چرا واردات خودرو هیبریدی همچنان ممنوع است؟

مدیرکل وزارت صمت: ارز بری بالایی دارد و اولویت نیست

چرا واردات خودرو هیبریدی همچنان ممنوع است؟

خودرو هیبریدی به خاطر مسائل مربوط به آلودگی هوا، نیاز  جامعه امروز ایران است اما ارز بری بالای آن سبب شده تا واردات آن ممنوع باشد. شاید واردات غذای سگ و گربه و . . . اولویت بیشتری از اولویت های دیگر دارد! اوایل دی ماه سال ۱۳۹۶ بود که بالاخره دستور‌العمل جدید واردات خودرو ابلاغ شد و در نهایت تاسف و شگفتی همه شاهد افزایش ۱۱۰۰ درصدی(۱۱ برابری) تعرفه واردات خودروهای هیبریدی بودند!

با این حال، ترک‌تازی خودروسازان در بازار موجب شده مجلس به ماجرا ورود کند و دیروز بهارستان‌نشین‌ها دوباره  قیمت‌گذاری خودرو را به شورای رقابت برگرداندند و اعلام کردند که خودروسازان دیگر نباید تعیین‌کننده قیمت باشند. آنها به این موضوع بسنده نکردند و اعلام کردند که استیضاح رضا رحمانی، وزیر صنعت معدن و تجارت را هم در دستور کار قرار داده‌اند.

پیش از این نمایندگان مجلس از ارایه طرحی ١٠ بندی برای ساماندهی بازار خودرو به رسانه‌ها گفتند و اعلام کردند که قرار است براساس یکی از این بندها تعرفه واردات خودروهای هیبریدی صفر شود، اما بر اساس اعلام مهدی نیازی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت واردات انواع خودرو و از جمله خودروهای هیبریدی همچنان ممنوع است و تصمیم مجلس مبنی بر ساماندهی بازار خودرو صفر شدن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی منافاتی با ممنوعیت واردات این خودروها ندارد.

اما اگر این اتفاق رخ دهد خودروهای هیبریدی بازار ایران احتمالا چه خواهند بود و چه قیمتی دارند؟

ارزان‌ترین خودروی هیبریدی جهان چند؟ 

تویوتا پریوس C یکی از ارزان‌ترین خودروهای هیبریدی در بازارهای جهانی است که ٢٠‌هزار و ۵٠٠ دلار قیمت دارد. اما اگر  برای واردات این خودرو هیچ تعرفه‌ای در نظر گرفته نشود و از سود وارد‌کننده و هزینه‌های جانبی واردات صرف‌نظر کنیم، با احتساب دلار ١۴‌هزار تومانی چیزی حدود ٢٨٧‌میلیون تومان تمام می‌شود.

گران‌ترین خودروهای هیبریدی جهان چند؟ 

جالب اینجاست که قیمت مزدا ٣ این روزها در بازار گران‌تر از بسیاری از خودروهای هیبریدی  لوکس دنیاست. گزارش‌های دریافتی از بازار حاکی از آن است که هر دستگاه مزدا ٣ در بازار به قیمت ۴۶۵‌میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، این درحالی است که  به گفته دادفر، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، گران‌ترین خودروهای هیبریدی در جهانی بین ۴٢٠ تا ۴۵٠‌میلیون تومان در بازار جهانی قیمت دارند.

خودرو هیبریدی

حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی خود با رشید پور: “این خودروهایی که به اسم هیبریدی می‌آید، هیبریدی واقعی نیست، همان خودروهایی است که با سوخت فسیلی کار می‌کند! اما اگر خودرویی هیبریدی واقعی باشد، تعرفه بسیار پایین‌تر است و اگر واقعا هیبریدی باشد، قطعا کمک می‌کنیم.”

با پول خودرو هیبریدی چه خودروی ایرانی می‌توان خرید؟ 

اما جالب اینجاست که این روزها برای خرید بسیاری از خودروهای داخلی باید معادل خودروهای هیبریدی خارجی هزینه کنید. به‌عنوان مثال پژو ٢٠٠٨ این روزها در بازار ٣٧٠‌میلیون تومان قیمت خورده است، این درحالی است که تویوتا پریوس V   در بازارهای جهانی ٢٧‌هزار دلار فروخته می‌شود. درواقع اگر قرار باشد بهای این خودرو را براساس دلار ١۴‌هزار تومان محاسبه کنیم،  بهای این خودرو ٣٧٨‌میلیون تومان تمام می‌شود.

ممنوعیت واردات خودروهای هیبریدی ادامه دارد 

حدود ١٠ ماه از ممنوعیت واردات خودرو هیبریدی به ایران می‌گذرد و هنوز معلوم نیست قرار است دولتمردان چه تصمیمی برای واردات خودروهای سبز به ایران داشته باشند. فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید که  احتمال دارد ممنوعیت واردات ادامه پیدا کند و هیچ برنامه‌ای برای گشایش ثبت و سفارش خودروهای پاک وجود ندارد.

این درحالی است که صندوق بین‌المللی پول و دانشگاه جرج‌تاون ‌سال ۲۰۱۷ با توجه به روند تغییر نوع وسایط نقلیه در گذشته، خصوصا سرعت ناپدیدشدن گاری‌ها و اسب‌ها از خیابان‌های سراسر جهان در دهه ۱۹۰۰، پیش‌بینی کردند بیش از ۹۰‌درصد خودروهای شخصی در آمریکا، کانادا و اروپا و شماری از سایر کشورها تا‌ سال ۲۰۴۰ هیبریدی یا برقی خواهند شد.

وقتی برعکس دنیا عمل می‌کنیم 

اصرار مسئولان به ادامه ممنوعیت واردات خودروهای هیبریدی درحالی است که در اغلب کشورهای دنیا این خودروها به‌عنوان جزء جدایی‌ناپذیر راهبردهای حفاظت از محیط‌زیست و مقابله با آلاینده‌ها، مشوق‌های گوناگون دولتی دریافت می‌کنند.

به‌عنوان مثال شهروندان اونتاریوی کانادا در زمان خریداری یا لیزینگ خودروی تا ۲۰۰۰ دلار کانادا از تخفیف برخوردار می‌شوند. خودروهای هیبریدی در اونتاریو دارای پلاک سبزرنگ هستند و به واسطه این پلاک می‌توانند از تسهیلات عبور و مرور ویژه استفاده کنند. در بریتیش کلمبیا شهروندان در زمان خریداری خودروی هیبریدی، از ۱۰۰‌درصد تخفیف در مالیات خرید خودرو بهره می‌برند. در جزایر پرنس ادوارد هم خریداران خودروهای هیبریدی از ‌سال ۲۰۰۴ به بعد در زمان خرید تا سقف ٣‌هزار دلار از تخفیف مالیات بر خرید بهره می‌برند.

دولت ژاپن هم  از‌ سال ۲۰۰۹ مجموعه‌ای از سیاست‌ها و طرح‌های ابتکاری نظیر طرح جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای هیبریدی، تخفیف‌های مالیاتی روی خودروهای پاک و افزایش مالیات روی سوخت خودروهای آلاینده را اجرا کرد و در نتیجه این طرح‌ها در همان سال، فروش خودرو هیبریدی نسبت به ‌سال گذشته سه برابر شد. در هلند خریداران خودروی هیبریدی در هزینه مالیات ثبت خودروی خود مشمول تخفیف می‌شوند.

در پرداخت این هزینه خریداران خودروهای هیبریدی تا سقف ۶هزار یورو یعنی حدود ١٠٠‌میلیون تومان تخفیف می‌گیرند. رانندگان خودروهای هیبریدی در بریتانیا از کمترین میزان مالیات خودرو برخوردارند، مالیاتی که میزان آن براساس سطح آلایندگی خودرو تعیین می‌شود.

در مرکز لندن این خودروها همچنین از پرداخت ۱۱.۵ پوند هزینه طرح ترافیک روزانه معاف می‌شوند و به واسطه میزان پایین آلایندگی، پاک‌ترین خودروها ممکن است تا ۱۰۰‌درصد تخفیف پرداخت هزینه‌های سیستم طرح ترافیک لندن معاف شوند، اما پیش از استفاده از این معافیت خودروها باید به ثبت رسیده باشند، درحال حاضر خودروهای گازی، هیبریدی و برقی شامل این معافیت هستند.

در آمریکا علاوه بر این‌که خرید خودرو هیبریدی شامل تخفیف بر مالیات و بازگرداندن بخشی از هزینه خرید خودرو در زمان بازگشت مالیات به شهروندان می‌شود، هر ایالت نیز تسهیلات ویژه‌ای برای رانندگان خودروهای هیبریدی در نظر گرفته ‌است: در ایالت‌های کالیفرنیا، فلوریدا، نیویورک و ویرجینیا خطوط ویژه‌ای در بزرگراه‌ها تنها به تردد خودروهای هیبریدی اختصاص داده شده‌اند.

همچنین برخی از ایالت‌ها نظیر کالیفرنیا خودرو هیبریدی را از معاینه فنی دوسالانه معاف کرده‌اند و در شهر سن‌خوزه کالیفرنیا نیز در فروشگاه‌های خودرو هیبریدی برچسب پارکینگ رایگان به رانندگان اهدا می‌شود که پرداخت هزینه پارکینگ را به صورت سالیانه از هزینه رانندگان حذف می‌کند. این طرح به شکلی دیگر در شهر لس‌آنجلس نیز اجرا شده ‌است و خودروهای هیبریدی از‌ سال ۲۰۰۴ از پرداخت هزینه پارکینگ معاف شده‌اند.

خودروهای هیبریدی را باید در ایران عصر ۱۴۰۰ جدی گرفت. بسیاری از شهرهای ایران در ده‌های آینده، با بحران جدی آلودگی هوا و آلودگی صوتی روبرو خواهند بود و سوخت فسیلی هم محدود و هم گران. شرکت های دانش بنیان ایرانی در پارک  های فناوری، این پتانسیل را دارند که در موزه  طراحی خودرو هیبریدی، کاری کارستان بکنند. ساخت سامانه‌های خودرو هیبریدی، قطعا سخت تر از طراحی و تولید انبوه موشک های هدایت شونده نقطه زن رادار گریز ایران نیست. دولت باید در سال «رونق تولید» حمایت کند.

دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • masoud خرداد ۳, ۱۳۹۸

  چرا شما هم مثل خیلی از افراد عامی و سنتی غذای سگ و گربه رو چیز مسخره و غیر لازمی میدونید
  اونها نمیخوان غذا بخورن ؟؟؟این تفکرات سنتی عجیبه که توی سایتی با این حد از مدرنیته وارد شده واقعا متاسف شدم

  • علی زمانی خرداد ۳, ۱۳۹۸

   چون با ارز دولتی غذای سگ و شغال وارد شده است. البته از اول خرداد۹۸، خوشبختانه تعطیل شد. با ارز ۱۵ هزار تومانی غذا وارد بشه نه با ارز ۴۲۰۰ تومانی!!

 • علی خرداد ۳, ۱۳۹۸

  هیبریدی اسمش رو خودشه ینی دوتا موتور داره یکی بنزین سوز و یکی برقی که کمک حال بنزین سوزه هست . هیبرید واقعی و غیر واقعی نداریم اونی که آقای روحانی منظورشه خودروی الکتریکی هست . خدایا برس به داد دل خسته ام