راهنمای تحصیل داروسازی و پزشکی در دانشگاه های اتریش

۵ دانشگاه برتر پزشکی و داروسازی اتریش را بشناسیم

راهنمای تحصیل داروسازی و پزشکی در دانشگاه های اتریش

پزشکی اتریش مثل پزشکی سوئد و پزشکی آلمان، محبوب دانشجویان ایرانی است. تحصیل داروسازی در اتریش مثل تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این کشور، مخاطبان و مشتاقان زیادی دارد. اتریش، اگر چه پایتخت موسیقی اروپا است اما در ۳۰ سال اخیر هزاران دانشجوی ایرانی در دانشگاه های مهندسی و پزشکی آن مشغول به تحصیل شدند.

زبان اتریش، آلمانی است و شمار کمی از دانشگاه ها تحصیل به زبان انگلیسی را در مقطع ارشد و دکتری ارائه می دهند. اگر قصد تحصیل در رشته های پزشکی در سال ۲۰۲۰ دارید، تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های معتبر اتریش را توصیه می کنیم. دریافت ادمیشن از دانشگاه های مهندسی و پزشکی و داروسازی اتریش، سخت نیست و دارنده ویزای دانشجویی، قادر به کار به مدت مشخصی در هفته جهت پوشش برخی از هزینه های تحصیل است.

اما اصلا نباید روی کار دانشجویی به منظور جبران بخشی از هزینه ها حساب کرد. البته یورو ۱۴ هزار تومانی این روزها نیز فرصت ریسک را به کسی نمی دهد. اتریش به اندازه کشورهای اسکاندیناوی، گران نیست اما به هر حال، تسلط به زبان آلمانی، حداقل انتظار از دانشجویان پزشکی این کشور است که قصد دارند وارد کارهای بالینی و کلینیکال شوند.

برای آشنایی با دانشگاه های پزشکی و داروسازی اتریش، توصیه می کنیم که به لینک های ارائه شده در این گفتار مراجعه کنید. با ایرانیان شاغل در حوزه پزشکی در اتریش از طریق توییتر و تلگرام در ارتباط باشید و هر سوالی درباره تحصیل پزشکی و داروسازی در اتریش داشتید از مسئول ادمین صفحات اینستاگرام پزشکی و فیسبوک دانشگاه های پزشکی و دانشکده های داروسازی اتریش سوال کنید.

انجمن های تخصصی پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، مامایی، فیزویولوژی، سونوگرافی، ارتوپدی اتریش، راهنمای خوبی برای آشنایی با بازار کار و استاندارد تحصیل در رشته های پزشکی این کشور زیبا و آرام در مرکز اروپا می باشد که نباید از ذهن دور داشت. انجمن های پزشکی اتریش را در این لینک دنبال کنید.

پزشکی اتریش

تصویر ایندکس سایت سازمان داروسازی اتریش AMVO

دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت در اتریش

فهرست زیر نام دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت در اتریش است:

۱- University of Vienna

۲- Johannes Kepler University of Linz

۳- Med University Vienna

۴- Med University Graz

۵- Med University Innsbruk

۶- Karl-Franzens University Graz

شما اگر امسال تحصیل خود را در یکی از دانشگاههای بالا شروع کنید، می توانید بعد از اتمام دوره تحصیلی تان، مدرک خود را به تأیید وزارت بهداشت برسانید و منعی برای فعالیت در ایران نخواهید داشت.

شرایط پذیرش در رشته داروسازی دانشگاه های اتریش

افرادی که دارای مدرک کارشناسی رشته های پیراپزشکی، شیمی، زیست شناسی و کشاورزی هستند، فرقی هم نمی کند که مدرکشان را از دانشگاه سراسری (دولتی) گرفته باشند یا دانشگاه آزاد. البته جز این که شما باید مدرک کارشناسی رشته های یادشده را داشته باشید، باید در آزمون ورودی داروسازی هم شرکت و نمره قبولی را کسب کنید تا بتوانید در دوره دکترای داروسازی در اتریش مشغول تحصیل شوید.

۳ دانشگاه برتر داروسازی اتریش

سه دانشگاه برتر داروسازی اتریش شامل دانشگاه وین، دانشگاه گراتس و دانشگاه اینسبورک است:

تحصیل داروسازی در دانشگاه وین

آخرین مهلت ثبت نام و شرایط پذیرش  را در این لینک دنبال کنید.

 • مهلت ثبت نام: April 3rd – July 17th
 • مهلت پرداخت هزینه ثبت نام: July 17th
 • آخرین مهلت ثبت نام آنلاین: July 31st
 • آزمون ورودی: August 31st بعد از ظهر

مراحل ثبت نام و پذیرش داروسازی دانشگاه وین 

جهت شرکت در آزمون ورودی، باید ابتدا به صورت آنلاین ثبت نام کنید.

 • آزمون ورودی مرحله یک: خود ارزیابی جهت آزمون، آن هم بصورت آنلاین اولین مرحله جهت شرکت در آزمون ورودی است. این مرحله درواقع یک مرحله تکمیلی جهت آزمون ورودی است.
 • آزمون ورودی مرحله دو: تست ورودی. تست ورودی شامل امتحان کتبی می باشد.
 • اعلام نتایج: بعد از اینکه آزمون مورد ارزیابی قرار گرفت، جواب آن بواسطه ایمیل اعلام خواهد شد.

تحصیل داروسازی در اتریش دانشگاه گراتس

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل داروسازی در این دانشگاه را دارند باید تمامی مدارک مورد نیاز جهت پذیرش را جز به جز به دانشگاه گراتس در این لینک ارائه دهند.

تصویر ایندکس دانشگاه پزشکی گراتس با مراجعه به بخش ADMISSION شرایط پذیرش رشته های پزشکی و داروسازی را بررسی کنید

این مدارک می تواند یا بواسطه دانشجو و یا از طریق ایمیل به دست امور دانشجویی این دانشگاه برسد. زبان تدریس در این دانشگاه زبان آلمانی می باشد. بنابراین فرد متقاضی باید دارای مدرک C1 باشد. و درضمن حتما باید در آزمون ورودی دانشگاه نیز قبول شده باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش در این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت می باشد.

تحصیل داروسازی در دانشگاه اینسبورک اتریش

 • طول ترم: ۶ ترم
 • مدرک ارائه داده شده: مدرک لیسانس داروسازی
 • شیوه تحصیل: تمام وقت
 • نیاز اولیه جهت ثبت نام: دیپلم تکمیلی ۱۲ ساله یا معادل آن
 • آزمون های تکمیلی: آزمون تکمیلی در رشته های زیست، علوم محیطی. درصورت عدم موفقیت در این آزمون باید حداقل به مدت ۱۰ ساعت در کلاس شرکت کرده و مطالعه این دروس را پشت سر گذاشت. برای ثبت نام در دانشگاه پزشکی اینسبورگ به این لینک بروید.

برای ورود به ترم اول ابتدا باید آزمون های زیر را پشت سر گذاشت.

 • ارائه یک مقاله در خصوص داروسازی
 • آزمون زیست عمومی و زیست سلولی
 • آزمون معرفی ریاضی و آمار
 • آزمون شیمی عمومی مختص دانشجویان داروسازی

حتما ببینید: راهنمای تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی انگلستان و فرانسه

تحصیل پزشکی و تحصیل داروسازی در اتریش یا هر نقطه جهان، بایستی صرفا در دانشگاه هایی باشد که مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان باشد تا پس از تحصیل، امکان در ایران برای شما فراهم شود.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود