علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال به زودی از ایران می رود

علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال به زودی از ایران می رود

علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال ایران اواسط مهرماه به استرالیا مهاجرت خواهد کرد.

طی چند روز گذشته بحث های زیادی درباره مهاجرت علیرضا فغانی به کشور استرالیا مطرح شده است. این داور برجسته فوتبال ایران و جهان که تصمیمش برای سفر به استرالیا و اقامت در این کشور را رسانه ای کرده بود، تصمیمش را گرفته و در حال انجام آخرین کارهای اداری و شخصی برای انجام این سفر است.

فغانی در این خصوص اعلام کرده که می خواهد از این پس بیشتر در کنار خانواده اش باشد و به همین خاطر تصمیم گرفته به استرالیا مهاجرت کند. او قصد دارد زمینه را برای تحصیل فرزندانش در این کشور هم فراهم کند. از این رو با توجه به اینکه ترم زمستانی مدارس و دانشگاه ها در استرالیا حدود ۱.۵ ماه دیگر آغاز می شود، فغانی و خانواده اش حدود یک ماه دیگر به این کشور سفر می کنند.

فغانی در این باره گفته است: «قطعاً تا سه چهار هفته دیگر راهی استرالیا خواهیم شد. چرا که ترم زمستان در این کشور از چند هفته دیگر آغاز می‌شود.»

این داور مطرح فوتبال بعد از مدت ها کش و قوس تصمیمش برای سفر به استرالیا را گرفته و با این تفاسیر احتمالا دیگر شاهد قضاوت او در لیگ برتر ایران نباشیم. البته او قصد دارد با پرچم ایران دررقابت های بین المللی شرکت کند و این مساله با موافقت مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال نیز مواجه شده است.

دوران کودکی و نوجوانی علیرضا فغانی

علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال به زودی از ایران می رود

علیرضا فغانی در تاریخ اول فروردین ماه سال ۱۳۵۷ در روستای جابوز از توابع شهرستان کاشمر در استان خراسان متولد شد. وی در یک خانواده‌ کاملاً فوتبالی متولد شده است. پدرش محمد فغانی، قبلاً به داوری مسابقات می پرداخته و برادرش محمدرضا فغانی نیز مشغول داوری است.

علیرضا فغانی هم مانند تعداد زیادی از ایرانی ها در دوران کودکی به فوتبال علاقه مند می شود و در تیم های مختلفی نیز مشغول بازی می شود. نکته دیگری که ممکن است برای شما جذاب باشد این است که وی را در خانه بهروز صدا می کنند. علیرضا فغانی در انتهای منطقه شهر ری که یکی از جنوبی ترین نقاط تهران به شمار می رود، بزرگ شده است.

به گفته خودش، بسیاری از دوستان و همه محله ای هایش به سمت مواد مخدر یا دیگر خلاف ها کشیده شده اند و تنها دلیلی که علیرضا زندگی سالمی را پشت سر گذاشته است، فوتبال است.

او در دوران نوجوانی خود در تیم نوجوانان باشگاه فوتبال بانک ملی بازی می کرده است. همچنین سابقه بازی برای تیم های شهاب خودرو، اتکا و نیروی زمینی و همچنین حضور در مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال کشور را نیز به عنوان بازیکن در کارنامه خود دارد. اما طبق قوانین رسمی، هیچ کس نمی تواند به صورت همزمان هم فوتبالیست باشد و هم داوری کند. به همین دلیل، علیرضا فغانی نیز بین داوری و بازی کردن مجبور به انتخاب شد و همان طور که می دانید این انتخاب درست و به جا باعث شد که وی در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین داورهای فوتبال دنیا شناخته شود.

علیرضا فغانی پس از اتمام دوران دبیرستان و ورود به دانشگاه، به تحصیل در رشته زبان انگلیسی پرداخت و توانست در مقطع کارشناسی رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شود.

شروع فعالیت حرفه ای

علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال به زودی از ایران می رود

علیرضا فغانی در سال ۱۳۷۳ به صورت جدی وارد حرفه داوری شد و پس از گذشت چند سال و با کسب تجربه توانست در سال ۱۳۸۲ برای اولین بار یک دیدار از لیگ برتر فوتبال کشورمان را قضاوت کند. وی که با انجام قضاوت های کم اشتباه و خوب توانسته بود خود را به عنوان یکی از داوران خوب کشور معرفی کند، در سال ۲۰۰۸ میلادی وارد لیست داوران فدارسیون جهانی فوتبال (فیفا) شد. فغانی که تاکنون حدود ۱۰ سال از قضاوت های بین المللی خود را پشت سر گذاشته است، در این مدت قضاوت دیدارهای مهمی را برعهده داشته که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

برخی از افتخارات علیرضا فغانی

علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال به زودی از ایران می رود

این داور سطح اول کشورمان در مدت زمان قضاوت خود توانسته در تورنمنت های معتبر گوناگونی حضور داشته باشد و رکورد های مختلفی را به عنوان یک داور ایرانی در سطح کشور، آسیا و جهانی به نام خود ثبت کند؛ اما در ادامه قصد داریم به مهمترین افتخارات وی اشاره کنیم.

علیرضا فغانی سابقه قضاوت در لیگ دسته دوم کشور، لیگ دسته اول کشور، لیگ برتر ایران، جام حذفی کشور، مسابقات جام باشگاه های آسیا، مسابقات جام جهانی باشگاه ها، جام ملت های آسیا، جام کنفدراسیون ها، مسابقات فوتبال المپیک و جام جهانی را در کارنامه خود دارد که توانسته در این تورنمنت ها حساس ترین مسابقات را قضاوت کند.

از برخی قضاوت های مهمی که وی بر عهده داشته می توان به مسابقات دربی پایتخت، دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۴، دیدار فینال جام ملت های آسیا ۲۰۱۵، دیدار فینال جام باشگاه های جهان ۲۰۱۵، دیدار فینال فوتبال المپیک ۲۰۱۶ ریو، دیدار نیمه نهایی جام کنفدراسیون ها ۲۰۱۷ و دیدار رده بندی جام جهانی ۲۰۱۸ نیز اشاره کرد.

علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال به زودی از ایران می رود

از جمله دیدارهای مهمی که وی به همراه دو کمک داور خود رضا سخندان و محمدرضا منصوری در جام جهانی ۲۰۱۸ بر عهده داشته می توان به مسابقه بین تیم های آلمان – مکزیک، صربستان – برزیل، فرانسه – آرژانتین و بلژیک – انگلستان اشاره کرد.

مشاهده لیست دیدارهایی که علیرضا فغانی توسط فیفا برای قضاوت انتخاب شده است، نشان دهنده ی این موضوع است که کنفدراسیون جهانی فوتبال، حساب ویژه ای روی داور مطرح و سطح اول کشورمان باز کرده است و مطمئناً در آینده نیز قضاوت دیدارهای مهمی را به وی خواهند سپرد.

زندگی خصوصی علیرضا فغانی

علیرضا فغانی ، داور بین المللی فوتبال به زودی از ایران می رود

علیرضا فغانی در سال ۱۳۸۰ در زمانی که بیست و سه ساله بود، با همسر خود ازدواج کرد و حاصل این ازدواج یک فرزند پسر به نام سپهر و یک دختر به نام ساغر است.

او در حال حاضر در کنار داوری فوتبال به عنوان کارمند شهرداری، مشغول به کار است. وی در همین رابطه گفته است که از این جهت به غیر از داوری مشغول کار دیگری است، زیرا نمی شود داوری را به عنوان یک شغل در نظر گرفت چون نه بیمه دارد و نه حقوق ثابتی برای آن در نظر گرفته می شود.

علیرضا فغانی در یکی از مصاحبه های اخیر خود گفته بود که از دوران کودکی رویاهای بزرگی در سر می پرورانده است. به گفته خودش، او همیشه رویای قضاوت در جام جهانی را در سر داشته و زمانی که از این رویا با دوستان خود صحبت می کرده است، آن ها به علیرضا می خندیدند! اما حالا با تلاش و پشتکار زیاد، موفق شده خود را به عنوان یکی از مطمئن ترین و بهترین داوران فوتبال حال حاضر دنیا معرفی کند که علاوه بر قضاوت در لیگ داخلی، موفق شده در مهم ترین بازی های آسیایی و جهانی نیز، به عنوان داور وسط بازی های مهمی را قضاوت کند.

منبع: ورزش‌سه
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود