عوارض مرگبار سیگارهای الکترونیکی را بشناسیم

چرا سیگاری ها، خود خواه هستند؟

عوارض مرگبار سیگارهای الکترونیکی را بشناسیم

سیگار الکترونیکی ( E-VAPORIZER/E-CIGARETE) و هر وسیله دیگری که امکان استنشاق بخار نیکوتین را برای شما فراهم می کند، خطرناک و تهدید سلامتی شما و جامعه به شمار می رود. با این حال، خطرات سیگار الکترونیکی از خطرات سیگار عادی کم تر است.  این یک مثال قدیمی است: «سیگاری ها، خود خواه هستند!» استعمال دخانیات یک فرهنگ ناپسند و نکوهیده در سطح بین المللی محسوب می شود که سالانه صدها میلیاردها دلار سرمایه جهان را هدر می دهد و عامل مرگ و میر صدها هزار نفر می شود. تنها در ایران، سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل استعمال دخانیات  و بیماری های ناشی از آن فوت می کننند.

فرد سیگاری، اول به سلامت خود آسیب می زند و سپس تهدیدی جدی برای صنعت بهداشت و درمان کشوری است که در آن زندگی می کند. استعمال دخانیات، اول قلب و ریه و کلیه و بهداشت دهان و دندان را تهدید می کند و سپس، پول شخص و سرمایه ملی را دود می کند و به هوا می فرستند. یکی از دلایلی که سیگاری ها را مصادیق خودخواهی عصر مدرن خطاب می کنند، همین مساله است که آن ها می دانند که خطا می کنند و بر خطای خود، اصرار می ورزند!

البته در این بین، نباید از سود عظیم تولید کنندگان و فروشندگان محصولات دخانی را در سراسر جهان غافل شد که به هر آسمان و ریسمان و حیله ای متوسل می شوند تا مثل فروشندگان فست سود و نوشیدنی های گاز دار پرشکر، محصولات بی ارزش خود را به خرد جامعه داده و از خودخواهی و نادانی قشر عظیمی، ثروت اندوزی کنند.

استعمال دخانیات، هزاران ماده شیمیایی را سوزانده و سموم حاصل را وارد بدن فرد می کند. سیگارهای الکترونیکی که نمی سوزند، افراد را به اندازه سیگارهای معمولی در معرض این سموم قرار نمی دهند. آنها حاوی ۶۰ ماده سرطان زای موجود در دود سیگار و دخانیات نیستند. یک مزیت دیگر سیگارهای الکترونیکی این است که افراد را در معرض دود سیگار محیطی قرار نمی دهند

حتما ببینید: با روش های ساده برای ترک سیگار آشنا شویم

با این حال، در مقوله مسئولیت احتماعی شرکت ها (CSR)، چنین کسب و کارهایی مغایر با کسب و کارهای سبز است. بر خلاف تصور عام، سیگار الکترونیک هم خطرات بسیار دارد. بیماری های قلبی و ریوی و احتمال ابتلا به سرطان، عوارض دردناک سیگار الکترونیکی است که نباید از آن غافل شد.

سازمان بهداشت جهانی در اوایل مرداد ماه ۹۸ با انتشار گزارشی، مصرف سیگار الکترونیکی را تهدیدی برای سلامت جامعه جهانی توصیف کرد. شرکت‌های بزرگ دخانیات معتقدند سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری برای سلامت دارند و به افراد سیگاری کمک می‌کند تا به دنبال جایگزین ایمن‌تری باشند.

هرچند سازمان جهانی بهداشت هشدار داده این اطلاعات اشتباه که توسط شرکت‌های دخانیات در مورد سیگارهای الکترونیکی منتشر می‌شود تهدید جدی و واقعی است. سانفرانسیسکو امریکا، جولای ۲۰۱۹ میلادی، تولید و فروش سیگار الکترونیکی را ممنوع کرد.

کارکرد سیگار الکترونیکی چگونه است؟

کارکرد سیگار الکترونیکی خیلی ساده است. به سادگی آسیب که به سلامتی فرد مصرف کننده می زند. سیگار های الکترونیکی، وسایل باتری دار هستند. مثل سیگار واقعی بوده با این تفاوت که برای روشن کردن آن، نیاز به روشن کردن کبریت ندارید. بعضی از آن ها دارای محفظه هایی قابل پر شدن هستند.

این محفظه ها، یا کارتریج ها، با مایعی ساخته شده از نیکوتین پر می شوند که با رایحه هایی خوشبو همراه می شود. بخش گرم کننده این سیگارها، مایع را به صورت بخاری درآورده که فرد با پک زدن، استنشاق می کند. معمولا چراغ های LED‌ که روی سیگارهای الکترونیکی است، سوختن را تداعی می کند.

سیگارهای الکترونیکی دارای ماده شیمیایی نیکوتین هستند. اعتیاد آور بوده و کسانی که آن را ترک می کنند، در کوتاه مدت، با علائم افسردگی اضطراب مواجه می شوند. برای افراد دچار بیماری قلبی، زیان بار و به شریان ها، آسیب جدی وارد می کند. مغز کودکان را تهدید کرده و حافظه را در بلند مدت مختل می کند.

اگر بانوان باردار، سیگار الکترونیکی مصرف کنند، سلامت جنین و نوزاد را تهدید خواهند کرد. رایحه هایی که در سیگار های الکترونیکی استفاده می شود نیز خطرناک است. استنشاقش می تواند خطرناک باشد.

در برخی افراد، استعمال سیگار الکترونیکی نتیجه ای معکوس دارد، به این معنا که در محل هایی که سیگار کشیدن ممنوع است، از آنها استفاده می کنند و در مکان های دیگر سیگار روشن می کنند.

توصیه کلی این است که برای استفاده از داروها و سایر وسایل با تاثیر ثابت شده در ترک سیگار به پزشکتان مراجعه کنید. انجمن قلب آمریکا می گوید سیگارهای الکترونیکی فقط باید به عنوان آخرین چاره برای ترک سیگار استفاده شوند.

سیگار الکترونیکی می تواند تنفس سریع را مختل کند و بیماری های ریوی را توسعه دهد. نیکوتین سیگار الکترونیکی، رتیم قلب را سریع کرده و فشار خون را بالا می برد که یکی از عوامل ابتلا به حمله قلبی خواهد بود. مصرف سیگار الکترونیکی، ابتلا به مصرف ماری جوانا و دیگر مواد افیونی را تسریع می کند. ویپ کردن بر اساس بعضی از تحقیقات، صدها ژن مهم مربوط به دستگاه ایمنی را مهار می کند و به دستگاه ایمنی بدن، آسیب می رساند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • پیمان دی ۲۷, ۱۴۰۰

    سیگارهیچ ضرری نداره

  • بینام بهمن ۲۷, ۱۴۰۰

    ویپ اگر درست استفاده بشه هیچ ظرری نداره .همسر من با ویپ سیگار ترک کرد .الان هم ویپ کنار گذاشته .کسانی که مشکل دارن مستقیم سیگار ترک کنن ترک سیگار با ویپ عالی هست .فقط بابد از کسی خریداری کنن که دلال نباشه و واقعا دلسوز باشه . جنس تقلبی نده .اگر با تحقیق برای خرید برن درسته .