۲۰ نکته برای متقاضیان کار در سوئد در رشته مهندسی و پزشکی

افزایش شمار ریجکتی درخواست پناهندگان ایرانی در سوئد

۲۰ نکته برای متقاضیان کار در سوئد در رشته مهندسی و پزشکی

شمار پناهندگان ایرانی در سوئد روند صعودی پیدا کرده و اداره مهاجرت سوئد با بیش از ۷۰ درصد این تقاضا ها مخالفت می کند. تحصیل در سوئد از سال ۲۰۱۱ میلادی، رایگان نیست و با کرون ۱۴۰۰ تومنی، هزینه بالایی به متقاضیان تحصیل در بهشت اسکاندیناوی، تحمیل می کند.

برای دریافت ویزای سوئد و زندگی در این کشور خوش نام برای ایرانیان، تعامل با کارفرمایان سوئدی و دریافت دعوتنامه پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر، انتخاب خوبی است. تسلط به زبان اتگلیسی یا سوئدی و رزومه خوب به خصوص در حوزه های مربوط به صنعت ساختمان و بهداشت و درمان، می تواند شانس متقاضی کار در این کشور را افزایش دهد.

چطور در سوئد کار پیدا کنیم؟ راهکارهای اقامت موقت در سوئد چیست؟ چه‌گونه در سوئد اقامت دائم  بگیریم؟ چگونه از دانشگاه‌های سوئد پذیرش  تحصیلی بگیریم تا اجازه کار در این کشور را پیدا کنیم؟ آیا با اجازه کار سوئد می‌توان گذرنامه سوئدی گرفت؟ آیا امکان سرمایه‌گذاری در سوئد و اخذ ویزای کارآفرینی و خوداشتغالی وجود دارد؟ تفاوت شرایط کار در سوئد در سال ۲۰۱۹ میلادی با سال‌های قبل چیست؟

گزارش امروز روزیاتو تلاش کرده  است تا راهنمای خوبی برای علاقمندان به کار  در سوئد و پیدا کردن فرصت‌های شغلی باشد تا با مطالعه این گفتار و لینک‌های ارائه شده قادر باشید تا نقشه‌راه (ROAD MAP) شما برای اشتغال در این کشور سردسیر سرزمین‌های شمالی اسکاندیناوی همراه باشد.

با ما همراه باشید.

سایت اداره مهاجرت سوئد، کلیه اطلاعات لازم برای مهاجرت به این کشور، دریافت ویزای کار و هم چنین سیستم آنلاین درخواست وقت از سفارت سوئد در تهران را ارائه می کند

ویزا کار سوئد

سایت اداره مالیات در سوئد که برای دریافت شماره ملی سوئد پس از ورود به این کشور با ویزای کار یا ویزای تحصیلی، الزامی است.

