرده و نزد خود نگه داريد.

هدف اصلی از اين كار كمك به نجات جان انسان‌ها با ترويج فرهنگ اهدای عضو است و دريافت كارت اقدامی نمادين برای ترويج اين فرهنگ است.

 راهنمای دريافت پيوند كارت بانك ملی ايران

كسانی كه تمايل به دريافت پيوند كارت بانك ملی ايران دارند نيز می توانند در تمام شعب بانك ملی در سراسر ايران اين كارت را كه به صورت آنی تحويل عزيزان می شود، دريافت كنند.

براي داشتن پيوند كارت بانك ملی ايران نيز می توانيد با ارائه شماره عضويت خود به يكی از شعب بانك ملی، كارت با جنس پی وی سی (كارت عابر بانك) را در دريافت كنيد. بانك ملی بابت صدور كارت هزينه ای دريافت نمی كند و به صورت رايگان است.

دريافت اين كارت كه يك كارت بانكی است با قوانين و شرايط بانك مانند ساير كارت های بانكي انجام ميپذيرد و مستلزم بازگشايي حساب (در صورت نداشتن حساب بانك ملی) و يا اتصال به حساب شماست. در اينجا لازم به توضيح است كه در صورت نداشتن حساب در بانك ملی چون نياز به بازكردن حساب براي دريافت كارت است بعد از باز كردن حساب، شما می توانيد از طريق كارت خود موجودی واريزی را تماما دريافت كنيد. از عزيزانی كه از قبل حساب در بانك ملی دارند صرفا جهت اتصال كارت به حساب ، مبلغ ناچيزی دريافت می شود ولی دريافت كارت رايگان است.

ليست شعب منتخب بانك ملی ارائه دهنده كارت را در اين قسمت ببينيد.

در حال حاضر حدود ۲۶۰۰۰ نفر در انتظار پیوند هستند.

برای دریافت کارت اهدای عضو، کد ملی‌تان را به «۳۴۳۲» پیامک کنید

کتایون نجفی‌زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: همه مردم می‌توانند با ارسال کد ملی خود به شماره ۳۴۳۲ به صورت سریع و آسان کارت اهدای عضو دریافت کنند.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه یک مرگ مغزی را حداکثر دو هفته می‌توان نگه داشت، خاطرنشان کرد: هر چه خانواده‌ها دیرتر برای اهدا رضایت بدهند، اعضای کم و بی‌کیفیت‌تری برای اهدا باقی می‌ماند.

براساس قوانین ایران، مراکز درمانی «پس از کسب اجازه کتبی از وزارت بهداشت می‌توانند از اعضای سالم بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان بر طبق نظر کارشناسان خبره مسلم باشد، به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی میت جهت پیوند به بیمارانی که ادامه حیات‌شان به پیوند عضو یا اعضای فوق بستگی دارد استفاده کنند.»

این قانون از معدود قوانینی است که بر اساس اصل ۹۴ قانون اساسی بدون اظهار نظر شورای نگهبان به اجرا درآمده است. براساس اصل ۹۴ قانون اساسی اگر مصوبات مجلس که به شورای نگهبان برای تائید ارسال می‌شوند ظرف ۱۰ روز توسط این نهاد بررسی نشود قابل اجرا می‌شود.

از سوی دیگر قوانین ایران نسبت به خرید و فروش اعضای بدن افراد یا کسانی که به مرگ مغزی دچار شده‌اند موضع روشن و شفافی نگرفته است و همین موضوع منجر به افزایش قابل توجه دلالی در پیوند اعضاء، به‌خصوص پیوند کلیه شده است. خبرگزاری مهر در گزارشی که چند سال قبل منتشر کرد نوشت که حدود ۷۵ درصد کلیه‌های پیوندی که اهدایی خوانده می‌شدند، در واقعیت خریداری شده بودند.

اهدای عضو

اهدای عضو پس از مرگ، باعث تغییر شکل پیکر من خواهد شد؟

خیر، فرایند برداشت عضو هیچ تغییری در ظاهر فرد اهدا کننده بوجود نخواهد آورد. این فرایند در اتاق عمل و با بیشترین مراقبت و احترام برای فرد اهدا کننده توسط تیم جراحی متخصص انجام خواهد گرفت. پس از عمل برداشت، محل جراحی بخیه زده شده و از بیرون فقط به صورت یک خط تمیز عمل جراحی دیده خواهد شد.

منبع: یورونیوز ، اهدا
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود