۵۸ نظر

سی و یک اردیبهشت هر سال، روز اهدا زندگی نام گذاری شده است. اهدا زندگی، هم با اهدا خون انجام می شود و هم با اهدا عضو. برای آنکه عضو شما پس از مرگ، امکان پیوند به دیگران را داشته باشد، می بایست کارت اهدا اعضا داشته و اطلاعات شما در این سایت درج شده باشد. سالانه ۹ هزار مرگ مغزی در کشور به وقوع می پیوندد که طبق اعلام مسئولان، حدود ۷۰ درصد خانواده این افراد نسبت به پیوند اعضای عزیزانشان به دیگر هموطنان، موافقت می کنند.

اقدام حسنه پیوند عضو هر بیمار مرگ مغزی، می تواند جان ۸ تن از هموطنان را نجات دهد. در ایران، سالانه بیش از ۴۵ هزار پیوند کلیه انجام می شود که رکوردی قابل ملاحظه در جهان به شمار می رود. رییس کمیسیون بهداشت مجلس سال ۹۶ گفته بود که ۴ میلیون شهروند ایران، کارت اهدا عضو دریافت کرده اند و روند مشارکت در این طرح در میان هموطنان افزایش یافته است.

با این حال، تنها ۵ درصد جامعه ایرانی، نسبت به دریافت کارت اهدا عضو اقدام کرده اند و به نظر می رسد با فرهنگ سازی  بهتر و گسترده تر و اطلاع رسانی مسئولان و چهره ها، نسبت به اهمیت این موضوع، شاهد روند فزاینده تر علاقمندان هموطنان نسبت به دریافت کارت اهدا عضو باشیم. حدود ۲۵ هزار نفر از هموطنان در نوبت دریافت عضو هستند و این رقم، سالانه میلیارد ها تومان به اقتصاد صنعت بهداشت و سلامت کشور آسیب می زند. سالانه هزاران نفر در کشور  متاسفانه به دلیل تصادف  رانندگی  جان خود را از دست می دهند و می توان با مدیریت بهینه، نسبت به اهدا عضو آنان به نیازمندان در ۳۱ استان کشور اقدام کرد.

کارت اهدا عضو

سالانه هفت هزار نفر به پیوند کلیه نیاز دارند که درصد کمی از آنها موفق به دریافت کلیه می شوند و می بایست از سیستم های دیالیز استفاده کننده که هزینه زیادی به کشور تحمیل می کند. در حالی که سالانه هزاران نفر در اثر  تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند و با رضایت خانواده آنها، میتوان بخشی از آمال بیماران نیازمند را مرتفع کرد.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به لزوم افزایش فرهنگ اهدای عضو بیماران مرگ مغزی گفته بود که سالانه ۱۶ درصد بیماران دیالزی کشور به دلیل عدم دریافت عضو جان خود را از دست ‌می‌دهند. سالانه ۱۶ هزار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای در کشور رخ می‌دهد . از مجموع پنج تا هشت هزار مرگ مغزی که در کشور اتفاق می‌افتد، بیش از نیمی از آن‌ها قابل اهدا هستند، اما سالانه حدود هزار مورد اهدا در کشور انجام می‌شود .

آمار رضایت از اهدای عضو در ایران هفتاد درصد است و در بسیاری از مواقع خانواده‌ها به اهدای عضو فرد رضایت نمی‌دهند و فرآیند رضایت گرفتن از آن‌ها گاهی به بیش از چهار روز طول می‌کشد در نتیجه وقت طلایی برای پیوند عضو اعضای حیاتی از بین می‌رود.

همکاری نکردن خانواده‌های بیماران مرگ مغزی برای اهدای عضو، مهمترین چالشی است که زندگی ۲۵ هزار بیمار منتظر پیوند عضو را درگیر خود کرده است و با وجود پیشرفت‌های بالای علمی، از نظر میزان اهداء عضو و رضایت خانواده‌ها برای استفاده از افراد مرگ مغزی نیاز به فرهنگ‌سازی داریم.

آیا فرد زنده هم می تواند اهداکننده باشد؟

بله، در بعضی شرایط امکان پذیر است. کلیه یکی از معمول‌ترین اعضای اهدایی افراد زنده است، زیرا یک فرد سالم با یک کلیه هم قادر است به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. قسمتی از کبد یا ریه و در موارد نادر قسمتی از روده کوچک نیز قابل اهداست.

آیا در صورت مرگ طبیعی نیز امکان اهدای عضو وجود دارد یا خیر؟

بله ؛ بعد از مرگ کامل به صورت طبیعی تا ۴۸ ساعت نسوجی مانند قرنیه، دریچه قلب، استخوان و تاندون قابل اهدا هستند.

آیا اهدا کنندگان عضو از نظر بیماری‌های خاص غربالگری خواهند شد؟

همه اهداکنندگان عضو از نظر ایدز، هپاتیت، ویروس‌های مشابه و یک سری بدخیمی‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 آیا داشتن  کارت اهدا عضو  برای اهدای اعضا پس از مرگ کفایت می‌کند ؟

بسیار مهم است که نزدیکان نیز در جریان این امر خداپسندانه قرار گیرند تا در زمان فوت فرد در خصوص اهدای عضو غافلگیر نشوند و آن را مصیبتی افزون بر از دست دادن عزیز خود ندانند چرا که بنا بر قانون جمهوری اسلامی ایران و اکثر کشورهای جهان برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروری است و حتی علی‌رغم داشتن کارت اهدای عضو در صورت عدم رضایت اولیای دم اهدای عضو صورت نخواهد گرفت.

با در نظر گرفتن لزوم رضایت اولیای دم از اهدای عضو دلیل دریافت کارت چیست؟

کارت اهدای عضو نشان‌دهنده آرزوی قلبی فرد در مورد اهدای اعضای بدن خویش است و همین امر می‌تواند با نشان دادن خواسته فرد به اولیای دمش تصمیم گیری را برای آن‌ها در آن زمان حیاتی آسان‌تر نماید و در ضمن این کارت می‌تواند جنبه فرهنگ‌سازی نیز داشته باشد.

آیا به همراه داشتن کارت اهدای عضو به صورت مدام ضروری است؟

با در نظر گرفتن لزوم رضایت اولیای دم برای اهدای عضو توصیه می‌شود فرد دارنده کارت اهدا خانواده خود را از رضایت قلبی برای این امر مطلع سازد و در صورت اطلاع خانواده از این امر لزومی به همراه داشتن مداوم کارت نیست.

آیا باطل کردن کارت اهدای عضو بعد از تکمیل فرم امکان پذیر است؟

بله ؛ در هر زمان که از داشتن کارت منصرف شوید می‌توانید با اعلام خواسته خود به مسئولین تقاضای خود را لغو کنید. هر چند با در نظر داشتن نیاز به رضایت اولیای دم برای اهدا تنها با اعلام خواسته خود به اولیای دم خویش نیز می‌توانید انصراف خود را از اهدا اعلام کنید.

چه کسی می‌تواند جزو اهداکنندگان عضو باشد؟

همه می‌توانند درامر اهدای عضو پیشقدم شوند و محدودیت سنی منظور نشده است. تنها عاملی که می‌تواند مانع اهدای عضو شود شرایط بالینی فرد اهداکننده است که در زمان فوت وی توسط پزشک متخصص تشخیص داده خواهد شد.

همین امروز این کار ارزشمند را دریافت کنیم

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.1 / 5. تعداد رای: 41

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

۵۸ نظر

ورود

 • عاطفه اردیبهشت 31, 1397

  خیلی گزارش خوبی بود. من علاقمند شدم کارت اهدا عضو بگیرم. یادآوری های تاریخی که میدین رو دوست دارم. کاش به جای ۵ درصد مردم، ۵۰ درصد مردم ایران اهدای عضو میکردن. فقط در نوروز ۹۷، ۱ هزار ایرانی در جاده ها کشته شد. بخشیش هم مال سمنان و گیلان بود. کاش رنجی کم کنیم. ممنون

 • Nasrin شهریور 5, 1397

  سلام.. کجا باید برم و اقدام کنم برا ثبت نام و گرفتن کارت اهدای عضو؟؟؟

 • احسان آبان 2, 1397

  متاسفانه اطلاع رسانی و راهنمایی و تبلیغات لازم درباره این مساله صورت نمیگیرد.بنده و چند نفر از همکاران فرهنگی این تجربه داریم که یکی دوبار اقدام کردیم اما یک متولی مشخص یا یک سامانه جامع که بطوررسمی وجدی پیگیر ومبلغ اینکار پسندیده باشد یافت نکردیم.ت

 • زهرا زحمت کش آبان 17, 1397

  کمکم کنید دریافت کنم کارتمو

  • علیرضا علیرضا فروردین 25, 1398

   برید به سایت اهدا عضو بعد از ثبت نام عکس کارت موقت رو بهتون نشون میده میتونید پرینت بگیرید اگه کارت اصلی رو بخواهید باید بعد از ثبت نام اینترنتی برید بانک ملی کارت اصلی رو چاپ میکنن میدن بهتون

  • علی ارحمی خرداد 17, 1398

   در سایت خوندم بانک ملی کارت رو چاپ و تحویل میده ولی خودم هنوز به بانک نرفتم

 • 3afa دی 15, 1397

  محدودیت سنی نداره؟ یا از ۱۸ سال به بعد میشه کارت گرفت؟

 • سامان سمیعی فر دی 28, 1397

  عالی

 • سيده زينب باقري بهمن 1, 1397

  علاقه زیادی به گرفتن این کارت دارم

 • سيده زينب باقري بهمن 1, 1397

  خیلی علاقه دارم این کارتو بگیرم و به بقیه که نیاز دارن کمک کنم

 • سيده زينب باقري بهمن 1, 1397

  دوسدارم به بقیه کمک کنم

 • سيده زينب باقري بهمن 1, 1397

  میخوام به هم وطنام کمک کنم

 • سيده زينب باقري بهمن 1, 1397

  میخواکارت بگیرم

 • مریم گلیان بهمن 9, 1397

  با سلام
  من خیلی سال پیش ثبت نام کردم ولی نه رمز و پسوردم یادم هست و نه کارتم برایم اومد نه دوباره میتونم ثبت نام کنم باید چکار کنم؟

  • علی زمانی بهمن 9, 1397

   دوباره با موسسه تماس بگیرید

   • شیبا تیر 7, 1399

    سایت به خوبی کار نمیکنه و همش ارورد میده شما هم یک شماره گذاشتید به اونم زنگ زدم ولی اشتباه بود،لطفا یه شماره درست بزارید یا بگید از چ جاهایی میتونیم تهیه کنیم

 • محمد خانکشی پور بهمن 15, 1397

  رضایت خودم رو در مورد اهدای عضو اعلام میکنم

 • علی اصغر اسفند 1, 1397

  باسلام خدمت هموطنان عزیزم من چند سالی هست که بیماری روده دارم وکاملا خانه نشین شدم وباسختی زندگیم می گذرد توان مالی ندارم معالجه بشم اگر کسی کلیه لازم داشته باشد حاظرم کلیه ام را با روده اش معاوضه کنم البته اینم بگم بیماری بنده یجوریه که روده هام توبدن من دچار انسداد میشه اما اگه به بدن فرددیگه ای پیوند زده شه فوقش یه ماهه به حالت عادی برمی گرده وخوب میشه این شماره بنده است ازخداوند بزرگ عاجزانه می خواهم تمام بیماران را شفادهدومن هم جزء شان باشم .ازمدیر سایت خیلی سپاسگزارم که همچین برنامه خوبی را گذاشتین خداوند پشت پناهتون باشد .متشکرم

 • احمدرضا اردیبهشت 5, 1398

  باتشکربرای ثبت نام موفق نشدم راهنماییم کنید

 • مهدی عبدالعلیان اردیبهشت 16, 1398

  اهدای عضو

 • افسانه سعیدزاده اردیبهشت 25, 1398

  با سلام
  برای انهایی که عضو انجمن شدن مزایای خاصی هم در نظر گرفته میشود؟

 • جعفر اردیبهشت 26, 1398

  سلام.واقعأ از خدا میخوام اگه ی وقتی اتفاقی واسم افتاد هر زمانی که شرایط عضو رو داشته باشم،اهدا کنم

 • saeid اردیبهشت 31, 1398

  با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون

 • عرفان خرداد 1, 1398

  بادرود وعرض ادب وارادت به تمام هموطنان وسپاس ازمدیریت سایت
  بنده نوجوان هفده ساله هستم که دست چپم را درهنگام کار ازدست داده ام درصورت امکان دنبال پیوند هستم ونیازبه دست پیوندی دارم متاسفانه نمیدانم ازکجا تقاضا وشروع کنم لطفا راهنماییم کنید
  سپاس مجدد وارزوی سلامتی وتوفیق به همه همنوعان

 • غلامحسین شیرازی خرداد 2, 1398

  بنام خدا
  در حالیکه در خیلی از نقاط جهان، خونی را که ما ایرانی‌ها هدیه میدهیم میفروشند و برای اعضای بدن هم همینطور، آنوقت در ایران برای اهدای عضو نه تنها فعالیتهای تشویقی و ترغیبی موثر صورت نمیگیرد بلکه برای ارسال کارت هم هیچگونه کاری از سوی این سازمان انجام نمیدهد. بهتر است بجای این همه تبلیغ در تلویزیون و رسانه‌ها، کاردرستی انجام دهید

 • علی ارحمی خرداد 17, 1398

  پیشنهاد، من مدام مدارکمو گم میکنم وبهمین علت همراهم نمیبرم اگه کارت اهدا بصورت پلاک بگردن اویخته شود بهتر است . همچنین پلاکی تاکنون درست شده تهیه کنم ؟

 • فاطیما افشار خرداد 21, 1398

  کاریست بسیار خدا پسندانه بنده هم خیلی دوست دارم کارت اهدای عضو بگیرم

 • maeede مرداد 31, 1398

  سلام خسته نباشید من نتونستم اینترنتی کارتمو درست کنم یعنی نشد نمیدونم چیکار کنم

 • عاطفه شهریور 1, 1398

  علاقه مندی و کمک کردن به افرادی که در نبود من کمک بسیاری ب زندگی و حیات اونها میکنه

 • Fatosh شهریور 3, 1398

  محدوده سنی داره کسی ک ۱۵ سالشه میتونه داشته باشع؟

 • هانیه مهر 8, 1398

  من سال های پیش ثبت نام کردم اما هیچ کارتی دریافت نکردم امشب مجددا ثبت نام کردم و سایت پیام داد که این کد ملی ثبت شده …خب چه جوری کارتم رو بگیرم ؟بعد این همه سال….

 • نازنین مهر 15, 1398

  سلام خوبین ببخشید من الان ثبت نام کردم چیوبایدببرم بانک ملی برا دریافت کارت اصلی؟؟؟

 • فرزانه شیخ زاده آبان 4, 1398

  بخشیدن زندگی

 • احمد آبان 11, 1398

  آیا اتباع افغانی میتوانن کارت اهدای عضو ایرانی بگیره یا عضوبدنش را به ایرانی ها بدهد

 • عظیمی اسفند 13, 1398

  سلام منم همین سوال دارم اتباع میتونن کارت اهدای عضو بگیرن لطفا جواب بدین

 • سارا تقی زاده اردیبهشت 3, 1399

  کار خیر ومثبت

 • مریم عابدپناه اردیبهشت 31, 1399

  من قبلا ثبت نامم ردم ولی کارت دریافت نکردم خالا هرچی وارد میشم مینویسه این شماره ملی قبلا ثبت شده چطور میتونم کارتم را دریافت کنم

 • سحر تیر 14, 1399

  سلام من می‌خوام کارت اهداعضوبگیرم ولی مادروپدرم رضایت ندارن ایامیتونم اقدام کنم به گرفتن کارت لطفاکمکم کنید

 • ملکی مرداد 7, 1399

  کارت اهدا عضو را چند سال قبل گرفتم ولی تاریخ انقضاش تموم شده .آیا نیاز به تمدید داره؟ باید چیکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید

 • زینب شهریور 18, 1399

  ببخشید من مهاجر هستم و کدملی یا شماره شناسنامه ندارم فقط تو پاسپورتم یه شماره ۱۶ رقمی هست باید چیکارکنم؟؟؟

 • yas شهریور 19, 1399

  سلام اگه خانواده اطلاع نداشته باشن مشکلی پیش نمیاد ؟؟؟و اینکه نخوایم مطلع شن…امکانش هست؟

 • فرانه آبان 29, 1399

  سلام من اسمم فرزانه است ۲۰سالمه از زندگیم خیلی خسته شدم تاالان چندبارم دست به خوودکشی زدم ولی موفق نشدم ولی الان بفکراهداکردن اعضای بدنم افتادم میخوام بدونم میتونم اضای بدنم رو اهداکنم وازین زندگی خلاص بشم وچجوری این کارو بکنم درچه مکانی

 • زهرایادگاری آذر 9, 1399

  خیلی لذت بخشه جون بخشیدن به افراد نیازمند عضو

 • زهرایادگاری آذر 9, 1399

  من ثبت نام اینترنتی انجام دادم ولی سوالم اینه که چطوری میتونم اصل کارت رو دریافت کنم؟

 • جواد یوسفی آذر 14, 1399

  عالی

 • جواد یوسفی آذر 14, 1399

  کارت عضو میخوام

 • الی آذر 17, 1399

  چه مدارکی باید داشته باشیم

 • علیرضا دی 12, 1399

  این کارت رو ما گرفتیم ده هزارم پول دادیم انقد بی ارزشه که یه اتوبوسم نمیشه باهاش سوار شد حیف ده هزار تومن که بابت این کارت بدرد نخور دادم

 • پریسا لطفی بهمن 24, 1399

  میخوام اهدا عضو کنم

 • ایمان پیرهمدان فروردین 16, 1400

  برای دریافت کارت اهداعضو