تبانی ۳۳۰۰ میلیاردی زوج جوان با مدیران سایپا در خرید خودرو

اسناد شرکت‌های اقماری ۲۶ متهم کلاهبرداری از سایپا

تبانی ۳۳۰۰ میلیاردی زوج جوان با مدیران سایپا در خرید خودرو

نجوا لاشیدایی و وحید بهزادی، زوج جوان دهه شصتی قصه ما، متهم ردیف اول و دوم پرونده اختلاس و کلاهبرداری ۳۳۰۰ میلیارد تومانی از شرکت خودروسازی سایپا در سالهای ۹۶ و ۹۷ است. سابقه آشنایی و همکاری این دو جوان که این روزها متهم به خرید و فروش صوری خودرو و اخلال در نظام ارزی و تولیدی کشور هستند، به فعالیت های شرکت هرمی پالینور در دهه هشتاد شمسی برمیگردد.

شرکتی که مثل گلدکوئست و گلدماین و یونیک فاینانس از هزاران تن از هموطنان به ادعای سرمایه گذاری در بورس و فلزات، کلاهبرداری کرد و شماری از لیدرهای آن از کشور فرار کردند و شماری نیز دستگیر شدند. اما طبق اعلام نماینده دادستان، نجوا لاشیدایی میلیاردها تومان با عضویت و فعالیت در این شبکه در دهه هشتاد شمسی، بدست آورد و به فهرست بانوان میلیاررد زیر ۴۰ سال ایران اضافه  شد. حساب بانکی نجوا لاشیدایی در بانک صادرات از سال ۸۶ تا ۸۸ گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی داشته است و تعدادی از اعضای شرکت پالینور با وی همکاری می‌کردند.

نجوا لاشیدایی و وحید بهزادی، حتی افراد خانواده خود را نیز وارد بازی کثیفشان کردند و از خواهر و برادر و مادر نیز استفاده کردند. آن ها از افراد مختلف، با پرداخت پول، وکالت نامه می گرفتند تا با حساب بانکی آن ها کار کرده و جابجایی پول را در شرکت های خود از طریق این حساب های بانکی اجاره ای انجام دهند که مصداق پولشویی بود.

همکاری نجوا لاشیدایی و وحید بهزادی با ۲۴ نفر سبب شده تا پرونده تخلفات در شرکت خودروسازی سایپا در سال ۹۶ و ۹۷ که موجب گرانی و کمبود خودرو شد، ۲۶ متهم داشته باشد.

نجوا لاشیدایی و همسرش با کمک مادرانشان که آن ها را عضو علی البدل و بازرس شرکت هایی چون هرمس فارمد و هرمس ویونا کرده بودند، سفارش صوری و غیر واقعی خودرو انجام داده و معامله ارزی در سطح کلان را با تبانی با معاونان ارزی بانک های خصوصی و یکی از مسئولان بانک مرکزی، صورت دادند که موجب کیفرخواستی در حوزه اخلال در نظام ارزی کشور شده است.

۲۶ نفری که نامشان در نخستین جلسه رسیدگی به تخلفات شرکت سایپا اعلام شد، ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ خودرو را با رانت و پرداخت سکه و رشوه به مسئولان و مدیران وقت سایپا، تحویل و بین شماری از نمایندگی های فروش در سراسر کشور توزیع می کردند. این زوج جوان، متهم به پولشویی به میزان ۳۳۰۰ میلیارد تومان و فعالیت در شرکت های هرمی به ارزش ۲۶ میلیارد تومان هستند.

نجوا لاشیدایی و وحید بهزادی، با مدیرعامل سایپا و معاونت بازاریابی و فروش سایپا و مدیر برنامه ریزی فروش این شرکت خودروساز، در توزیع خودرو، تبانی کردند. یکی از کارهای این زوج جوان شیاد، جعل اسناد دولتی و جعل شناسنامه و جعل اسناد گمرکی و تحویل به بانک پارسیان و بانک سرمایه به منظور انجام عملیات حواله ارزی بدون دریافت مجوز بوده است.

عکس زیر مربوط به شرکتی است که نجوا لاشیدایی به اتفاق خواهر همسرش (زهرا بهزادی) ثبت کرده است و در زمینه بازاریابی غیر هرمی و امور بازرگانی فعالیت داشته و در سال ۱۳۹۷ با نام درنیکا فرتاک آرتا ثبت می شود.

برخی از اسنادی که آن ها برای کلاهبرداری و اختلاس از شبکه پولی و تولیدی کشور استفاده می کردند، با استخدام ۲ فرد که از متهمان این پرونده بزرگ پرونده کلاهبرداری در صنعت خودرویی هستند، جابجا و به آتش کشیده می شد تا اثری از آن باقی نماند. این وظیفه را برادران دهقان انجام می دادند.

خانم عصمت اوحدی، مادر وحید بهزادی (همسر نجوا لاشیدایی) متولد ۱۳۳۵ که در اطلاعات پایه بانکی، خود را خانه دار معرفی نموده، فاقد سابقه مالیاتی، به عنوان بازرس شرکت هرمس افق از  شرکت های  اقماری زوج جوان شیاد قصه ما، معرفی گردیده که ۳۵ حساب از وی شناسایی شده است. این حساب‌ها تا زمان تنظیم کیفرخواست سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال گردش حساب داشته اند که احتمالا در راستای فعالیت‌های خانم نجوا لاشیدایی و تامین وجه ۵ هزار سکه بوده است.

بر اساس کیفرخواست پرونده، «از حساب‌های وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی در شرکت شهاب پارس» بیش از ۱۸ میلیارد تومان به حساب یک زن واریز شده که «بنا بر تحقیقات به عمل آمده مجری شبکه من و تو» و مرجان تی وی بوده که در سال ۹۴ از کشور خارج شده است.

حتما ببینید: کلاهبرداران ارزی دهه شصتی و هفتادی ایران را بشناسیم

نجوا لاشیدایی
شرکت هرمس ویونا مثل شرکت هرمس فارمد، از شرکت های نجوا لاشیدایی، همسر جوان وحید بهزادی است که در جریان پولشویی سالهای اخیر از آن استفاده می شد

پرونده کلاهبرداری سیستماتیک و پولشویی در شرکت سایپا نشان می دهد که حضور جوانان دهه شصتی در برخی از پرونده های بزرگ اختلال و کلاهبرداری سال های اخیر، قابل توجه است. چندی پیش، ۷ خواهر و برادر دهه شصتی نیز در شرکت های فرتاک پارسیان و کیمیا خودرو، از هزاران تن از هموطنان در حوزه خودرو، کلاهبرداری کردند که به رد مال و زندان و شلاق محکوم شدند.

محمد عزیزی، نماینده ابهر و فریدون احمدی، نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی، به اتهام معاونت در اخلال در بازار خودرو در روز چند هفته پیش بازداشت و سپس با قید وثیقه آزاد شدند. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از نماینده سومی در پرونده اعمال نفوذ شماری از نمایندگان مجلس در عقد قرارداد خرید و فروش عمده خودرو خبر داده  بود.

باید منتظر نیمه دوم سال ۹۸ ماند تا ببینیم تکلیف ۴۰۰ متهم پرونده اختلاس ۱۴۰۰۰ میلیاردی در بانک سرمایه و ۲۶ کلاهبردار و شیاد اخلال گر بازار خودرو به کجا می رسد. نیمه دوم سال ۹۸، نیمه جالب وشگفتی ساز است. از رکورد زنی پی در پی شاخص کل بورس ایران که خیلی ها را به فهرست میلیونرهای جوان کشور اضافه می کند تا صدور حکم صدها کلاهبردار و اختلاسگر و آغاز محاکمه احتمالی برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهور و در نهایت، انتخابات مجلس که احتمالا، خالی از شگفتی نباشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • بهنام اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۹

    وای خدا داره سرمون میترکه. مسئولان اگر این آدمارو تو ملا عام اعدام نکنن به درد لای جرز میخورن. اونوقت من و امثال من اسممون مهندس هست به خاطر ماهی ۳ ملیون تومن و حقوق ۷ ماه عقب داریم تو کف خاک ها غلط میخوریم. خدا لعنتتون کنه.

  • آرام مهر ۸, ۱۴۰۱

    پولاشو بگیرید.پولایی که حق خودش هم بوده، اونارو هم بگیرید.آبروشو هم ببرید.جونشونم بگیرید که خانواده هاشون هم از بین برن و زندانیشون هم بکنید.آفرین به اینجور عدالت.ما از خدا هم جلو زدیم