روستایی در کرمانشاه که زیارتگاه اهل حق است و اقامت در آن رایگان و غذا نذری است

گلاب «گره‌بان» برای صنعت عطرسازی فرانسه صادر می‌شود

روستایی در کرمانشاه که زیارتگاه اهل حق است و اقامت در آن رایگان و غذا نذری است

تا الان در مورد روستای «گره‌بان» در استان کرمانشاه چیزی به گوشتان خورده؟ روستایی جالب با معماری بی‌نظیر که زیارتگاه اهل حق است و مراسم و سنت‌های منحصربه‌فردی در آن برگزار می‌شود.

قبل از برنامه‌ریزی برای سفر، باید مطمئن شوید که این روستا برای بازدید باز است. اقامت رایگان و غذای نذری اوج مهمان‌نوازی اهالی گره‌بان است و «اجاق حضرت آقا بخش» جاذبه اصلی این روستای بشمار می‌رود.

اهالی این روستا گویشی مرکب از لهجه‌های اورامانی و لکی و کرمانجی دارند.

ماه‌های اردیبهشت، مرداد، آبان و اسفند زمان انجام تعمیر ساختمان‌ها، رسیدگی به امور داخلی، کاشت و برداشت مزارع و باغ‌ها و استراحت کارکنان و … است و در نتیجه به گردشگران اجازه بازدید داده نمی‌شود.

برای اینکه به طور کامل در مورد ویژگی‌ها و رسوم این روستا بدانید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با روزیاتو همراه باشید.

روستای گره بان در کرمانشاه

روستای گره‌بان در شهرستان هرسین، استان کرمانشاه

اسانس و گلاب که روستای زیبا گره‌بان در شهرستان هرسین، کرمانشاه تولید می‌شود یکی از خالص‌ترین و مرغوب‌ترین‌هاست، بطوری که گفته می‌شود برای صنعت عطرسازی فرانسه صادر می‌شود.

یکی از مهمترین مسایل روستای گره‌بان نظم و معماری بی نظیر آن است. این روستا باغچه‌ها و آب‌نماهای بسیار جذابی دارد و برای رسیدن به بنای اصلی باید از بلوار بزرگی عبور کنید که بسیار هنرمندانه گلکاری‌های و تزیین شده است و مثل این است که فرش رنگارنگی تا سر قله کوه پهن شده.

معماری روستای گره بان الهام گرفته از معماری اروپایی‌ها، به‌خصوص روس‌هاست. این روستا برای اهل حقی‌ها مکانی مقدس بشمار می‌رود و آرامگاه بسیاری از بزرگان دین  را در خود جا داده است.

روستای گره بان در کرمانشاه

«اجاق حضرت آقا بخش»

روستای گره بان در کرمانشاه در واقع مکانی بسیار مقدس برای اهل تصوف است و دلیل آن وجود مکانی به عنوان «اجاق حضرت آقا بخش». اجاق دیگر بزرگان این فرقه، از جمله اجاق اولیا و نزدیکان اهل تصوف در این روستا قرار دارد.

در این منطقه هر روز به غیر از جمعه‌ها به صورت نذری از مهمان‌ها پذیرایی می‌شود.

پایتخت و نظرگاه اصلی این جماعت، یعنی اهل حق همان گره‌بان است که دلیل اصلی آن حضور مسندنشین این خاندان در این مکان و نظر و توجه ایشان به این اجاق بوده، که همگی مریدان نیز در حفظ و برپایی این اجاق تلاش می‌کنند و امروزه این مکان به همت یاران به شکل باشکوهی ساخته شده و جلوه و جلای بزرگ و خاصی، آنطور که در خورِ باطنِ بزرگ آن باشد، پیدا کرده است.

روستای گره بان در کرمانشاه

بر اساس آنچه که باستان‌شناسان گفته‌اند آثاری از سکونت در این روستا پیش از تاریخ مشاهده شده که نشان دهنده‌ی مناطقی پربار و دارای اهمیت بالایی در خاورمیانه و قاره آسیاست.

از قدیمی‌ترین نشان‌های حضور انسان در این روستا به دوره‌های پارینه سنگی نیز می‌رسیم که با پیدا شدن چند تبر سنگی در منطقه هرسین کنونی اثبات شده است که قدمتشان حداقل ۲۰۰ هزار سال تخمین زده می‌شود. به این معنی که قدمت این روستا بسیار بالا است.

جالب است بدانید که استان کرمانشاه در زمان ساسانیان به عنوان پایتخت ییلاقی مورد استفاده بود و پس از ظهور اسلام و ورود اعراب به ایران و از قرن یازده به بعد فرقه اهل حق بوجود آمده است و طایفه‌ای که در گره بان زندگی می‌کنند ملقب به آتش‌بیگی یا مشعشعی‌ها هستند که یکی از طوایف این فرقه است و با استفاده از امکانات و کمک‌های پیروان خود نسبت به ساختن این مکان و حفظ و نگهداری و توسعه آن اقدام کرده‌اند.

روستای گره بان در کرمانشاه

مناسبت‌ها و مراسم اهل حق در روستای گره‌بان

در روستای گره‌بان، مکان مقدسی به نام اجاق حضرت آقا بخش وجود دارد و به همین خاطر هر روز سال به غیر از روزهای جمعه در این روستا که اهالی‌اش اهل حق هستند، نذری پخش می‌شود.

مریدان این خاندان همه ساله به دفعات جهت زیارت اجاق و تربت سلسله سادات و مسندنشینان خاندان و مکان پاک گره‌بان از اقصی نقاط کشور میهمان این مکان مقدس می‌شوند.

روستای گره بان در کرمانشاه

هر ساله در فصل زمستان فرقه آتش بیگی به‌مدت ۵ شب متوالی جشن می‌گیرند و تشکیل جم می‌دهند. بنا به گفتار یکی از بزرگان اهل حق به‌ نام قوشچی اوغلی این کردار و جشن به عشق پنچ تن آل عبا است. شب اول متعلق به داود و شب دوم متعلق به پیر بنیامین و شب سوم متعلق به حضرت مولی و شب چهارم متعلق پیر موسی و شب پنجم متعلق به خاتون رزبار است.

شهرت جهانی و عطر فرانسوی

روستای «گره‌بان» در استان کرمانشاه

روستای گره‌بان دارای شهرت جهانی از لحاظ تولید عرقیجات است. برندهای عرقیات گیاهی با نام همین روستاست که شهرت جهانی دارند و گلاب گل محمدی و عرق نعنای این منطقه به سراسر کشورهای جهان صادر می‌شود.

جالب است بدانید گلاب «گره‌بان» برای صنعت عطرسازی فرانسه صادر می‌شود.

مسیر دسترسی به روستای گره بان در کرمانشاه

روستای گره بان در کرمانشاه

برای رفتن به روستای گره بان در کرمانشاه باید اول خودتان را به استان کرمانشاه برسانید. از همدان که به سمت کرمانشاه حرکت می‌کنید بعد از بیستون، در اولین پلیس راه تابلو هرسین را خواهید دید. جاده منتهی به روستای گره بان پس از عبور از هرسین بسیار نا هموار و خاکی است اما حتی تصورش را هم نمی‌کنید که پس از طی این مسافت صعب‌العبور، روستایی را خواهید دید که معماری و پاکیزگی آن شما را حیرت زده می‌کند.

بدون نظر

ورود