مجازات رابطه مرد مجرد با زن شوهردار چیست؟

مجازات رابطه مرد مجرد با زن شوهردار چیست؟

به رابطه جنسی خارج از ازدواج میان زن و مرد «زنا» گفته می‌شود.

مردی که مرتکب زنا شده ‌است را «زانی» و زن زناکار را «زانیه» می‌خوانند. در اسلام، زنا از گناهان بزرگ محسوب می‌شود و در شریعت هم ممنوع شده است.

زنا فقط زنای مرد مجرد با زن شوهردار نیست بلکه دارای موارد مختلفی است که برای هر کدام از آنها کیفرها و حدود جداگانه‌ای در اسلام وجود دارد. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زنا با محارم
 • زنا به عنف
 • زنا غیر محصنه
 • زنا محصنه

زنای مُحصِنِه: یعنی زنای مرد مجرد با زن شوهردار

طبق ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی درباره زنای مرد مجرد با زن شوهردار،  رجم (سنگسار) است.

در شریعت اسلام، سنگسار یا رَجَم حد شرعی زنای محصنه است، که در خصوص مرد و زن زناکار تحت شرایط بسیار خاص احصان اعمال می‌شود.

دست کم ۱۰ شرط باید محقق شود تا فردی محکوم به سنگسار شود . برای اجرای حد شرعی لازم است شرایط اثبات زنا محقق گردد. (از جمله شهادت چهار مرد عادل بر دیدن لحظه زنا )

طبق نظر شیعه، مردی که (دانسته یا ندانسته) با زن شوهرداری (شوهر دائمی یا موقت) زنا کند آن مرد تا ابد نمی‌تواند با آن زن ازدواج کند.

باید بدانید، اگر زن و مرد زناکننده جوان باشند (هنوز قوه شهوت در آنها قوّت داشته باشد)، فقط سنگسار می‌شوند اما اگر زن و مرد زناکننده پیر باشند (و با اینکه قوه شهوت در آنها ضعیف شده، زنا کرده‌اند)، هم صد ضربه شلاق می‌خورند و هم سنگسار می‌شوند.

البته اگر یگی از زوجین در سفر باشد و یکی از زوجین زنا کند، سنگسار نمی‌شود. زیرا طبق نظر شیعه، یکی از شرایط سنگسار کردن شخص زناکار این است که همسرش در دسترس او باشد و امکان نزدیکی وجود داشته باشد.

در صورت عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه ی قضاییه چنان چه جرم با بینه ثابت شده باشد، موجب اعدام زانی محصن و زانیه محصنه است و در غیر این صورت موجب صد ضربه شلاق برای هر یک است.

طبق ماده ۲۲۸ قانون مجازات اسلامی، در زنای محصنه، چنان چه زانیه بالغ و زانی نابالغ باشد مجازات زانیه فقط صد ضربه شلاق است.

در زنای مرد مجرد با زن شوهردار اگر مردى به اشتباه با زنى آمیزش کند، زن باید عدّه نگه دارد و اگر شوهر داشته باشد، شوهرش در زمان عدّه نمی‏تواند با او هم بستر شود.

عدّه زن شوهردارى که از زنا آبستن شده، سپس از شوهر خود طلاق گرفته، همچون عدّه زن غیر آبستن است. اگر از زن شوهردارى که زنا کرده، فرزندى به دنیا آید، به شوهرش ملحق می‏‌شود نه به مرد زناکار؛ مگر آنکه شوهر با لعان نوزاد را از خود نفی کند. در زن شوهردار احصان با یک بار نزدیکى شوهر با او از قُبُل تحقق می‌‏یابد. در این صورت اگر زن زنا کند، حد رجم بر او جارى می‏‌شود.

مجازات رابطه مرد مجرد با زن شوهردار چیست؟

زنا با محارم

زنای با محارم به معنای آن است که یک مرد با یکی از زن‌هایی که جزو محارم نسبی او هستند و ازدواج کردن با آنان حرام است، زنا کند. محارم نسبی شامل مادر، خواهر، دختر، دختر خواهر، دختر برادر، عمه و یا خاله می‌شود.

مجازات: کیفر این گناه بنابر نظر بعضی از فقها اعدام است. اما مفاد بعضی از روایات این است که با شمشیر یک ضربه به گردن او بزنند و اگر زنده ماند او را در حبس نگه دارند تا بمیرد، و احتیاط واجب رعایت این دستور است. در زنای با محارم، در صورتی که زن به انجام عمل زنا راضی بوده، آن زن نیز اعدام می‌شود.

زنا غیر محصنه

زنای غیر محصنه به زنایی گفته می‌شود که شخص زناکار (زن یا مرد) فاقد همسر و مجرد باشد و به اختیار خود زنا کرده باشد. به زبان ساده تر به زنای شخص مجرد، زنای غیر محصنه گفته می‌شود. زنای مرد مجرد با زن شوهردار در این دسته محسوب نمی شود.

مجازات: در این نوع از زنا، کیفر شخص زناکار درمرتبه اول یکصد ضربه شلاق است و اگر سه مرتبه زنا کند و در هر مرتبه حد خورده باشد، کیفر او در مرتبه چهارم اعدام است. مرد را در حالی شلاق می‌زنند که ایستاده باشد، و نباید ضربات شلاق بر سر و صورت و عورت او وارد شود. زن را در حالی شلاق می‌زنند که نشسته باشد و بدن او با لباس پوشیده باشد، و از شلاق زدن به سر و صورت او خودداری کنند.

زنا به عنف

کسی که تجاوز به عنف می کند و با زنی به زور و اکراه زنا کند، محکوم به اعدام می شود.

مطالب مرتبط
۲ نظر

ورود

 • Edris شهریور ۱۸, ۱۳۹۸

  چه مطلب ترسناکی…خبریه؟

  • جوادم شهریور ۱۸, ۱۳۹۸

   افرین چ سخت نوشتن انگار شخصی بوده..