زیباترین موزه‌های دنیا
بدون نظر

در ادامه این مطلب برایتان ۱۰ نمونه از بهترین و زیباترین موزه‌های دنیا را انتخاب کرده ایم که دیدن آنها خالی از لطف نیست. برای آشنایی بیشتر با این مکان‌ها و دیدن تصاویرشان پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطلب با روزیاتو همراه باشید.

موزه اورسی – فرانسه

زیباترین موزه‌های دنیا

این موزه باشکوه پاریس در سال ۱۹۸۶ در محل قبلی ایستگاه قطار و هتل موزه هنرهای زیبا ساخته شد که در سمت چپ ساحل رودخانه سن قرار دارد.

در طراحی این موزه از بارزه‌های قبلی آن کاملا استفاده‌شده است، گالری‌ها به شکل خوشه‌ای در اطراف سالن اصلی قرارگرفته‌اند و نور از طریق سقف شیشه‌ای به داخل آن می‌تابد. ایده شکل‌گیری این موزه بر اساس ایجاد ارتباطی بین مجموعه موجود در موزه لوور و مرکز ملی هنر و فرهنگ پمپیدو طراحی و ایجادشده است. هدف اصلی موزه اورسی معرفی آثار هنری اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم هست. این موزه بزرگ‌ترین مجموعه آثار نقاشی امپرسیونیست و پست- امپرسیونیست را در خود جای‌داده است.

موزه گوگنهایم – اسپانیا

2-w900

در اواخر دهه ۸۰ میلادی قرن گذشته، زمانی که شهر بیلبائو دوران توسعه و نوسازی طی می‌کرد، طرح ساخت یک موزه در این شهر مطرح گردید. این ایده با همکاری بین مقامات ایالت باسک و «بنیاد سلیمان ر. گوگنهایم» اجرایی شد. فرانک گری معمار مشهور آمریکایی– کانادایی طراح بنای این موزه شد. این موزه در اکتبر سال ۱۹۹۷ به بهره‌برداری رسید. این ساختمان زیبا در کنار رودخانه «نرویون» و در بخش قدیمی و صنعتی شهر بناشده است. نمای این ساختمان ترکیبی از سنگ‌های معدنی، شیشه و نوارهایی از فلز تیتانیوم تشکیل‌شده است. این بنا به‌سرعت در بین طرفداران خود جایگاه ویژه‌ای یافت، به‌طوری‌که فیلیپ جانسون معمار مشهور ضمن تجمید از موزه آن را بهترین ساختمان عصر جدید معرفی کرد.

موزه اسکار نیمار- برزیل

3-w900

این موزه که در اواخر سال ۲۰۰۲ و اوایل سال ۲۰۰۳ میلادی به بهره‌برداری رسید، به نام مستعار “چشم” شناخته می‌شود. این موزه همانند یک‌چشم بزرگ انسان است که بروی ۲ ستون بزرگ زرد قرارگرفته است.

اسکار نیمار معمار افسانه‌ای برزیلی که این ساختمان به نام وی نام‌گذاری شده است، شخص تاثیر گذار در جنبش هنر مدرن است. وی در زمان بهره‌برداری از این موزه ۹۵ سال سن داشت. این موزه که در ۱۸۵ مترمربع ساخته‌شده است محل گردآوری آثار بین‌المللی و آثار خود نیمار است.

موزه بریتانیا – لندن

4-w900

رابرت اسمیرک معمار بریتانیایی، ساختار اصلی این موزه را به سبک نئو- کلاسیک بنا نهاد این موزه در سال ۱۸۵۲ تاسیس شد. ورودی بزرگ جنوبی با سنگ‌فرش‌ها و ستون‌های بلند چشمگیر، همگی از معماری یونان باستان الهام گرفته و ساخته‌شده‌اند.

در سال ۲۰۰۰ شرکت طراحی و معماری فوستر و شرکا، فضایی را در موزه بنام«گریت کورت» را بنا کرد که با سقف شیشه‌ای آن حیاط داخلی موزه را به بزرگ‌ترین فضای سرپوشیده اروپا تبدیل کرد.

موزه سلطنتی اونتاریو – کانادا

5-w900

این موزه تاریخ طبیعی، هنر و فرهنگ کانادا با داشتن ۶ میلیون فقره اشیا بزرگ‌ترین موزه کانادا است. علاوه بر ساختمان اصلی و ساختمان ساخته‌شده در قرن بیستم، طراحی ورودی جدید استودیو «دنیل لیبسکیند» که در سال ۲۰۰۷ بانام «کریستال مایکل لی– چین» افتتاح شد، از سوی موزه بعنوان سمبل جدید و بارز تورنتو در قرن ۲۱ نام‌گذاری شد.

