چرا مدیران ضعیف و بی‌تجربه با زورگویی حرف‌های خود را پیش می‌برند؟

چرا مدیران ضعیف و بی‌تجربه با زورگویی حرف‌های خود را پیش می‌برند؟

مدیر ضعیف را خیلی راحت می‌توان از یک مدیر قوی و باکفایت تشخیص داد. کسی که وقت و سرمایه خود را صرف استخدام افراد چاپلوس و بی‌کفایت می‌کند تا تملقش را بگویند و نظرات نادرستش را تایید کنند، شایستگی مقام مدیریت را ندارد. این چیزی که کارمندان به خوبی آن را تشخیص می‌دهند.

مدیر کسی است که مسئولیت کار دیگران را برعهده می گیرد این مسئولیت می‌تواند در سطوح کوچک یک سازمان، نهاد یا یک اداره تا سطوح کلان کشوری و ملی را در بربگیرد.

مدیریت یک هنر و کاری فراتر از هماهنگی کارهاست. مدیریت دارای قاعده و نظم است و تمام تصمیمات مدیر باید قابل سنجش، اعتبار سنجی و اندازه گیری باشد.

متاسفانه مدیری از اصول، فنون و مهارت های لازم برای این جایگاه شغلی برخوردار نیست با قلدری، زورگویی و نقش آدم قوی و کارآمد را بازی‌کردن می‌خواهد کارمندان را فریب دهد. اما با کمی دقت و سنجش باورهای یک مدیر ضعیف می توان تشخیص داد که نظرات و رفتارهای او تا چه حد می‌تواند مخرب باشد.

در همین راستا در این مطلب چهار نشانه از مدیران ضعیف و بی‌کفایت که مدعی قوی بودن هستند را نوشته‌ایم. همراهمان باشید.

۱- مدیر ضعیف خود را عقل‌کل می‌داند

کارشناسان بر این باور هستند بین ادعا و مهارت مدیران یک رابطه معکوس وجود دارد. یعنی هرچه فرد بیکفایت‌تر و ضعیف‌تر است، ادعاهایش بیشتر است. چنین مدیرانی خود را عقل‌کل می‌پندارند و می‌توانند ساعت‌ها از مهارت‌های خود دم بزنند.

مدیران بی‌کفایت اصولا مدعی هستند که همه موفقیت‌هایشان را خودشان به دست آورده‌اند و دیگران نقشی در این پیروزی نداشته‌اند. چیزی در دنیا وجود ندارد که آنها ندانند.

اما مدیران شایسته و قوی دقیقا برعکس هستند. آنها با دیگران مشورت می‌کنند و از نظرات بقیه در راستای پیشبرد اهداف شرکت کمک می‌گیرند. مدیران موفق می‌دانند که قرار نیست به همه موضوعات اشراف داشته باشند و برای خیلی از کارها باید از مشورت دیگران استفاده کنند.

مدیران موفق هنگام صحبت در مورد کسب و کار خود، دیگران را نیز در صحبت‌هایشان شریک می کنند. به همین خاطر همیشه گروهی قوی دارند و با اطمینان به آنها کارها را پیش می برند.

مدیران ضعیف

۲- مدیر ضعیف کسی است که می‌گوید «وقت ندارم»

مدیریت، کاری فرسایشی، وقت‌گیر، خسته‌کننده و طاقت‌فرساست. اگر شما همیشه مشغله دارید و نمی‌توانید برای نیازهای کارمندان یا تیم کاری خود وقتی را اختصاص دهید، نشانه‌ی موفق بودنتان نیست. درست برعکس، یعنی مدیریت زمان بلد نیستید. یعنی هنوز نیاموخته‌اید که چگونه می‌توانید در میان برنامه‌ها، جلسه‌ها و کارهایتان وقتی را به استراحت و رسیدگی به امور کارمندان اختصاص دهید.

اگر شما نتوانید برای تیم کاری خود وقت بگذارید و امور را سازمان‌دهی کنید، چه کسی باید این کار را انجام دهد؟

۳- مدیر ضعیف همیشه عینک بدبینی دارد

مدیری که واقعا باکفایت و موفق است، نظرات دیگران را به درستی و بدون پیش‌زمینه فکری می‌شنود و برای نظرات دیگران ارزش قایل است، اما در عوض، یک مدیر بی‌کفایت همیشه به همه چیز بدبینانه نگاه می‌کند. این افراد به جای تمرکز روی نکات مثبت کار تیم خود، همیشه دنبال ایراد و ضعف دیگران هستند. همین باعث می‌شود تا مسایل ساده را به مشکلات بزرگ تبدیل کنند.

۴- مدیر ضعیف کسی است که همه جا اعمال نظر می‌کند

مدیری که ضعیف است و با قلدری و زورگویی می‌خواهد کارها را پیش ببرد، یک پروژه را یا باید خودش مدیریت کند یا بقیه حق ندارند بدون گزارش مستقیم به او کاری کنند.

اما برعکس،  مدیران موفق به اندازه کافی به موقعیت خود اعتماد دارند و نیاز نیست تا در همه جا موقعیت مدیریتی خود را به دیگران یادآوری کنند. آنها رفتار دوستانه دارند و گزارش‌های بقیه را با دید مثبت گوش می‌کنند.

منبع: inc
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • جاوید آبان ۳۰, ۱۳۹۸

    سلام دقیقا مدیران و مسئولین حکومت ایران این ۴ویژگیو دارن

  • میلاد بهمن ۲۳, ۱۳۹۸

    چرا مدیران ضعیف و بی‌تجربه با زورگویی حرف‌های خود را پیش می‌برند؟ چون احمقن!!