یک دقیقه با دنیای جذاب و پر زرق و برق طراحی جواهرات

کسب و کاری جذاب برای کارگاه‌های کوچک و فریلنسرها

طراحی جواهرات
بدون نظر

طراحی جواهرات و طراحی و تولید اکسسوری مردانه و زنانه را باید در فهرست محبوب ترین فعالیت های خانگی و کارگاه های کوچک زودبازده دانست که در داخل و خارج از کشور، مخاطبان زیادی دارد.

با آموزش ۶ ماهه تا ۲ ساله می توان اصول این کار را فراگرفت و با سرمایه گذاری مختصری، ارزش افزوده خوبی برای لاکچری گردها ایجاد کرد.

این گزارش، ۱ دقیقه شما را به دنیای جذاب جواهرات سازی می برد تا با کلیاتی از از این دنیای هیجان انگیز آشنا شویم.

در زبان انگلیسی Jewelry یا در انگلیسی بریتانیایی و استرالیایی (Jewelry) به تمام زیورآلات (فارغ از قیمتی بودن یا نبودن آنها) گفته می‌شود. در این میان دو اصطلاح وجود دارد که باید به آن توجه کرد. یکی عبارت Fine Jewelry به زیورآلات ساخته شده با فلزات و سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی اطلاق می‌شود. (همان جواهرات که در فارسی استفاده می کنیم) که به جز جنبه تزیینی، به خودی خود دارای ارزش و قیمت است و می‌توان به عنوان سرمایه آنها را نگهداری کرد.

عبارت Costume Jewelry به زیورآلاتی اطلاق می‌شود که تنها جنبه تزیینی دارند و از مواد قیمتی ساخته نشده باشند. مانند دستبندی که با چرم ساخته شده باشد یا گردنبندی که با صدفهای کنار ساحل ساخته شده باشد. اکسسوری های ارزان در این دسته هستند. در هر دو، سادگی، شکوه آفرین است.

نمونه ای از طراحی گردن بند جواهرات یقه ای برای لباس عروس هندی زیبا و خوش دوخت. تناسب رنگ و سادگی در این طراحی جواهرات به خوبی رعایت شده است.

فرق قیراط و عیار 

اصطلاح مهمی که در دنیای طلا و جواهرات وجود دارد و باید به آن توجه کرد، KARAT و CARAT است که معنای یکسانی ندارد. کارات، به معنای عیار است. واحدی برای مشخص کردن مقدار خلوص طلا. طلای خالص، نرم است و مناسب طلا و جواهرات سازی نیست. پس، ان را با فلزات دیگر ترکیب می کنند. اگر در یک قطعه طلا از هر ۲۴ گرم، ۱۸ گرم طلا باشد، می‌گوییم که در ساخت قطعه، از طلای ۱۸ عیار استفاده شده است. این درصد، معادل ۷۵۰ از ۱۰۰۰ است و عدد ۷۵۰ برای مشخص کردن طلای ۱۸ عیار استفاده می شود. البته مقدار هر یک از این فلزات در خواص فیزیکی و رنگ طلا، تاثیر گذار است به خصوص قیمت هر گرم طلا.

زیاد بودن فلز «روی» یا ZINC باعث گرایش رنگ طلا به سبز و شکنندگی آن شده و زیاد بودن فلز مس هم باعث گرایش طلا به رنگ قرمز و بالا رفتن خاصیت چکش خواری آن می شود.

عبارت CARAT هم به معنای قیراط است که واحد وزن است و هر قیراط، معادل ۲۰۰ میلی گرم است. در واقع ۵ قیراط، معادل ۱ گرم است. یعنی یک هزارم کیلوگرم. از CARAT برای اندازه گیری سنگ های قیمتی استفاده می شود.

مجسمه های پوشیدنی

این ها جواهرات نیستند.

 

تصویری از مجسمه های پوشیدنی که در دسته بندی جواهرات جای ندارند

نمونه ای از اکسسوری ها را مشاهده می کنید که مجسمه های پوشیدنی (WEARABLE SCULPTURE) هستند

این نمونه‌ها در واقع در گروه جواهرات (Jewelry) دسته بندی نمی‌شوند و به آنها مجسمه‌های پوشیدنی (Wearable sculptures) می‌گوییم.

اصطلاحات  در طراحی وساخت جواهرات

جواهرسازی

بخش های مختلف یک انگشتر کلاسیک را در بالا مشاهده می کنید که هر یک در دنیای جواهرسازی، معنی به خصوصی دارد

یکی از کلماتی که در دنیای طلا و جواهر زیاد می شنویم، سولیتر (SOLITAIRE) است. این کلمه یعنی بازی تک نفره. مثل فال گرفتن. در دنیای طراحی طلا و جواهرات، به انگشتر خیلی ظریف گفته می شود که تنها یک سنگ دارد که شما احتمالا با آن در مراسم نامزدی و عروسی، آشنا هستید. سولیتر به عنوان حلقه نامزدی یا ENGAGEMENT RING بسیار استفاده می شود. هر شکل و تراشی می تواند سنگ استفاده شده در سولیتر داشته و گاها، گرد و تراش برلیان دارد.

در مورد شکلها و تراشها در ادامه این گفتار روزیاتو، اطلاعات تکمیلی در اختیار علاقمندان به دنیای جذاب و رنگارنگ جواهرات داده شده است. از طرفی، این احتمال وجود دارد که به غیر از سنگ اصلی، از سنگ های ریز دیگری نیز برای طراحی رکاب، استفاده شده باشد.

۶ مدل مختلف بازو و رکاب را در عکس بالا مشاهده می کنید

بازو یا رکاب (SHANK) در دنیای طلا و جواهرات سازی، نقش مهمی در دیزاین محصول دارد. شش نوع آن را در عکس بالا مشاهده می کنید که هر یک، نام به خصوصی دارد. البته به نظر طراح، رکاب می تواند اشکال متعدد دیگری هم داشته باشد.

در طراحی جواهرات، از اصلاحی به نام SETTING استفاده می کنند که نحوه قراگیری و اتصال سنگ (GEMSTONE) روی پایه جواهرات می باشد. معمولا مخراج کار که GEMSTONE SETTER نامیده می شود، از طریق ابزار ویژه ایی که در اختیار دارد،سنگ را روی پایه قرار می دهد و کار ظریف و دقیقی است و اگر به درستی انجام نشود، احتمال شکست سنگ وجود دارد.

برخی انواع Setting مورد استفاده در سنگهای تک را در عکس بالا مشاهده می کنید.

طراح جواهرات تعیین می کند که نوع SETTING چگونه باشد. طریق قرار گیری سنگ بر روی کار هم از گونه های مختلفی برخوردار است که هر یک، با هدف خاصی انجام می شود. برخی از ستینگ ها که در سنگ های تک یا همان سولیتیر ها کاربرد دارد را در بالا مشاهده می‌کنید.

در طراحی جواهرات نیز مثل طراحی لباس، عدم رعایت کنتراست (contrast) می‌تواند باعث یکنواختی و عدم جذابیت طرح شود. برای ایجاد کنتراست بایستی از همه امکانات بصری که در اختیار دارید استفاده لازم را برده و  به عنوان مثال، کنتراست بین رنگ‌ها، کنتراست بین سطوح مات و براق، کنتراست بین سطوح ساده و سطوح سنگ‌خور، کنتراست بین سطوح پر و سطوح مشبک و کنتراست بین فرمهای منحنی و شکسته و امثالهم از نکته هایی است که باید به آن توجه داشت.

کنتراست رنگ صورتی پاستلی و سبز رنگ در طراحی جواهرات این عروس هندی را مشاهده می کنید.

کنتراست آبی و طلایی در طراحی لباس عروس هندی را در عکس بالا مشاهده می کنید

اهمیت کاربرد کنتراست در طراحی جواهرات دوست داشتنی را در عکس بالا می توان مشاهده کرد. کنتراست دیدنی بین صورتی، قرمز و سبز رنگ در این جواهرات مرصع

مثالی از کاربرد کنتراست در طراحی جواهرات خوش تراش خوش رنگ لاکچری

اگر شما علاقمند به تحصیل در رشته طراحی طلا و جواهرات هستید، از مقطع کارشناسی این رشته در داخل استفاده کنید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی طلا و جواهرات، با داشتن آیلتس ۶ از ۹ و پرداخت شهریه در دانشگاه های خارج از کشور، امکان پذیراست.

اگر به دنبال کسب و کار خانگی یا تاسیس کارگاه های زودبازده هستید، طراحی و ساخت جواهرات و اکسسوری را پس از طی کردن آموزش های تخصصی و اخذ مدرک، توصیه می‌کنیم. از امکانات آموزش آنلاین سایت یودمی استفاده کنید. موسسه ECOLE Haute  پاریس، یکی از بهترین گزینه های موجود برای آموزش این دنیای پر زرق و برق است.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود