۱۰ کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

۱۰ کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

در جهان هستی شگفتی‌های بسیاری وجود دارد که بسیاری از آنها مرموز و حل نشده باقی مانده‌اند. عمر اکثر ما هم ممکن است به کشف علل اصلی این رازها قد ندهد.

در زیر ۱۰ نمونه از کشف‌های عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد را برایتان معرفی کرده‌ایم.

۱- پرندگان Moa

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

موآ پرنده‌هایی بودند که توان پرواز نداشتند و بومی نیوزیلند بشمار می‌رفتند. این پرنده‌ها در حوالی سال ۱۵۰۰ میلادی به طور کامل منقرض شدند. افسانه‌ای وجود دارد که می‌گوید این پرنده‌ها توسط اهالی قبیله مائوری به طور کامل شکار شده‌اند و همین سبب انقراض اینگونه پرنده‌ها شده است.

پیرو یک ماموریت اکتشافی در قرن بیست میلادی، دانشمندان با سرپنجه یک پرنده بسیار عظیم‌الجثه مواجه می‌شوند که معلوم نیست چرا و چگونه در طول قرن‌ها به بهترین شکل ممکن سالم مانده است.

شاید جالب باشد بدانید پرندگان موآ گردنی کشیده و وزنی نزدیک به ۲۳۰ کیلوگرم داشته‌اند و تنها پرنده‌هایی بودند که هیچ رد و اثری از بال در آنها نبود. این پرنده‌ها گیاهخوار بودند.

۲- مجموعه معابد Saksaywaman در پرو

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

در کشور پرو معابد سنگی بی‌نظیری وجود دارد که به طرز عجیب و غیرقابل باوری بدون هیچ ملات و گل و آهکی روی هم چیده شده و در جای خود ثابت شده‌اند. ساختار این سازه‌ها فوق‌العاده است و بعضا حتی یک ورق نازک کاغذ را هم نمی‌توان در فاصله میان سنگ‌ها گذاشت. از اینها عجیب‌تر اینکه سطح همه سنگ‌ها صاف و صیقلی است و لبه‌های آنها گرد شده است. چطور ممکن است چندین قرن پیش انسان توان چنین کاری را داشته باشد!

۳- دروازه خورشید در بولیوی

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

دروازه خورشید در شهر باستانی و مرموز تیواناکو در کشور بولیوی واقع شده است. برخی باستان‌شناسان بر این باور هستند که این سازه دروازه امپراتوری عظیمی در هزاره اول قبل از میلاد مسیح بوده است. تاکنون هیچ‌کسی نتوانسته کشف کند معنی نوشته‌های روی این سردر چیست. شاید این مکتوبات بتوانند رازهای باستان‌شناسی و ستاره‌شناسی زیادی را برای انسان برملا کنند.

۴- غارهای لونگیو در چین

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

این غارهای ماسه‌سنگی دستکند هستند، یعنی به دست انسان حفاری شده‌اند. به سرانجام رساندن چنین کار سخت و طاقت‌فرسایی به هزاران نفر آدم نیاز دارد. متاسفانه در هیچ کجای تاریخ در مورد روش حفر این غارها یا افراد و تجهیزاتی که برای حفاری استفاده شده‌اند هیچ مدرک و سندی وجود ندارد. همین باعث شده تا غارهای Longyou چین یکی از کشف‌های سربه‌مهر جهان باقی بمانند.

۵- هرم‌سنگ ناقص در مصر

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

ستون سنگی هرمی ناقص در واقع یک ستون سنگی گرانیتی سرخ‌رنگ است که قرار بوده به طور سالم از دل کوه بیرون کشیده شود. کارگران حفاری مصری قدیم اقدام به حفر آن از سه سمت برای آماده‌سازی و مهیا کردن آن برای بیرون آوردنش می‌کنند. اما پس از اتمام حفاری متوجه می‌شوند در سنگ یک شکاف وجود دارد که این سنگ را برای کاری که نیاز داشتند، بدرد نخور می‌کرد، به همین خاطر کارگران کار را برای تکمیل و بیرون آوردن سنگ متوقف کردند. اندازه این سنگ سرسام‌آور است.

۶- شهر زیر آبی Yonaguni در ژاپن

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

این شهر بی‌نظیر و شگفت‌آور به طور تصادفی توسط یک معلم غواصی به نام Kihachiro Aratake کشف شد. این شهر که کاملادر زیر آب قرار دارد همه دانشمندان جهان را به حیرت واداشته است و هیچ فرد یا گروهی فرضیه مشخصی برای آن ندارند. گفته می‌شود قدمت سنگ‌های به کار رفته در سازه‌های این شهر به ۱۰ هزار سال پیش باز می‌گردد، یعنی خیلی سال قبل از اینکه اهرام مصر ساخته شوند. شماری از باستان‌شناسان بر این باور هستند در زمان ساخت این شهر، انسان‌ها در غار زندگی و از ریشه گیاهان یا گوشت شکار حیوانات تغذیه می‌کردند. بنابراین چنین افرادی توانایی و دانش لازم برای ساخت یک شهر سنگی را نداشتند.

برخی بر این باور هستند که اگر این شهر یادگاری از تمدن‌های گذشته باشد، توسط انسان‌های پیچیده و بسیار پیشرفته‌ای ساخته شده است که این حدس هم چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

۷- موهن‌جو دارو (تپه مردگان) در پاکستان

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

علت نابودی این شهر چندین دهه است که برای بسیاری از کارشناسان و دانشمندان همچون راز سر به مهر است. در سال ۱۹۲۲ میلادی یک باستان‌شناس هندی به نام آر.دی.بانرجی ویرانه‌‎های باستانی بر روی یکی جزایر در رودخانه ایندوس را کشف کرد. اولین سوالی که با دیدن عظمت این شهر به ذهن می‌رسد این است که چطور چنین شهر بزرگی با خاک یکسان شده است؟ بر سر مردم و ساکنین این شهر چه بلایی آمده است. برای هیچ کدام از این سوالات، هنوز پاسخ شفافی وجود ندارد.

بد نیست بدانید که تپه مردگان، نام پایتخت تمدن دره سند در ۲۶۰۰ (پیش از میلاد) بوده‌است. این شهر باستانی امروزه در ایالت سند پاکستان قرار دارد که تا قبل از جدایی پاکستان متعلق به هند بود. ویرانه‌های شهر موهنجودارو، در ۴۰۵ کیلومتری شمال کراچی واقع است. این اثر باستانی شاهد بلامنازعی است بر عظمت تمدنی که از ۵۰۰۰ سال پیش در دره ایالت سند شکوفا شد.

۸- L’Anse aux Meadows در کانادا

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

این سایت باستان‌شناسی در کانادا یکی از سکونت‌گاه‌هایی است که حدود یکهزار سال پیش توسط وایکینگ‌ها کشف شد. وجود این اقامتگاه‌ها ثابت می‌کند که دریانوردهای اسکاندیناوی خیلی قبل از تولد کریستف کلمب پایشان به آمریکای شمالی باز شده بود.

۹- تونل‌های باقی مانده از عصر حجر

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

کشف شبکه وسیعی از تونل‌های زیرزمینی که در سرتاسر اروپا گستره است و از اسکاتلند تا ترکیه ادامه دارد ثابت می‌کند انسان‌های اولیه فقط شکارچی نبوده‌اند. این در حالیست که هدف از حفر این تونل‌ها همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. برخی بر این باور هستند که این تونل‌ها برای در امان ماندن از دست شکارچی‌ها حفاری شده‌اند. اما شماری دیگر می‌گویند انسان‌های اولیه از این تونل‌ها برای مسافرت‌های امن و در امان ماندن از شرایط جوی بد استفاده می‌کردند.

۱۰- گلوله‌های سنگی کاستا ریکا

10 کشف‌ عجیب دنیا که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد

مساله شگفت‌انگیز در مورد کره‌های سنگی کاستا ریکا فقط شکل آنها نیست بلکه خاستگاه و هدف این سنگ‌ها هم مبهم است. این سنگ‌ها نخستین بار در دهه ۱۹۳۰ میلادی توسط کارگرانی پیدا شد که مشغول پاکسازی جنگل از کشت موز بودند.

قطر این سنگ‌های کروی از چند سانتی‌متر تا بیش از ۲ متر می‌رسد. تقریبا جنس همه این کره‌ها از سنگی آذرین و سخت به نام گرانودیوریت است. شمار این سنگ‌ها بیش از ۳۰۰ عدد است.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • علی صادقی÷ مهر ۶, ۱۳۹۸

  همه تمدن داشتن. بهترشم داشتن
  هفت و نیم میلیارد نفر رو کره زمین زندگی میکنن با دین و مذاهب مختلف.
  نمیدونم این خاورمیانه لعنتی چی داره مردمش فکر میکنن جدا بافته هستن چه تو تمدن چه تو مذهب چه تو ژن.
  خود المانیا هیتلر لعنتی رو فراموش کردن بعد یه سری تو ایران ولش نمیکنه. یکی نیست بگه برو یه ازمایش بده با ژنهات اشنا بشو بعد بیا اریایی کن. کدوم اریایی؟ هندیها اریای ترن. روسها اریایی تر از المان و ماهان.
  یکی نیست بگه این همه دین وجود داره چطور دین تو برتره؟
  کل دنیا این چیزا رو ول کردن الا خاورمیانه و الا کشور خودمون. عربستان که عربستانه ول کرده ها. یه عده اینجا ول نمیکنن. لغو حجاب اجباری تو عربستان. ولی اینجا ول نمیکنن.
  شخصا به این نتیجه رسیدم مشکل از دین نیست. مشکل از تمدن ما نیست. مشکل از مردم و نوع تربیتشونه. تربیت شدیم از همه بهتریم. اگه مسیحی بودیم الان دواتیشه تر از واتیکان داشتیم به پاکستان حمله میکردیم. اگه هندو بودیم الان داشتیم گرینلندو تسخیر میکردیم چون گاو میخورن. مشکلمون همینه وبس.
  مهندسهامونو میگیم نخبه در حالی که مهندسی اصلا نخبه نیست. یه سواد اکادمیکه. به چندتا ادم سیاسیمون میگیم رهبر و بعدم میشن مقدس و بعدم اگه بگن مردم باید خاک بخورن چون براشون خوبه یه سری چماق میگیرن و هر روز میان تو دهن مردم خاک میریزن میگن بخور خوبه برات چون فلانی گفته. در حالی که همشون ادمای سیاسی هستن و نه بیشتر.

  به همین علته شدیم تمسخر کل دنیا. یه سری نمیدونم چی چی پا شدن با قاطر و خر قاچاقی رفتن ترکیه و المان به سوریها گیر دادن چرا اومدین اینجا و نمیرین کشورتونو بسازین. یکی نیست بهش بگه اخه به تو چه اون سوری اومدن المان. خودت چرا اومدی اصلا؟ یا ترکها و کردها سالهاست تو المان میجنگن باهم. تو هر درگیری دو سه تا کشته داره. جدیدا تو سوئد عربها و ایرانیا باهم درگیر شدن. برا چی؟ برا اینکه کدومشون مواد مخدر یه شهر رو تامین کنه.
  وقتی بگی همه مشکلات دنیا از خاورمیانس به همشون برمیخوره.
  چینی تایلندی افغان هندی پاکستانی ریخته ولی هیچکدوم باهم جنگ ندارن. هند و پاکستان تو مرزهاشون جنگه ولی اینجا مثل ادم زندگی میکنن. بعد ما نمیتونیم باهمدیگه مثل ادم زندگی کنیم. نه عرب ول میکنه نه ترک نه کرد نه هموطنام. یه سفر یه روزه برا دیدن یکی رفتم هامبورگ دارم از ایستگاه راه اهن میرم به طرف خونه طرف. چندتا عرب با دوچرخه رد میشن میگن ایرانی عرب کرد ترک؟ جواب نمیدم برمیگردن دوباره میگن. میگم ایرانی. میگه گی فون هیر. اینجا مال عربهاست.
  خصلت خاورمیانه همینه. چند هزار سال پیش تو جد منو کشتی فکر نکن تموم شده. تا قیامت انتقام میگیریم. میگن سگه پای گاو رو گاز گرفت تا هفت نسل باهم جنگیدن. میری محله ایرانیا عرب ببینن چپ چپ نگاه میکنن. میری محله ترکها و بشینی پا حرفشون تا شب هی زر میزنن ما نژادمون اینطوره اونطوره فلان دانشمند اینو گفته درباره نژادمون.
  بشینی پا عرب همینه. کرد همینه خودمن صدبار بدتر.

  خودم سالهای اولی که اومدم المان حرفم همین بود ما تخت جمشید داریم. یادمه با چندتا المانی درباره کثیفی فرانسویها حرف میزدم چقدر کثیف بودن ولی ما تو کاشان حمام داشتیم.
  الان میدونم ما نهایتا سالی یکبار میرفتیم حمام و اونقدر لیف میزدیم کل چرک یکسال کنده میشد. فرانسویها وان داشتن. خیلی از فرانسویها هر هفته حمام میکردن. پدر بزرگم میگفت زمانشون حمام عمومی یه محلی داشت داخل حوزچه شبیه باتلاق بود. هیچکی جرات نمیکرد بره اونجا پر چرک و سالی یکبار خالیش میکردن. حالا این باتلاق با باقی قسمتای حوزه که طرف مینشست و خودشو میشست یکی بوده منتها پایینتر بوده.

  باید قبول کرد خاورمیانه همینه خصلتش. نیاز به یه خونه تکونی اساسی داره. وگرنه هزار سال همین بوده هزار سال بعدم همینه.

  • حسین مهر ۸, ۱۳۹۸

   آفرین این هم حرف حساب

  • -------------- مهر ۹, ۱۳۹۸

   داداچ خیلی خوشبینی. از نظر من نفرت انگیز بودن خاورمیانه و حماقت ۹۸ درصد مردمش ۱۰۰ برابر از این چیزی که گفتی بدتره.

  • اریا مهر ۹, ۱۳۹۸

   آفرین. دمت گرم

 • حسین مهر ۹, ۱۳۹۸

  این نخبه هایی که کامنت های یک متری مینویسن در مورد همه چی نظر میدن قاطعانه بعد میگن ماها مشکلمون اینه که فکر میکنیم فقط ما درست میگیم جزو عجایب نیستن؟