عادت های به ظاهر ساده اما ناسالمی که به تدریج سلامت ما را نابود می کنند

عادت های به ظاهر ساده اما ناسالمی که به تدریج سلامت ما را نابود می کنند

همه ی ما می دانیم عادت هایی مثل سیگار کشیدن یا افراط در خوردن تنقلات ناسالم می تواند تأثیر منفی ای بر سلامت ما داشته باشد، اما عادت های مضر دیگری هم هستند که کمتر کسی از ضرر آن ها باخبر است و متأسفانه این عادت ها به جزئی از زندگی روزانه ی ما تبدیل شده اند. در ادامه به تعدادی از این عادت ها خواهیم پرداخت.

۱- گذشتن کیف پول در جیب پشتی شلوار

عادت های ناسالم

بسیاری از آقایان عادت دارند کیف پول خود را در جیب پشتی شلوارشان بگذارند چون راحت ترین جا برای نگهداشتن آن است. اما این کار به سلامت شما صدمه می زند. حتی ۱۵ دقیقه نشستن روی کیف پول می تواند حالت ستون فقرات و رباط های آن را تغییر دهد.

این مسأله در نهایت باعث عدم تقارن می شود، مسأله ای که می تواند تراز طبیعی ستون فقرات را برهم بزند. نشستن روی کیف پول به مدت طولانی می تواند باعث پشت درد مزمن، سیاتیک و اسکولیوز فانکشنال (انحراف ستون فقرات) شود.

۲- استفاده از وسایل الکترونیک قبل از خواب

تحقیقات جدید نشان داده استفاده از وسایل الکترونیک قبل از خواب باعث بی خواب شدن و کاهش کیفیت خواب ما می شود. با این حال، بسیاری از بزرگسالان و کودکان قبل از خواب از انواع وسایل الکترونیک، از تلفن همراه و تبلت گرفته تا کامپیوتر و تلویزیون، استفاده می کنند.

استفاده ی منظم از وسایل الکترونیک قبل از خواب نه تنها به کیفیت خواب ما صدمه می زند، بلکه باعث افزایش وزن و احساس خستگی در طول روز هم می شود. به علاوه این کار روی بازدهی، توانایی های یادگیری و میزان اضطراب ما تأثیر می گذارد. دست کم یک ساعت قبل از خواب از استفاده از وسایل الکترونیک خودداری کنید. این کار می تواند کیفیت خواب شما را بهبود ببخشد و سلامت شما را حفظ کند.

۳- شستن دست ها با آب داغ

تحقیقات مختلفی نشان داده آب داغ و سرد به یک اندازه در از بین بردن میکروب ها و پاک کردن باکتری ها از دست های ما تأثیر دارند. طبق این تحقیقات، دمای آب، چه وقتی ۳۸ درجه بود و چه وقتی ۱۶ درجه، نقشی در کاهش باکتری ها نداشت. به علاوه، اثبات شده آب سرد برای دست های ما مفیدتر از آب داغ است.

گرچه باور رایج این است که آب داغ باکتری ها را از بین می برد، اما این تصور درست نیست. آب داغ باکتری ها را از بین نمی برد، بلکه آب تقریباً جوشی که باعث سوختگی می شود این کار را انجام می دهد. به همین دلیل است که وسایل پزشکی را برای استرلیزه کردن در آب می جوشانند. با توجه به اینکه شستن دست ها با آب جوش ممکن نیست، استفاده از آب سرد جایگزین بسیار بهتری محسوب می شود. اما چرا؟ به این خاطر که شستن دست ها با آب داغ پوست دست ها را نرم و ضعیف و به این ترتیب، دست ها را در برابر میکروب ها آسیب پذیرتر می کند.

۴- آب خوردن از بطری های پلاستیکی

گرچه خوردن آب از بطری های پلاستیکی کار بی ضرری به نظر می رسد، اما حقیقت آن است که همه ی بطری های پلاستیکی سالم و سازگار با محیط زیست نیستند. بطری های پلاستیکی شما را در معرض خطر مواد شیمیایی ای قرار می دهند که در دماهای بالا از این بطری ها آزاد می شوند و به آب راه پیدا می کنند.

برای مثال، اگر در یک روز گرم بطری پلاستیکی ای را در ماشین خود رها کنید، ممکن است از لایه های بیرونی پلاستیک، ماده ی شیمیایی سمی ای به نام بیسفنول A آزاد شود که می تواند آبی که می نوشید را آلوده کند. این ماده ی شیمیایی می تواند روی سیستم غدد درون ریز شما تأثیر بگذارد و ریسک بروز آندومتریوز و سرطان سینه را افزایش دهد.

۵- سریع خوردن غذا

تحقیقات متعددی نشان داده سریع غذا خوردن و سریع جویدن غذا می تواند منجر به مشکلات جسمانی زیادی شود. سریع غذا خوردن می تواند باعث افزایش سریع وزن شود و حتی ریسک بروز بیماری های قلبی، دیابت و سکته ی مغزی را افزایش دهد.

کسانی که سریع غذا می خورند، احتمال پرخوری در آن ها بیشتر است، چون از زمان شروع به خوردن غذا تقریباً ۲۰ دقیقه زمان می برد تا مغز سیگنال های سیری را ارسال کند. بنابراین ممکن است دیگر سیر شده باشید اما خودتان متوجه آن نباشید و به خوردن ادامه دهید، چون مغز شما فرصت کافی برای واکنش دادن و تشخیص سیر بودن شما را نداشته.

۶- مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذا

گرچه بعضی از ما عادت داریم بلافاصله بعد از غذا دندان هایمان را مسواک بزنیم، اما تحقیقات متعددی نشان داده بعد از خوردن غذا باید دست کم ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد دندان هایتان را مسواک بزنید. مینای دندان از دندان ها محافظت می کند و اسیدهایی که از مواد غذایی مختلف تولید می شوند می توانند این لایه ی محافظ را به تدریج از بین ببرند. این بدان معنی است که دندان های ما بلافاصله بعد از خوردن غذا در ضعیف ترین حالت خود هستند.

خوشبختانه بدن به کمک بزاق دهان سطح این اسیدها را در دهان تعدیل می کند، اما این کار نیاز به زمان دارد. بنابراین، مسواک زدن بالافاصله بعد از خوردن غذا معادل حمله بردن به دندان ها است، حتی اگر از یک مسواک نرم استفاده کنید. بهتر است اجازه دهید بزاق دهان وظیفه ی خود را انجام دهد و قبل از اینکه دندان هایتان را مسواک بزنید، سطح اسید را در دهان تعدیل کند. در مدتی که منتظر تجدید نیروی دندان هایتان هستید یعنی تا زمانی که وقت مسواک زدن فرا برسد، می توانید دهان خود را آب بزنید یا آدامس بدون قند بجوید.

۷- استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش ها

ضرر تمیز کردن گوش ها با گوش پاک کن بیشتر از نفع آن است. طبق تحقیقات، این کار جرم گوش ها را بیشتر به داخل مجرای گوش هول می دهد. به علاوه، این کار می تواند منجر به بروز عفونت، سوراخ شدن پرده ی گوش، به هم چسبیدن جرم گوش ها و زنگ زدن گوش شود.

در واقع توصیه می شود به جرم گوش هایتان به کلی دست نزنید و اجازه دهید به طور طبیعی از گوش هایتان خارج شوند. جرم گوش مانند یک فیلتر برای مجرای گوش ها عمل می کند، به طوری که از ورود آلودگی و گرد و غبار به درون آن ها جلوگیری می کند. استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش ها، آن ها را در برابر آلودگی آسیب پذیر می کند. اگر کماکان احساس می کنید باید گوش هایتان را تمیز کنید، استفاده از یک حوله برای این کار کفایت می کند.