این مجموعه منشوری شکل ترکیبی از شیشه، آلومینیوم است که بر روی چارچوب آهنی بنا گذاشته‌شده است. این ساختمان مخالفان خود را دارد. بااین‌وجود در سال ۲۰۰۹ این ساختمان بر اساس لیست تهیه‌شده، در رده هشتم زشت‌ترین ساختمان جهان قرار گرفت.

موزه سمیه – مکزیکو سیتی

6-w900

این موسسه فرهنگی خصوصی در سال ۱۹۹۴ با ساخت پلازا لورتو آغاز شد و در سال ۲۰۱۱ با ساخت پلازا کارسو در مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک تکمیل گردید.

این ساختمان با همکاری سه معمار فرناندو رومرو معمار مکزیکی و اووه آروپ و فرانک گری طراحی و ساخته شد. این ساختمان ۴۶ متری که با ۱۶ هزار کاشی آلومینیومی ۶ ضلعی تزئین شده است، دارای ۶ طبقه است که آثار برجسته‌ای از مکزیک، اروپا در آن گردآوری‌شده است و می‌توان به وجود آثار« رودین» در آن اشاره کرد که بزرگ‌ترین مجموعه آثار وی در خارج از فرانسه است.

موزه آرمیتاژ، سن‌پترزبورگ – روسیه

7-w900

یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین موزه‌های جهان موزه آرمیتاژ سن‌پترزبورگ است که در سال ۱۷۶۴ به دست کاترین کبیر ساخته شد. در این موزه بیش از ۳ میلیون قطعه آثار فرهنگی، هنری و باستانی نگهداری می‌شود. این مجموعه موزه‌های دولتی از چند ساختمان تشکیل‌شده است که شامل کاخ زمستانی سبز- سفید است که یکی از قصرهای خاندان تزار بوده است. این قصر باشکوه و بزرگ به دست «فرانچسکو بارتلومیو راسترلی» طراحی‌شده است که در آن از معماری باروک نیز استفاده‌شده است.

موزه‌های هنرهای اسلامی – دوحه قطر

8-w900

این موزه در سال ۲۰۰۸ در دوحه، پایتخت قطر دایر شد. این موزه را «یو مینگ پی» برنده جایزه پریتزکر ساخته است. پریتزکر برترین جایزه معماری جهان است و مانند جایزه نوبل در معماری محسوب می‌شود.

مینگ پی ۹۱ ساله به‌منظور الهام گرفتن از معماری عربی و اجرای این پروژه، شش ماه در کشورهای عربی سفرکرده است.

این ساختمان پنج طبقه سنگی بر روی زمینی احیای شده در دریا بناشده است و از سراسر سواحل و اسکله شهر دوحه قابل رویت است. این موزه دارای دو بخش ساختمان است که با یک حیاط بزرگ با یکدیگر متصل می‌شوند. در این بنا مجموعه‌ای از آثار هنر اسلامی متعلق به ۱۴۰۰ سال قبل نگهداری می‌شود.

موزه‌های واتیکان – ایتالیا

9-w900

موزه‌های واتیکان در قرن شانزدهم میلادی از پاپ ژولیوس دوم بنانهاده شد. این مجموعه دارای ۵۲ گالری است و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان محسوب می گردد.

در این موزه مجموعه‌ای از تندیس‌ها و نقاشی‌های مذهبی از هنرمندان برجسته‌ای نظیر رافائل، تیتیان،کاراواجو و لئوناردو داوینچی گردآوری‌شده است.

گالری نقشه‌ها و پرده‌های نقاشی در کلیسای سیستین بیش از هر چیز بچشم می‌آید که در آن آثاری از هنرمندانی نظیر پروجینو، بوتیچلی دیده می‌شود. نقاشی «آفرینش آدم» اثر میکل آنژ نیز اصلی‌ترین شاهکار این مجموعه است که در سقف این کلیسا نقاشی شده.

موزه ملی هنر، اوزاکا – ژاپن

10-w900

ساختمان اصلی این موزه در سال ۱۹۷۴ ویران گشته و ساختمان جدید که طراح آن « سزار پولی» بود، در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. قسمت اعظم موزه به‌ویژه بخش مجموعه آثار هنری آن در زیرزمین قرار دارد و تنها ورودی این موزه بر روی زمین قرار دارد. پولی ورودی موزه را با ترکیب پیچیده‌ای از آهن و شیشه طراحی کرده است. این طراحی شبیه دسته‌ای از نی در کنار ساحل رودخانه و یا دسته‌ای از ساقه‌های بامبو هست.

بدون نظر

ورود