استخراج بیت کوین به گاوداری ها و مدارس کشید

۷۲۰۰۰ کیلووات برق برای تولید ۱ واحد بیت کوین!

استخراج بیت کوین به گاوداری ها و مدارس کشید

بیت کوین، قدرتمند ترین ارز دیجیتالی جهان و شاه کریپتو کارنسی ها، ظرف چند سال اخیر از چند سنت به حدود ۲۰ هزار دلار افزایش یافته و قیمت امروزی هر سکه بیت کوین، بین ۷ تا ۸ هزار دلار آمریکا است. بیت کوین، کلا ۱۷ میلیون قطعه سکه بوده و ده ها هزار نفر را در سراسر جهان ظرف سال های اخیر، میلیونر کرده است.

البته افرادی که بیت کوین بیش از ۱۵ هزار دلاری در کیف پول الکترونیکی خود دارند، اکنون نیمی از سرمایه خود را از دست داده اند. اما به نظر می رسد همین سرمایه دارهای به ظاهر شکست خورده!، ظرف سال های نه چندان دور، با شروع اوج گیری بیت کوین، سود سرشاری را شکار کنند.

استخراج بیت کوین توسط ماینرها، کسب و کار پنهان و آشکار بعضی ها شده و تلاش می کنند تا از برق ارزان ایران استفاده کنند و درآمد ارزی قابل توجهی را به جیب بزنند. بررسی ها نشان می دهد که اکنون بخشی از سوله های بزرگ مربوط به گاوداری، دامداری، جوجه کشی و حتی کلاس های برخی از مدارس در ۳۱ استان کشور، پاتوق بیت کوین باز ها شده و تجهیزات کوچک و بزرگ واکشی (استخراج) را نصب کرده اند.

بیت کوین

روند قیمتی بیت کوین از خرداد ۹۷ تا خرداد ۹۸ را مشاهده می کنید که با ۱۰۰ درصد افزایش قیمتی همراه شد

هم اکنون صدها کانال و گروه با ده ها هزار عضو ایرانی در شبکه های اجتماعی پیام رسان محبوب ایرانیان در حوزه ارائه خدمات ماینتر، تعمیر، نگهداری، اموزش واکشی، نصب تجهیزات، کسب درآمد و خریدو فروش بیت کوین راه اندازی شده است و هر سال بر شما آن ها افزوده می شود.

استخراج بیت کوین به معنی سودآوری قطعی و تضمینی نیست و بعضی ها خرید و فروش خرد آن را بهتر می دانند. به هر حال، در قضیه بیت کوین، با ارز دیجیتالی با آینده پر مبهم و فراز و نشیب های وایلد غیر قابل پیش بینی مواجه هستیم که مثل سهام در بورس، خیلی پیش بینی پذیر نیست و تحلیل روند رفتاری قیمتی آن دشوار است.

استخراج ارز مجازی (بیت‌کوین) در ایران به‌دلیل قیمت پایین برق و حتی مجانی بودن آن برای برخی، در حال رواج است. در شرایطی که تولید هر واحد ارز مجازی «بیت‌کوین» نیاز به مصرف ۷۲ هزار کیلووات ساعت، برق دارد و در ایران به هر کیلووات ساعت حدود ۵۰۰ تومان یارانه داده می‌شود. یعنی اگر ۷۲ هزار را ضرب در عدد ۵۰۰ تومان کنیم، به عدد ۳۵ میلیون تومان یارانه دولتی می رسیم. یعنی تولید هر بیت کوین با برق یارانه ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک هزینه دولتی دارد که مصداق سوء استفاده از بیت المال است.

روز گذشته این موضوع در هیات دولت بررسی شد و معاون وزیر نیرو نیز خبر داد که احتمالا از هفته آخر خرداد ۹۸ نرخ تعرفه برای واحدهایی که درحال استخراج پول الکترونیکی هستند، اصلاح می‌شود. همایون حائری می‌گوید که نرخ در نظر گرفته شده برای این بخش، همان نرخ صادراتی برق است و با تصویب آن هر واحدی اعم از کشاورزی، دامداری، اداری و حتی مدارس که مشخص شود در حال استخراج بیت‌کوین هستند، باید با این نرخ هزینه برق مصرفی را بپردازند.

حائری معتقد است که برق در ایران به این خاطر ارزان است که رفاه حال مصرف‌کنندگان داخلی بیشتر شود، نه آنکه از این برق ارزان برای کسب‌وکارهای خارجی استفاده شود.

بررسی این که چه واحدی مشغول استخراج بیت کوین در گاوداری و دامداری و مدرسه و خانه است، برای ادارات برق، با سیستم های پیشرفته امروزی، خیلی سخت نیست.

قیمت برق صادراتی چقدر است؟ 

معاون برق و انرژی وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که نرخ پیشنهاد شده به هیات دولت برای استخراج بیت‌کوین چقدر است؟ توضیح می‌دهد: «نرخ صادراتی برق بسته به شرایط و فصل متفاوت است. اما با تایید دولت برای استخراج‌کنندگان ارز مجازی نیز این نرخ اعمال خواهد شد».

راه تشخیص متخلفان 

حائری درباره نحوه تشخیص متخلفان می‌گوید: «برای تولید هر واحد از این نوع ارز مجازی، به اندازه مصرف ۲۸ مشترک، برق استفاده می‌شود که ادامه چنین روندی خطرناک است. از این‌رو بعد از تصویب پیشنهاد ارائه شده، همکاران ما به دقت میزان مصارف را بررسی خواهند کرد و سپس سراغ هر مشترکی که مصرفش بالاتر از حد نرمال باشد، می‌روند».

این مقام مسئول با ابراز نگرانی نسبت به سوءاستفاده عده‌ای از برق ارزان، اظهار می‌کند: «اگر روند استخراج این ارزهای دیجیتال به همین نحو ادامه یابد، پیش‌بینی می‌شود مصرف آنها به بیش از ۲ هزارمگاوات برسد. تعیین نرخ واقعی برق صادراتی برای این فعالان کمک خواهد کرد استخراج ارز مجازی در مسیر درست قرار گیرد. بی‌توجهی به این موضوع منجر به کمبود برق در ساعات اوج مصرف (پیک) خواهد شد». به گفته معاون وزیر نیرو بعد از شناسایی متخلفان با آنها برخورد خواهد شد.

طبق قانون بانک مرکزی، خرید و فروش هر گونه ارز دیجیتالی در ایران ممنوع است. مهم ترین موضوعی که تهدید بیت کوین باز ها است، کیف پول الکترونیکی است که از نوع نرم افزار و سخت افزاری، هم چنان مساله چالش بر انگیزی است.

حتما ببینید: پیش بینی قیمت بیت کوین : بخریم یا نخریم؟

بدون نظر

ورود