آن‌چه برای کار و زندگی و تحصیل در سوئد باید بدانیم

 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد به زبان سوئدی و انگلیسی، هر دو با شهریه همراه است.
 • تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در سوئد به زبان انگلیسی بوده و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار کرون خواهد بود.
 • تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های سوئد رایگان است و ماهانه حدود ۲ هزار دلار حقوق پرداخت می‌شود.
 • تحصیل در مقطع پسا دکترا در دانشگاه‌های سوئد رایگان بوده و ماهانه حدود ۳ هزار دلار به متقاضی پذیرفته‌شده پرداخت می‌شود.
 • شرط صدور ویزای تحصیلی و اخذ اقامت یک‌ساله سوئد برای دانشجویان مقطع کارشناسی و مقطع کارشناسی‌ارشد اگر ملزم به پرداخت شهریه باشند، پرداخت قسط اول (شهریه ترم اول) دانشگاه بوده تا اداره مهاجرت سوئد برای این افراد، ویزای تحصیلی صادر کند.
 • تنها با ویزای تحصیلی یا کاری در سوئد است که شما قادر هستید تا نسبت  به دریافت کد ملی ۱۲ رقمی سوئد از طریق اداره مالیات (TAX AGENCY OR SKATTEVERKET) اقدام نمایید.
 • در هیچ حالتی با ویزای گردشگری سوئد که در قالب TYPE C صادر خواهد شد، امکان کار و تحصیل در این کشور را نخواهید داشت.
 • بیش از ۶۰ درصد درخواست‌های پناهندگی ایرانیان در سوئد در سال‌های اخیر بنا به گزارش اداره مهاجرت این کشور مردود شده است.
 • برای اپلای دانشگاه‌های سوئد، نباید مدارک را به دانشگاه مزبور ارسال کنید. منحصرا، این سایت رسمی، مسئول ثبت‌نام دانشجویان جدید و هم‌چنین دریافت مدارک تحصیلی متقاضیان است.
 • آخرین اطلاعات درباره شیوه دریافت روادید و گرفتن وقت مصاحبه سفارت سوئد در تهران و هم‌چنین رویه درخواست ویزای کار و خوداشتغالی سوئد را در این سایت دنبال کنید.
 • ویزای کار سوئد تنها برای افرادی صادر می‌شود که یا با بیزینس‌پلن تایید شده اداره مهاجرت،‌ عازم این کشور باشند، یا این‌که از طریق یک کارفرمای معتبر سوئدی، پیشنهاد کار (JOB OFFER)‌ دریافت نمایند.
 • حداقل سرمایه برای خوداشتغالی در سوئد در سال ۲۰۱۸ میلادی، حدود ۶۰۰ هزار کرون سوئد است.
 • حداقل میزان درآمد ماهانه پس از پرداخت مالیات به منظور کسب اقامت دائم سوئد، حدود ۱۴ هزار کرون است که هر سال تغییر می‌کند. یعنی با درآمد چند هزار کرونی در ماه شما نمی‌توانید اداره مهاجرت را نسبت به اخذ اقامت دائم سوئد توجیه کنید.
 • ثبت‌نام در سایت‌های کاریابی  معروف بین‌المللی و آشنایی با روش‌های پیدا کردن شغل در این کشور را در  نظر داشته باشید.
 • یکی از راهکارهای خوب برای آشنایی با فرصت‌های شغلی در سوئد، مراجعه به بخش CARRIER شرکت‌های معظم سوئدی از H&M تا VOLVO و SCANIA است.
 • یکی از روش‌های کار در سوئد برای محققان، دریافت بورس تحصیلی برای مقطع دکترا یا استخدام موقت در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی این کشور به عنوان RESEARCHER است. ویزای VISITING RESEARCHER به اقامت‌دائم منتهی نخواهد شد.
 • تبلیغاتی که در شبکه‌های اجتماعی درباره کار و زندگی فوری و اعطای ویزای‌تضمینی سوئد منتشر می‌شود، همه  کلاهبرداری است و موارد را به پلیس فتا اطلاع دهید.
 • سفارت سوئد در تهران، بر خلاف سفارت فرانسه، آلمان، بلژیک، ایتالیا،‌ هلند، جمهوری‌چک و یا نروژ که کارگزار برای ارائه خدمات به متقاضیان دارند،‌ هیچ شعبه یا نمایندگی در سطح ایران ندارد.
 • برای کار در سوئد، الزامی به تسلط به زبان سوئدی نیست. اما تسلط به این زبان سبب می‌شود تا شما قادر باشید با طیف بیش‌تری از کارفرمایان سوئدی برای پیشنهادهای شغلی و مطرح‌کردن سی وی  خود صحبت کنید.
 • افرادی که خواهان کار در حرفه‌های پزشکی در سوئد هستند مثل پرستارها و ماماها و دندان‌پزشک ها و حتی پزشکان عمومی و متخصصان، باید از وزارت بهداشت  این کشور مجوز لازم را اخذ کنند.
 • تحصیل در حوزه پزشکی در سوئد از طریق دانشگاه معظم  KAROLINSKA  امکان دارد. از فرصت‌های تحصیلی و کاری این مجموعه بهداشتی استفاده کنید.
 • تسلط به زبان سوئدی برای  افرادی که خواهان کار در مراکز درمانی و خدماتی سوئد هستند مثل بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و داروخانه‌ها، الزامی است.
 • ثبت شرکت در سوئد اصلا به معنای دریافت اقامت موقت یا دائم نیست و شما باید قوانین اداره مهاجرت را به درستی رعایت کنید.
 • شیوه دریافت ویزای کار برای کسانی‌که به سبک خوداشتغالی به این کشور سفر می‌کنند با کسانی که پیشنهادشغلی معتبر دارند متفاوت است.

آنچه برای کار در سوئد باید بدانید

همه افرادی که در سوئد مشغول به کار هستند بیمه  می‌شوند.  بنابراین اگر در شرکت یا مجموعه‌ای مشغول به کار شده‌اید که کارفرما از پرداخت حقوق ماهانه به کارت‌اعتباری شما پرهیز می‌کند یا این‌که مبلغ حقوق شما از میانگین حداقل حقوق و دستمزد پایین‌تر است، احتمالا کار سیاه انجام می‌دهید که اصلا برای اخذ اقامت‌دائم این کشور مناسب نیست.

کلیه کارگران در سوئد تابع قانون کار هستند و بیمه‌بیکاری و خدمات درمانی و بهداشتی  مثل ایران به  آن‌ها تعلق می‌گیرد. قانون ضد تبعیض در این کشور برقرار است  و اگر در  فرآیند کاری، شما تحت آزار  جنسی یا تبعیض‌نژادی  قرار گرفته‌اید، مراتب را به مسئولان اداره‌کار کمون محل زندگی اطلاع دهید.

اگر شما موفق به دریافت ویزای کار  شوید، خانواده شما هم امکان تحصیل و زندگی در سوئد را پیدا خواهند کرد. در این کشور، خلاقیت و نوآوری و ایده‌پردازی، اهمیت بالا داشته و فرهنگی در سبک‌زندگی  سوئدی‌ها محسوب می‌شود.  در این کشور، بهداشت  ایمنی و شغلی (HSE) بهای زیادی داشته و حتما شرایط ایمنی  کار مورد نظر را به خوبی یاد بگیرید.

سیستم رفاه فراگیر سوئد سبب می‌شود تا دغدغه‌های تامین مخارج زندگی از هزینه‌های خوراک تا اقامت و مکان  و حمل‌ونقل  زیاد نباشد و به همین خاطر، مشکلاتی کارگران قانونی در این کشور نخواهند داشت. دولت سوئد، یارانه‌ها و مزایای زیادی به افراد مقیم پرداخت می‌کند و ۱۸ ماه مرخصی به والدینی که فرزندی دارند، از  جمله این مزایا محسوب می‌شود.

آن‌چه برای ویزا کار  سوئد باید بدانید

 • اول شما یک پیشنهاد رسمی از سوی کارفرمای معتبر دریافت کرده به گونه‌ای که این فرصت‌شغلی آگهی شده در داخل سوئد و اتحادیه اروپا، متقاضی تخصصی نداشته باشد و شما واجد شرایط باشید.
 • کارفرما در صورتی‌که شما QUALIFIED‌ هستید، دعوت‌نامه برایتان ارسال خواهد کرد. این مسیر از طریق بررسی رزومه و مصاحبه تلفنی انجام خواهد شد.
 • کارفرما برای شما دعوت‌نامه رسمی که در آن میزان حقوق و شرح شغلی و وظایف و اطلاعات هویتی شما درج شده است ارسال می‌کند و شما با دعوت‌نامه رسمی، به سایت اداره مهاجرت رفته و برای ویزای کار اپلای خواهید کرد که بین ۲ تا ۱۲ ماه به طول می‌انجامد.
 • اگر شما ویزای کاری این کشور را دریافت کنید، قادرید تا برای همسر و فرزندان بالای بیست‌و‌یک سال نیز درخواست روادید کنید که از نظر مالی به شما وابستگی دارند.
 • ویزای شما در گام اول، بین ۱ تا ۲ سال اعتبار دارد که در صورت رضایت کارفرما، برای یک دوره دو ساله قابل تمدید است.

متقاضیان رشته پرستاری در سوئد به سایت swenurse.se رجوع کنند

پس از گذشت ۴ سال امکان دریافت اقامت دائم و اقدام جهت شهروندی این کشور در دسترس خواهد بود. دریافت ویزای کار سوئد، نیازمند دریافت job offer‌ است. با مراجعه به سایت های پیشنهاد شغلی سوئد، سعی کنید در حوزه تخصصی خود، اطلاعات خوبی بگیرید و با کارفرمایان تعامل کنید. اگر بتوانید در مقطع دکتری، بورس بگیرید، چون در طول تحصیل حقوق ماهانه دریافت کرده و به استخدام دانشگاه در می آیید، لذا پس از ۴ سال، امکان دریافت اقامت دائم را خواهید داشت.

حتما ببینید: شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئد ۲۰۱۹

دیجیاتو
بدون نظر

ورود