بخشی از کره زمین که هیچ موجودی در آن حق حیات ندارد

بخشی از کره زمین که هیچ موجودی در آن حق حیات ندارد

«حیات» را در بیشتر جاهای کره زمین می‌توان یافت و هر گوشه از این کره خاکی محل زندگی موجودی ریز یا درشت است.

زندگی حتی در بیابان‌های بی‌آب و علف، یا توندراهای قطبی، حتی در عمیق‌ترین اعماق اقیانوس‌ها هم جریان دارد.

اما شاید برایتان جالب باشد بدانید محققان موسسه علوم و فناوری اسپانیایی اخیرا جایی در زمین یافته‌اند که هیچ حیاتی در آن جریان ندارد. جایی که هیچ موجود زنده‌ای در آن ساکن نیست. این منطقه عجیب که Dallol نام دارد در کشور اتیوپی واقع شده و حتی میکرو ارگانیسم‌ها هم در آن زندگی نمی‌کنند.

دالول یکی از داغ‌ترین نقاط کره زمین است که خاکی اسیدی و نمکی دارد. دریاچه‌های آن تا دهانه‌ی آتشفشان کشیده شده‌اند. در گودال‌ داناکیل اتیوپی پر از نمک، گازهای سمی و آب جوشان است که در نتیجه‌ی آب‌گرمایی پدید آمده است.

حتی در فصل زمستان نیز دمای هوا در طول روز از ۴۵ درجه سانتی‌گراد می‌گذرد. برخی از گودال‌های نمکین و اسیدی این منطقه دارای pH منفی هستند.

پورفیکیسیون لوپز گراسیا، بایولوژیست و رهبر تحقیق در مرکز ملی تحقیقات علمی در این رابطه گفته: «پس از آزمایش نمونه‌های زیادی از این منطقه مطمئن شدیم که در این چاه‌های اب نمکی و اسیدی که مملو از منیزیوم هستند هیچ موجود زنده‌ای توان حیات ندارد.»

البته داستان در بیرون از چاه‌ها و گودال‌ها متفاوت است.

در بیرون آب، گونه‌های مختلفی از میکروارگانیسم‌هایی ساکن هستند که علاقه وافری به نمک دارند. این موجودات در دره‌های نمکی و دریاچه‌های مملو از نمک و اسید وجود دارند اما در گودال‌های زرد و سیاه Dallol که پر هستند از منیزیوم توان زندگی کردن ندارند.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • شیگا شهریور ۱۳, ۱۴۰۰

    البته درجدید ترین تحقیق توسط توالی سنج دی ان ای در اب جوشان این منطقه هم نمونه میکروب وباکتری زنده یافت شده که دانشمندان را یکقدم به امکان حیات در سیارات دیگرراهنمایی کرد.