چگونه می‌توانیم کاریزماتیک باشیم و اطرافیان را تحت‌تاثیر قرار دهیم؟

چگونه می‌توانیم کاریزماتیک باشیم و اطرافیان را تحت‌تاثیر قرار دهیم؟

یک جاذبه‌ی انفرادی که اثری اجتماعی دارد را کاریزما می‌گویند. این جمله یعنی چه؟ یعنی وقتی یک نفر صفت‌های ویژه، ممتاز و منحصربه‌فردی دارد که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست یعنی او «کاریزما» دارد؛ یعنی کاریزماتیک است.

جذابیت غیرمعمول را فَرَهْمَندی یا کاریزما می‌گویند. این صفت مخصوصا برای رهبران و مدیران بسیار ارزشمند است زیرا بدون هیچ‌تلاشی می‌تواند توده زیادی از مردم را تحت تاثیر خود قرار دهند. حتی افراد عادی که کاریزما دارند هم می‌توانند بر رفتار دیگران تأثیر بگذارند و محبوب باشند.

با اینکه کاریزما چیزی نیست که همه آن را داشته باشند، اما با برخی تمرینات می‌توان تا حدی به چنین شخصیت پرجذبه و با ابهتی دست یافت و از نعمت‌های آن بهره برد.

کارشناسان رفتارشناسی بر این اعتقاد هستند که کاریزما، مجموعه‌ای از رفتارهاست و به زیبایی ظاهری هیچ ارتباطی ندارد. چه بسا بسیاری از افراد کاریزماتیک جهان چهره‌های معمولی دارند.

«هوارد فریدمن»، استاد روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا برای کاریزما بودن پیشنهاداتی دارد. برای اینکه بدانید چگونه کاریزماتیک باشید تا انتهای مطلب با روزیاتو همراه باشید. در زیر ۵ کاری که افراد واقعا کاریزماتیک انجام می‌دهند را برایتان نوشته‌ایم.

۱- افراد کاریزماتیک همیشه ابراز شادی می‌کنند

اولین مساله‌ای که در مورد شخصیت‌های کاریزماتیک جلب توجه می‌کند، شادی و شادمانی حاضر در زندگی و شخصیت آنهاست. فارغ از اینکه فرد فرهمند ناجی یا ایجادکننده‌ی مشکل است یا خیر، همه آنها اشتیاقی در خود دارند که دیگران را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. این اشتیاقِ درونی به قدری زیاد است که حتی در عصبانیت هم می‌تواند کاری کند مردم با شادی و اشتیاق به بحث ملحق شوند. کاریزماها بسیار راحت لذت تجربه کردن را به دیگران نشان می‌دهند و با رفتار خود کاری می‌کنند تا طرف مقابل نیز مشتاق تجربه همان حس شود.

برای افزایش قدرت کاریزماتیک خود توصیه می‌کنیم اشتیاقات درونی خود را نمایش دهید و کاری کنید که احساسات اطرافیان برانگیخته شود. 

۲- افراد کاریزماتیک باعث ایجاد اعتماد می‌شوند

کسانی که کاریزما دارند گویی کنترل همه جهان دستشان است. ارزش فردی که برای وجو خود قایل هستند و اعتمادبه‌نفس آنها باعث می‌شود تا بسیار پرقدرت به نظر برسند، حتی اگر اینگونه نباشند. این افراد به توانایی‌ها، دانش و ارزش وجودی خود ایمان دارند و می‌دانند این صفات برای دیگران چقدر ارزشمند است. البته یک فرد کاریزماتیک به خوبی فرق بین اعتمادبه‌نفس و خودشیفته بودن را می‌داند و به هیچ عنوان فردی از خودراضی نیست. فرهمندها هرگز ارزش و اعتبار اطرافیان خود را زیر سوال نمی‌برند و آنها را نادیده نمی‌گیرند.

برای تقویت توان کاریزماتیک خود پیشنهاد می‌کنیم احساس ناامنی و اعتماد نداشتن به خود را با فکر کردن به نقاط قوت خود، کمرنگ کنید. وقتی اعتمادبه‌نفس خود را به دیگران نشان دهید آنها نیز شما را پرجذبه خواهند دید.

کاریزماتیک بودن چندان هم سخت نیست

۳- افراد فرهمند قدرت اراده و اعتقاد راسخ خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند

افراد کاریزماتیک وقتی در حال پیشبرد یک جنبش هستند، بهتر و بیشتر از بقیه توان ایستادگی دارند. آنها به چیزهای قدرتمندی اعتقاد دارند و این ایمان را با دیگران هم به اشتراک می‌گذارند. فعالیت‌های پایدار و اراده راسخ افراد کاریزماتیک روی پیروان آنها تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود تا مریدان با همه وجود عقاید و فعالیت‌های او را دنبال کنند. پیروان وفادار باعث بهبود عملکرد رهبر جنش هم می‌شوند. اما باید بدانید که بی‌توجهی و فقدان علاقه سبب از بین رفتن نیروی کاریزما می‌شود و می‌تواند جنش را از حرکت بازدارد.

برای افزایش و تداوم داشتن نیروی کاریزمای خود توصیه می‌کنیم همیشه کوشا، متعهد و پایبند باشید. با کمک کردن به دیگران همیشه آنها را وفادار و باانگیزه نگه دارید.

۴- افرادی که کاریزما دارند داستان‌گوهای بسیار خوبی هستند

مردم هرگز از فردی تبعیت نمی‌کنند که فقط به آنها بگوید چه بکنند یا چه نکنند. تحریک دیگران برای انجام هدف‌های موردنظر به انگیزه و مفهوم ویژه‌ای نیاز دارد. داستان‌ها موثرترین روش برای دستیابی به هسته احساسات آدمی است که می‌تواند بی‌کنشی و اینرسی را از میان بردارد. افراد کاریزماتیک استعداد و توانایی ذاتی مدیریت اموری که باید به هم مربوط باشند را دارند. صدا، آهنگ و رفتار به گونه‌ای است که دیگران آن را خوشایند می‌بینند و به راحتی می‌پذیرند. این افراد به‌قدری خوب داستان تعریف می‌کنند که همه مردم همیشه دوست دارند صحبت‌هایشان را بشنوند.

برای تقویت قدرت کاریزماتیک خود فقط کافیست یاد بگیرید که چگونه داستان‌های احساسی و بامعنی تعریف کنید. هنر شوخ‌طبعی و نحوه صحیح استفاده از استعاره و کنایه را بیاموزید و از نمادهای مختلف برای داستان‌سرایی‌ها خود استفاده کنید. تا وقتی خودتان دانش و سواد کافی را نداشته باشید نمی‌توانید به این درجه از ابهت دست پیدا کنید. 

۵- افراد کاریزماتیک با دیگران همدلی می‌کنند

گفته می‌شود بیل کلینتون طوری صحبت می‌کرده که شنونده تصور می‌کرده او تنها انسان روی کره زمین است. این یکی از قدرت‌های افراد کاریزماتیک است. آنها خالصانه و بنا به ذات وجودی خود می‌توانند تمرکز چشم‌ها، گوش‌ها و روح خود را روی شما بگذارند، نه خودشان. این افراد به خوبی شما را شاد می‌کنند و دلیل خنده شما می‌شوند. آنها کاری می‌کنند که احساس مهم و خاص بودن به شما دست دهد و امنیت زیادی در کنارشان احساس کنید. البته این حسی نیست که در همه موارد صحت داشته باشد. اما مردم با افراد کاریزماتیک ارتباط برقرار می‌کنند و در حفظ آن می‌کوشند به این خاطر که این افراد احساسات بسیار عمیق و مثبتی دارند که اثری عمیق روی دیگران می‌گذارد.

برای تقویت قدرت کاریزماتیک خود توصیه می‌کنیم هنگام صحبت با کسی، همه حواس و تمرکز خود را روی او بگذارید. صدای درونی خود را خفه کنید و با نگاه و گوش‌های خود انرژی‌های مثبت و اطلاعاتی که او مطرح می‌کند را دریافت کنید.

در آخر هم بگوییم افراد کاریزماتیک با تکیه بر حقایق، به داستان‌گویی روی می‌آورند تا تاثیرگذاری بیشتری روی اطرافیان داشته باشند. این افراد همیشه به اندازه کافی می‌خوابند زیرا می‌دانند با داشتن استراحت کافی می‌توانند ذهن بازتر و آرامش درونی بیشتری داشته باشند. همچنین به خوبی آموخته‌اند که سخنرانی برای افراد خسته و بی‌حوصله فایده‌ای ندارد. آنها عمیقا به توانایی‌های خود ایمان دارند و می‌دانند اگر چیزی را بخواهند می‌توانند آن را به دست بیاورند.

منبع: inc
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • مصطفی شهریور ۱۰, ۱۳۹۸

    سلام با نام و یاد خدا
    بجای همه موارد بالا کافیست

    فقط لاف زن قهاری باشیم