۸- استفاده از دستگاه های دست خشک کن

دستگاه های دست خشک کن شاید نسبت به دستمال کاغذی، سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته باشند، اما به طور قطع گزینه ی سالم تری برای ما محسوب نمی شوند. تحقیقات نشان داده دست خشک کن های سرویس های بهداشتی عمومی میکروب های مدفوع را به دست های ما انتقال می دهند. این دستگاه ها با بیرون دادن هوا دست ها را خشک می کنند که این مکانیزم معمولاً باعث جا به جایی باکتری های درون هوای دستشویی های عمومی می شود.

نتایج این تحقیقات نشان داده انواع زیادی از باکتری ها از جمله تخم قارچ ها و عوامل بیماری زا، می توانند از این طریق به دست ها انتقال پیدا کنند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از استفاده از دستگاه های دست خشک کن خودداری کنید و از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست های خود استفاده کنید.

۹- افراط در خوردن آب میوه

آب پرتقال را سرشار از ویتامین های C و B و آنتی اکسیدان های مختلف می دانند. درواقع خوردن آب میوه، عادت سالمی تلقی می شود. با این حال، زیادی روی در خوردن آن می تواند برای سلامت ما مضر باشد، چون می تواند باعث پوسیدگی دندان، دیابت نوع دو و چاقی شود.

علت مضر بودن آب میوه این است که حاوی مقادیر زیادی فروکتوز (شیرین‌ کننده‌ ی طبیعی موجود در میوه‌ ها) است. فرقی نمی کند چه نوع آب میوه ای باشد، چون حتی مرغوب ترین انواع آب میوه هم دوز قابل توجهی قند در خود دارند.

۱۰- مصرف بیش از اندازه ی نمک

نمک شاید با طعم دادن به غذا، مزه ی آن را بهتر کند، اما اصلاً برای سلامت ما خوب نیست. مقدار نمکی که مصرف می کنید، تأثیر مستقیمی روی سلامت شما دارد و تحقیقات نشان داده میان مصرف نمک و بروز مشکلات و بیماری هایی مثل فشار خون بالا، بیماری های قلبی و سرطان معده ارتباط وجود دارد.

گرچه نمک برای سلامت ما ضروری است، اما باعث می شود بدن در خود آب ذخیره کند و این آب اضافی فشار خون ما را بالا ببرد. در نهایت فشار خون بالا ممکن است قلب، شریان ها و کلیه ها را تحت فشار قرار دهد.

۱۱- زیاد خوابیدن

بدن در زمان خواب تجدید نیرو و خود را ترمیم می کند. شاید به اشتباه فکر کنید که خواب بیشتر به معنای استراحت و سلامت بیشتر است. تحقیقات اما ثابت کرده زیاد خوابیدن مشکلات جسمانی زیادی به بار می آورد.

مقدار مناسب خواب برای هر کسی متفاوت است، اما به طور کلی خوابی خوب و مناسب محسوب می شود که بین ۷ تا ۹ ساعت باشد. تحقیقات نشان داده میان افراط در خواب به طور منظم و بالا رفتن نرخ مرگ و میر، افسردگی، بیماری های قلبی، چاقی و اختلال در عملکرد مغز ارتباط وجود دارد.

۱۲- زیاد نشستن

وقتی کار، مطالعه و با دیگران معاشرت می کنیم، این فعالیت ها را اغلب در حالت نشسته انجام می دهیم. زیاد نشستن باعث مشکلات جسمانی زیادی می شود. عمل نشستن انرژی زیادی مصرف نمی کند، یعنی وقتی در حالت نشسته هستید، کالری زیادی نمی سوزد.

این بدان معنی است که زیاد نشستن در بروز مشکلات و بیماری هایی مثل مرگ زودرس، دیابت نوع دو، بیماری های قلبی عروقی و چاقی نقش دارد. اگر شغل پشت میزی دارید و بیشتر روز را در حالت نشسته سپری می کنید، سعی کنید هر ۳۰ دقیقه از جای خود بلند شوید، هنگام صحبت با تلفن بایستید، یا مقداری قدم بزنید تا آثار منفی زیاد نشستن به حداقل برسد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود