سرگردانی میلیون‌ها بورس باز در هفته بدون اینترنت و تحلیل

افزایش شاخص کل در اولین هفته تراژدی۳۰۰۰ تومانی

سرگردانی میلیون‌ها بورس باز در هفته بدون اینترنت و تحلیل

در پی ناآرامی های اخیر در تهران و بسیاری از استان های کشور که در پی شوک شبانه اعلام افزایش ۲۰۰ درصدی بنزین توسط دولت تدبیر و امید صورت گرفت و ظرف ۴۸ ساعت، صدها میلیارد تومان به اقتصاد ضعیف ایران آسیب زد، شورای امنیت کشور، دسترسی ایرانیان را به اینترنت به حالت تعلیق درآورد.

این برای اولین بار پس از اتصال ایران به اینترنت از سال ۱۳۷۰ هجری شمسی توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران (مرکز تحقیقات فیزیک نظری سابق) است که اینترنت به مدت بیش از ۵ روز به دلایل غیر فنی، قطع می شود. گویا قطعی اینترنت بزودی بر طرف می شود. اما تراژدی قطعی اینترنت مثل بنزین ۳۰۰۰ تومانی، تا روز آخر دولت حسن روحانی، پیکان انتقادات اپوزیسیون دولت خواهد بود.

در قطعی ایتترنت که میلیون ها دلار به اقتصاد کشور به خصوص استارت آپ ها آسیب زد و میزان دقیق خسارت ها را وزیر جوان ارتباطات، هفته های آینده اعلام می کند، نه وزیر ارتباطات و نه سخنگوی دولت و نه هیچ یک از اعضای کابینه دولت روحانی، اطلاع دقیقی از زمان اتصال نداشتند.

بارها سخنگوی دولت گفته بود که اینترنت ظرف ۱-۲ روز آینده وصل می شود اما این اتفاق نیفتاد تا همان طور که مجلسی ها بارها به ربیعی، کارت زرد دادند و او از کسوت وزارت کار خارج شد، این بار نیز از ملت، کارت زرد بگیرد.

صفحه اول روزنامه اعتماد در ۲۹ آبان که تیتر اول آن، بی اطلاعی وزیر ارتباطات ایران از اتصال مجدد اینترنت در کشور است

اعتماد ملی، مساله ای است که برای ساخت آن، سالها باید تلاش کرد اما برای تخریبش، حتی یک سخنرانی هم کفایت می کند. اعتماد ملی به دولت،‌ به شدت تخریب شده و ترمیم این دیوار بلند بی اعتمادی، بعید است که به دولت کنونی برسد.

قطعی اینترنت به  مدت بیش  از ۴ روز در ایران  به دلایل غیر فنی و امنیتی، اگر چه نظر شورای امنیت کشور است و باید به نظر این مجموعه احترام گذاشت، اما به نظر می رسد که این اقدام، تا حدی پرستیژ بین المللی ایران را در دهکده جهانی امروز، تحت تاثیر قرار داده و متاسفانه برخی از رسانه های بین المللی، وضعیت اینترنت در ایران را با کره شمالی و چین که سردمداران اینترنت محدود هستند، مقایسه کردند.

رشد اینترنت در ایران در دو دهه اخیر و ضریب نفوذش، فوق العاده بوده و دولت باید تلاش کند تا با توسعه دولت الکترونیک و ارتقا زیر ساخت ها و افزایش سرعت، ده ها میلیون ایرانی از ظرفیت های شاهراه جهانی اطلاعات، استفاده حداکثری ببرد.

ما در اوضاع قطعی سراسری اینترنت که در ۳۰ سال اخیر بی سابقه بود، نیاز به تحزب و نیاز به قانون صریح برای ابراز اعتراضات غیر خشونت آمیز ملت را بیش از پیش احساس کردیم که نباید بیش از این، مورد اغفال قرار بگیرد. ما باید برای همه مشکلات،‌ راه حل هوشمندانه پیدا کنیم تا آسیب ها به اقتصاد نحیف ایران در روزگار تحریمی و رکود تورمی، حداقل شود.

بورس
عبور شاخص کل از ۳۰۴ هزار واحد در نخستین هفته اعلام بنزین لیتری ۳۰۰۰ تومانی

بورس در روزگار بدون اینترنت

در روزگار قطعی اینترنت به دلایل غیر فنی، میلیون ها بورس باز ایرانی در سراسر کشور، از دسترسی به کانال های تلگرامی تحلیل گران بازار سرمایه و هم چنین صفحات اینستاگرامی کارشناسان بازار بورس،  محروم شدند. محروم شدن از دسترسی به این کانال ها در شبکه های اجتماعی بین المللی، یک پیامد مهم داشت و آن، بی اطلاعی سهامداران از تحلیل های تکنیکال و فاندمنتال و نظرات روانشناسی متخصصان که هر روز در اختیار میلیون ها فعال بورس قرار می گرفت.

قریب  به ۶۰۰ شرکت در بازار سرمایه ایران فعال است که روند قیمتی و بازی سهامداران عمده، در رصد لحظه ای کارشناسان مطرح بازار سرمایه ایران قرار داشته و آن ها تحلیل های خود را به صورت رایگان در شبکه های اجتماعی در اختیار کاربران و سهامداران خرد قرار می دادند. قطع شدن این دسترسی، سبب شد که بازار، قوای تحلیل گری و مشاوره خود را تا حدی از دست بدهد و شاید همین امر، یک نکته مثبت برای کاهش هیجانات در بازار کم عمق بورس ایران گردید.

شاخص کل بورس ایران که ۲۴ ساعت پس از اعلام تراژدی ۳۰۰۰  تومانی، بیش از ۴۰۰۰ واحد منفی شده بود، با بازگشت آرامش به ارز و طلا و خودرو،  به روند صعودی خود ادامه داد به گونه ای که در روز چهارشنبه ۲۹ آبان ۹۸، بیش از ۵۰۰ واحد مثبت شد تا همچنان شاخص کل، بالای ۳۰۰ هزار واحد تثبیت شود.

قطعی سراسری اینترنت در ایران در این هفته و عدم دسترسی میلیون ها دارنده بورس به تحلیل های روزانه و لحظه های کارشناسان بازار در تلگرام و اینستاگرام، یک پیام مهم داشت و آن، احترام به تحلیل درست و پرهیز از رفتارهای هیجانی در خرید و فروش سهام.

وقتی شما سهمی را با تحلیل خرید کنید و صبورانه، منتظر رسیدن سهم به قیمت های از پیش تعیین  شده باشید، چه اینترنت وصل باشد و چه وصل نباشد، نباید در تحلیل و عزم شما در سهامداری، تغییری حاصل کند.

همان طور که پیش بینی می شد، دلار و ارز به کانال های قبلی بازگشت و با افزایش بنزین و آغاز موج جدید تورم در ایران، شاهد افزایش قیمت ها در سهام هستیم و با عدم خروج نقدینگی از بازار بورس کشور، همچنان شاهد رونق در این بازار تا سال ۱۴۰۰۰ هجری شمسی خواهیم بود. شاید مهم ترین کار اقتصادی شما در سال ۹۸، مراجعه به کارگزاری ها و دریافت کد بورس و تشکیل سبدی از «سهام مفت» به دید بلند مدت باشد تا از قافله سودهای شیرین ۲ سال آینده بازار، عقب نمانید. بورس انرژی را دریابید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود