افشای ترفندهای شعبده بازی سعید فتحی روشن؛ دست منتالیست «عصر جدید» رو شد

مروری بر تکنیک‌های فناورانه و عادی یک نمایش جذاب

افشای ترفندهای شعبده بازی سعید فتحی روشن؛ دست منتالیست «عصر جدید» رو شد

سعید فتحی روشن، شعبده باز معروف سال های اخیر و فردی که از وی به عنوان کریس آنجل ایران و ذهن خوان (منتالیست) یاد می کنند، یکی از ۵ فینالیست برنامه استعداد یابی عصر جدید شبکه ۳ با مجری گری احسان علیخانی بود. سعید فتحی روشن، شعبده باز قهاری است و توانست در چندین برنامه، با تکنیک های جذاب و مهارتی مثال زدنی، شگفتی ساز فصل اول مسابقه عصر جدید شود و نظر مثبت داوران و رای میلیونی مردمی را برای حضور در فینال، بدست آورد و در نهایت، رتبه چهارم را کسب کرد و مقام اول به فاطمه عبادی، نقاش ماهشهری رسید.

اگر چه در فینال، رای ۶.۵ میلیونی مخاطبان برنامه، به سمت بانوی نقاش با شن ها، رفت تا او، برنده سری اول عصر جدید باشد تا سعید و پارسا، به نظر بعضی ها، بازنده های بزرگ جذاب ترین ۳۱ مرداد سال های اخیر باشند!

سعید فتحی روشن در این مدت که ۴ اجرا را روی صحنه برد، با استقبال گسترده علاقمندان به دنیای پر رمز و راز تردستی و شعبده همراه شد و این را از طوفان کامنت ها زیر پست های اینستاگرامش می توان دریافت. همان طور که احسان علیخانی گفته بود، سعید فتحی روشن ۴۰ ساله، نه جادوگر است و نه ساحر و نه از قدرت ماوراء الطبیعی برخوردار بوده و روش مرتاض های هندی را ندارد.

چه زمانی که با قدرت ذهنش، قاشق خم می کرد و چه زمانی که در برنامه زنده تلویزیونی در شبکه جام جم، مجری برنامه را بین زمین و هوا، نگهداشت! سعید فتحی روشن، تردست است و مهارتش را از بزرگان این رشته فراگرفته است.

سعید فتحی روشن
۲۰۰ هزار بازدید برای پست مربوط به اجرای سعید فتحی روشن در فینال سری اول مسابقه تلویزیونی عصر جدید

البته سر سخت ترین منتقدانش نیز اذعان می کنند که او یکی از حرفه ای ترین تردست های حال حاضر ایران محسوب می شود و افشای راز تردستی های وی به خصوص در برنامه فینال، چیزی از ارزش های کار او و مهارت و استعدادش در این عرصه، نمی کاهد.

او سالهاست که در این حوزه مشغول به فعالیت بوده و صدها اجرا در سال های اخیر روی صحنه برد. اوج کار سعید فتحی روشن را می توان در ۴ برنامه عصر جدید که او را به فینال رساند، تماشا کرد. برترین اجرای او نیز در فینال ارائه شد که داوران و میلیون ها بیننده تلویزیونی را به یک اتاق مرموز برد و داوران را به یک میز شام دعوت کرد تا بار دیگر، خلاقیت و تردستی و نمایش را به کار بگیرد و ذهن فریبکار من و شما را به یک چالش جذاب و هیجان انگیز دعوت کند.

ترفندهای شعبده بازی سعید فتحی روشن،‌به صورت پراکنده در فضای مجازی در دسترس است. پیش از بیان راز تردستی سعید فتحی روشن در برنامه فینال، اجرای کامل سعید فتحی روشن را در ویدیو زیر مشاهده کنید.

در بسیازی ار نقاط دنیا وقتی فردی تردستی،اجرای برنامه دارد، بعضی از شرکت ها، از مخاطبان، پول گرفته و رازهای شعبده بازها را برای آن ها افشا می کنند.

رازهای تردستی سعید فتحی روشن در برنامه فینال عصر جدید 

همان طور که در بالا اشاره کردیم و مجددا تاکید می کنیم، همه فعالیت های سعید فتحی روشن، ‌الهامی از فیزیک و ریاضی و شیمی و روانشناسی و علوم است و هیچ علوم غریبه و خفیفه و فال تاروت و موکل و جن و امثالهمی در کار نیست. بعضی از کارهای او، کپی روش های تردستی شعبده بازهای غربی است. مثل همین برنامه عصر جدید که کپی برابر  اصل AMERICAN IDOL و america’s got talent آمریکایی ها بود.

 • در اجرای فینال طبق گفته متخصصان این رشته، اشتباهات سعید در توزیع کارت غذاها در قسمت اول اجرایش، در تدوین برنامه عصر جدید که پخش زنده نبود، به خاطر MATCH CUT نبودن تصاویر، اصلاح شد. موضوعی که به استوری کاربران اینستاگرام ایرانیان نیز کشیده شد و برخی از تماشاچی های شرکت کننده در برنامه فینال عصر جدید نیز این موضوع را بعدا اعلام کردند که این بخش، دو بار ضبط شده است.
 •  فردی با آی دی MREZAKHORASANI_OFFICIAL در اینستاگرامش نوشت که آریا عظیمی نژاد (یکی از داورهای برنامه)، اول ته چین را انتخاب کرد ولی چون کارت نهایی، اشتباه در آمد و با ماکارونی یکی نبود، در تدوین، اصلاح شد.
 • داستان توزیع کارت سعید فتحی روشن برای انتخاب کارت غذا، از یک بازی پاسور، شبیه سازی شده بود. او در اجرای فینال، از داوران خواست که یکی از کارت ها را انتخاب کنند و کارتی که انتخاب می شود، تصویر غذایی خواهد بود که هم اکنون جلوی آن ها روی میز قرار دارد. داوران، کارتی را انتخاب کردند که روی آن، عکس ماکارونی بود و از قضا، غذای جلوی آن ها در بشقاب نیز، ماکارونی بود.
 •  در اتاق تاریکی که سعید فتحی روشن با یکی از داوران (سید بشیر حسینی) حضور یافت، حضور دستیاران فتحی روشن، غیر قابل انکار است. طراحی صحنه به گونه ای است که ذهن مخاطب را به اتاقی رمز آلود و تاریک و عجیب بکشاند و لوکیشن و میزانسن، برای روایت رمزآلود فتحی روشن درباره مرگ یک نفر، اماده شود. قفلی که روی صندوقچه مرموز مشاهده کردید که با رمز ۱۳۹۸ باز شد، یک قفل مخصوص شعبده بازی بود. قیمتش حدود ۷ دلار است و به آن، قفل رویایی رمز گذاری شده یا INDUCTION CODED DREAM LOCK گفته می شود و اندازه های مختلفی دارد و در آن سوی مرزها برای کارهای سورپرایز دوستان در جشن تولد و مراسمات شادی استفاده می شود.
 •  روش کار این قفل جادویی و رویایی این گونه است که تردست، ۲ رقم اول از سمت چپ قفل را همیشه خودش از قبل، ست می کند. مثلا اگر او قصد پرسیدن تاریخ فوت فردی را داشته باشد، ۲ رقم اول از سمت چپ، (مثلا ۱۳ در ۱۳۹۸) است. چون احتمال فوت اکثریت مردم، از ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۸ در نظر گرفته می شود. ۲ رقم آخر (یعنی ۹۸ در ۱۳۹۸)، هر چی باشد، ‌مهم نیست. چون با هر عددی که برای ۲ رقم آخر انتخاب می شود، قفل، باز خواهد شد. سعید فتحی روشن هم چون احتمال می داد که بشیر حسینی، با این ذهنیت که تاریخ فوت افراد، از ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۹ می تواند باشد، پس دو رقم سمت چپ (۱۳) را ست می کند. پس، بشیر حسینی، هر شماره ای را انتخاب می کند، قفل باز می شود. چون فقط، ۲ رقم اول قفل شعبده بازی مهم است.
 •  انتخاب صفحه ۲۴۹ در کتابی که ورق زد هم بر اساس تکنیک سکه یا COIN است که او، سکه ای را داخل کتاب قرار داده بود تا همان صفحه مورد نظرش که علامت گذاری شده، به نمایش در آید.

 • اسم فرد مرحوم شده که روی کاغذ نوشته شده بود و احسان علیخانی، پیش بینی کرده بود که «کاوه» نامی هست نیز توسط دستیار حسن فتحی روشن، در زمانی که فتحی روشن و بشیر حسینی، داخل آن اتاق مرموز تاریک بودند، طراحی رایانه ای شده و از طریق پرینترهای کوچک دستی، چاپ و داخل نردبان جاسازی شد که از پشت صحنه برای سعید آورده شد. سعید با مهارت، جعبه مخصوص تردستی را باز می کند و او وقتی بالای نردبان می رود، برگه پرینت شده را از داخل جعبه بر میدارد که روی آن، کاوه نوشته شده بود. این پرینترهای کوچک هم مثل جعبه چند لایه مخصوص تردستی و قفل های جادویی تردستی، قابل خرید است.

سعید فتحی روشن به ما می آموزد که با مهارت و تقویت استعداد، می توان با کمک علم و روایت های داستانی ، یک نمایش دیدنی را اجرا کرد تا ذهن فریبکار ما آدم ها، با چالش های جذابی روبرو شده و مدتی سرگرم باشیم.

انتظاری بیش از سرگرمی از این فعالیت ها نباید داشت، چرا که همه حقه و مهارت تردست در منحرف کردن ذهن مخاطب است. روزگار، به همین آسانی، ذهن ما را فریب می دهد. ما عادت داریم بر اساس اطلاعاتی که درستی ان ها، راستی آزمایی نشده است، فکر کنیم، تصمیم بگیریم و این تصمیم را اجرا کنیم. کتاب «ذهن فریبکار»، راهکارهایی برای رهایی از این شیوه تصمیم گیری به ما ارائه می‌کند.

دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • آرش شهریور ۳, ۱۳۹۸

  عصر جدید کپی برابر اصل امریکن گات تلنت بود. نه امریکن آیدل !!!

  • علی زمانی شهریور ۳, ۱۳۹۸

   حالا خیلی فرقی بین آمریکن گات تلنت تا آمریکن آیدل نیست. مهم اصل قضیه هست که کپی برابر اصل بود و بدون خلاقیت. بازم همین که ملت رو آورد و یه عده دیده شدن خوب بود. 🙂 دمش گرم