روایت روحانی از پرداخت غرامت ۴۰میلیاردی به ۵۳ متهم اشتباهی پرونده ترور هسته ای

تکذیب شکنجه مازیار ابراهیمی از مظنونان ترور دانشمندان هسته ای

روایت روحانی از پرداخت غرامت ۴۰میلیاردی به ۵۳ متهم اشتباهی پرونده ترور هسته ای

حسن روحانی رئیس جمهور پس از مدت ها، نشست خبری با رسانه های داخلی برگزار کرد. این نشست، چند روز پس از صدور حکم برای همسر دکتر غلامعلی حداد عادل به عضویت شورای عالی وزارت آموزش و پرورش انجام شد. کنفرانس خبری ۲۲ مهر ۹۸ حسن روحانی، اولین گفت و گوی زنده رئیس جمهور با مردم پس از سفر هفتم به نیویوک بود.

در این کنفرانس، روایت رئیس دولت تدبیر و امید از دیدار با رئیس جمهور آمریکا و تدوین بوجه غیر نفتی سال ۱۳۹۹ و مسائل اقتصادی و سیاسی مطرح شد. یکی از مهم ترین موضوعاتی که روحانی به آن اشاره کرد، هجوم نقدینگی به بازار بورس ایران و اذعان رئیس جمهور به افزایش قدرت بازار بورس ایران در ماه های اخیر بود که فعالان اقتصادی، این اظهارات را سیگنالی برای رونق بیش تر بازار سرمایه ایران در نیمه دوم سال نود و هشت دانستند.

در کنفرانس خبری دیروز، روحانی درباره پرداخت غرامت به متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته ای ایران اشاره کرد که بازتاب گسترده رسانه ای پیدا نمود. وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ۱۲ شهریور ۹۸ اعلام کرده بود که دولت، به افرادی که با دلایل ناکافی و شواهد غیر قطعی به عنوان متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته ای بازداشت و اعتراف تلویزیونی شماری از آن ها پخش تلویزیونی شد، ۴۰ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد. موضوعی که در صحبت های روحانی در نشست خبری نیز مطرح شد.

شاید این برای نخستین بار باشد که رئیس یک دولت در جمهوری اسلامی  ایران، اذعان به پرداخت خسارت به متهمان اشتباهی یک پرونده امنیتی می کند. دکتر محمود صادقی، نماینده افشاگر مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، از جمله نمایندگانی بود که با سوال از وزیر اطلاعات در روزهای پایانی شهریور ماه، سبب روشن شدن ابعادی از این پرونده عجیب شده بود.

ترور هسته ای

گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران از پرداخت خسارت ۴میلیارد تومانی به ۵۳متهم اشتباهی ترور دانشمندان هسته ای ایران

روایت  محمود صادقی از اظهارات وزیر اطلاعات درباره پرداخت غرامت

محمودصادقی در همین خصوص در حساب توئیتر خود نوشت: وزیر اطلاعات امروز طبق برنامه همراه با بعضی از مدیران و کارشناسان ذی‌ربط با حضور در کمیسیون امنیت ملی به سؤالات اینجانب درباره ترور کارشناسان هسته‌ای پاسخ داد. پرسش و پاسخ‌ها بیش از ۴۰ دقیقه طول کشید. به‌علت کمبود وقت قرار شد توضیحات تکمیلی ظرف یک ماه آینده به اینجانب ارائه شود.

بنابر اظهار علوی، کارشناسان واجا درباره دخالت متهمان در ترورها اختلاف‌ داشته‌اند که پس از بررسی‌ کارشناسی معاون حفاظت واجا عدم انتساب اتهام به آنها محرز شده است. به‌گفته‌ی او متهمان ۵۳ نفر بوده‌اند و پس از احراز بی‌گناهی آنها ۴میلیارد تومان بابت جبران خسارت به آنها پرداخت شده است.

وی در پیامی دیگر با استناد به اظهارات وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی (واجا) افزود: طبق گفته وزیر، عامل ترور شهید مسعود علیمحمدی، مجید جمالی فشی بوده و ارتکاب ترور توسط او محرز و به همین دلیل او محکوم به اعدام شده و حکم اعدام او اجرا شده است.

صادقی، پاسخ سید محمود علوی به سوالی در خصوص برخورد با ماموران خاطی را اینگونه توضیح داد: وزیر اطلاعات درباره این سؤال که آیا اعترافات متهمان ترورهای هسته‌ای در اثر شکنجه بوده و چه برخوردی با مأموران خاطی شده، توضیح روشنی نداد، اما تأکید کرد که از زمان تصدی واجا از طریق آموزش و بازرسی و نظارت دقیق‌تر رویه‌ها اصلاح شده و با برخی از مأموران خاطی برخورد شده است.

طبق گفته وزیر اطلاعات، مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان بابت جبران خسارت به آقای مازیار ابراهیمی پرداخت شده است. پاسخ او درباره مسئولیت واجا در جبران کامل خسارات مادی، روحی و حیثیتی وارده به نامبرده، از جمله خسارات ناشی از عدم اجرای قراردادهای مربوط به صدا و سیما قانع‌کننده نبود.

احتمالا در طول روزهای آینده روایت های بیشتری از حقوق شهروندان متهم به ترور پرونده هسته ای کشورمان منتشر شود. این که روحانی به واسطه اشتباه دولت قبل، عذرخواهی میکند و دولت موظف به پرداخت خسارت می شود، مصداق تکریم شهروندی است. اما همچنان افکار عمومی منتظر اقدامات تکمیلی دولت در این زمینه است.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود