۱۲ واقعیت جالب و شگفت انگیز در مورد زنبورهای دوست داشتنی

۱۲ واقعیت جالب و شگفت انگیز در مورد زنبورهای دوست داشتنی

چه عاشق زنبورها باشید و چه با دیدن آن ها فرار را بر قرار ترجیح دهید، بدون شکل از فواید آن ها بهره مند خواهید شد: زنبورها نقشی حیاتی در اکوسیستم ها با تکثیر گیاهان از راه گرده افشانی دارند. زنبورهای عسل سالانه گرده افشانی مواد غذایی به ارزش بیش از ۱۵ میلیارد دلار را در ایالات متحده به خود اختصاص می دهند که بر اساس این آمار یک سوم غذایی که توسط آمریکایی های مصرف می شود را شامل خواهد شد. شوربختانه تعداد زنبورها به شدت در حال کاهش است. بر اساس تحقیقات اخیر صورت گرفته در دانشگاه مریلند، از اکتبر ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۱۹ ،حدود ۴۰ درصد از کلونی های زنبورهای عسل ایالات متحده از بین رفته اند که بدترین آمار مرگ و میر زنبورهای عسل در فصل زمستان ۱۳ سال اخیر را به خود اختصاص داده است.

زنبور عسل

یک تحقیق تازه دیگر نیز مشکلات مشابهی را در بریتانیا کشف کرده است: یک سوم از ۳۵۳ نوع زنبورهای وحشی و حشرات با سبک پروازی تعلیقی (hoverfly) از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۳ با کاهش قابل توجه جمعیت مواجه بوده اند. این مرگ و میرها بیشتر از همه در اثر کاهش تنوع دانه های غلات، روش های زنبورداری نامناسب، استفاده بیش از حد از حشره کش های خطرناک و از بین رفتن زیستگاه این زنبورها در اثر فعالیت های انسانی یا تغییرات اقلیمی بوده است. با توجه به نقش مهم و حیاتی این حشرات در زندگی ما، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۲ واقعیت جالب در مورد زنبورها آشنا کنیم.

۱- قدیمی ترین فسیل زنبور ۱۰۰ میلیون سال قدمت دارد

زنبور عسل

در سال ۲۰۰۶، محققان دانشگاه ایالتی اوریگون یک فسیل زنبور را در دره هوکاونگ در میانمار یافتند که قدمت آن به ۱۰۰ میلیون سال می رسید. این فسیل در داخل کهربا حفظ شده و یکی از قدیمی ترین فسیل های جانوری یافت شده به شمار می آید.

۲- بیش از ۲۰.۰۰۰ گونه زنبور وجود دارد

زنبور عسل

زنبورها دسته ای از گونه جانوری موسوم به Apocrita هستند که شامل زنبورهای عسل، خر زنبور (bumblebee) و دیگر حشرات شبه زنبور و شبیه زنبور قرمز و زرد نیز می شود.

۳- در ایالات متحده بیش از ۱۰۰.۰۰۰ زنبوردار فعالیت می کنند

زنبور عسل

زنبورداری یک حرفه با قدمت ۹.۰۰۰ ساله است و می توان گفت که برخی از اولین زنبورداران تاریخ، کشاورزان پیش از تاریخ بوده اند. امروزه بین ۱۱۵.۰۰۰ تا ۱۲۵.۰۰۰۰ زنبوردار تنها در ایالات متحده وجود دارد که اکثر آن ها به شکل تفننی به این کار اشتغال داشته و کمتر از ۲۵ کندو در اختیار دارند. در تمام ایالت های این کشور عسل طبیعی تولید می شود اما بیشترین میزان تولید عسل مربوط به ایالت های داکوتای شمالی، مونتانا، داکوتای جنوبی، فلوریدا و کالیفرنیا است.

۴- زنبورها توانایی تشخیص چهره انسان ها را به نحوی دارا هستند

زنبور عسل

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت، محققان توانستند به زنبورها آموزش دهند که بین چهره انسان ها با ویژگی های نزدیک به هم و دسته ای از تفاوت های بسیار واضح تمایز قائل شوند.

۵-زنبورها حشره رسمی ۱۶ ایالت از جمله آرکانزاس و ویسکانسین هستند

زنبور عسل

از ۴۸ ایالتی در آمریکا که به طور رسمی یک حشره را به عنوان نماد خود انتخاب کرده اند، ۱۶ ایالات زنبورها را حشره نماد ایالت خود دانسته اند. در یوتا اما شرایط متفاوت تر است زیرا نه تنها زنبورهای عسل را نماد حشرات این ایالت می دانند بلکه لقب خود ایالت نیز ایالت کندو است. این نامگذاری را می توان به ریشه های مورمونی این ایالت نسبت داد.

۶- زنبورها با حرکات بدنشان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند

زنبور عسل

زنبورها با حرکات فیزیکی شان مانند ضربه سر که به گفته محققان می توان به معنای «توقف کردن» باشد یا رقص های پیچشی که می تواند نشان دهنده مکان قرار گرفتن لانه باشد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

۷- ملکه زنبورها می تواند تا ۵ سال نیز عمر کند

زنبور عسل

با طول عمری بیش از ۵ سال، ملکه زنبور عسل بسیار بیشتر از زنبورهای کارگر یا زنبورهای نر عمر می کند. در مقابل، زنبورهای کارگر تنها ۵ یا ۶ هفته زنده می مانند.

۸- ملکه زنبور عسل روزانه بیش از ۲.۰۰۰ تخم می گذارد

زنبور عسل

یک زنبور عسل ملکه عموماً تنها زنبور ماده بارور درون کندو است که می تواند روزانه تا ۲.۰۰۰ تخم بگذارد.

۹- هر زنبور عسل کارگر تنها قطره ای کوچک از عسل کل کندو را در طول عمر خود تولید می کند

زنبور عسل

میانگین مقدار عسلی که هر زنبور عسل کارگر در طول عمر خود تولید می کند یک دوازدهم یک قاشق چایخوری است.

۱۰- زنبورها علاوه بر عسل مواد دیگری نیز تولید می کنند

زنبور عسل

زنبورها علاوه بر عسل تولیدات قابل توجه دیگری نیز دارند. آن ها موم را از طریق غده های شکمی خود ترشح کرده و از آن برای ساخت شانه کندو استفاده می کنند. زنبورهای عسل همچنین ماده ای به نام «نان زنبوری» یا گرده خوراکی تولید می کنند که ترکیبی از گرده و عسل است. آن ها همچنین می توانند ماده ای چسبناک به نام پروپولیس تولید کنند.

۱۱- زنبورهای کارگر می توانند با سرعت ۳۲ کیلومتر در ساعت پرواز کنند

زنبور عسل

به طور متوسط، زنبورهای عسل کارگر می توانند در حالت بدون بار،  ۱۵ تا ۲۰ مایل را در یک ساعت  بپیمایند. در پرواز بازگشتشان به سمت لانه، در حالی که همراه خود شهد گل، گرده یا آب دارند، سرعت آن ها کاهش می یابد.

۱۲- کلونی های زنبورها در سراسر جهان به دلیل تغییرات اقلیمی و دیگر فاکتورها در حال نابودی هستند

زنبور عسل

تغییرات اقلیمی زنگی زنبورها را به شدت تهدید می کند. بر اساس تحقیقی که نتایج آن در سال ۲۰۱۵ منتشر شده، تغییرات اقلیمی باعث کاهش در قلمرو جغرافیایی خر زنبورها در آمریکای شمالی و اروپا شده است. قلمرو برخی از این گونه ها تا ۳۰۰ کیلومتر نیز کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد زنبورهای عسل که نمی دانستید

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود